Dante Alighieri

Dante Alighieri

Yazar
8.4/10
1.572 Kişi
·
5,8bin
Okunma
·
1.055
Beğeni
·
51,9bin
Gösterim
Adı:
Dante Alighieri
Unvan:
İtalyan Ozan ve Politikacı
Doğum:
Floransa, İtalya, Mayıs-Haziran 1265
Ölüm:
Ravenna, İtalya, 14 Eylül 1321
Dante Alighieri (Mayıs-Haziran 1265, Floransa - 14 Eylül 1321, Ravenna) İtalyan ozan ve politikacı. En bilinen eseri, Ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı İlahi Komedya`dır (La Divina Commedia). Bu eser Cehennem, Araf ve Cennet isimlerinde üç ciltten oluşmuştur. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri kabul edildiği gibi, modern İtalyanca`nın da temelini oluşturur... Domenico di Michelino (1465): Dante ve kitabı, Floransa Modern Avrupa ve İtalya için önemli bir figürdür ve İtalya'daki metal 2 €'ların tura tarafında Dante'nin resmi vardır... Dante denince ilk akla gelen isim belki de onun sonsuz bir aşk ile bağlandığı Beatrice'dir (Türkçe okunuşu: Beatris). Dante'nin çocukluğu ve gençliği hakkında çok az bilgiye sahip olunsa da, şairin dokuz yaşındayken kendisinden bir yaş küçük Beatrice'ye aşık olduğu kesin olarak bilinmektedir. Komşuları Floransa'lı şövalyelerden olan Folco di Ricovero de' Portinari'nin kızı Beatrice ile komşularının evindeki bir eğlence sırasında tanışmıştı. Tanıştığı ilk andan beri Dante Beatrice'e büyük bir tutkuyla bağlandı. Beatrice ile ikinci kez karşılaştığında on sekiz yaşındaydı, bu ikinci karşılaşmadan sonra Beatrice'e olan sevgisi daha da derinleşti. Beatrice'e olan aşkı yazımını ve şiire olan bakış açısını büyük oranda etkileyecekti; İlahi Komedya'nın tohumlarını atan belki de Beatrice'ye olan aşkıydı. Dante aşkından sevgilisine hiçbir zaman söz etmemiştir, nitekim 1288 yılında Beatrice Floransa'lı şövalyelerden Simone dei Burdi ile evlendi. Fakat Beatrice evliliğinden sadece iki sene sonra, 1290'da, yirmi dört yaşında öldü. Beatrice'nin ölümünden sonra Dante çalışmalarına daha sıkı sarılmış, Latin edebiyatı ve felsefeye kendisini adamıştır. Kuşkusuz Beatrice'nin ölümü Dante için büyük bir şoktu ve yazarın yazım hayatını da fazlasıyla etkiledi. Beatrice'nin çok genç bir yaşta ölmesi, Dante'nin onu ölümsüzleştirmesine yol açmış, fikriyatında Beatrice'ye maddi, ölümlü ve insani bir görünümden ziyade manevi, ölümsüz ve ilahi bir görünüm vermesine neden olmuştur.
976 syf.
·6 günde·9/10 puan
YouTube kitap kanalımda Dante'nin kitaplarından ve İlahi Komedya'nın nasıl okunması gerektiğinden bahsettim: https://youtu.be/qY11mC3P_e0

"Yaşam yolumuzun ortasında
karanlık bir ormanda buldum kendimi,
çünkü doğru yol gitmişti.
Ah, içimdeki korkuyu
tazeleyen, balta girmemiş o sarp, güçlü
ormanı anlatabilmek ne zor!" (s. 35)

https://i.ibb.co/kmFt6KP/1.jpg

Derken bir ormanda buldum kendimi ben de Dante gibi. Yürüyordum. Belki de Dante'nin ilk kez 9 yaşındayken gördüğü Beatrice'e dediği gibi, ben de kimsenin kimse için yazmamış olduğu şeyleri 1000kitap'a yazabilmek için yürüyordum.

https://i.ibb.co/xHrxYkD/2.jpg

O anda beklenmedik bir şey oldu. Karşıma Vergilius'un Aeneas kitabı çıkmıştı. Nasıl olduğunu anlamadım. Bu ormanda, sadece ölülerin bulunduğu bu diyarda bir kitabın ne işi olabilirdi?

https://i.ibb.co/McVgQTn/3.jpg

Bana şöyle dedi Aeneas: Seni cehennem, araf ve cennetten önceki son durağa götüreceğim Oğuz, gel. Dünyevi zevklerden hiçbirinin anlamının artık kalmadığı bir yere götüreceğim. Senin de ölülerden değil esas dirilerden korktuğunu biliyorum, o yüzden bu yolda senin rehberin olacağım! İlahi Komedya'yı hakkıyla anlayabilmek için benim rehberliğime ihtiyacın var Oğuz...

Vergilius bana bunları derken, ölüler diyarının kapısına geldiğimizde bu kapıda bekçilik yapan üç başlı köpek Kerberos'un yerine teknik yetersizliklerden dolayı üç başlı kedi olan Ketberos'un olduğunu gördük:

https://i.ibb.co/JvxYJqF/4.jpg

Yolumuza devam ettik ve Vergilius beni rahmetli anneannemle dedemin mezarının başına götürdü. Dante ile Vergilius işte tam da bu noktada buluşmuştu. Ölülerin dilinden en iyi anlayan iki adamla birlikte bir mezarın başındayım, belki de hayatın en büyük ve en açık spoiler'ını yiyordum.

https://i.ibb.co/g9QVVjr/5.jpg

İlahi Komedya'ya ölülerin artık konuşamayacağını ve hiçbir ölüden haber alınamadığını söyledim. Bana inanmadı. Hatta o anda bana tam olarak şunları söyledi...

İlahi Komedya: Yanılıyorsun Oğuz, eğer bir çeşit vecd hali ile kendinden geçip ruhunun dünyevi zevklerinden sen de kurtulursan ölüler diyarını sen de ziyaret edebilirsin. Ben öyle yapmadım mı kitabımda, okumadın mı beni? Cehennem, araf ve cennetteki insanların durumunu anlattım. İnsan, dünyada yaptığı ne varsa öldükten sonra da eksiksiz olarak karşılığını alır. Ne ekersen onu biçersin, bu böyledir.

Oğuz: Peki, seni ve ölüler diyarını tam olarak anlayabilmek için hangi kitapları okumam gerekli İlahi Komedya?

