Deniz Erten

Deniz Erten

Yazar
8.6/10
188 Kişi
·
541
Okunma
·
97
Beğeni
·
8371
Gösterim
Adı:
Deniz Erten
Unvan:
Avukat
Eski bir basketbol ve tenis oyuncusudur. Yurtdışında hukuk eğitimi almıştır.Avukatlık yapmakta olup çok sayıda ünlü sanatçıya besteler yapmıştır. Beste çalışmalarına devam edmektedir
Bizler Müslüman doğmayana kafir deme anlayışındayken, 'gerçeği örten' anlamındaki asıl kafirler belki de Müslüman iddiasında olup da, onun altından bizleri maniple etmekle meşguldürler.
.. Çünkü anlamıştık... Biz de anne kucağından yere bırakılmış o bebek gibiydik. Allah'ın merhamet ve sevgisinden kopmuş, yere bırakılmıştık.
688 syf.
·Beğendi·10/10
Ne mucizelerle yaratıldığımızı, kim olduğumuzu bilmeden yol alıyoruz şu hayal Dünya'sında. Din hassas bir konu. Bu nedenle bu zamana kadar din kitaplarından hep uzak durdum. Algılarımla oynanmasından, yanlış yönlendirilmekten korktum belki.. Bu kitap İslamiyet'ten Kuran'a; varoluşumuzdan, manyetik alana kadar pek çok konuyu ilim ve bilimle harmanlamış muhteşem bir kılavuz. Kendini bilen, hakikatini bilir, bütünün parçasındaki ilahi yerini bilir ve bu bilinç, Dünya'yı değiştirir. Cahilliğimi, kalemiyle ve sorularıma bıkmadan verdiği cevaplarla yok eden Deniz Erten'e çok teşekkür ediyorum. Kendi geleceğiniz ve tüm insanlık için mutlaka okuyun..
688 syf.
·75 günde·10/10
Bu kitap öyle bir hafta da okuyup bitirilip rafa kaldırılacak bir kitap değil. Sindire sindire anlayarak özümseyerek okunacak bir kitap.Derin bir çalışma ve emeğin karşılığı. İlim var ,bilim var, ayet var, duygu var, ama en önemlisi İŞARET var okumak isteyene. Pi kitabında bu kitabı bana işaret ettiği için Azra KOHEN' e ayrıca teşekkürler.
344 syf.
·59 günde·Puan vermedi
Toplamda 5 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı işaret 1 (Kıyam - Et).Yoğunluktan dolayı ara verip devam ettiğim kitap. Kitap içerisinde bol bilimsel bilgiler de bulabileceğiniz bir kitap.Okurken Allah'ı tanımak, islamin özünü anlamak için yazılmış ve illaki dini duyguları barındırdığı için de okurken mutlu oldugum huzurlu hissettiğim bir kitap oldu.
Fakat bazı konularda acaba bu konu yazılmasa mıydı dediğim kısımlar oldu.
Güncel bir kitap olarak alıp okumak isteyen biri bazı noktalarda hataya düşer mi diye veya gerek var mı bu bilgiye dediğim yerlerde oldu. Okurken aldığım diğer bir mesaj sürekli işaret beklemek mi gerek veya işeretleri etrafta mı aramak zorundayım sorularını da aklıma getirmedi değil.
Bazı yerleri tartışılabilir fakat totalde bilgi alabileceğiniz her kesimin de okuyabileceği bir kitap. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum hangi konulardan bahsetmiş merak ediyorum.
344 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitabı size nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
Öncelikle bu bir seri kitap.
Kitaptan Azra Kohen Gör Beni kitabıyla haberdar oldum.
Ve okumak istedim bu seriyi. Ama seri daha tamamlanmamıştı.
Tamamlanmasını bekledim ve hemen alıp ilk kitabını okudum.
Öncelikle altını çizdiğim çok fazla sayfa var ve ara ara da
hikayemde paylaşmıştım.
.
.
Bilirsiniz ki, kişisel gelişim kitaplarıyla pek aram yok.
İnsanın gelişiminin kitaplarda olduğuna pek inanmıyorum ben.🤷‍️
Kitap tasavvufi şekilde kişisel gelişim olarak düşündüğüm ki ben
tasavvufi kitapları severim lakin,
kitap kişisel gelişim değil, tamamen ruhsal gelişim kitabı.
.
.
Ben başak burcuyum. Ve kalbim ne derse desin mantığıma uymuyorsa
hiç bir işte adım atmam. Bana kalbinin sesini dinle dediklerinde de
hadi ordan be derim yalan yok.
Kitap kutsal kitabımız Kuranı Kerimi mantıksal çerçevede elinden geldiğince
araştırmalara dayanarak yol göstericiğini anlatmış.
Ramazan ayında okumak ayrı bir güzel oldu benim için.
.
.
Ben Kuranı Kerimi hem arapça hem de Türkçe meal şeklinde okumuş biri olarak,
yakın zamanda çok sevdiğim bir ablayla da danışma anlamında sohbet etmiştim.
Evet okuyorum ama benden ne istediğini anlamıyorum bu kitabın.
Bir yol gösterici kitap olduğuna inanıyorum ama mantığıma uymayan şeyleride
ezbere yapmak bana sadece görevmiş gibi geliyor. Ben anlayarak okumak istiyorum dediğimde
bana güvendiği bir hocanın tesfir cildini önermişti. O 25 ciltlik kitabı
almayı kafaya koyduğum zamanda bu kitabı okumak kesinlikle doğru bir karar verdiğimi
bana hissettirdi.
.
.
Beni ruhani olarak çok iyi hissettirdiğini canı gönülden söyleyebilirim.
İyiki okudum ve serinin devamını da çok merak ediyorum.
Bu türü seviyor ve araştırıyorsanız size önerebilirim.
Okuması kolay, sindirme gerektiren, sizi araştırmaya iten ve düşünmeye sevk eden
türünün başarılı bir kitabıydı.
344 syf.
·10 günde·Puan vermedi
#okudumbitti Kitabı bitirdim, aklımda sorular var ama sorunun ne olduğunu anlayacak durumda değilim o an. Deniz'in dediğini yapmaya karar verdim. Abdest aldım ve Kuran'a sordum. Neydi benim sorunum, neydi benim çözümüm. Bir sayfa çıktı ki karşıma; her iyi görünene aldanma diyordu, güvenme. Şok. Sonra bir başka sayfa istedim Allah'tan, huzura ermeye çalıştıkça beni huzursuz eden şeylerin sebebi ne ola? Rabbim bana dedi ki Yusuf gibi ol. İlim için gerçekten iyi olmak gerek. Hmm... Benim için Hz. Yusuf bir başka konu için de öyle önemliydi ki... Hayat hep bir bağ. Kalkıp bir kahve yapayım bari dedim. Fona da 'Aşk durdukça akustik' koyuverdim. Su kayarken 'herhalde kitaba yorum yapamayacağım, uzun uzun düşünmem gerek ben bu yolu bitirebilecek dereceye gelecek miyim ' derkeeeeeen fonda silinen şarkı belirdi birden ve cümle şu: "Yollar bitmez düşünerek, ister sonuç de ister sebep bu düğümü çözmem gerek " Beni bir gülme aldı. Deliriyor muyum Allahım? Evet, kısaca dünya işaretler üzerine kurulmuş. Dünya derdine o kadar dalıyoruz ki fark edemiyoruz. Allah'ın bizimle iletişim şekilleri görmüyor, duymuyoruz. Bu konuda bilinç oluşunca ise sonuç görüldüğü gibi. İnsanın kelime anlamlarından biri unutan demekmiş, kitaptan öğrendim. Ben artık unutan değil, hatırlayan, gören olmak istiyorum. Ben artık Yusuf gibi kuyudan çıkmak, ilme tabi olmak istiyorum. Amin.
.
.
#kitap #negüzelokudum
688 syf.
Bazen düşünürüz ya hangi kitabı okusam o mu, bu mu derken, birden "Bu kitabı okumalıyım." dedim. Tasavvuf ya da dini  kitapların çoğu hep bir yanıltma ya da yanlış tarafa yönlendirme vardır diye çekinirim . İşi ticarete dökmek gayesinde oldukları içinde hep tereddütle yaklaşırdım. Bu sefer beni yönelten bir şey vardı ve kitabı aldım. Bir hafta da bitecek bir kitap değildi. Bir başucu kitabıydı ve okurken anlamalıydım. Altını çizmeli ve defalarca üzerinden geçmeliydim. Her gün okudum sindire sindire okudum hem de. Okudukça bilmediğim ne kadar çok şeyin olduğunu fark ettim. Aslında bilip de göremediğim ne kadar çok olay vardı başımdan geçen. Ve hepsi bana bir işaret veriyordu. Ya görebiliyordum ya da görmemezlikten geliyordum, belki de hiç farkedemiyordum. Okudukça düşünmeye başladım, okudukça araştırmaya başladım. Çevremdeki arkadaşlarıma gönderdim, üzerinde tartıştık. Bilmediğimiz ne kadar çok şey vardı. ..
Sevgiler..
688 syf.
·1 günde·2/10
Hiç bu tarz okumamış biri için muhteşem gelebilir ki gelemeyedebilir ..ama benim zorlama ile bitirdiğim bir kitaptı,hatta öyle ki şu an nereye bıraktığımı hatırlamıyorum.Herkesin kendine göre evreni,hakikati,doğayı,dini ve insanlığı yorumlama biçimleri vardır.Bunda heyecanlanıp kitap yazacak kadar bir ilginçlik göremedim.
296 syf.
Azra Kohen'in Pi kitabında atıfta bulunması üzerine almaya karar vermiştim doğal olarak o doğrultuda bir beklenti oluştu bende fakat iki yazar bambaşka dünyanın iki insanı.

