1000Kitap Logosu
Daniel Defoe
Daniel Defoe
Daniel Defoe

Daniel Defoe

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
3.509 Kişi
14,9bin
Okunma
461
Beğeni
11,5bin
Gösterim
Unvan
İngiliz Yazar ve Gazeteci
Doğum
Londra, 1659
Ölüm
24 Nisan 1731
Yaşamı
Londra'da doğdu. Charles Morton Akademisi'nde ilahiyat okudu. Okulu bitirdikten sonra ticarete atıldı. Bu arada Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya'ya geziler yaptı. Bir süre siyasete ve ardından devlet hizmetine girdi. Daha sonra gazeteciliğe geçti. Bu sırada yazarlığa başladı. Robinson Crusoe'nun Hayatı ve Hayret Uyandırıcı Serüvenleri adlı eseriyle 60 yaşındayken üne kavuştu. 71 yaşında Londra'da öldü. Defoe, romanların yanı sıra şiir, hikaye; tarihsel, dinsel, politik, didaktik ve ekonomik yazılar kaleme alındı. Daniel Defoe, eserlerinde gerçekçi bir tarzda cesaret, mutluluk ve insan iradesinin verimli kullanılması gibi konuları işlemektedir.
Kitabsever
Robinson Crusoe'yi inceledi.
480 syf.
·
20 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Spoiler ola bilir! Bana kitabı öneren @emreli_ na teşekkür ederek başlamak istiyorum incelememe. Daniel Defo Robinzon Crusoe'yu bir macerayla baş başa bırakmış desem, yeridir. Çok rahatlıkla diye bilirim ki, Robinle birlikte ben de seruven yaşadım. Bir insan hayata nasıl tutunur, umuduna sarılıp nasıl yaşar, azla yetinmeği bilip, hayatına sıfırdan nasıl başlar, ne olursa olsun, hiç vazgeçmez öğrenmek istiyorsanız, mutlaka okumalısınız. Macera, seruven, seyahat hepsi bu kitapda.( Reklam filmi gibi oldu). Tamam, her kitap gibi bu kitapta da bana ters gelen bazı şeyler vardı. Ama onlardan bile kendime ders çıkaracağım bir şeyler oldu. İlk başta alışana kadar sıkıldım ama, sonra "iyi ki, okudum" dedim. Robinin merhametine, azmine, imanına, insanlığına hayran kalmamak elde değil. ( Bana birini hatırlattı) Kitapı geç bitirme sebebim tamamen sağlığıma bağlı bir şey. İlk kitaptır ki, uzun sürede bitirdiğim için üzüldüm. Her kese tavsiye ederim. Not: Okuduğum süreçde bana şans dileğen her kese teşekkür ederim.
Robinson Crusoe
8.3/10
· 14,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
40
Oğuzhan Güneş
Robinson Crusoe'yi inceledi.
336 syf.
·
Beğendi
BATI HİÇBİR ZAMAN MEDENİ DEĞİLDİ!!!
Bu kitaba karşı bazı konularda sert çıkışlar yapacağım ama bunun sebebi tamamiylen kitabın gerçek yüzü ve edebiyatın ne kadar güçlü bir propaganda aracı olduğunu göstermek içindir. Ve de yazara karşı bazı çıkışlarım olabilir ama şunu da unutmayalım ki insanları sevmek zorunda değiliz ama edebiyatı ve sanatı medeniyetin en güzel meyvelerinden tatmak için sevmek zorundayız. Daniel Defou'yu şahsen sevmiyorum ama bu kitap edebiyat için bulunmaz bir meyve. İncelemeye başlamadan önce sizlere bu kitabın yanı sıra "Hay bin Yaksan" okumanızı tavsiye ederim. Tabi bunuda okuyun ama bu kitabın işlediği konunun orjinal ve gerçek halinide okunamız sizler için en faydalısı. Şimdi eleştirilerimize ve incelememize geçelim. Bir ev düşünün, bu evin sahibi sizsiniz. Ve bu eve gelen insanlar doğal olarak bu evde ki kuralları sizden öğrenir, sizin sözünüzü dinler. Yani evde ki efendi sizsinizdir. Siz ne derseniz o olur. Mantiken eve sonradan gelen birisi size patronluk taslayamaz. İşte bu kitabın propaganda aracı olduğu nokta bu. Gerçekten bu noktada batının tüm iğrençliği ortaya dökülüyor. Kitapta bir ada var ada da daha önceden bir yerli ve kabileler var, adaya sonradan bir adam geliyor ve bu yerlilere efendilik yapıyor. Mantiken adaya sonradan gelen kişi köle olur adanın sahipleri yerliler. Ama bu kitapta iş tam tersi. Kitabın ana karakteri beyaz bir insan bu beyaz insanın altında bulunan bir siyahi adam var ve ismi Cuma. Bu ismin rast gele seçilmediğinin farkındasınızdır herhalde. Bu beyaz adam siyahi adama bir şeyler öğretiyor, kısaca ona medeniyet getiriyor güya. İşte kitapta ki iğrençlik burada; yazar açık bir şekilde avrupanın siyahi insanlara yapmış olduğu ırkçılığı ortaya üstünlükmüş gibi gösteriyor. Bu yüzden sizlerin bu kitabın çok masum bir eser olduğunu zannetmesini istemem. Tabi ki okuyun bu eseride ama kitabın gercek yazılma amacını asla unutmayın. Batı hiçbir zaman medeni olmadığı gibi edebiyatta bile medeni olamamış.
Robinson Crusoe
8.3/10
· 14,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
148
Beyza Nur Kartal
Robinson Crusoe'yi inceledi.
336 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
~ Robınson Crusoe ~ “Robinson Crusoe, Daniel Defoe'nun 1719 yılında ilk basımı yapılan ve bazılarınca ilk İngilizce roman olarak nitelendirilen kitabı. Kitabın yazıldığı tarihte dünya tarihini etkileyen başlıca olaylara da yer yer değinilmiş.” Robinson alıp başını uzaklara gitmek , dünyayı gezmek isteyen özgür ruhlu bir adam. Annesinin babasının gitme yapma sözlerine aldırış etmeden ardına bakmadan gidiyor.. Onca kalabalığa alışmışken , ansızın yalnız kalmak nasıl bir duygu bilir misiniz? Robınson alıp başını gittiğinde yapayalnız kalacağını elbette bilmiyordu, başına gelecek felaketlerden habersiz özgürlüğüne hayaline koştu. Mahsur kaldığı adada yapayalnız günler , aylar nasıl geçti? Belki de Robınson yalnız değildi. Onu denizden kurtaran , fırtınadan çekip alan , adada yaşaması için mucizeler yaratan , onu koruyup kollayan biri vardı.İnsanlardan uzakta yalnız kalan bir adamın Tanrı ile arasında oluşan bağa çok şaşıracaksınız. Robınson’un adadaki yaşam mücadelesini büyük merakla okudum. Adada geçirdiği günlerin , yaptığı işlerin her detayını bilmek çok güzeldi . Robınson’un iç konuşmalarını , duygularını derinden hissedeceksiniz. Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Beni çok etkiledi ve birçok noktada düşüncelerimde farkındalık yarattı . Lütfen en kısa zamanda okuyun , seveceğinize eminim . Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitap oldu . Nitekim zıddıyla gözümüze sokulmadan içinde bulunduğumuz gerçek durumu asla göremiyor, hep fazlasını istemekten sahip olduğumuzun değerini bilmeyi beceremiyoruz!
Robinson Crusoe
8.3/10
· 14,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20