İlahi Komedya: https://i.ibb.co/qy1Fxzv/6.jpg
İşte, bu fotoğraf sana yardımcı olacaktır. Dönüşümler 1-15 , Aeneas ve şiir kitabım olan Yeni Hayat'ı okursan eminim ki İlahi Komedya'yı çok daha anlayarak okursun. Çünkü benim için hayat, Hristiyanlık'taki teslisler içindeki teslisler bütününden ibarettir. Baba, Oğul, Kutsal Ruh gibi sen de bu 3 kitabı okursan beni daha iyi anlarsın. Çünkü Beatrice ile de ilk olarak 9 yaşında karşılaşmıştım. Bu 9 sayısını da 3'ün karesi ile bağdaştırmıştım. Teslis ve Hz. İsa'nın bizi kurtuluşa götüreceği inancı benim için çok önemlidir Oğuz.

O anda ölüler diyarından şöyle bir uzağa baktım...

https://i.ibb.co/s1fh6Sj/7.jpg

Herkes isterdi manzaralı mezarım olsun, sen benim manzarasız mezarımdın demişti Dante de Beatrice'e. Çünkü en derinine gömmüştü onu. Anneannemle dedem de belki şu an aynı yerdeydi, Dante ile Beatrice'in tam da şimdi olduğu gibi.

https://i.ibb.co/nb1GshJ/8.jpg

Peki, bizim gömüleceğimiz yer nerede? Anneanne? Dede? Siz söyleyin bana... Cehenneme mi yoksa cennete mi gideceğim?

Anneannem: ...
Dedem: ...

Yahu Dante, sen kitabında o kadar kişinin cehenneme ya da cennete gideceğine karar vermişsin. Cevap versene bana... Biz nereye gideceğiz? Ölüler diyarından haber yok mu? Bildiklerin sadece İtalya tarihindeki kişiler ile mi kısıtlı? Sadece Caroberto, Cunizza, Lorenzo, Valerius, Mucius, Porsenna, Piccarda, Costanza, Donati, Forese, Corso, Francesco gibi insanların mı öldükten sonra nereye gideceğine karar verebiliyorsun? Nereye gideceğim, söylesene be adam?!

https://i.ibb.co/dm0Qc2B/9.jpg

Komedyanın anlamı, cehennem bölümünün ürkütücü olmasına karşılık bu şiirin, komedilerde olduğu gibi mutlu sonla sonuçlanmasından dolayı olduğunu ben de biliyorum. Peki bu inceleme neden bu kitap gibi mutlu bir sonla sonuçlanmıyor? Konuşsana ulan İlahi Komedya!

https://i.ibb.co/LZQ1M4n/10.jpg

O anda etrafta ne Vergilius, ne Dante, ne de Beatrice kalmıştı. Oğuz da o an ne olduğunu bilmiyordu. 11 İhlas, 1 Fatiha okumaya gelmişken karşısındaki kitap ona resmen meydan okuyordu. İlahi Komedya o anda çıldırmış bir şekilde üstüne geldi, Oğuz'un gözünün en son görebildiği açıdan sadece "İLAH" kelimesi okunabiliyordu...

https://i.ibb.co/4fTY5Hn/11.jpg

Sonra da dünyası çeşitli renklere büründü. O anı anlatmaya kelimeleri yetmedi. Dante'nin de İlahi Komedya'nın sonundaki anı anlatmaya kelimeleri yetmemişti. Hristiyanlık'taki üç dinsel erdem olan sevgi, inanç ve umudun renkleri miydi bunlar? Cehennem, araf ve cennetin renklerinin mi bir temsiliydi yoksa?

https://i.ibb.co/8Yzsj2v/12.jpg

Anneanne, dede, lütfen söyleyin. Neden hiçbir ölüden haber gelmiyor? Dante'nin kafasına göre ölüleri cehenneme ve cennete yollaması bana çok garip geliyor, bari siz söyleyin. Siz şu an neredesiniz? Ruhunuzla beraber mi yatıyorsunuz burada? Ruh denen bir şey var mı, yoksa sadece bedenlerimizle mi dirileceğiz? Neden ölüler diyarından hiçbir ses gelmiyor? Hayatımın en büyük spoiler'ını yemeye geldim buraya. Biliyorum, ben de buz gibi bir toprağın içinde gözlerim kapalı bir şekilde yatacağım. Biliyorum, ben de İlahi Komedya'da anlatılan ruhların ektiği şeyleri biçeceğim. Biliyorum, benim de kendi iradem var ve dünyevi zevkler yerine esas kalıcı hayat uğruna çalışmam gerektiğini biliyorum... Peki, şu an neden böyle oldu? Lütfen cevap verin...

Sen şimdi neredesin, ey Vergilius? Bana asıl şimdi cevap ver! Sana asıl şimdi ihtiyacım var rehberim ey Vergilius! Nerelerdesin ki? Ansızın yok oluverdin! Neredesin, ey cevap veren, neredesin, ey bana ölümü çok gören?

"Cevap versenize!
Niçin susuyorsunuz? Niçin?
Yok mu bir cevap veren?
Kimse cevap vermiyor mu?
Kimse, hiç kimse cevap vermiyor mu?"
Kapıların Dışında
976 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sitedeki Dante - İlahi Komedya incelemelerinin hepsini okuyup, bir ara mutlaka bu en sevdiğim ve üç kez sil baştan Rekin Teksoy'dan okuduğum büyük esere inceleme yazacağım dedim kendi kendime..
Bugün işte bunu yapıyorum. Uzun olacak evet ama okuyacak birçok arkadaşımın olduğuna eminim...

Dante'yi birçoğumuz belki İlahi Komedya sayesinde biliyoruz. Benim gibi bazılarınız da hayatını merak edip araştırdınız belki.. Üniversitelerde tez konusu olarak da verilen İlahi Komedya, Dante'yi anlamak için önemli bir kaynak.

Dante'nin 1307 - 1321 yılları arasında yaptığı düşsel gezidir İlahi Komedya. Cehennem, Araf ve Cennet olarak üç bölüm, her bölüm otuz üç kanto ve Cehennem giriş kantosuyla yüz kantoya ulaşan eserde Dante insanlara yol göstermeyi amaçlamıştır. 7 Nisan 1300 Perşembe gece başlayan yolculuk, 14 Nisan 1300 Perşembe öğleden sonra sona erer. 1300 yılının bir özelliği de Dante'nin "yaşam yolunun ortasında" yani otuz beş yaşında olmasıdır.

Cehennem ve Araf boyunca Dante'ye şair Vergilius; Cennet'te ise büyük aşkı ve ölene kadar seveceği Beatrice eşlik etmiştir. Vita nuova'yı (Yeni Hayat) okuyanlar Beatrice'i daha iyi bilirler..
Dante İlahi Komedya'da teslis ilkesini kullanıp üç sayısına büyük önem vermiştir. Üç bölümden oluşan eserin her biri otuz üç kantodur ve Beatrice Araf otuzuncu kantoda ortaya çıkar.. Bunun gibi birçok örnek verilebilir teslisin eserdeki önemine.

Eserin bana göre en ilginç kısmı buzlarla kaplı olan Cehennem.. Dante'nin yarattığı Cehennem iç içe dokuz kattan oluşan ve aşağı doğru inildikçe cezaların da arttığı bir dairedir. Yani günah ne kadar fazlaysa, ceza da o denli fazladır. Lucifer'in de ortaya çıkması ilginçliği arttırır. Tabi ki birçok filme hatta kitaba da konu olmuştur. Bence en iyisi de Dan Brown tarafından yazılan Inferno'dur. (Cehennem)

Araf ise Lucifer'in dünyaya düşerken açtığı cehennem çukurundan savrulan toprakla oluşmuştur ve üst katlara çıkıldıkça cezalar azalır.
Cennet, Dante'nin alevlerle tabir ettiği yerdir. Ve on kattır. Her katı bir gezegen olarak adlandırılmıştır. Ve burada Beatrice, Dante tarafından övülür..
Her katta karşımıza ünlü, şair, yazar, siyasetçi, düşünür, din adamı ve daha birçok kişi çıkar. Her biri, yaptığı şeyler ve Dante'nin tasvip etmediği yaşamları yüzünden cezalandırılırlar...

Şimdi de kısaca çeviriden bahsedeceğim. Sanıyorum ki birçok kişi fiyat da uygun geldiği için farklı yayınları tercih ediyor. Tüm İlahi Komedya çevirilerini ayrı ayrı okudum. Ve samimiyetle Rekin Teksoy'un en iyisi olduğunu söylemeliyim. Oğlak Yayıncılık tarafından basımı yapılan eser en iyi çeviriye sahip. Şu ana kadar da yirmi üç baskı yaptığını sanıyorum.
Yavaşça, anlayarak ve üzerinde düşünerek okunması gereken bence bugüne kadar yazılmış en iyi eserdir İlahi Komedya.
976 syf.
·11 günde·9/10 puan
Dante ile Shakespeare dünyayı aralarında paylaşır; bu iki ada eklenebilecek üçüncü bir ad yoktur.

T. S. Eliot

Dante bir hafta sürecek yolculuğuna 7 Nisan 1300 yılında çıkmıştı. Ben de gerekli hazırlıkları yaptım ve 7 Nisan 2020 yılında Dante'ye düşsel yolculuğunda eşlik ettim. Vergilius rehberliğinde Araf'ın tepesine kadar yolculuk yaptıktan sonra özlediğimiz ''Bice'' bizi Cennet'e soktu ve yolculuğumuza birlikte devam ettik. Bu sadece bir kitap (okumamız için) değil; bu bir tablo(izleyip, derinine inip her ayrıntısından keyif almamız için), bu bir yemek(tadı damağımda kaldığı için), bu bir sanat eseri(ölümsüzlüğünü koruyup bizi de ölümsüz kıldığı için) ve bu hayatını değiştirebilecek bir yapıt(okuyunca anlayacaksın). Abartı mı? Hayır. Lise yıllarımdan beri ilgi duyduğum Dante Alighieri ile geçte olsa tanışma fırsatı yakaladım. Yapıtının beni içine çekmesine ve 3. kişi olarak Cehennem, Araf ve Cennet yolculuğunda Onlar'a eşlik ettim. Çok yazık ki kitabı tam manasıyla anlayabilecek yetkinlikte değildim ve sadece anlayabildiğim, anlamlandırabildiğim kısımlar bile bana son derece keyif verdi ve bölüm bölüm benim aklımı başımdan almaya, aklımı başıma getirmeye yetti. Mitoloji, din, tarih, felsefe, astronomi gibi birçok konuyu da içine alan bu eser resmen bir hazine. Hepsinden biraz koyunca Dante harika bir eser oluşturmuş. Kitap sadece şiirlerden oluşmuyor. Çizimler de sayfalarımızı süslüyor ve ben en çok Cehennem bölümünü beğendim. Çizimleri de , içeriği de en çok etkileyen bölüm o oldu. Çizimlerden en beğendiklerimden birkaç örnekle devam edelim.

Dante Cehennem'e adım atıyor
https://hizliresim.com/2INJeU

Geryon (sırtında Dante ile Vergilius var)
https://hizliresim.com/NDHYH8

Cehennem'de acı çeken birinin hali ve seslenişi
https://hizliresim.com/0rymwv

Cehennem'in dibi ve Lucifer(şeytan)
https://hizliresim.com/GuXCEq

Floransalılar Dante’yi kovmuş olmanın utancı içinde, kendilerini affettirmek için, o zamandan beri her yıl mozolenin içinde yanan kandilin yağını Floransa’dan gönderiyorlarmış. Kendini sürgün edenlere sonsuza dek pişmanlık yaşatmış biri.
https://i.resimyukle.xyz/NUdb6z.jpg

Kitabı okumak isteyen arkadaşlara birkaç tavsiye. Öncelikle İlahi Komedya okumadan önce şu kitapları okumuş olmanız size kitabı anlamanız konusunda çok yardımcı olacaktır. Çünkü içerisinde çok fazla kişi, karakteri ve olay mevcut. Hepsini aklımızda tutmamız ve anlamamız mümkün olmayabilir ama bu kaynaklara göz atarsak mitolojinin çoğunu kavramış oluruz.

Homeros İlyada
Homeros Odysseia
Ovidius Dönüşümler 1-15
Vergilius Aeneis
Dante Alighieri Yeni Hayat

Ardavirafname
Bu eser Dante'nin İlahi Komedya'sından 1000 yıl önce yazılmıştır. Esinlendiği söylense bile Dante'nin eseri tamamen farklı bir şeydir. Okursanız aradaki uçurumu da görmüş olursunuz.

İlahi Komedya için gönül vermiş bir adam,Rekin Teksoy (https://tr.wikipedia.org/wiki/Rekin_Teksoy). Bu kitabın en verimli ve kaliteli şekilde çevirisini yapan kişidir kendisi. Emeği paha biçilemez ve bu çevirisiyle ''İtalyan Senatosu Çeviri Ödülü'' kazanmıştır. Kendisine saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Diğer çevirilerinde de kalitesinden ödün vermediğini düşünüyorum ve o eserleri de en kısa zamanda inceleyeceğim. Bu yüzden şahsi fikrim bu kitabı okumak isteyen arkadaşlar Rekin Teksoy çevirisini tercih etsin. Farklı yayınevi ve farklı bir çevirmenden okuyacağınız eserden aynı tadı alacağınızı hiç sanmıyorum. Bu kitaba başlamadan önce ise Cennet bölümünün sonundaki açıklamalar kısmında hangi kantoda neyi anlattığı yazılmış. Her kantodan önce okunursa kitabın anlaşılması için çok faydalı olacağına inanıyorum. Şimdiden herkese keyifli okumalar. Umarım incelemem kitabı okuyacaklar için faydalı olur.
304 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Dante'nin Beatrice ulaşma yolculuğun da cehennem - Araf dan sonraki son varış yeridir cennet. Dante’ye Cennet yolculuğunda Araf’ın tepesinde Vergilius dan rehberliği alan Beatrice eşlik eder.

