Dennis Lehane

Yazar 8,9/10 · 27 Oy · 4 kitap · 67 okunma ·  4 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

4 okur beğendi.
27 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 1.004 gösterim
67 okur kitaplarını okudu.
51 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Dennis Lehane'nin Biyografisi

Dennis Lehane (4 Ağustos 1965) ABD'li yazar ve senarist.

Kızımı Kurtarın, Gizemli Nehir, Zindan Adası gibi eserleri filme yazar, aynı zamanda The Wire ve Boardwalk Empire adlı dizilerde senarist olarak görev yapmıştır.

Hayatı

1965 yılında Boston'da, 5 çocuğa sahip İrlanda kökenli bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Florida International University'nin yaratıcı yazarlık bölümünden mezun oldu.

Kariyeri

1994'te yayınlanan ilk romanı "A Drink Before the War" ile yazarlık kariyerine başlayan Lehane'ın dördüncü romanı olan "Gone,Baby,Gone" 2007 yılında Ben Affleck tarafından Kızımı Kurtarın adıyla beyaz perdeye aktarıldı.

2003 yılında Clint Eastwood; yazarın Gizemli Nehir adlı eserini sinemaya uyarladı. 2010 yılındaysa yazarın "Shutter Island" adlı eseri, başrolündeLeonardo DiCaprio'nun olduğu ve yönetmenliğini Martin Scorsese yaptığı Zindan Adası filmiyle beyaz perdeye taşındı.

Yazarlık kariyerine devam eden yazar aynı zamanda The Wire,Castle ve Boardwalk Empire adlı dizilerin bazı bölümlerinin senaristliğini yapmıştır.

Dennis Lehane'nin Kitapları Kitap Ekle

8,9/ 10  (20 Oy) ·  51 Okunma
9,5/ 10  (4 Oy) ·  8 Okunma
3. Kızımı Kurtarın (Herkes Gerçeği İster... Onu Bulana Kadar)
7,7/ 10  (3 Oy) ·  8 Okunma
Muhammed, bir alıntı ekledi.
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Laeddis..
Bu dünya bana sadece sahip olmadıklarımı, bir daha hiç sahip olamayacaklarımı, yeteri kadar sahip olamadıklarımı hatırlatıyor.

Zindan Adası, Dennis LehaneZindan Adası, Dennis Lehane
lavieennoir, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2017

Arzu ettiğin şeyler beklemekten vazgeçtiğin anda gerçekleşir. Bu hayatın "sen bakarken soyunamıyorum" deme şeklidir.

Zindan Adası, Dennis LehaneZindan Adası, Dennis Lehane
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Amanda McCredy gülümsemiyordu.Boş donuk gözler ve başının iki tarafına ıslak ellerle yapıştırılmış gibi duran küllü sarı lüle saçlarının çevrelediği bir yüzle bakıyordu bana.Annesi gibi oval yüzüne çok köşeli ve çok küçük gelen titrek bir çenesi ve yanaklarının altında sorgulanması gereken miktarda beslendiğini gösteren solgun çukurlar vardı.

Kızımı Kurtarın, Dennis Lehane (Sayfa 103)Kızımı Kurtarın, Dennis Lehane (Sayfa 103)

Dennis Lehane kitap incelemeleri

Muhammed, Zindan Adası'ı inceledi.
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Filmini izlemeden önce mutlaka kitabı okuyun. Zaten Pegasus yayınevi haklarını almış yakında piyasaya çıkacaktır. Bence en iyi Gerilim-Gizem romanı. Bundan ötesi olamaz diye düşünüyorum. Ana karakter Teddy Daniels ile birlikte sizde gerilimin zirvesini yaşıyorsunuz. Kitabı okuduktan sonra filmi izleyin daha iyi anlarsınız olayları.

Fİlmini izlemeden önce mutlaka kitabı okuyun. İnanın filmin verdiği hazzın karşısında ziyadesiyle haz duyacagınız bir kitap. Enfesti tek kelimeyle.

Nuray Durmuş, Mistik Irmak'ı inceledi.
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapta, çocuklukta yaşanan talihsiz bir olay sonunda bozulan arkadaşlığın öyküsünü okuyoruz.. Jimmy,Dave, Sean. .. Boston'un işçi semtinde birlikte büyüyen üç yakın arkadaş... Yaşanan üzücü bir olay nedeniyle yolları ayrılır ve yirmi beş yıl sonra işlenen bir cinayetin ardından bu üç arkadaş yeniden bir araya gelmek zorunda kalır. . Yazar, derin psikolojik analiz yaparak okuyucaya aynı hissi yaşatan, geçmişin yıllar geçsede unutulamayacağını gösteren ve insanın içine işleyen hikayesiyle hüzne kapıldığım müthiş bir kitaptı... Kitabın Gizemli Nehir adında filmi de var, mutlaka okuyun ve izleyin...

