Deniz Ülke Arıboğan

Yazar 8,0/10 · 6 Oy · 3 kitap · 15 okunma ·  10 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

10 okur beğendi.
6 puanlama · 5 alıntı
0 haber · 2.825 gösterim
15 okur kitaplarını okudu.
7 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Deniz Ülke Arıboğan'ın Biyografisi

Deniz Ülke Arıboğan (d. 1965, İstanbul), Türk akademisyen. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Akşam gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

TED Ankara Koleji’nin ardından 1986’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitiren Arıboğan, aynı yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde lisansüstü eğitimine başlamış ve 1987 yılında Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak akademik hayata girmiştir. 1993 yılında doktor, 1998 yılında doçent unvanlarını alan Arıboğan İskoçya St. Andrews Üniversitesi’nde Uluslararası Güvenlik Okulunu bitirerek terör ve güvenlik konularında uzmanlaşmıştır. 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde göreve başlayan Arıboğan, 2003 yılında aynı üniversitede uluslararası ilişkiler alanında profesör ünvanı almıştır.

2002-2004 yılları arasında International Studies Association / CISS Başkan Yardımcılığı, 2002-2006 yılları arasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü , 2006-2007 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2007-2010 yılları arasında da Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

Yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve sekiz kitabı bulunmakla birlikte aynı zamanda Albert Einstein tarafından kurulan Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi'ne seçilen iki Türk akademisyenden birisidir.

Nobel Barış Ödülü adayı ve politik psikoloji biliminin kurucularından psikanalist Vamık Volkan ve IRA’ya silah bıraktırmasıyla tanınan Kuzey İrlanda Parlamentosu’nun ilk sözcüsü ve Liberal Enternasyonal eski başkanı ve halen Birleşik Krallık Lordlar Kamarası üyesi psikoterapist Lord Alderdice ile birlikte International Dialogue Initiative çalışma grubu ile çalışmakta ve söz konusu çalışma grubunda konunun uzmanları ile dünyadaki sorunlu alanlarda terörizm ve iç çatışmaların yarattığı olumsuz psikolojik etkilerin bertaraf edilmesi amaçlı çalışmalar yürütmektedir. Temmuz 2010 tarihi itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyetine seçildi ve halen bu görevde akademik, uluslararası çalışmalarını yürütmektedir. Eski istihbaratçı Prof. Dr. Mahir Kaynak'ın kızıdır. Eski milli basketbolcu, Eski TFF Başkan Vekili, şu an Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürü olan Lütfi Arıboğan ile evli ve iki çocuk annesidir.

Deniz Ülke Arıboğan'ın Kitapları Kitap Ekle

Deniz Cem Şahin, bir alıntı ekledi.
07 Oca 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Duvarın varlığı dışarıdakilere 'içeride değerli bir şey olduğu' algısını yansıtıyor.

Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 23 - İnkılap)Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 23 - İnkılap)
Deniz Cem Şahin, bir alıntı ekledi.
07 Oca 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir duvarın varlığı, onu aşmak için her şeyinden vazgeçmeye hazır birilerinin varlığını da garantiliyor.

Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 23 - İnkılap)Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 23 - İnkılap)
Ersin ÖZBEY, bir alıntı ekledi.
 25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Teröristi katilden ayıran en önemli özellik, suçun altında yatan güdüdür.Bir katil suçu bireysel sebeplerden dolayı işlerken terörist tamamen siyasal nedenlerle suç işler.Bu da onu devletin gözünde bir seri katilden daha tehlikeli kılar

Terör, Deniz Ülke ArıboğanTerör, Deniz Ülke Arıboğan
Deniz Cem Şahin, bir alıntı ekledi.
14 Oca 19:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Ulus' kavramının doğuşu
Duvarın belirginleştirdiği sınırlar içerisinde yaşayanlar, kendilerini dışarıdaki ötekilerden farklılaştırdıkça kendi benzerliklerini keşfedip "biz" duygusunu yüceltiyor.

Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 24 - İnkılap)Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 24 - İnkılap)
Deniz Cem Şahin, bir alıntı ekledi.
14 Oca 19:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

milliyetçilik, 'modern' dünyanın özellikleri olan ekonomik, politik ve sosyo-kültürel dönüşümlerin bir yansımasıydı.

Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 41 - İnkılap)Duvar, Deniz Ülke Arıboğan (Sayfa 41 - İnkılap)

Deniz Ülke Arıboğan kitap incelemeleri

Ersin ÖZBEY, Terör'ü inceledi.
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ülkemizin ve dünyanın en önemli problemlerinden biri olan terör konusunda yazılan başarılı bir kitap . Bir insanın terörist davranışının altında yatan sebep sade bir dille anlatılmış

Ersin ÖZBEY, Büyük Resmi Görmek'i inceledi.
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Uluslararası dengeler, ülke politikaları, Ortadoğu ve birçok konu hakkında ufuk açıcı bir kitap . Yazar diğer kitaplarında da olduğu gibi, sade ve anlaşılır bir kullanmış.

Feyzullah TURGUD, Duvar'ı inceledi.
14 Nis 14:43 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zira ülke sınırı boyunca uzanacak duvarın düşmanı dışarıda bırakmaktan daha önemli olan işlevi, içeride kalanların lidere yapışmasını sağlamaktı.