Deniz Erten

Deniz Erten

Yazar
8.7/10
43 Kişi
·
128
Okunma
·
25
Beğeni
·
5.310
Gösterim
Adı:
Deniz Erten
Unvan:
Avukat
Eski bir basketbol ve tenis oyuncusudur. Yurtdışında hukuk eğitimi almıştır.Avukatlık yapmakta olup çok sayıda ünlü sanatçıya besteler yapmıştır. Beste çalışmalarına devam edmektedir
"Hayat aynı öğretiyi sunan bir öğretmenin, dersinden çıktığımızda hepimizin farklı şekilde notlar alması gibidir "
'' Ne kadar canlı varsa o kadar alem vardır
ve Allah her birimizle bizim anladığımız lisanda konuşur…
Yeter ki biz dünya derdinde kapattığımız 'erişim ağlarımızı' açalım.''
İslam Nüfus Cüzdanında değil,
Nefis Cüzdanında yazar...
İşte bu yüzden "doğuştan" kazanılmaz ,
"Oluştan " kazanılır...
"Bedenimde nâr. Ruhumdaysa Yâr var… Bana burası yeryüzü diyorlar. Oysaki her yer YÂR-yüzü. Bilmiyorlar…"
Peygamber efendimize sormuşlar:
"Ya Resulullah, kader değişir mi?"
"Değişir" demiş. "Ama değişmesi de kaderdir."
Deniz Erten
Sayfa 67 - Destek Yayınevi
Hakk'ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Hz. Şems
Deniz Erten
Sayfa 162 - Destek Yayınevi
Ne mucizelerle yaratıldığımızı, kim olduğumuzu bilmeden yol alıyoruz şu hayal Dünya'sında. Din hassas bir konu. Bu nedenle bu zamana kadar din kitaplarından hep uzak durdum. Algılarımla oynanmasından, yanlış yönlendirilmekten korktum belki.. Bu kitap İslamiyet'ten Kuran'a; varoluşumuzdan, manyetik alana kadar pek çok konuyu ilim ve bilimle harmanlamış muhteşem bir kılavuz. Kendini bilen, hakikatini bilir, bütünün parçasındaki ilahi yerini bilir ve bu bilinç, Dünya'yı değiştirir. Cahilliğimi, kalemiyle ve sorularıma bıkmadan verdiği cevaplarla yok eden Deniz Erten'e çok teşekkür ediyorum. Kendi geleceğiniz ve tüm insanlık için mutlaka okuyun..
Bu kitap öyle bir hafta da okuyup bitirilip rafa kaldırılacak bir kitap değil. Sindire sindire anlayarak özümseyerek okunacak bir kitap.Derin bir çalışma ve emeğin karşılığı. İlim var ,bilim var, ayet var, duygu var, ama en önemlisi İŞARET var okumak isteyene. Pi kitabında bu kitabı bana işaret ettiği için Azra KOHEN' e ayrıca teşekkürler.
Hiç bu tarz okumamış biri için muhteşem gelebilir ki gelemeyedebilir ..ama benim zorlama ile bitirdiğim bir kitaptı,hatta öyle ki şu an nereye bıraktığımı hatırlamıyorum.Herkesin kendine göre evreni,hakikati,doğayı,dini ve insanlığı yorumlama biçimleri vardır.Bunda heyecanlanıp kitap yazacak kadar bir ilginçlik göremedim.
Bazen düşünürüz ya hangi kitabı okusam o mu, bu mu derken, birden "Bu kitabı okumalıyım." dedim. Tasavvuf ya da dini  kitapların çoğu hep bir yanıltma ya da yanlış tarafa yönlendirme vardır diye çekinirim . İşi ticarete dökmek gayesinde oldukları içinde hep tereddütle yaklaşırdım. Bu sefer beni yönelten bir şey vardı ve kitabı aldım. Bir hafta da bitecek bir kitap değildi. Bir başucu kitabıydı ve okurken anlamalıydım. Altını çizmeli ve defalarca üzerinden geçmeliydim. Her gün okudum sindire sindire okudum hem de. Okudukça bilmediğim ne kadar çok şeyin olduğunu fark ettim. Aslında bilip de göremediğim ne kadar çok olay vardı başımdan geçen. Ve hepsi bana bir işaret veriyordu. Ya görebiliyordum ya da görmemezlikten geliyordum, belki de hiç farkedemiyordum. Okudukça düşünmeye başladım, okudukça araştırmaya başladım. Çevremdeki arkadaşlarıma gönderdim, üzerinde tartıştık. Bilmediğimiz ne kadar çok şey vardı. ..
Sevgiler..
Daha once bir kitapti ancak daha sonra ikiye bolunerek tekrar yayinlandi yanilmiyorsam.. Kitap genel olarak bilimin ve daha cok kuantum dusunme felsefesinin isiginda kurani ele almis.. Yazarinin bilimsel gerceklerle islami bilgileri harmanlayarak sunmus olmasi okuyucunun hayata ve islama olan bakis acisini etkiliyor.. Yine kurandaki ve islamdaki kavramlarin etimolojik olarak incelemesini yapmis ve kuranin arapca indirilmesinin gerekliligini vurgulamis, kelimelerin anlam cesitliligine sahip oldugunu gostermekle.. Okuduktan sonra hayat hakkindaki dusunceleriniz ayni olamayacak garanti ediyorum..
Deniz Erten'in yeni bir kitabı çıksa alır mıyım, almam.

