Dr. Muhammed Hayr Fatıma

Dr. Muhammed Hayr Fatıma

Yazar
9.8/10
5 Kişi
·
25
Okunma
·
3
Beğeni
·
799
Gösterim
Allah Azze ve Celle şöyle buyuruyor:

"O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiç bir şey yoktur."
İsra: 44

"Her biri, kendi duasını ve tesbihini şüphesiz bilmiştir."
Nur: 41
Çok yemekten ve mideyi şişirip rahatsız edecek şekilde yemekten sakınmak. Çünkü oburluk (çok yemek) zekâyı götürür ve hastalıkları artırır.
Hz. Remle binti Ebu Süfyan radiyallahu anha Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan şöyle işittiğini anlatıyor:

"Müslüman kul her gün farzın dışında on iki rekât sünnet namaz kılarsa Allah onun için cennette bir ev inşa eder."
Namazı ilk vaktinde kılmak için çabuk davranmak ve özürsüz olarak tembellikten dolayı son vakte ertelememek.
Uyandıktan sonra hemen abdest alıp namaz kılmak, zikir ve duadan sonra günün başlangıcını bununla yapmak ve bunu engelleyecek her şeyden uzaklaşmak.
Yiyeceğin en güzeli seçildiği gibi, insanlarla konuşurken de en güzel kelime ve cümleler seçilmeli ve nezaketle dile getirilmelidir.
Dar ve şeffaf elbiseler giymekten kaçınmalı, tesettürü sağlayacak ve rahatlık veren elbiseler seçmeli, süslenip güzelliğini göstermekten kaçınmalı.
104 syf.
Selâmün Aleyküm,

'İslâmî Adaplar' kitabında sabah kalktığımız andan itibâren gece yattığımız zaman sürecine kadar bir Müslümanın nasıl kalkmasının âdâbından tutun da nasıl giyinmesinin âdâbına kadar.. yemenin âdâbı, içmenin âdâbı, konuşmanın âdâbı, abdestin âdâbı, namazın âdâbı, uykunun âdâbı, hattâ abdesthâne âdâbına kadar her konuya değinilmiş. Ayrıca ev ile ilgili âdâblar, çocuğun anne ve babasına karşı âdâbı, kardeşin kardeşe karşı âdâbı, yol âdâbı, okul-eğitim âdâbı ve kişilik âdâbına da yer verilmiştir.

Kitap oldukça akıcı.. ve insana bilmediği bir çok şeyi öğretiyor. Eminim bir çoğunuzun hayâtına bu kitap İslâmî âdâblar husûsunda çok şey katacaktır. 'İslâmî Adaplar' isimli bu değerli kitabın okunmasını içtenlikle tavsiye ediyorum.

Hayırlı okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dr. Muhammed Hayr Fatıma
Unvan:
yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 29 okur okuyacak.