Cennet;Maddeden uzak sadece duyularla algılan bir yerdir. çünkü saf ışığın doldurduğu zaman kavramının olmadığı bir dünyadır.
Dante cennetin ilk yedi katını geçerken neden önemli şahsiyetleri gördüğünü öğrenir. Son olarak ezeliyein ve ebediyetin tek sahibi olan yüce Tanrı nın katı olan ışığın sonsuz kaynağı arş-ı alaya ulaşır.
165 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İlahi Komedya üç bölümden oluşuyor; Cehennem, Araf ve Cennet. Dante öteki dünyaya yaptığı düşsel geziyi anlattığı bu eserinde genç yaşında kaybettiği biricik aşkı Beatrice’sini ararken,ilahi düzenin sırlarını çözmeye çalışır.

Dante'nin Cehenneme yolculuğu; hayal gücünün sınırlarını zorlaya eetkileyici bir tasvir. günahkârlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin ve sıradan insanların çektikleri azap çok gerçekçi
bir dille betimleniyor. Latin şairi Vergilius’un rehberliğinde bu düşsel yolculuğu devam eder.
838 syf.
·10/10 puan
HAYAT VE İNZİVA

Dante 1265 yılında Floransa da doğmuştur. Doğduğu dönemde Avrupa derebeyliklerin sona ermesi ve kilisenin siyasi hayatta aktif rol almaya başlamasıyla beraber toplumsal karışıklık içerisindedir. Dante”nin ailesi orta halli bir ailedir. Annesini 8 yaşında kaybetmiş, 9 yaşında ise Beatrice”i görerek aşık olmuştur.

Eğitimini papazlık okulunda başlamış ve ilerleyen dönemlerde, felsefe, mitoloji, gökbilimine yönelmiş, antik dönem yunan ve latin eserlerini okumuştur. Dönemin sanatçılarıyla dostluklar kurmuş, ünlü belagat ve dilbilimi ustalarından dersler ve ilhamlar almıştır. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra siyasete girmiş içinde bulunduğu siyasi grubun güç kaybetmesiyle beraber sürgüne gönderilmiş, hayatının geriye kalanını sürgünde ve çok sevdiği Floransa’dan uzakta tamamlamıştır.

Dante idealist bir aydındır. İdeali insanın dünyada ve ahirette mutluluğa erişmesidir. Her ne kadar papaz okulundan mezun olsa da kilisenin yozlaşmışlığını görmüş, bu yozlaşmışlığın insanı ahiret hayatında mutluluğa götüren doğru yoldaki en büyük engel olarak düşünmüş ve kiliseyi dizginleyecek güçlü bir imparatorluğa hasret duymuştur.

Dante’ye göre kilise insanın ahiretteki mutluluğunu, krallar ise dünyadaki mutluğunu sağlamalı, bu sebeple de din ve devlet işleri birbirinden ayrılmalı, ne papalık ne de imparatorluk üstün olmalı ikisi de birbirinin dengelemelidir. Bulunduğu siyasi grupta bu ideal ve görüşleri savunmaktadır. Dante bu ideal uğruna hayatının en verimli zamanlarını sürgünde ve acılar içerisinde geçirmiştir.

Dante için sürgün her ne kadar zor geçse de bir olgunlaşma dönemi halini almış, bu sebeple 35 yaşına kadar aktif olarak yer aldığı siyaset hayatını dışarıdan izleme imkanı bulmuştur. Bu izleme döneminde taraflılığını kaybetmiş, hayatının uğraşıları ve gerçeklerini dışsal bir gözle irdeleme imkanı bulmuş, Tanrı’ya olan bağlılığına ve Beatrice olan sevgisine ihanet ettiğini düşünmüş; duyduğu derin vicdan azabına sürgünde olmanın acziyeti de eklenince Tanrı’ya yönelmiştir.

İşte İlahi Komedya eseri de tam bu noktada ortaya çıkar. Dante’nin Tanrı’ya ve Beatrice karşı olan vicdan azabı, toplumu mutluluğa eriştirmekte ki idealizmi ve Floransa da göremediği adalet duygusuna ilişkin Tanrı’dan olan beklentisi eserin oluşumunda etkili olmuştur.

Bu eser vasıtasıyla Beatrice verdiği “senin için dünyada hiç kimsenin yazmadığı şiiri yazacağım” sözünü yerine getirir. Kralların ve Papanın siyasi anlaşmazlıklar sebebiyle dünyada ve ahirette refaha ulaştıramadığı toplumu eseri vasıtasıyla ulaştırmayı hedefler. Dante bu zamana kadar toplumun mutluluğu için siyaset hayatında gösterdiği çabayı bundan sonra kalemi ile gösterecek, her ne zorluk altında olursa olsun idealleri için savaşmaya devam edecektir. Ayrıca eserde Dante’nin adaletsizliğe uğramasına sebep olanlara ilişkin açık ithaflar bulunmaktadır. Bir nevi Dante dünyadaki adalet mekanizmasının kendine veremediği adaleti, kendi tasavvuruyla da olsa ilahi adalet karşısında almış; içindeki kırgınlığı, öfkeyi ve haksızlığa uğrama duygusunu az da olsa tatmin edebilmiştir.

ADALET,ARINMA VE ESERİN GENEL YAPISI

İlahi Komedya eserinin temeli müspet ve menfi ilimler oluşturur. Eserin dışsal yapısı oluşturulurken mitoloji, tarih, gökbilim ve coğrafya gibi müspet ilimlerden sonuna kadar faydalanılmış; eserin özü ise felsefe ve dinsel öğreti sistematikleri üzerine kurulmuştur. Eser için Dante’nin gördükleri, bildikleri, yaşadıkları, yaşadıklarının iç dünyasındaki yansımaları, dünyadaki dostlarına ve sevdiklerine övgü kısacası tüm hayatı denebilir.

Eserin Cehennem ve Araf bölümlerinde Dante’ye Vergilus rehberlik etmektedir. Cehennem ve Araf dünya üzerinde yer almaktadır, Vergilius aklın ve bilimin temsilcidir. Buradan denebilir ki Dante için dünya hayatında akıl ve bilim yeterlidir. Cennet kısmında ise Vergilius yerini Beatrice bırakır. Beatrice sevginin temsilcisidir. Buradan da denebilir ki, akıl ve bilim her ne kadar dünya hayatı için yeterli de olsa, ahiret hayatı için insanın sevgiye ihtiyacı vardır. Sevgi, inanç, umut olmadan, Tanrı sevgisi ile kusursuzluğa erişmeden ahirette erince ulaşmak mümkün değildir.