Deniz Erten'in dili biraz ağır; kitapta Kuran'dan, Allah'tan esmalardan, peygamberden, İslamiyetten bahsediyor, dolayısıyla Arapça kelimelere sık rastladığınız için yer yer kelime anlamları vermiş. Aslında bu kelimelerin sözlük anlamlarını değil daha derinlemesine düşünerek kendi çıkardığımız anlamlara göre Kuran'ı yorumlamamız gerektiğini böylelikle İslamiyet'i de anlayacağımızı vurgulamış.

Kitap aslında dini bilgiler içeren bir kitap olmasına rağmen klasik olarak betimlenmiş ve şimdiye kadar anlatılmış İslamiyet ve Kuran anlatımlarından uslup ve içerik olarak çok farklı.

Ezbere dayanmayan, sorgulamayı ve daha fazla düşünerek anlam çıkarmamızı isteyen yazarımız 2. kitabında bize neler anlatacak?

İyi okumalar,
296 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Deniz erten adeta birazcik da zorlama yorumlariyla insanin dine ve bilime bakis acisini degistiriyor.. Kuranda gecen anlatimlarin aslinda bilimsel verilerle ortustugunu, Kuranin bazi kesimlerin iddia ettigi gibi gecmiste bazi topluluklarin hikayelerinin anlatildigi bir kitap degil, bu asirda da hala batini anlamlariyla guncel oldugunu ancak gormek isteyen gozlerin bunu gorebilecegini dile getiriyor.. Kitabi okurken bazi yerlerde biraz sıkıldım, bazi yorumlari zorlama buldum ama farkli bi acidan bakmasi hayata ve kendime bakisimi degistirdi.. Okumanizi tavsiye ederim
288 syf.
·10/10
İyi ve anlamlı bir hayatın, kültürün emrettiği eğitim basamaklarını çıkmak olduğunu zan'nediyoruz. Çocukların kendini bulmalarına izin vermiyoruz. Fakirlik korkusundan çocuklarımızı öldürüyoruz. Kendi kendimize sanal korkular yaratıyoruz. Harika bir arabaya, eve sahip olmak başarı tanımı oluyor. Sonra da tüm bunları kaybetmekten korkuyoruz ve sürekli biriktirmeye başlıyoruz. Biriktirdiğimiz kadar varız sanıyoruz; ama aslında o kadar yokuz, bilmiyoruz. Bundan yıllar önce Kur'an'da köle azad edin sözünü hiiç üstümüze alınmıyoruz. Halbuki en büyük kölenin; ne olduğunu, kime hizmet için burada olduğunu unutan, ruhunu,özgürlüğünü ipotek ettiren, kendimiz olduğunu görmüyoruz. Eğlence,süs,kendi aramızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışı olan dünya hayatına tutunuyoruz da aslımızı unutuyoruz. Hep birlikte uyuyoruz. Artık gözleri, kalbi açma vakti.. Kulunu katip yapan, kelamını güzel insan Deniz Erten aracılığıyla aktaran güzel Allah'ıma ve o güzel kuluna şükürler olsun..

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Erten
Unvan:
Avukat
Eski bir basketbol ve tenis oyuncusudur. Yurtdışında hukuk eğitimi almıştır.Avukatlık yapmakta olup çok sayıda ünlü sanatçıya besteler yapmıştır. Beste çalışmalarına devam edmektedir

Yazar istatistikleri

  • 97 okur beğendi.
  • 541 okur okudu.
  • 95 okur okuyor.
  • 596 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları