David Blatner

David Blatner

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0
11 Kişi
okuyor-dolu
50
Okunma
v3_begen_dolu
0
Beğeni
goz
603
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Abd'li Yazar
Doğum
Abd, 1966
Çember, Tanrının, insan doğasındaki asil yaratılarının en asil gösterimlerinden biridir. Uzayı sınırlar, belirler, yönetir ve zorlar; enlem ve boylamı sınırlar; güneşe, aya ve tüm gezegenlere gönderme yapar; aklı sonsuzluk düşüncelerine yöneltir; ve aklı, kavradığı uzaklık ve uzayı hayalinde canlandırmaya odaklandırır. Bütün sınırları düzeltir; Tanrıyı kavrama bilgisinin anahtarı odur.
kamera
Sayfa 67 - John Davies, Çemberin Ölçümü
O pi ki, dünyasal akıllar için ne kadar irrasyonel de olsa, daha yüksek bir mantıkla, olanaklı bütün çemberlerin çevreleri ile çaplarını birbirine bağlar. Kürenin bir uçtan öteki uca salınması için geçen zaman, zamandan en bağımsız olan ölçütler arasındaki gizemli bir gizli anlaşma ile saptanmıştır: asılma noktasının tekilliği, düzlemin boyutunun ikililiği, π'nin başlangıcının üçlü yapısı, kökün saklı, ikinci derece(kuadratik) doğası ve çemberin kendisinin sayılandırılmamış kusursuzluğu.
kamera
Sayfa 59 - Umberto Eco, Foulcault'nun Sarkacı
Çember ölçücü, bir örümceğin Darwin vari gelişiminden başka bir şey olmasa gerek. Örümcek her zaman çemberler boyunca gider ve ağı süpürüldüğünde hep yeniden başlar. Augustus De Morgan, A Budget of Paradoxes [Paradokslar Yığını]
kamera
Sayfa 110 - TÜBİTAK, Popüler Bilim Kitapları
Siracusa İ.Ö. 212 yılında Romalıların kuşatması sonunda düştüğünde Arkhimedes de kentin duvarları içinde idi. 75 yaşında, antik çağın en büyük matematikçisi ve fizikçisi idi. Onun ölümü hakkında Plutarkhos daha sonraları şöyle yazmıştı: "Yalnız başına oturmuş bir şemayı inceliyordu. Bütün aklı ve gözleri araştırdığı nesneye kilitlenmişti. Ne Romalıların saldırısını ne de kentin ele geçirilişini fark etmişti." Romalı bir askerin kendisine yaklaştığını görünce onu uyardı. "Çemberlerime dokunma!" Bu yaşlı adamın kim olduğunu bilmeyen, hatta belki de umursamayan asker onu oracıkta katletti ve çekip yoluna devam etti.
kamera
Sayfa 21 - TÜBİTAK, Popüler Bilim Kitapları
19 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;