Daniel Pennac

Daniel Pennac

Yazar
7.9/10
123 Kişi
·
353
Okunma
·
20
Beğeni
·
1798
Gösterim
Adı:
Daniel Pennac
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Kazablanka, 1944
1944 yılında Kazablanka’da dünyaya gelen Daniel Pennac çocukluk yıllarını asker babasıyla Asya ve Afrika’yı dolaşarak geçirdi. Kitapları Fransa’da büyük ilgi gören Pennac, 2012 yılında Okul Sıkıntısı adlı kitabıyla Renaudot Ödülü’nü kazandı.
Her okuma bir direnme eylemidir. Neye karşı direnme?
Bütün sıradanlıklara:
— Toplumsal olanlar.
— Mesleki olanlar.
— Psikolojik olanlar.
— Duygusal olanlar.
— İklimsel olanlar.
— Ailevi olanlar.
— Eve dair olanlar.
— Güruhlara dair olanlar
— Patolojik olanlar.
— İdeolojik olanlar.
— Kültürel olanlar.
— Şişkin benliğimize dair olanlar.

İyi sürdürülen bir okuma kişiyi, kendisi dahil her şeyden kurtarır.
Daniel Pennac
Sayfa 62 - Metis
Okuma vaktini nereden bulacağız ?
Çok önemli mesele.
Başlı başına bir mesele
Okuma vakti mesele ediliyorsa , ortada okuma arzusu yok demektir.
Absürt bir dünyada hayal kırıklığına uğramış başarısız, geleceklerini göremedikleri için umursamamayı tercih eden insanlar.
86 syf.
·1 günde·9/10
Biri veya birileri tarafından ödüllendirildiğimizde kendimizi nasıl hissederiz? Ne yaparız? Teşekkür mü etmeliyiz bizi ödüllendirdiği için? Peki biz o ödülü hak ettik mi? Bize ödülü veren kişi-ler yanlı mı davrandı? Hesaplaştık mı kendimizle?

Nasıl hissederiz kendimizi peki? Hangi duygular yoğunlaşır içimizde? Ödülün verdiği coşku, mutluluk , heyecan. Ya da ödül elimizde ve ne yapacağımızı bilememenin korkusu mu? Hangisi?


Peki kime, kimlere teşekkür etmeliyiz?

Bize teşekkür etsinler diye kapıyı tutup bekledik değil mi?

- Buyrun efendim geçin
- Ne zahmet ettinz? Çok teşekkürler.
- Ne demek ben teşekkür ederim.

Sevdiğimiz insanlardan bekledik teşekkürü:

Eşimizden:
- Canım çok güzel bir hediye bu, çok teşekkürler.

Ailemizden:
- Oğlum sen olmasaydın nasıl kalkardım bunca yükün altından. Çok teşekkürler.

Arkadaşımızdan:
- Abi bana biraz borç verir misin, işler düzelince veririm hı?
........ Çok sağol, çok teşekkür ederim.

Mahalle esnafından:
- Kardeş ben gelene kadar dükkanda gözün olsun. Biri bir şey çalar falan.
- Tamam abi.
- Çok teşekkürler.

Bir yazar var. Ödüllendirilmiş bir yazar. Ödül törenine çağrılıyor ve 45 dakikalık bir konuşma yapmak zorunda. Belki işler çığrından çıkar ve bu teşekkür konuşması bir tokat gibi iniverir insanlarin yüzüne.

Daniel Pennac, her alınan ödülden sonra törenin gereksiz olduğuna, oradaki insanların samimiyetsiz olduğuna, aslında teşekkür ettiğimiz kişilerin sırf teşekkür edelim diye orada bulunduklarına, ödül sahibine; şimdiye kadar dünyadaki yerin neydi deyip ödül aldığında ise sevgi gösterisinde bulunan aile bireylerinin sahte gülümsemesine ve daha birçok şeye değiniyor..

Peki bu incelemeyi okuyanlar? Onlara teşekkür yok mu?