Eserde antik dönem trajedyalarının, Homeros’un ve Vergilius’un etkisi açıkça görülmektedir. Benzetmeler Homeroscu benzetmelerdir. Eserde Vergilius’un eserinden sahnelere atıflar yapılmaktadır. Ayrıca Homeros ve Vergilius da eserlerinde kahramanlarını tıpkı Dante gibi ahirete hayattayken yolculuk yaptırmışlardır. Antik dönem trajedyaları temeli arınma ilkesini dayanmaktadır. Bu ilke suç, ceza, pişmanlık ve arınma bölümlerinden oluşur. Trajedyalarda bu bölümlerin tamamı dünya üzerinde yerine gelirken, Dante de suçun karşılığı, pişmanlık ve arınma ahirette meydana gelir. Ruhlar dünya da gerçekleştirdikleri suçlar sebebiyle, cehennemde cezalandırılır, pişmanlık arafta gerçekleşir ve arındıktan sonra cennete giderler.

Dante’nin cehenneminde, suçlar cezalandırılırken adalet kavramı güdülmeye dikkat edilmiştir. Burada cezaya çarptırılan suçlar nitelik olarak iki kısma ayrılmaktadır. İlk kısım suçlar Tanrı’nın yasak etmesine rağmen insanın nefsine uyarak gerçekleştirdiği, bir zarara ve haksızlığa yol açmayan; öfke, savurganlık, şehvet düşkünlüğü, oburluk gibi suçlardır. İkinci kısım suçlar ise dünyada haksızlığa yol açan ve zarara sebebiyet veren suçlardır. İnsanın bu suçları kendine veya başkasına zarar verebilir yada Tanrı’ya karşı bir haksızlık -şirk koşma- yapabilir. İkinci tip ağır suçlara intihar, katillik, bozgunculuk, kadın tellallığı, tefecilik verilebilir.

Cezalar verilirken bu niteliklere göre sınıflara ayrılmış, aynı sınıfta yer alanlar aynı bölümlerde cezalandırılmış, ayrıca bölümlerin kendi içinde de ayrı bir ağırlık, hafiflik gözetilmiştir. Bu adalet sistemi sadece cehennemin ilk bölümünde yer alan hiçbir suçu olmayan, dünyaya büyük faydalar sağlamış ancak Hristiyanlıktan önce dünyaya geldiği için vaftiz edilmeyen ruhlarda sapma gösterir. Bu durumda Hristiyanlığın temel öğretisinden kaynaklanmaktadır.

Cezaların güttüğü temel amaç öncelikle -ikinci kısımda yer alan ağır suçları işleyenlerin- içindeki kötülüğü arındırmak, ruhların pişmanlığa ulaşarak kusurluluklarının giderilmesi ve mutlak arınmadır. Gerçekten de pişmanlık arınma da mutlak bir yer tutar. Öyle ki ruhların mutlak pişmanlıktan sonra kusursuzlaştırıldığı Araf’ta cehennem de suçlarının cezalarını çekip pişman olarak gelen ruhlarla beraber; dünyada -içinde kötülük barındırmayan suçlar- işlediği suçlardan ölmeden önce mutlak bir pişmanlık duyarak cehennemde hiç ceza çekmeden gelen ruhlarda bulunmaktadır.

Ruhların kusursuzlaştırıldığı Araf cezaların yanında güzelliklerin yer aldığı, ilahilerin söylendiği, sevginin ve kötülüğün bir arada olduğu bir mekandır.
Kusursuzlaştırılarak mutlak arınmaya eren ruhlar gökyüzüne, cennete yükselir. Dante’nin cenneti mutlak sevginin ve ışığın mekanı. Ruhlar değerliliklerini bu ışıkla gösterirler. Bu ışığın kaynağı da Tanrı sevgisidir. Aynı Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’indeki Zoşima’nın din görüşleri gibi Dante’ye göre de; Tanrı yeryüzünü sevgi ile yaratmıştır. Mutlak iyiliğin ,doğruluğun ve aynı zamanda kötülüğün de kaynağı bu sevgidir. İnsan içinde bu sevgi ile doğar. Bu sevgisi zamanla yönelim gösterir. Dünya mallarına yönelirse kendine zulmeder. İnsanın mutlak vazifesi bu sevgiyi Tanrı’ya yöneltmektir.

Dante eğitim gördüğü Papaz okulunu etkisiyle de beraber bu sevgiyi dünya üzerindeyken Beatrice de hissetmiş. Beatrice’in erken yaşta ölmesinden sonra onu uhrevileştirerek Tanrı sevgisine ulaşmıştır. Gerçekten de ilahi Komedya da Dante Tanrı kadar Beatrice’ide över, onu bir kurtarıcı olarak görür. Ondan bir anne şefkati ve ilgisi bekler. Elbette bunda Dante’nin annesini erken yaşta kaybetmesinin de etkisi vardır.

ÇEVİRİ VE OKUMA ÖNERİLERİ
Ben eseri Rekin Teksoy çevirisinden okudum. Çeviri gayet iyiydi. Ayrıca giriş kısmında 20 sayfa bilgilendirici açıklama ve tüm sayfalarda dipnotlar yer almaktaydı. Bu dipnotlar olmadan eseri okumak çok zor. Bilmiyorum, İlahi Komedya’nın hakkını vermek gibi bir şey mümkün mü. Ben eseri yaklaşık 60 saatte okudum. Her kantoya en az yarım saat ayırdım. Yüzde doksanının birincil anlamını -sembolik anlamlarla beraber dört farklı anlamı olduğu söyleniyor- anladım diyebilirim ama dipnotlar olmasaydı mümkün değildi. Çünkü çok fazla kişi var ve bu kişiler şu an için o kadar da bilinmiş kişiler değil.

Kitaba başlamadan önce Homeros’un eserlerini ve antik trajedyaların çoğunu okumuştum. Fazladan bir mitoolojii okumasına ihtiyaç duymadım. Bu eser için de Aeneis’i okudum. Epey faydası oldu. Eseri okurken en çok tarih -krallarla rastlaştığı bölümlerde, floransa siyasi hayatı- ve astronomi, coğrafyaya ilişkin kısımlarda zorlandım.

Bence kendinizi hazır hissetmiyorsanız ve yeterli zamanınız yoksa çok acele etmeyin. Ama en önemlisi zaman, okudum bitti bir eser değil. Zaman kaygısı ile çok anlamsızlaşıyor. Yine de korkmayın, dipnotlar yeterli bilgiyi veriyor.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Öncelikle şunu kabul edelim ki: Ortaçağın, hele din konusunda dogmatik anlayışın içinde doğmuş olan Dante, Hıristiyan dininin tüm dinlerinin zirvesinde olduğuna inanan bir kişiydi. Bunu aklınızdan silmeyin ki ileride Cehennem'de kimlerin olduğunu duyduğunuzda küfür etmeyin.

