Demir Özlü

Yazar 6,7/10 · 17 Oy · 24 kitap · 44 okunma ·  7 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

7 okur beğendi.
17 puanlama · 29 alıntı
0 haber · 2.082 gösterim
44 okur kitaplarını okudu.
44 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Demir Özlü'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Demir Özlü'ün Biyografisi

Demir Özlü (d. 9 Eylül 1935, Vefa, Fatih), öykü ve roman yazarı Tezer Özlü'nün ağabeyidir.
Ödemiş İstiklâl İlkokulu, Ödemiş Ortaokulu, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde (1953) okudu. İlk şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm Dergisi ve daha sonra Türk Dili dergisinde yayınlandı. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1961-1962 arası Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde Felsefe okuduktan sonra Türkiye'ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Felsefesi ve Metodoloji Kürsüsü'nde 4 yıl asistanlık yaptı. Siyasal eylemleri nedeniyle işine son verilince avukatlık yapmaya başladı. 1969'da "Sakıncalı" olarak askere gitti ve yedeksubaylık hakkı elinden alınarak Muş'ta çavuş olarak askerlik görevini tamamladı.1971'deki askeri müdahaleden sonra bir süre tutuklu kaldı. 1979'da Stokholm'e yerleşti. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra vatandaşlıktan çıkarıldı. Türkiye'ye 1989'da dönebildi. Bu tarihten beri Stokholm ve İstanbul'da yaşıyor. İlk şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm, daha sonra Türk Dili dergisinde yayınlandı. Öykü, deneme, eleştiri ve çevirileri Mavi, A, Pazar Postası, Yeni Ufuklar, Soyut, Somut, Yeni Edebiyat, Gösteri ve Adam Öykü dergilerinde yayınlandı. 1980'den sonra roman, anlatı, anı ve gezi kitaplarına ağırlık verdi.

Demir Özlü'ün Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
4. Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları - (Bir Uzun Sonbahar - Bir Yaz Mevsimi Romansı)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
7,0/ 10  (1 Oy) ·  4 Okunma
10. Balkur'da Akşam Yemeği (Düzyazı Şiirler ve Bir Öykü)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Çınar, bir alıntı ekledi.
15 Şub 2017

Artık anlıyorum, kişi için yalnızlıktan kurtuluş yok! Beraberliklerin, beraber olunduğu sanılan vakitlerin geçiciliğini öğrendim. Şimdi daha güvenliyim. —Ama aşk o kadar güzel ki! Aldatıcı bir oyun. Islak kaldırımlarda ayaklarının hafif, aldatıcı oyunu. (Seni gördüğüm zaman dünya benim olsun isterdim.) Yalanı, aldatıcı hayalleri bir yana bırakmalı. Bırakmalı mı?

Bunaltı, Demir ÖzlüBunaltı, Demir Özlü

İçimi tuhaf bir ateş basmıştı. Dönmeyi ve onunla konuşmayı düşündüm ardından. Ama hayır, geç kalmıştım işte; duygularımı düzene sokmakta cesaret göstermek açısından da.

Bir Beyoğlu Düşü - Berlin'de Sanrı - Kanallar, Demir ÖzlüBir Beyoğlu Düşü - Berlin'de Sanrı - Kanallar, Demir Özlü
Ezgi, bir alıntı ekledi.
27 Nis 22:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sınırları yıkıp parçalayan azmış bir kapitalizmle, hırsızlığın, acımasızlığın elleri altında yaşamaya zorunluydular.
Demokrasi artık rüşvet, para devşirme özgürlüğü haline dönüştü. Sık sık yaşanan bu çeşit olayları herkes gibi sen de bilincinin derinliklerine atacaksın. Orada yığılan, sonra üstü örtülen yüzlerce, binlerce insanlık trajedisinin üzerine.

İşte Senin Hayatın, Demir Özlü (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)İşte Senin Hayatın, Demir Özlü (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)

Lodos yağmur getirirdi, ardından da sis. Haliç'i ve limanı sis kaplardı sabah güneşi doğuncaya kadar. Çok koyu bir sis değilse, güneşle birlikte kalkardı ortadan. O zaman pırıl pırıl bir gün doğardı.

Bir Beyoğlu Düşü - Berlin'de Sanrı - Kanallar, Demir ÖzlüBir Beyoğlu Düşü - Berlin'de Sanrı - Kanallar, Demir Özlü
Ezgi, bir alıntı ekledi.
18 Mar 05:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sanıyordun ki geçmiş sana dönecekti. Oysa sana dönecek hiçbir şey yoktu artık; bu tenhalık, bu terk edilmişlikten başka. Kent belirsiz bir değişim içinde yüzerken, sen de bir yerde bırakılmıştın.

İşte Senin Hayatın, Demir Özlü (Sayfa 13 - YKY)İşte Senin Hayatın, Demir Özlü (Sayfa 13 - YKY)
silaes, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Elbette bir şehri sevmek için onun tarihiyle,orada yaşamış insanların tarihiyle de ilgilenmek gerekli.

Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 7 - YKY)Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 7 - YKY)
silaes, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ama öyle sanıyorsun ki, insan ölüm anında algılayabilirse- ne denli uzun yaşamış olursa olsun- yaşamı çok kısa görünecek ona.

Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 37 - YKY)Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 37 - YKY)
silaes, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gündelik yaşamın gürültüsü içinde çırpınıp durmak, sadece zararsız bir delilikti.

Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 71 - YKY)Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 71 - YKY)
silaes, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Uzun yıllar yaşayarak gördün ki derin acıma duyguları olan insanlar öteki insanların üzerine çıkarak onları ezmiyorlar, tersine, ellerinden geldiğince bu çarkı terse çevirmeye çalışıyorlardı.

Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 47 - YKY)Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü (Sayfa 47 - YKY)
Bütün Alıntıları Göster
şule uzundere, Özyurdunda Yabancı Olmak'ı inceledi.
25 Mar 17:55 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Ferit Edgü en sevdiğim yazarlardan biridir. Öyküyle arası pek iyi olmayan beni öykülerle barıştıran isimlerden biridir. Onun kalemiyle henüz tanışmayanlar varsa en kısa zamanda tanışmalısınız diyerek kitap yorumuma başlıyorum.

Ferit Edgü ismine ve kalemine aşina olsam da Demir Özlü adını ilk kez duyduğumu söylemeliyim. Biraz araştırınca kendisinin ünlü yazar Tezer Özlü’nün ağabeyi olduğunu(Mektuplarda Tezer Özlü'nün adı sık sık geçiyor.) ve yirmi üç kitap yazmış bir yazar olduğunu öğrendim. Kitap, iki yazarın 1962-2008 yılları arasında birbirlerine gönderdiği 139 mektuptan oluşuyor. 46 yıllık bu süreçte birçok mektup kaybolmuş, kimisi gönderilen adrese ulaşmamış. Bu yüzden kitapta iki mektup arasında bir yıldan fazla sürenin geçtiği bölümler var.

Ferit Edgü’yü çok sevdiğimi söylemiştim. Mektuplarını okurken birçok düşüncemizin ortak olduğunu fark ettim ve bu beni çok sevindirdi. İkimizin de en sevdiği mevsim sonbahar. Yazarın özellikle şu cümlelerinin altına imzamı atabilirim.

“Tüm yalnızlığıma ve hiç de sosyal olmayan bir yaşam sürmeme karşın, büyük kentlerin insanıyım ben. Çok sevdiğim güneş ve denizin, botaniğin on beş-yirmi gün sonra yetmediğini, hatta sıktığını görüyorum.”

Ancak yazarla aynı fikirde olmadığımız konular da mevcuttu. Ben yazarların günlüklerini, notlarını, anılarını, mektuplarını yani onlara dair her şeyi okumayı severim. Ancak Ferit Edgü benim gibi düşünmemiş ve günlüğünü yaktığını arkadaşına şu cümlelerle ifade etmiş:

“Bunların yalnız beni değil, yarının edebiyat tarihçilerini de ilgilendireceğini pek sanmıyorum. Böyle düşündüğüm için de o tarihsiz, talihsiz günlüğün büyük bir bölümünü okuyup okuyup ocaktaki ateşe attım. Hiç değilse böylece bir işe yaradı, bir an için olsun, odayı ısıttı.”

İki yazarın neredeyse yarım yüzyıla yayılan arkadaşlığını, arka fonda ülkenin içinde bulunduğu durumun ve edebiyatçı olmanın detaylarını fark edebileceğiniz kitabı başka Ferit Edgü-Demir Özlü hayranlarına ve mektup türünü sevenlere olmak üzere herkese öneriyorum.

silaes, Önünde Boş Bir Uzam'ı inceledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

İnsanın kalbi ile beynini aynı anda ısıtan mükemmel anlatımlı bir anlatı. Konunun geçtiği mekanları tanımamamdan dolayı her yer adı geçtiğinde araştırma gereği hissettim. Bu da bana i katkı sağladı. Kitabın içinde nokta atışı cümleler var ki, insanı okuduğu anda sersemletmeyi başarabiliyor. Kıyıda köşede kalmış, bilinmeyen bir kitap lakin beni ısıtmayı başardı.

selinay tuzun, İşte Senin Hayatın'ı inceledi.
 15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Toplumu küflenmiş geriliklere çeken bir zebaniydi. Belki şöyle düşünmek gerekirdi: "Bu adamlar bir adım ötelerini bile göremiyorlar, sadece kendileri var, sadece küçük çıkarları. Ne bir toplumun parçası olduğunu algılayabiliyor ne de bir düşünme ulamı var kafalarında; ruh da vicdan da oluşmamış onların içinde. Din de onlara bir ruh vermiyor. Çünkü edinilemez bir din, içsellikten uzak. Doğrusu budalanın budalası bunlar Bir sualtı canavarı bile değiller."

Hasan Ulubaş, Sürgün Küçük Bulutlar'ı inceledi.
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Demir Özlü'nün öykülerinin bir araya getirildiği bu kitapta birey-toplum arasındaki ilişki irdelenmiş daha çok.Bireyin yalnızlığından yola çıkarak,toplum içinde var olabilme çabası,toplumla olan çatışmaları sade,yalın,samimi,sıcak ve akıcı bir dil ile anlatılmış.Kıyıda,köşede kalmış bir yazar ama çok değerli.