David Mitchell

Yazar 7,2/10 · 25 Oy · 7 kitap · 51 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
25 puanlama · 20 alıntı
3 haber · 1.302 gösterim
51 okur kitaplarını okudu.
77 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

David Mitchell'in Biyografisi

David Mitchell, 1969'da İngiltere'de Southport'ta doğdu. İngiliz ve Amerikan Dili Edebiyatı eğitimi gördü. Sicilya'da bir yıl yaşadıktan sonra sekiz yıl boyunca Hiroşima'da İngilizce öğretmenliği yaptı. 1999'da yayımlanan ilk romanı "Hayalet Yazılar" büyük ilgi gördü ve Mail on Sunday/John Llewellyn Ödülü'nü aldı. Ardından "Number9Dream" (2001) ve "Cloud Atlas" (2004) adlı romanları yayımladı. 2003 yılında "En iyi Yirmi İngiliz Romancı"dan biri olarak gösterilen Mitchell, iki kez Booker Ödülü adayları arasında yer aldı. 2003 Mail on Sunday/John Llewellyn Ödülü

Savaş, ülkeler için açık artırma olabilir. Askerler içinse piyangodur.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 159 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 159 - Doğan Yayıncılık)

Ölü şeyler sana, bir gün senin de ne olacağını gösterirler.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 28 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 28 - Doğan Yayıncılık)

"Umarım şiddeti kimin başlattığını, kimin sürdürdüğünü ve şiddetin bedelini kimin ödediğini fark edersiniz. Savaşlar durduk yere çıkmıyor. Savaşlar uzun bir süreç sonunda çıkıyor ve inanın bana, ortada onun kanlı gelişini engellemekte başarısız olan herkesin paylaşmasına yetecek kadar suç oluyor. Umarım kendi hayatınızda da nelerin gerçekten değerli olduğunu, nelerin yalnızca saçma sapan sözlerden... tribüne oynamaktan... boş laflardan... sahte pozlardan... bencillikten ibaret olduğunu görürsünüz."

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 162 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 162 - Doğan Yayıncılık)

"Bayan de Roo, Güney Afrika'da doğmuş ama bir gün devletten ülkeyi yirmi dört saat içinde terketmesi için emir gelmiş, yoksa hapse atılacakmış. Yanlış bir şey yaptığından değil. Eğer siyahi insanların ayrılmış arazilerde, sürü hâlinde, okulsuz, hastanesiz ve işsiz olarak, çamur ve sazdan yapılmış kulübelerde yaşamasına itiraz ederseniz Güney Afrika'da böyle yapıyorlarmış."

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 45 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 45 - Doğan Yayıncılık)
Özüm Çınar, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2017

Her canlı, doğar, büyür, ölür;değil mi? Hayatın sözleşmesinde yazar bu. Ama ben buraya, bazı ender durumlarda bu değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddenin...tadil edilebileceğini söylemeye geldim.

Kemik Saatler, David MitchellKemik Saatler, David Mitchell

Dünya, işleri oluruna bırakmıyor. Her zaman başlangıçları bitişlerle zehirliyor.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 412 - Doğan Yayıncılık, 1. Baskı, Ağustos 2009)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 412 - Doğan Yayıncılık, 1. Baskı, Ağustos 2009)
Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
12 Tem 2017

Ne kadar insan varsa o kadar da doğru vardır. Zaman zaman, kendi noksan suretlerinin arasına gizlenmiş, daha doğru bir Doğru'yu görür gibi oluyorum ama yaklaştığımda kımıldıyor ve muhalefetin dikenli bataklığının derinlerine iniyor.

Bulut Atlası, David Mitchell (Sayfa 31)Bulut Atlası, David Mitchell (Sayfa 31)
Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
13 Nis 18:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

‘Annen seni seviyor olabilir, baban seni seviyor olabilir ama Başkan Mao seni hepsinden fazla seviyor!’”