Din ve Tasavvuf konulu olan iki ciltlik kitapta güzel bilgiler de var ama bir insan bu kadar tekrara düşmez. Kitap gayet net bir şekilde 1 cilt arkadaşlar yarısı tekrar, sıkıldım, değişik bakış açısı var duymadığım bilgiler ediniyorum diye okudum okumasına ama bitmek bilmedi kitap.

Ayrıca tam bir konuyu derinlemesine başlamış anlatıyor hehhh diyorsunuz tamam frekansı yakaladım, bir bakıyorsunuz konunun akışında kendinden geçmiş yazar anlatııkları karşısında dua ediyor neredeyse her paragrafın sonuna Allahül alem diye şükür ediyor. Tamam biz de seviyoruz dinimizi Allahımızı Peygamberimizi çok şükür ama beni yazarın Allah sevgisi ilgilendirmez ben kitabın içindeki bilgiler için okurum duanı edeceksen kendi kendine et kitaba neden ekliyorsun.

Kitap uzun sürdüğü daha doğrusu süründüğü için bunaldım, sizleri de çok darlamayayım. Kitabın değişik yönü kelime kelime kuranı açıklamış bilimsel yönlerden desteklemeye çalışmış, sabırlı arkadaşlara iyi okumalar dilerim.
Deniz erten adeta birazcik da zorlama yorumlariyla insanin dine ve bilime bakis acisini degistiriyor.. Kuranda gecen anlatimlarin aslinda bilimsel verilerle ortustugunu, Kuranin bazi kesimlerin iddia ettigi gibi gecmiste bazi topluluklarin hikayelerinin anlatildigi bir kitap degil, bu asirda da hala batini anlamlariyla guncel oldugunu ancak gormek isteyen gozlerin bunu gorebilecegini dile getiriyor.. Kitabi okurken bazi yerlerde biraz sıkıldım, bazi yorumlari zorlama buldum ama farkli bi acidan bakmasi hayata ve kendime bakisimi degistirdi.. Okumanizi tavsiye ederim
Başlayalı çok oldu ama maalesef ağır ilerleyen bir kitap. Kurgusu yok, şahsi yorumu fazla, mükerreri çok. Bitirmek için çok uğraştım ama olmadı. Maalesef yarım bırakıyorum.
Yazar ın kendi hayat hikayesini yaşadığı zorlukları ve bu zorluklara sabrederkenki inancının onu nasıl iyileştirdiğini anlatıyor . Bu anlatımını islam dini çerçevesinde gerek kutsal kitaptan gerekse peygamber sözleri ile örneklendirirıen bir takım yol gösterici araştırmalarına yer veriyor ..
Azra Kohen'in Pi kitabında atıfta bulunması üzerine almaya karar vermiştim doğal olarak o doğrultuda bir beklenti oluştu bende fakat iki yazar bambaşka dünyanın iki insanı.

Deniz Erten'in dili biraz ağır; kitapta Kuran'dan, Allah'tan esmalardan, peygamberden, İslamiyetten bahsediyor, dolayısıyla Arapça kelimelere sık rastladığınız için yer yer kelime anlamları vermiş. Aslında bu kelimelerin sözlük anlamlarını değil daha derinlemesine düşünerek kendi çıkardığımız anlamlara göre Kuran'ı yorumlamamız gerektiğini böylelikle İslamiyet'i de anlayacağımızı vurgulamış.

Kitap aslında dini bilgiler içeren bir kitap olmasına rağmen klasik olarak betimlenmiş ve şimdiye kadar anlatılmış İslamiyet ve Kuran anlatımlarından uslup ve içerik olarak çok farklı.

Ezbere dayanmayan, sorgulamayı ve daha fazla düşünerek anlam çıkarmamızı isteyen yazarımız 2. kitabında bize neler anlatacak?

İyi okumalar,

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Erten
Unvan:
Avukat
Eski bir basketbol ve tenis oyuncusudur. Yurtdışında hukuk eğitimi almıştır.Avukatlık yapmakta olup çok sayıda ünlü sanatçıya besteler yapmıştır. Beste çalışmalarına devam edmektedir

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 128 okur okudu.
  • 25 okur okuyor.
  • 179 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları