Davut Aydüz

Yazar 7,3/10 · 16 Oy · 16 kitap · 69 okunma ·  7 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

7 okur beğendi.
16 puanlama · 19 alıntı
0 haber · 1.913 gösterim
69 okur kitaplarını okudu.
50 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Davut Aydüz'ün Biyografisi

1962’de Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı Hacılar köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokulu ilçede ve İmam-Hatip Lisesini de Biga’da bitirdi. 1981 yılında Atatürk Ün. İslâmî İlimler Fakültesine başladı ve 1986’da mezun oldu. Beş yıllık diploma aldığı için 1987’de aynı fakültenin Tefsir Anabilim Dalın’da Doktoraya başladı. 1992’de Marmara Ün. İlâhiyat Fakültesinde Doktorasını tamamladı. 1990-1993 arası İstanbul adalar ilçesinde diyânete bağlı olarak vâizlik yaptı. 1993 Mart ayında Harran Ün. İlâhiyat Fakültesi’nde Tefsir Öğretim Görevliliğine intikal etti. Aynı fakültede Temmuz ayında Yardımcı Doçent oldu. Ekim 1993’te Sakarya Ün. İlâhiyat Fakültesi’ne Yardımcı Doçent olarak geçiş yaptı. 1993 Kasım döneminde Doçentlik Yabancı Dili verdi ve 1996 Ekim ayında da Doçent oldu. Millî Eğitim Bakanlığı bursu ile araştırma yapmak üzere 1994 Aralık-1995 Ağustos tarihleri arasında Mısır’da bulundu. Qafqaz Üniversitesinin daveti üzerine gittiği Bakü’de 1997-2000 yıllarında araştırmalar yaptı. Şubat 2002’de Profesör oldu. Askerlik vazifemi îfa etti. Evli ve iki çocuk babasıdır. Hâlen aynı fakültede Tefsir anabilim dalında öğretim üyesi olarak vazife yapmaktadır.

Davut Aydüz'ün Kitapları Kitap Ekle

2. Kısa Surelerin Tefsiri (Fatiha,Duha,Nas)
7,7/ 10  (3 Oy) ·  13 Okunma
5. Faziletli Dualar (Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) Dilinden)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
8. Ayetü'l Kürsi Ve Tefsiri (Kuran Ayetlerinin En Büyüğü)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
11. Kaf Suresi Tefsiri (Peygamber Efendimiz'in Sıklıkla Okuduğu)
0,0/ 10  (0 Oy)
12. Tefsir (Tarihi, Çeşitleri Ve Konulu Tefsir)
0,0/ 10  (0 Oy)
14. Beş Vakit Dört Aşir (Namazlardan Sonra Okunan Ayetlerin Tefsiri)
0,0/ 10  (0 Oy)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah sizi doğru yola iletsin.
“وَيَهْدِيَكُمْ صِرَاطًا مُسْتَقِيمًا “Allah sizi doğru yola iletsin.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 177 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 177 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah’ı anmak...
“ أَلَا بِذِكْرِ اللهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ “İyi bilin ki gönüller ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Ra’d, 28)”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 68 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 68 - Işık Yayınları)
Salihsevindik, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslam âlimleri, namaz rükûnleri arasında yer alan secdeyi, ''İnsanın ulaşabileceği en son zirve'' olarak kabul eder ve ''Diğer rükûnler, secdeye ulaşabilmek için birer basamak hükmündedir.'' derler.

Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 76 - Işık Yayınları)Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 76 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah’ım bize merhamet et...
“وَكَانَ اللهُ غَفُورًا رَحِيمًا “Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 128 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 128 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nasr Süresi 2. Ayet
“Evet artık her yerde Kur’ân sesi yükseliyor ve herkes İslam dinine koşuyordu.
Kur’ân-ı Kerim’in:
يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللهِ أَفْوَاجًا “Fevç fevç Allah’ın dinine girerler.” (Nasr Sûresi, 2) diye müjdelediği an işte bu andı.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 34 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 34 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah Alim ve Hakim dir.
“وَكَانَ اللهُ عَلِيمًا حَكِيمًا “Allah Alîm ve Hakîm’dir.”
Yani, Allah her şeyi bilendir, her şeyi hikmetle yapandır. Her şeyi ve bütün işleri yüksek ilmi ile bilen ve hikmet ile takdir edip yönetendir. Ezelden ebede mahlukâtın yararına olanı çok iyi bilen ve yaratmasında, takdir ve tedbir etmesinde çok hikmetli olandır.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 80 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 80 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Muhammed Suresi 33. Ayet
“Ey iman edenler! Allah’a ve Resûlüne itaat edin de emeklerinizi boşa çıkarmayın.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 15 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 15 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fetih suresinin fazileti...
“Hz. Ömer (radıyallahu anh), Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle dediğini rivayet etmiştir:
نزل علي البارحة سورة هي أحب إلى من الدنيا وما فيها إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا “Dün gece bana öyle bir sûre vahyedildi ki o benim için, bütün dünyadan ve dünyada olan her şeyden daha sevimlidir: O sûre: “İnnâ fetehnâ…” sûresidir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 17 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 17 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
02 Mar 07:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Kuran’ın son iki suresi...
“Muavvizeteyn:
Kur’ân’ın son iki sûresi olan Felâk ve Nâs Sûrelerine “Muavvizeteyn” denilir. Yani, bunlarla Allah’a sığınılmakta ve bu iki sûre, insan için koruyucu zırh hükmüne geçmektedir.”

Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 93 - Işık Yayınları)Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 93 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hudeybiye den fetihlere...
“İşte Allah Resûlü, Hudeybiye gibi en ağır şartlar altında imza attığı bir antlaşmadan, böyle iç içe fetihler çıkaran harika bir insandı. Hiç düşünmeden, hemen karar vermek zorunda kaldığı bir atmosfer içinde, hiç akla ve hayale gelmeyen böylesi bir fethin zeminini hazırlayabilmek, hiç şüphesiz beşer düşünce sınırlarını aşan ve mucize diyebileceğimiz bir muvaffakiyetti ki bu da O’nun hak peygamber olduğuna en canlı bir şahittir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 35 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 35 - Işık Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster
Cetmir, Namazı Anlayarak Kılmak'ı inceledi.
04 Mar 10:59 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Kul olmak, kul olabilmek, kulluğa kabul olunabilmek.Rabbimizin verdiği bunca nimete hakkı ile şükür, hamd edebilmek.Hangisini doğru yapabiliyoruz. Hep bir taraf, hep bir şey eksik.Namaz da bu eksiklerimizden biri ne yazık ki...

Yazar hayatımızın merkezine koymamız gereken namazı anlayarak kılabilmemiz için bu kitabı yazmış. Kitapta namazda ve namaz dışında okunan arapça dua ve ayetlerin anlamlarına yer vermiş. Bunun yanında peygamberimiz (SAV) efendimizin namazda okuduğu herkesin bilmediği duaları da anlamları ile birlikte belirtmiş. Namazı anlayarak kılabilmek için yapılabilecek önerileri de kitabın sonuna eklemiş.

Rabbim, namazları en güzel şekilde anlayabilmeyi ve kılabilmeyi hepimize nasip eylesin(Amin).

Ekrem Özkara, Yasin Süresi Tefsiri'yi inceledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Bu kitapta,Kur'an'ı Kerim'in kalbi olarak adlandırılan " Yasin Suresi " hakkında bilgiler veriliyor ve tefsiri yapılıyor.Kullanılan akademik dil'den olsa gerek,ben okurken zorlandım.Daha akıcı bir dil olabilirdi diye düşünüyorum.Fakat buna rağmen tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Necmiye, Namazı Anlayarak Kılmak'ı inceledi.
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Adı üzerinde zaten namazı anlayarak kılmak isteyenler için rehber niteliğinde bir kitap.
Icerisinde namazda ve namazdan sonra okunacak kısa duaların açıklamasınada yer verilmiş.

Cetmir, Fetih Suresi Tefsiri'yi inceledi.
 02 Oca 10:17 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

İlk okuduğun tefsir kitabı olması ve uzmanlık alanım olmaması nedeni ile bu kitap için kayda değer bir inceleme yapamayacağım. Kitabı okumak surenin ne zaman ve hangi olaylara istinaden nazil olduğu bilgilerini edindirmesi nedeni ile benim için çok değerliydi. Eğer bilmiyor iseniz bu bilgiler için bile bu kitabı okumalısınız.
İyi okumalar, kitaplarla kalın.

EMİNE KOÇ, Namazı Anlayarak Kılmak'ı inceledi.
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Namazı aşk ile huşu ile kilabilmenin yolları anlatılmıştır. Aynı zamanda okudugumuz duaların anlamları ile nasıl ve hangi duaları edebileceğimiz de anlatılmış. Tavsiye ederim

Memmedaga Memmedov, Kısa Surelerin Tefsiri'yi inceledi.
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 47 günde · 7/10 puan

Duha ve altındaki sürelerin nerede nazil olduğu, nüzul sebebi, ayet ayet meali ve tefsirlerini içeren çok yararlı bulduğum bir kitap. Namazlarda sürekli okuduğum ama anlamını bilmediğim ayetlerin artık ne dediğini bilerek okumak çok güzel. 'İyyakenağbudu ve iyyakenestain' yani yalnız sana kulluk eder yalnız senden yardım dileriz ve sonrasında bizi doğru yola ilet ayetinin arkasından amin yani kabul eyle diye ediyormuşuz, yeni öğrendim. Keşke kelime kelime anlamlarının tamamı verilseydi bazı kelimelerin kökü ve birebir anlamı yazılmayınca akılda kalmıyor.

Salihsevindik, Namazı Anlayarak Kılmak'ı inceledi.
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 139 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı bu kadar uzun süreye yayarak okumam, kitaba biraz haksızlık etmişim hissini verdi. Bu kitap çok basit ve sade bir dille bir o kadar da eğitici bir kitap. Okumak isteyen arkadaşlar bu kitaptan gerçekten çok değerli bilgiler edinecekler. Şimdiden keyifli okumalar iyi günler. :)