Dominique Paquet

Dominique Paquet

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
739
Gösterim
Adı:
Dominique Paquet
Unvan:
Konuşmacı
Lüleli saçları alnına düşmüş ve ensenin üstünde toplanmış, kaşı gözü kara Fayum hanım(MS 1 -4. Yüzyıllar), Bizans'ta 1453'e dek hemen hemen hiç değişmeyen antik güzellik anlayışını gözler önüne seriyor.
Meleksi ideal son noktasına varır: hayaletimsi solgunluk, dipsiz bir kuyuyu andıran karanlık ve derin gözler.
Byron'la Musset'in yaptığı gibi, haremin gölgesinde beyaz kalmış, tenine hafif kestane ya da barut rengi karışmiş, solgun, veremlilerin ölmeden az once kapıldıkları ateşe benzer şekilde cinsel arzularla yanıp tutuşan Doğulu kadın sevilir.
1453e gelindiğinde Ortaçağdaki genç kız kanonu yerini olgun ve hafif tombul kadına birakır ama üstübeçli sarışın model güzellik sevdalılarının gözdesi olmayı sürdürür.
Rönesansta vücut mimari bir parçaya dönüşür. Kadının üç beyazı(teni,dişleri,elleri) üç kırmızısı(dudaklar,yanaklar,tırnaklar), üç karası(gözler, kaşlar,kirpikler) olmalıdır.
1830'dan sonra can çekişen biri gibi çökmüş ve solgun görünmek, külrengi bir cilde ya da çökük yanaklara sahip olmak modadır, çünkü bunlar insana seçkin,sanatsal bir hava verir.
Alman romantizminden, Diderot'yla Rousseau'dan miras kalmış bir duyguculuktan ileri gelmiş, bireyi görünümsel ve ruhsal özllikleriyle ön plana çıkaran yeni liberalizm destekli bu doğal akım yeni bir düşünce biçimine ve yeni bir güzellik yaklaşımına yol açar.

İlk kez insan güzelliği ideal bir kanona bağlanmaz.Her yüz biriciktir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dominique Paquet
Unvan:
Konuşmacı

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.