O zaman Cehennem'de kimlerin olduğuna bir bakalım.
Sokrates, Platon, Aristoteles ve sayamadığım bir sürü filozof, Attila, İlyada, Truva atı ekibi, ve bir sürü Yunan savaşçı(sanırım Yunanlara karşı ayrı bir kin besleniyor.)
Homeros, Hz. Muhammed(ileride açıklama ekleyeceğim.), Hz. Ali... Vatan hainleri, katiller, düzenbazlar, oburlar, hırsızlar... Lucifer ve Yahuda.

Dante eserin amacını şöyle açıklar: "Eserin meydana getirilmesinde güdülen amaç, bu dünyada yaşayan insanları içinde bulundukları sefaletten kurtararak mutluluğa ulaştırmaktır." Beni mutluluğa ulaştırıp ulaştırmadığını bilmiyorum fakat kitabı bitirene kadar aklımda hep şu soru döndü: "Bu kişiler Cehennem'de ise peki Cennet'te kimler var?"

Cehennem'e yolculuğumuz başlasın. Dante karanlık ve vahşi bir ormanda kaybolmuştur. Bu orman sembolik bir anlam taşıyor. Dante, Tanrı'yı unutmuş, günah işlemiştir. Şimdi de bu günahlar ormanından kurtulmak için çırpınıp durmaktadır.

Cehennem iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmal daireden oluşmaktadır. Bu dairelerde günahlarıyla nam salmış pek çok tarihi kişilik vardır. Hadi Cehennem'i tanıyalım.

Korkaklar Avlusu
Cehennem'in bu ilk kesiminde korkaklar, yani ne Cehennem'i ne de Cennet'i hak etmiş kişiler bulunmaktadır.

Birinci Daire: Limbus
Burası Limbus'tur. Hıristiyanlıktan önce ya da sonra vaftiz edilmeden ölenlerin, acı çekmeden, ümitsizlik içinde yaşadıkları yer.

İkinci Daire: Şehvet Düşkünleri
Şimdi asıl Cehennem'deyiz. Buradaki ruhlar, ölümlü hayatlarında aşk denen tutku fırtınasının elinde oyuncak olmuşlardır. Buradaki bazı ruhlar: Semiramis, Kleopatra, Helena, Akhilleus, Paris, Tristan, Dido, Caina...

Üçüncü Daire: Oburlar
Burası oburların, şiddetli yağmur, kar ve dolu altında ve çamurlar içinde azap çektikleri yerdir. Zebani, tırnaklarıyla günahkârların derilerini yüzmekte ve ulumalarıyla kulaklarını sağır etmektedir.

Döndüncü Daire: Cimriler ve Savurganlar
Dairenin iki yarısındaki günahkârlar, dairenin orta yerine gelince bu iki grup arasında çarpışma olmaktadır. Bunlar cimriler ve savurganlardan başkası değildir.

Beşinci Daire: Öfkeliler
Burada; Zebaniler, iki şairin Cehennem gezisini engellemeye çalışırlar. İki şairin ilahi bir yardım beklemekten başka çaresi kalmaz.

Altıncı Daire: Sapkınlar
Baştan başa mezarlarla kaplı uçsuz bucaksız bir sahra. Sonsuza dek yanan bu mezarlarda, sapkınlar vardır.

Yedinci Daire: Saldırganlar
Bölümler
1-) Soydaşlarına Karşı Zor kullananlar
2-) Kendilerine Karşı Zor kullananlar
3-) Tanrı'ya saldıranlar/ Doğaya Karşı Zor kullananlar/ Sanata Karşı Zor kullananlar

Sekizinci Daire: Hileciler
-Birinci Hendek: Başkaları ya da Kendileri İçin Aldatma Eylemini Yapmış Olanlar
-İkinci Hendek: Dalkavuklar
-Üçüncü Hendek: Rüşvet Yiyiciler
(Bir sürü din adamı bulunmaktadır.)
-Dördüncü Hendek: Kâhinler
-Beşinci Hendek: Rüşvet Yiyiciler, Para Çalanlar
-Altıncı Hendek: İkiyüzlüler
-Yedinci Hendek: Hırsızlar
-Sekizinci Hendek: Yalancı Danışmanlar
-Dokuzuncu Hendek: Arabozuculuk ve Bölücülük Yapanlar
(Burada dini bölmüş günahkârlar, vücutları kesilmiş, delik deşik edilmiş halde cezalandırılmaktadır. Hz. Muhammet ve Hz. Ali de burada olduğu için yayınevinin açıklamasını aynen yazacağım.)
Hiçbir müslüman ve Türk okuyucu düşünülemez ki, Dante'nin dinimizin kurucusu olan Hz. Muhammet'i bu acıklı haliyle Cehennem'in bu kesiminde cezaya çarptırıldığını görsün de nefretle irkilmesin ve isyan etmesin.
Hz. Peygamber'i Cehennem'de arabozucular arasında cezalandırmasının büsbütün başka nedeni vardır. Hz. Muhammet güya Hıristiyan ve kardinalmiş. Hz. Muhammet'e papalık vaat edilmişse de sonradan her nedense bu vaat yerine getirilmemiştir. Buna çok kızan Hz. Muhammet öç almak için başka bir din kurmaya karar vermiştir.
-Onuncu Hendek: Tahrifçiler
Birinci Bölüm: Madenlere Hile Karıştıranlar
İkinci Bölüm: İnsanları Taklit ve Tahrif Edenler
Üçüncü Bölüm: Kaplazanlar
Dördüncü Bölüm: Sözleri Tahrif Edenler

Dokuzuncu Daire: Hainler
-Birinci Bölüm: Hısım ve Akrabaya İhanet Edenler
-İkinci Bölüm: Vatan Hainleri
-Üçüncü Bölüm: Konuklarına İhanet Edenler
-Dördüncü Bölüm: Velinimetlerine İhanet Edenler

Ve Cehennem'den Ayrılış...

Mükemmel bir ön söz var ki kitabı özet geçerek okurken daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca Dante hakkında bilgiler veren bir kısmı da var. Cehennem'de bilmediğimiz bir sürü isimler geçiyor. Bu isimlerin açıklanması bakımından sayfanın altındaki açıklamalar çok işe yarıyor. Hatta o kadar ayrıntılı açıklamalar var ki metnin özünden daha fazla açıklama olan sayfalar var.