£lif, Zindan Adası'ı inceledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Filmini daha önce izlediğim için o kadar çok pişmanım ki anlatamam.. Kitap gerçekten mükemmel ötesi. Yazarın üslubu, betimlemeleri kesinlikle kusursuzdu. Filmini daha önce izlediğim için kitabı okurken filmi tekrar izlemiş gibi oldum.
Her ne kadar kitaptan uyarlanan film çok iyi olsa da kesinlikle ilk tercih kitap olmalı. Filmi izlediğimde aklımda bir sürü soru işareti kalmıştı ama kitap sayesinde tüm sorular yanıt buldu. Biliyorum filmi izlemeyen kalmamıştır ama izlemeyenler ilk önce kitabı okusun :)

Arzu Şen, Mistik Irmak'ı inceledi.
09 Nis 20:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok etkileyici bir kitap...Mystic River filmi de süper...Başrollerde Tim Robbins ve Sean Penn...Tim Robbins'in en az ''Esaretin Bedeli''nde oynadığı performansı kadar burada da müthiş performans sergiliyor...

Ismail Salma, Zindan Adası'ı inceledi.
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zindan adası kütüphaneden alıp okumuştum o kadarını beklemiyordum beklediğimden daha iyi çıktı gayet güzel bir kitap aynı isimde filmi de var.

Psikolojik gerilim ve gizem romanıdır. Birçok tutum karşıtıyla sergileniyor. Zindan adasında suç işleyen akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin kayboluşu ve bunları soruşturan iki polisin hikayesi kitabın konusudur.

Ceylan, Mistik Irmak'ı inceledi.
 25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın sitede beş okunma aldığını görünce üzüldüm açıkçası.
Bu kitap okuduğum en güzel kitaplardan birisi. Kitapta çok güzel anlatılmış bir dram var.
Çocukluk anıları, arkadaşlıklar, kopan arkadaşlıklar, gelecek, geçmiş hepsi bir arada.
Lehane geçmiş ile geleceği çok güzel birleştiriyor. İnsanların gelecekte sahip olduğu duygu ve düşünceler geçmişinde yaşadığı olaylara bağlıdır minvalinde ilerliyor. Çok çok duygu yüklü bir kitap.
İşin içinde polisiye de var. Cinayet var. Sadece cinayette yok. Başka suçlarda var. Bunların insan psikolojisi üzerinde ki yerini çok güzel anlatan bir kitap.
Clint Eastwood'un yönettiği çok güzel bir sinema filmi de mevcut. Mutlaka izleyin derim.

mithrandir21 | Uğur, Kızımı Kurtarın'ı inceledi.
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu kitabı dahil Mistik Irmak ve Zindan Adası gibi filmlere de uyarlanmış ve başarılı da olmuş kitapların yazarı Lehane'nin neden hala dilimize kitapları kazandırılmıyor merak ediyorum.

Romanın ismine aldanmayın kitabı okuyunca konunun hiç de Kızımı Kurtarın havasında olmadığını, sorumsuz uyuşturucu müptelası bir ailenin sayesinde ufak bir kızın (Amanda Kerlin) başına gelenleri ve onu isteksizce bulmak isteyen dedektifler Patrick Kenzie (Casey Affleck) ve Angie Gennaro'nun olaya dahil olması sonrasında gelişen olayların kurgulandığı başarılı bir roman.

mithrandir21 | Uğur, Mistik Irmak'ı inceledi.
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mistik Irmak çocuklukta başlayan talihsiz bir olay sonucu kopan bozulan bir arkadaşlığın öyküsü. Jimmy, Dave ve Sean'ın bir olay sonrası tekrardan yollarının birleşmesini Lehane'nin psikolojiyi etkileyen kalemi le okuyoruz. Okurken sanki korku filmi izliyormuşcasına gerildiğim özellikle finali ile ayrı bir şok yaşatan mükemmel bir romandı. Clint Eastwood'un yönetmen koltuğunda oturduğu Sean Penn'in oynadığı ve Lehane'in de filme kısa bir ara gözüktüğü filmini izlemenizi tavsiye ederim. http://www.imdb.com/...056/?ref_=fn_al_tt_1

Bütün İncelemeleri Göster