Davut Aydüz

Yazar 7,3/10 · 16 Oy · 16 kitap · 69 okunma ·  7 beğeni
Cetmir, bir alıntı ekledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah sizi doğru yola iletsin.
“وَيَهْدِيَكُمْ صِرَاطًا مُسْتَقِيمًا “Allah sizi doğru yola iletsin.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 177 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 177 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah’ı anmak...
“ أَلَا بِذِكْرِ اللهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ “İyi bilin ki gönüller ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Ra’d, 28)”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 68 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 68 - Işık Yayınları)
Salihsevindik, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslam âlimleri, namaz rükûnleri arasında yer alan secdeyi, ''İnsanın ulaşabileceği en son zirve'' olarak kabul eder ve ''Diğer rükûnler, secdeye ulaşabilmek için birer basamak hükmündedir.'' derler.

Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 76 - Işık Yayınları)Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 76 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah’ım bize merhamet et...
“وَكَانَ اللهُ غَفُورًا رَحِيمًا “Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 128 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 128 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nasr Süresi 2. Ayet
“Evet artık her yerde Kur’ân sesi yükseliyor ve herkes İslam dinine koşuyordu.
Kur’ân-ı Kerim’in:
يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللهِ أَفْوَاجًا “Fevç fevç Allah’ın dinine girerler.” (Nasr Sûresi, 2) diye müjdelediği an işte bu andı.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 34 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 34 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah Alim ve Hakim dir.
“وَكَانَ اللهُ عَلِيمًا حَكِيمًا “Allah Alîm ve Hakîm’dir.”
Yani, Allah her şeyi bilendir, her şeyi hikmetle yapandır. Her şeyi ve bütün işleri yüksek ilmi ile bilen ve hikmet ile takdir edip yönetendir. Ezelden ebede mahlukâtın yararına olanı çok iyi bilen ve yaratmasında, takdir ve tedbir etmesinde çok hikmetli olandır.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 80 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 80 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Muhammed Suresi 33. Ayet
“Ey iman edenler! Allah’a ve Resûlüne itaat edin de emeklerinizi boşa çıkarmayın.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 15 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 15 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fetih suresinin fazileti...
“Hz. Ömer (radıyallahu anh), Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle dediğini rivayet etmiştir:
نزل علي البارحة سورة هي أحب إلى من الدنيا وما فيها إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا “Dün gece bana öyle bir sûre vahyedildi ki o benim için, bütün dünyadan ve dünyada olan her şeyden daha sevimlidir: O sûre: “İnnâ fetehnâ…” sûresidir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 17 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 17 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
02 Mar 07:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Kuran’ın son iki suresi...
“Muavvizeteyn:
Kur’ân’ın son iki sûresi olan Felâk ve Nâs Sûrelerine “Muavvizeteyn” denilir. Yani, bunlarla Allah’a sığınılmakta ve bu iki sûre, insan için koruyucu zırh hükmüne geçmektedir.”

Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 93 - Işık Yayınları)Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 93 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hudeybiye den fetihlere...
“İşte Allah Resûlü, Hudeybiye gibi en ağır şartlar altında imza attığı bir antlaşmadan, böyle iç içe fetihler çıkaran harika bir insandı. Hiç düşünmeden, hemen karar vermek zorunda kaldığı bir atmosfer içinde, hiç akla ve hayale gelmeyen böylesi bir fethin zeminini hazırlayabilmek, hiç şüphesiz beşer düşünce sınırlarını aşan ve mucize diyebileceğimiz bir muvaffakiyetti ki bu da O’nun hak peygamber olduğuna en canlı bir şahittir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 35 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 35 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
 29 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

yaptığınız bu alışverişten dolayı sevinin ey mü’minler!
“إِنَّ اللهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنْجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُمْ بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ “Allah, karşılık olarak Cennet’i verip mü’minlerden canlarını ve mallarını satın almıştır. Onlar Allah yolunda mücadele ederler, öldürürler ve öldürülürler. Bu Allah’ın Tevrat’ta da İncîl’de de Kur’ân’da da üstlendiği gerçek bir vaattir. Verdiği sözde Allah’tan daha sadık kim olabilir? O hâlde yaptığınız bu alışverişten dolayı sevinin ey mü’minler! Müjdeler olsun size, işte en büyük mutluluk, işte en büyük başarı!” (Tevbe, 111)”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 99 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 99 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Namaz meselesi...
“namaz, mü’minin imandan sonraki en önemli meselesi ve sâlih amelin de ilk şubesidir.”

Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 19 - Işık Yayınlar)Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 19 - Işık Yayınlar)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
“وَمَغَانِمَ كَثِيرَةً يَأْخُذُونَهَا وَكَانَ اللهُ عَزِيزًا حَكِيمًا
19- “Allah onları elde edecekleri birçok ganimetle de mükâfatlandırdı. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 165 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 165 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
27 Şub 23:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ankebut 45
إِنَّ الصَّلاَةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ “… Muhakkak ki namaz, insanı, ahlâk dışı davranışlardan, meşrû olmayan işlerden uzak tutar…” (Ankebût, 45)”

Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 24 - Işık Yayınları)Namazı Anlayarak Kılmak, Davut Aydüz (Sayfa 24 - Işık Yayınları)
Cetmir, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Apaçık bir fetih...
“فَتْحًا مُبِينًا “âşikâr/apaçık bir fetih.” Sûreye adını veren fethin ‘Hudeybiye Antlaşması’ mı yoksa ‘Mekke Fethi’ mi olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Fetih kelimesinin “savaş yoluyla bir toprağı ele geçirmek” mânâsında kullanıldığını dikkate alan bir grup müfessire göre âyetteki fetihten maksat Mekke’nin fethidir. Yüce Allah onu Resûlüne ve müminlere kendisinden bir müjde olarak daha meydana gelmeden vaat etmiştir.”

Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 39 - Işık Yayınları)Fetih Suresi Tefsiri, Davut Aydüz (Sayfa 39 - Işık Yayınları)
2 /