Teşekkür ederim.
Çok teşekkür ederim.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kitaplar ve okumaya dair eserleri ayrıca beğeniyorum. Kitap okurken hissedilen duyguları, başka okuyuculardan da duymak, bunlara gülümsemek çok farklı bir haz. Pennac da bu hazzı kitabında 57 alt başlıktan oluşan üç bölüm ve "Okurun Zamanaşımına Uğramayan Hakları" ismini taşıyan dördüncü bölümle yaşatıyor. Daha önce, Mikita Brottman'ın Okuma İlleti kitabını okumuştum, o da oldukça iyiydi. Roman Gibi'de özellikle kitap okurunun hakları ilginç gelebilir. Bunlar; Okumama, sayfa atlama, bir kitabı bitirmeme, tekrar okuma, canının istediğini okuma, 'bovarizm', canının istediği yerde okuma, çöplenme, yüksek sesle okuma ve susma hakları. İki saat gibi kısa bir sürede bitirilebilecek kitap, yolculuklar için ideal bir arkadaş olabilir.
286 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bir eğiticinin bir öğretmenin okuması farz olan kitaplardan bir tanesidir. Abartmıyorum yardımcı kaynak olarak eğitim fakültelerinde okutulması gerekir.
286 syf.
·Beğendi·10/10
Öğretmen arkadaşlarım ve bütün ebeveynlerin keşke okusa dediğim kitap. Daniel Pennac akıcı bir üslupla , çocuk dostu harika bir kitap yazmış. Bütün mesele de bu değil mi? Çocuğu anlamak , onun seviyesine çıkabilmek.Hayal dünyasına girebilmek ve çocukları asla incitmemek.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitap okuma üzerine önce çocuk bilinciyle başlayıp okur düzeyiyle ilerleyen bir anlatı türünde eser..

Daniel Pennac'ı daha önce okudum: Okul Sıkıntısı. Çok faydalandım. Bu kitabı da devamı sayılabilecek tarzda kendine has bir eser olmuş.

Kitap okurunun hakları kısmı harika:
1. Okumama hakkı
2. Sayfa atlama hakkı
3. Bir kitabı bitirmeme hakkı
4. Tekrar okuma hakkı
5. Canının istediğini okuma hakkı
6. Bovarizm hakkı
7. Canının istediği yerde okuma hakkı
8. Çöplenme hakkı
9. Yüksek sesle okuma hakkı
10. Susma hakkı
86 syf.
Çok değişik bir kitap okudum. Kitap hakkında ne söyleyebileceğimi inanın bilemiyorum. Bana güzel ve aynı zamanda etkileyici geldi. İçindeki duyguları ancak bu kadar net anlatabilirdi yazar. En iyisi okuyup siz karar verin.
136 syf.
·18 günde
Okurken keyif aldığım bir kitaptı. Tavsiye ederim. Samimi üslubu ve sade bir dile yazılmış. Bazen anlam veremediğim , bağlantı kuramadigim yerler oldu ; ama ya yabancı dilden Türkçeye çevrilmesinden dolayı ya da benden dolayı bilemiyorum. Kitap okumayı seviyorum ; ama kitap hakkında, okumak hakkında vb. bilgileri de edinmek gerektiğini ve bunun için yani en iyi ve en doğru şekilde etkli , okuduğunu anlayabilen bir okur olabilmek için gelişmemiz gerektiğini dusunuyorum. Bu kitabi özellikle ben öğretmen arkadaşlara tavsiye ediyorum. Öğrencilerine kitap sevgisini aşılarken yardımcı kaynak olacaktır ; Çünkü, kitap başta az olmak üzere sonlara doğru artarak ilk başta öğrenci sonra da öğretmenin öğrencilere kitap sevgisini nasıl aşıladığı gösteriyor. Fırsatım olduğun da satın almak istediğim bir kitap.
136 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Okumak FİİLİNİN emir kipine tahammülü yoktur.Başka fiillerle de paylaşır bu nefretini :"Sevmek" fiili..."Hayal etmek" fiili...
Yine de deneyebiliriz tabii.Haydi:" Beni sev!" "Hayal et!" "Oku!" "Okusana diyorum, sana okumanı emrediyorum!"
"Odana çık ve oku!"
Netice?
Hiçlik."
Böyle başlıyor Daniel Pennac'ın Roman Gibi kitabı.Bu başlangıçla içine çekiyor okuyucuyu.Daniel Pennac'ın kitaplara ve okumaya dair düşüncelerini dile getirdiği kitap, dört bölümden oluşuyor.Kitabın girizgâhını "Bu sayfaların pedagojik işkence malzemesi olarak kullanılmaması rica olunur."
cümlesi ile yapmış yazar.Pedagojik işkence malzemesi olmaması dileğine katılarak tüm anne babaların, eğitimcilerin bu kitabı okumasını öneririm.
Özellikle, benim gibi çocuğunun artık okumamasından şikayet eden anneler babalar okumalı.Ben hem kendi kişisel okuma serüvenimden hem de oğluma okuma alışkanlığı kazandırmak için yaptığım mücadeleden çok şey buldum kitapta.
Pennac bir reçete sunmuyor bu konuda.Küçük dokunuşlarla düşünmenizi sağlıyor.
Yine diyor ki: Ne SAĞLAM pedagoglarmışız, pedagojik kaygılar taşımadığımız zamanlar!"
Bu cümlede başta kendi anne babam olmak üzere bir kuşağın çocuk eğitimi üzerine teamüllerini gördüm.Onların bizler gibi pedagojik kaygıları yoktu. Şimdi hepimiz uzman olduk çocuk gelişimi,eğitimi konusunda.Abarttık bu olayı sanki.
" Evet,evet! Ergenliğimizde, toplumumuzun müşterileri değildik.Ticari ve kültürel olarak, bir yetişkinler toplumunda yaşıyorduk...Müşterek elbiseler, müşterek yemekler, müşterek kültür; küçük kardeşe büyüğün elbiseleri kalırdı, aynı yemekten yerdik, aynı saatte, aynı masada; pazar günleri aynı gezintiye çıkardık; televizyon aileyi bir tek ve aynı kanalda toplardı ( bugünkü tüm kanallardan çok daha güzel bir kanaldı...); okuma meselesinde anne babamızım tek endişesi, bazı kitapları bizim erişemeyeceğimiz raflara yerleştirmekti." ( syf 22)
Bu paragrafla ülkeler arası kültürel ve toplumsal yapılar ne kadar farklı olursa olsun belli bir kuşağın benzer aşamaları yaşadığını fark ettim.
Okuma Ödevi Vermek bölümünde kitabın, (3. bölüm oluyor.) öğretmen sınıfa girer ve Patrick Süskind'in Koku kitabını okumaya başlar sesli olarak.Öğrencilerin dikkatini çeker doğal olarak.Kendi çocukluğumu düşündüm ben de.Teyzemin bana okuduğu Polyanna kitabı ile kitapların dünyasına girdiğimi söyleyebilirim.Oğluma iletişim kurduğu ilk andan itibaren ( göz teması bahsettiğim) kitap okudum, belki de teyzemle yaşamış olduğum okuma deneyimi yüzünden.Yalnız ben sesli kitap okuma olayının dozunu ayarlayamadım sanırım.Hâlen ben okursam dinler, eline kitap alıp okumaz oğlum.Yine de kitap okuma diye bir eylem olduğunun ve kitapların büyüleyici dünyasının farkında.Ektiğim tohumlar bir gün yeşerecek buna inanmak istiyorum.
Kitabın son bölümü oldukça ilginç.Kitap okurları olarak haklarımız varmış.Bunların altını çizmiş Pennac.Neler mi bu haklar?
1-Okumama Hakkı
2- Sayfa Atlama Hakkı
3-Bir Kitabı Bitirmeme Hakkı
4-Tekrar Okuma Hakkı
5-Canının İstediğini Okuma Hakkı
6-" Bovarizm" Hakkı
7-Canının İstediği Yerde Okuma Hakkı
8-Çöplenme Hakkı
9-Yüksek Sesle Okuma Hakkı
10-Susma Hakkı
Sonuç olarak kitaplar ve okuma eylemi üzerine çok keyifli bir yolculuk sunuyor Roman Gibi kitabı ile Daniel Pennac.️
120 syf.
·Beğendi·10/10
Biri en kuzeyin asil kralı, diğeri en güneyin atan kalbi. Talihsiz yolculukları, tek gözlü kralı ve kalbini anlata anlata bitiremeyen güzide canı bir araya getiriyor.
Keşke birbirimizin gözü, kulağı olabilseydik o zaman ne körlerden ne de sağırlardan söz ederdik. 7 den 70 e okunulası bir kitap.
136 syf.
·Puan vermedi
Okumaya başladığınız ilk sayfadan daha “ben bunun neresindeyim?” sorusunu kendinize sormaya başladığınız ve “bu yazar, acaba başka ne söylemiş?” diye düşünerek bitirdiğiniz bir okur kitabı. Kendinizi okur olarak mı görüyorsunuz?, kitapları sıkıcı mı buluyorsunuz?, okuyorsunuz ama tuğla gibi kitaplar gözünüzü mü korkutuyor?, okuma zevkini tatmasını istediğiniz çocuğunuz mu var? Okumak istemenizin önüne engeller- vakit, aile, iş vs.- mi çıkıyor?, Öğretmensiniz ve öğrencileriniz okumaktan imtina mı ediyor?, öğrencisiniz ve öğretmeniniz müfredata haddinden fazla sadık ve sıkıcı mı? vs. vs. gibi sorular çerçevesinde kitapları, okumayı ve hatta bu bağlamda kendinizi yeniden değerlendireceğiniz harikulade yaklaşımlar bulabileceğiniz nefis bir 131 sayfa, bir referans kitap. Muhtemelen bu sıralar birilerine kitap hediye edersem-hatta bir tane kurdum kafamda- bu kitap olacak. Bu arada sayın @mserdark na da bir teşekkürü borç biliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Pennac
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Kazablanka, 1944
1944 yılında Kazablanka’da dünyaya gelen Daniel Pennac çocukluk yıllarını asker babasıyla Asya ve Afrika’yı dolaşarak geçirdi. Kitapları Fransa’da büyük ilgi gören Pennac, 2012 yılında Okul Sıkıntısı adlı kitabıyla Renaudot Ödülü’nü kazandı.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 353 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 341 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.