İlahi Komedya'da Düzen ve Simetri
Ortaçağ'da 3 rakamına özel önem verilirdi. Bu yüzden üçün karesi olan 9 da değerliydi. 10 rakamı yine o devirde tamlık sembolü olarak kabul ediliyordu.
10=3x3+1
İlahi Komedya; Cehennem, Araf ve Cennet o.ü. üç bölümden oluşmaktadır. Ahiret'i oluşturan üç ülke 10 bölüme ayrılmıştır. Hepsi 30 bölüm eder ki, bu da rakamla gösterildiğinde 3+10 demektir.
Her bölüm 33 manzumeden oluşmuştur. Yalnız Cehennem, giriş görevi yapan Birinci Manzume ile beraber 34 manzumeden oluşmaktadır. 34+33+33=100=10x10

Bu kitabı okuyunca sizin de aynı soruyu soracağınızı düşünüyorum. "Cehennem bu kadar kalabalıksa, Araf'ta ve Cennet'te kimler var?"
976 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Borges'in dediği gibi; düşüncelerine katıldığım söylenemez ama hiçbir kitap benim bu kadar yoğun hazlar almamı sağlamadı. İkinci defa okurken daha fazla keyif aldığımı söyleyebilirim sebebiyse ilk okumamda tanımadığım kişiler hakkında notlar çıkarmamdı.
Dante, Vergilius ile çıktığı yolculukta okuyucuyu hem tarihi karakterlerle tanıştırarak yeni şeyler öğrenmesine yardım ediyor hem de hayal gücünüzü zorlayan mükemmel tasvir ve kurgusuyla okurken büyük zevk almanızı sağlıyor. Ağır bir kitap ama Rekin Teksoy'un çevirisi ve dipnotlarda verdiği bilgiler okunması kolaylaştırıyor. Sadece kurgusu için bile okumanızı öneririm.
72 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Uzun zamandır Dante okumak istiyordum fakat Yeni Hayat ile başlamak bana da süpriz oldu diyebilirim.
İşin aslı İlahi Komedya araştırması için kolları sıvamışken ilk rotam olan Oğuz Aktürk ‘ün videosuna rastladım.

https://youtu.be/qY11mC3P_e0

İlahi Komedya için başlangıç kitabı olarak önerilen Yeni Hayat öncelikle kısa bir tahlil olanağı sunuyor.


Kısacası Dante’nin Beatrice için yazdığı soneler, lirik- düzyazı karışımı bir yapıdan oluşuyor.
Çok da detaya inmek istemiyorum çünkü içimdeki ses ile birlik olup “kimin haddine yorum yapmak” diyesim geliyor.
Dante bu kitabı 1292 yılında yazmış.
Tam tamına ben doğmadan 700 yıl önce...
1265 yılında Floransa’da dünyaya gelen Dante, sekiz yaşındayken görüp, tanıdığı kendisinden bir yaş büyük olan Beatrice’e karşılıksız bir aşkla bağlanır ve onu 1290 yılındaki ölümünden sonra da bitmek tükenmek bilmeyen bir sadakatle sevmeye devam eder. Dante’ye göre hayattaki tek güzel şey Beatrice’dir. Hayatı boyunca yaşadığı acılar, sürgünler ve yasaklar, ruhsal durumunda yaralar açılmasına sebep olur ve içine düştüğü bu durumdan kurtulmak için Tanrı’ya yönelir. İçinde tüten Beatrice sevgisinden beslenerek bir şiir yazmaya karar verir ve hem kendine hem de insanlara doğru yolu göstermek amacıyla İlahi Komedya’yı kaleme alır.

1300 yılında Dante otuz beş yaşındadır ve bu yaşını yaşam yılının ortası olarak nitelendirmiştir. O yılın paskalyasında yani 7 Nisan’da karanlık bir ormanda yolunu şaşırır ve insan aklının simgesi olarak saydığı Vergilius’la karşılaşır. Vergilius onu kötülüklerden arınması için öteki dünyanın diğer bölümlerini görmesi için bir gezintiye çağırır. Cehennem ve Araf bölümlerini gezerken Dante’ye rehberlik eder.

Dante bu yolculukta, ilk çağlardan o zamana kadar yaşamış olan yüz kadar kadın, erkek, mitolojik, tarihi, politik, felsefi karakter ve sanatçı, tüccar, din adamıyla karşılaşır. Onların yaşamlarından, başlarından geçen olaylardan ve eserlerinden yola çıkarak felsefe, din, sanat, tarih, mitoloji, matematik ve fen bilimleri konularına göndermeler yapar, yargılarda bulunur. Dante’nin tasvirinde Cehennem dibe doğru inildikçe daralan bir çukurdur ve dokuz daireden oluşmaktadır. Dante yolculuğu esnasında karşılaştığı tüm bu kişilere bir yerde ithamlarda bulunmakta ve üzerlerine yüklediği günahlara karşılık gelen dairelere yerleştirerek cezalandırmış oluyor.

Dante eserine Cehennemin sıkıntılı ortamını anlatarak başlamasıyla beraber, Araf’la devam ederek, nihayetinde de Cennet’te Beatrice’e kavuşmasıyla bitmesini tasarladığı mutlu son sebebiyle Comedia adını vermiş. Ancak 1360 yılında Giovanni Boccacio, esere İlahi adını da ekleyerek ve dinselleştirmiş. Yazılmasından tam iki asır sonra 1555 yılında ise ‘Divina Comedia’ İlahi Komedya adıyla basılarak bu isimle benimsenmiş.

Araf ise Dante’nin tasvirlerinde, güney yarımkürede, denizin ortasında, gün ışığı altında, insan ayağı değmemiş ıssız bir adada yükselen yedi katlı bir dağ olarak betimlenir. Dağın en tepesinde ‘yeryüzü cenneti’ bulunur. Katları arasındaki merdivenler diktir. Üst katlara çıktıkça günahın ağırlığı ve gerektirdiği cezanın derecesi azalır. Araf’ta verilen cezanın amacı esas olarak ruhun eğitilmesi ve işlenen günahlara karşı bir pişmanlık oluşmasının sağlanmasıdır. İşledikleri günahlardan dolayı pişman olanlar, cezalarının sonunda Cennetin yolunu tutarken, pişmanlık nedir bilmeyen eğitilemeyen ruhları ise Cehennem’in korkunç karanlığı beklemektedir.