Hayalet Yazılar, David MitchellHayalet Yazılar, David Mitchell
Fatih DOĞANCI, bir alıntı ekledi.
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu dünyada diye geçiriyor içinden, Tek bir başyapıt var, o da dünyanın ta kendisi.

Jacob De Zoet'in Bin Sonbaharı, David Mitchell (Sayfa 617)Jacob De Zoet'in Bin Sonbaharı, David Mitchell (Sayfa 617)
Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
15 Nis 15:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Barışı savaştan çok seviyoruz, ama özgürlüğü de kölelikten çok seviyoruz! Gözlerimizi yumamayız! Gözlerimizi yummayacağız! Gözlerimizi yummayacağız!

Hayalet Yazılar, David MitchellHayalet Yazılar, David Mitchell
Bütün Alıntıları Göster

David Mitchell kitap incelemeleri

Burcu Bergen, Siyah Kuğu Parkı'ı inceledi.
25 Nis 15:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Bazen hani okurken çok zorlandığınız ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelen kitaplar vardır ya işte benim için en iyi örneklerden biriydi Black Swan Green. David Mitchell harika bir yazar. Kitap detaylı, net ve anlaşılırdı fakat bir de bir kitaptan zevk almak vardır -ki bu kitapta ben bunu hiç alamadım. 1980'lerde ergenliğin başındaki bir genç Jason Taylor. Onun özelliği pepeme olması. Karakterinin yeni oluşmaya başladığı bu zamanlardaki bu özelliğinin onu düşürdüğü durumları, kendi kendini kısıtlaması... İngiliz ailesinin günlük hayatını ve özel sosyal hayatını biz de onunla birlikte yaşıyoruz. Fakat hepsi bu. Kitabın konusu bunun üzerine kurulmuş. Edebi olarak beni mest etse de konu olarak aynı şeyi söyleyemiyorum.

Kerim Aydın, Bulut Atlası'ı inceledi.
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Oldukça ilginç yapılı bir roman, içeriğinde beş farklı zaman dilimine ait beş farklı öykü barındırıyor ve bu öyküler kendine has bir dizilimle okuyucuya aktarılıyor.

Önce birinci öyküden başlayıp bu öykü anltılırken yarısında ikinci öyküye geçiliyor ve sıralama bu şekilde devam ediyor. Yani 1-2-3-4-5 şeklinde ilerleniyor ve beşincisi hariç tüm öyküler yarıda kesiliyor. Beşinci öyküden sonra ise sıralama bu kez 5-4-3-2-1 şeklinde ilerliyor ve kitap sonlanıyor. Okuması zevkli bir roman.

Özlem Bahar, Kemik Saatler'i inceledi.
19 Şub 17:52 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Kitaba haksızlık yapmamak için puan vermedim.Cunku kitap konusunda 2 ayrı değerlendirmem oldu.
1-Kurgusu ve hikayenin bütününe bakacak olursak bir fantastik roman için oldukça doyurucu bir hikaye sunuyor.Yazarin zekası hikayenin icinde parlamış.
2-Sürükleyicilik konusunda aynı parlaklığı yakalayamadım.Kitap o kadar fazla ayrıntı ve bağlantısız parca içeriyor ki yarıda bırakmamak için kendimi çok zorladım.Anlatimi akıcı bulmadim. Zaman zaman hikayeden o kadar koptum ki kim kimdi anlamak için kitabın başlarına dönmem gerekti.

Isin özü ana fikir olarak çok başarılı olsa da son zamanlarda bitirmekte en çok zorlandığım eser oldu.Kitabin 2.yarısını bu acıdan daha başarılı buldum.

Aşkın, güzellik ile saflık arasında bulunan ayrıntısını, eski zaman kültüründe nasıl harmanlandığını bazen hüzünlü, bazen size özdeş değişimini sergiliyor. Farkındalıklarımızı sorguluyorken buluyoruz kendimizi. Yine de Mitchell'in kitaplarında mesela Kemik saatlerde konunun iç açıcılığı yüzünden hızla ilerlerken bu kitabında dili ağır olmasada belki de bağımlı olduğu aşkın seyri biraz tempoyu yavaşlatıyor. Ben ritimi düşürüp, araya başka kitaplar katıp okumayı denedim, okunuyor, keyif de alınıyor.

Fatih DOĞANCI, Siyah Kuğu Parkı'ı inceledi.
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

13 yaşın ne karmaşık, ne zor bir iş olduğunu tekrar hatırlattı. Kendi küçük dünyasının sınırları ve problemleriyle uğraşırken bir yandan da çevresinde olup bitenlerle savaşmak zorunda kalan bir çocuğun hikayesini çok ama çok güzel ve sade bir dille, ulaşılması güç bir güzellikte aktarmış.Herkese tavsiye ederim.

özgürkafaoğlu, Kemik Saatler'i inceledi.
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 82 günde · Beğendi · 10/10 puan

süper süper süper :) çok iyi kurgulanmış ... hikayenin senin için de gerçek olmasını istiyorsun :) bulut atlasından sonra bu kötüdür dedim ama bu kitabı da çok iyi . okunması gerekir .insanın ufkunu genişleten bir kitap.

Nihans, Slade Köşkü'ü inceledi.
 29 Nis 06:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Gerçekten iş kitabın sayfa sayısında değilmiş.Bu 207 sayfada muazzam bir dünya var.Kitabın konusunu buradan anlatmayacağım.Düşündüm ama ne söylesem spoiler olur.Sadece kitaba başlarken;sanki jölenin içine giriyormuş gibi bir yoğunluk hissedebileceğinizi bilin.Sanki kitap okunmaya direnç gösteriyor gibi ama onu aşınca öyle kolay ilerliyor ki,kayboluyorsunuz içinde.Bitince keşke dedim,daha çok okuyabilseydim.Sadece belki yazar,kitabın bölümlerini biraz daha uzun tutabilirdi.Her bölüm de farklı karakterler var ve isimlere adapte olamadan bölüm bitiyor.Ama genel konu da bir eksiklik,boşluk yok.Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Socrates, Hayalet Yazılar'ı inceledi.
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başta çok sürükleyici değildi, devam ettikçe parçalar birleşmeye başladı en sonu da mükemmel olmasa bile gayet başarılıydı, bir parça bulut atlasını anımsattı. Yazarın ilk kitabı olması açısından oldukça başarılı buldum.

Burhan Yavuz, Bulut Atlası'ı inceledi.
15 May 02:18 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Kitabin dezavantaji geziyazisi ile başlaması ve dilinin ağır olması. Ilk 50 sayfaya katlanabilen okuyabilir. Filmini izleyince bıraktım. Çünkü sonunu bildiğin bir yolu gitmek gereksizdir.

Burcu Bergen, Slade Köşkü'ü inceledi.
12 Nis 11:01 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Yazarın Bulut Atlas kitabına başladığımda gerçekten iki adım geri çekildim çünkü hiçbir şey anlamadım. Elime aldığım gibi yavaşça yerine bıraktım. Sonrasında filmi çıktı vs. ama yok onu da izlemedim. O zamandan sonra yazara pek yaklaşmadım. Bir kitabı anlayamayacağınız düşünerek (kitabın içine girememek) yarım bırakmak gerçekten okuma motivasyonunu bitiren bir durum. Slade Köşkü'nü raflarda gördüğümde bir kez daha deneyeyim en azından kısa bir roman diye aldım ve başladım okumaya okudukça sürüklendim, hayal ettim... Gözümde her şeyiyle canlandırarak film izler gibi sayfa sayfa tükettim.

Kitabı anlatmak istemiyorum fakat perili evleri sevenler varsa, ruhun beden ile ayrılıp ölümsüzlüğe kadar bir yiyecek vasfını görmesi sizi heyecanlandıracaksa kesinlikle okumalısınız. Çok seveceksiniz. Şimdi yazarın diğer kitaplarına saldıracağım..

Bütün İncelemeleri Göster