1000Kitap Logosu
Desmond Morris
Desmond Morris
Desmond Morris

Desmond Morris

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
120 Kişi
316
Okunma
34
Beğeni
2.067
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Wiltshire, 1928
Yaşamı
Desmond Morris, 1928 yılında Wiltshire'da dünyaya gelmiştir. Birmingham Üniversitesi'nden Zooloji lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Oxford Üniversitesi'nde doktora yapmıştır. 1959 yılında Londra Hayvanat Bahçesi müdürü olarak çalışmaya başlayan Morris, bu görevini sekiz yıl süreyle sürdürmüştür. Tüm Dünyada milyonlarca satan Çıplak Maymun adlı kitabını bitirinceye dek yedi adet kitap ve birçok bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Desmond Morris, insan ve hayvan davranışlarını inceleyen birçok televizyon programı ve filmin de yapımcılığını üstlenmiştir. Kendisinin hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sevilmesini sağlayan kolay anlaşılır üslubu, onu günümüzün en ünlü tabiat tarihi program yapımcılarından biri haline getirmiştir. Morris aynı zamanda son derece başarılı bir sanatçıdır.
Tayfun Bal
bir alıntı ekledi.
Kocaman elleri olan erkekler nesneleri başparmakları kısa olan diğer türlerden çok daha isabetli bir şekilde tutup kavrayabilseler de incelik isteyen işler söz konusu olduğunda ufak kemikli ve kıvrak kadın eliyle rekabet edemez. Bunun sonucu olarak da geçmişte kadınlar her zaman dikiş dikmek, örgü örmek ve incelik isteyen dekoratif uğraşlar gibi konularda erkeklerden önde olmuşlardır.
Desmond Morris
Sayfa 153 - İnkılap Kitapevi
10
Tayfun Bal
bir alıntı ekledi.
Aciz kurt yavruları, muhtemelen, güzel bir yemek için lezzetli parçalar olarak insan yerleşimlerine götürülmüş, fakat daha sonra kamptaki insan yavrularının oynaması için etrafta dolaşmalarına izin verilmiştir. Genç hayvanlar sosyalleşirken kurt-yavrusunun gelişiminde özel bir evre söz konusu olduğundan, çok gençken alıp götürülenler, kendilerini yabani kurt değil de insan sürüsüne aitmiş gibi düşüneceklerdir.
Desmond Morris
Sayfa 22 - Dost Kitabevi - 1. Baskı
9
Tayfun Bal
bir alıntı ekledi.
Tokalaşmanın kökenine ilişkin geleneksel açıklama, Roma döneminde güçlü sağ kolun silah taşımadığını gösteren bir güven jesti olarak karşılıklı dirsekleri ya da önkolları sıkıca kavramayla başladığıdır.
Desmond Morris
Sayfa 168 - NTV Yayınları
10
Nurana
bir alıntı ekledi.
At the bottom of each ear hangs a unique human feature, the fleshy, rounded earlobe, something that other primates lack. Lacking any cartilage, it does not have any role in the sound-balancing system of the folds and ridges of the external ear, but instead is a soft, smoothly bulbous lump of fatty tissue that appears to function purely as an additional erogenous zone. During sexual arousal the lobes become engorged with blood and highly sensitive to the touch. Sucking, licking, nibbling and kissing them during foreplay can act as a powerful erotic stimulus and this seems to be their only reason for existing.
Desmond Morris
Sayfa 51 - Vintage Books
7