Dante bu eseri on yıldan fazla bir sürede yazmış. Onu bir kerede okuyup anlamak ya da herhangi bir edebiyat eseri gibi okuyup rafa kaldırmak hakkettiği bir şey olmadığı gibi zaten mümkün de değil. Hele onun hakkında derin bir inceleme yazabilmek, açıkcası benim hiç harcım değil. Benim şu an burada yaptığım şey, Dante’yle özleşleşmiş olan bu muhteşem eseri hakkında edindiğim izlenimleri ve Özellikle Düşünbil Dergisi’nden edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak olabilir. Ancak bu kitap hakkında sizlere şunu söyleyebilirim ki, okurken hayal gücünüzü epey zorlamanız gerek. Ben şahsen, bir kaçı hakkında bilgi sahibi olmakla birlikte, kitapta bahsi geçen çoğu kişi hakkında bilgi sahibi değildim. Ancak kitabı orjinal dilinden Türkçe’ye çevirmiş olan Rekin Tekinsoy, okuyucuya başarılı bir şekilde kılavuzluk etmiş ve okuduğumuz hadiseler hakkında geniş dipnotlarla bizleri bilgilendirmiş. Bu sayede, tanımadığınız karakterler hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz ve bu, Dante’nin o kişiler üzerinde varmak istediği yargıyı da daha iyi anlamanızı sağlıyor. O yüzden bu eseri okumak isteyenlere kesinlikle Oğlak Yayınları’nın baskısını tavsiye ederim.

Bunun dışında yapıt manzume olarak yazıldığından ötürü elbette hüzün, mutluluk, korku, kızgınlık, hayret gibi çok farklı duyguları hissedebileceğiniz etkileyici dizeler içermekte. Mümkün olduğunca alıntı yapmaya çalıştım ancak, okurken altını çizdiğim yerler o kadar çoktu ki, şiirlerin bütünlüğünü bozmamak ve uzunluklarından ötürü sizleri de sıkmamak adına bunu yapamadım. Ayrıca okurken kim olduğunu merak ettiğim ve hakkında nette araştırma yaptığım kişi ve olaylar da bir o kadar fazlaydı. İnsan cidden merak ediyor, okuyup geçemiyor. Velhasıl Dante’nin İlahi Komedya’sı zaten mitolojik ve felsefik eserlere, destanlara meraklı olan benim için değişik bir deneyim oldu. Bitirdim mi, hayır. Cennetin kapısında Dante’yle birlikte dikilmiş durumdayım. Cennet yolculuğuna dair en çok merak ettiğim şey, insanın sevdiği birinin tüm kusurlarını görmezden geldiği eğilimini, Dante’nin Beatrice’e karşı gösterip göstermeyeceği. Okumaya sakin kafayla devam edebilmem ve bu merakımı giderebilmem için, biraz ara vermem gerektiğini düşündüm. Bir yandan da Cehennem ve Araf hakkında izlenimlerimi de sizlerle paylaşmak istedim. Edinimlerime karşı olan heyecanımın zaman içinde sönmemesi için de sizlere bu incelemeyi yazmak istedim. Umarım faydalı olmuşumdur.

İncelememi Araf/27. kantodan, Vergilius’un Dante’yi düsşel yolculuğunda kendi başına bıraktığı bir kaç dizeyle sonlandırmak istiyorum. Hepinizin zinhinizde yarattığınız cennete ulaşmanız dileklerimle iyi okumalar dilerim.

“Oğul” dedi, “Ateşin geçicisini,
Süreklisini gördün: ama şimdi
Geldiğimiz yerde, ben de göremiyorum ileriyi,
Buraya akılla, sanatla getirdim seni;
Bundan böyle, kendi isteğin rehber olacak kendine;
Sarp, çetin yolların dışındasın artık.
Karşında ışıyan güneşe bak;
Toprağın burada ürettiği
Otlara, çiçeklere, fidanlara bak.
Döktükleri yaşla beni sana getiren
O mutlu gözler gelinceye dek,
İstersen yerde otur, istersen çiçek derle.
Benden tek söz, tek işaret bekleme;
Aklın özgür şimdi, doğru ve sağlıklı da,
Hata edersin uymazsan ona:
Artık tacını da, külahını da bırakıyorum sana”

Yazarın biyografisi

Adı:
Dante Alighieri
Unvan:
İtalyan Ozan ve Politikacı
Doğum:
Floransa, İtalya, Mayıs-Haziran 1265
Ölüm:
Ravenna, İtalya, 14 Eylül 1321
Dante Alighieri (Mayıs-Haziran 1265, Floransa - 14 Eylül 1321, Ravenna) İtalyan ozan ve politikacı. En bilinen eseri, Ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı İlahi Komedya`dır (La Divina Commedia). Bu eser Cehennem, Araf ve Cennet isimlerinde üç ciltten oluşmuştur. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri kabul edildiği gibi, modern İtalyanca`nın da temelini oluşturur... Domenico di Michelino (1465): Dante ve kitabı, Floransa Modern Avrupa ve İtalya için önemli bir figürdür ve İtalya'daki metal 2 €'ların tura tarafında Dante'nin resmi vardır... Dante denince ilk akla gelen isim belki de onun sonsuz bir aşk ile bağlandığı Beatrice'dir (Türkçe okunuşu: Beatris). Dante'nin çocukluğu ve gençliği hakkında çok az bilgiye sahip olunsa da, şairin dokuz yaşındayken kendisinden bir yaş küçük Beatrice'ye aşık olduğu kesin olarak bilinmektedir. Komşuları Floransa'lı şövalyelerden olan Folco di Ricovero de' Portinari'nin kızı Beatrice ile komşularının evindeki bir eğlence sırasında tanışmıştı. Tanıştığı ilk andan beri Dante Beatrice'e büyük bir tutkuyla bağlandı. Beatrice ile ikinci kez karşılaştığında on sekiz yaşındaydı, bu ikinci karşılaşmadan sonra Beatrice'e olan sevgisi daha da derinleşti. Beatrice'e olan aşkı yazımını ve şiire olan bakış açısını büyük oranda etkileyecekti; İlahi Komedya'nın tohumlarını atan belki de Beatrice'ye olan aşkıydı. Dante aşkından sevgilisine hiçbir zaman söz etmemiştir, nitekim 1288 yılında Beatrice Floransa'lı şövalyelerden Simone dei Burdi ile evlendi. Fakat Beatrice evliliğinden sadece iki sene sonra, 1290'da, yirmi dört yaşında öldü. Beatrice'nin ölümünden sonra Dante çalışmalarına daha sıkı sarılmış, Latin edebiyatı ve felsefeye kendisini adamıştır. Kuşkusuz Beatrice'nin ölümü Dante için büyük bir şoktu ve yazarın yazım hayatını da fazlasıyla etkiledi. Beatrice'nin çok genç bir yaşta ölmesi, Dante'nin onu ölümsüzleştirmesine yol açmış, fikriyatında Beatrice'ye maddi, ölümlü ve insani bir görünümden ziyade manevi, ölümsüz ve ilahi bir görünüm vermesine neden olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 1.055 okur beğendi.
  • 5,8bin okur okudu.
  • 478 okur okuyor.
  • 6,3bin okur okuyacak.
  • 335 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları