Ebubekir Subaşı

Yazar 8,1/10 · 58 Oy · 14 kitap · 176 okunma ·  15 beğeni
Omercinar, bir alıntı ekledi.
09 Mar 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Selahaddin Eyyubi nin kardeşi Tiran şaha mektup
Ben kudüsü almak için haçlılarla savaşırken civardaki müslüman atabeylikler ve anadolu selçukluları bana saldırıyorlardı bu durum beni çok üzdü ben kâfir topluluğuyla mücadele ederken onların bize saldırmaları müslümanlara çok zarar veriyor.

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 249)Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 249)
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sizin hayatı ve şarabı sevdiğiniz kadar, ölümü seven bir orduyla size geldim.

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir SubaşıAllah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu mesele uzundur, ama şu kadarını söyleyeyim ki, bizde Allah birdir, onlarda teslis dedikleri üçlük vardır. Yani Baba, Oğul İsa ve Meryem.. Bir'in sağladığı birlikle, üç'ün ortaya çıkardığı farklılık aynı mı? Sonra onlarda şahsi menfaat esastır,bizde ise herkesin mutluluğu gözetilir. Bizim coğrafyamızda komşusu açken, tok yatılmaz.

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir SubaşıAllah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı
Ömer Yıldırım, bir alıntı ekledi.
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir ara iki ordu arasındaki dengesizliği gören Sultan Selâhaddin’in askerleri¸ çekingenlik göstermiş ve geri dönmek istemişlerdi. Selâhaddin ise ileri atılıp¸ şu müthiş sözlerle askerlerini toparlamaya¸ azim ve cesaretlerini bilemeye kâdir olmuştu: “Madem ki ölümden korkuyoruz; niçin evlerimizde oturup çoluk çocuğumuzla zevk ve sefa içinde yaşamıyoruz? Bizim vazifemiz düşmanın azlığını ve çokluğunu mukayese etmek değil¸ onun karşısına çıkmaktır!” Harp gecesinde ise¸ Allah’a şöyle derin bir yakarışta bulunmuştu: “Allah’ım¸ bilirsin ki ben bu harplere şöhret ve mevkî için atılmadım. Tek gayem¸ Senin ismini yüce tutmak ve yeryüzüne gerçek adaleti¸ ahlâk ve fazileti yaymak¸ insanları birbirine kardeş etmektir. Sadece sana güveniyoruz. İnancımızda en ufak bir sarsıntı olmadı ve olmayacak da. Bedir aslanlarına olan yardımını bizden de esirgeme!..”
Neticede Richard’ın öncülüğünde sulh istemek zorunda kalan Haçlılar¸ 1 Eylül 1192’de imzalanan anlaşmayı müteakip çekilmişlerdi. Selâhaddin şahsında¸ Müslümanların üstünlüğünü Haçlılara bir defa daha tasdik ettirmiş; Kudüs ve Ortadoğu’daki İslâm varlığını söküp atmanın kolay olmadığını tekrar ispatlamıştı.

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir SubaşıSelahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı
Nurettin D, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zinaya "aşk" ve adam öldürmeye de "şeref kurtarma" süsü verilirse, karıncayı incitmekten kaçınan bir kimse on tane adam öldürür de yine kendisini marifet sahibiymiş gibi haklı görür. Bilmez ki bir şeyin adını değiştirmek onun mahiyetini değiştirmek değildir; kötü yine kötü, katil yine katildir.

Cihan Padişahı Yavuz Sultan Selim, Ebubekir Subaşı (Sayfa 32)Cihan Padişahı Yavuz Sultan Selim, Ebubekir Subaşı (Sayfa 32)
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Han'ım! Gaybın perdesi kapalı olduğundan, biz zavallı insanlar bazen gülecek şeylere ağlarız, ama işin aslını biz değil, Allah bilir.

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir SubaşıAllah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı
Omercinar, bir alıntı ekledi.
11 Mar 19:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı üzerinde ilk müstakil eseri yazan ve bu hastalığın karaciğere bağlı olduğunu tesbit edende Eyyubiler dönemi tabibfilozoflardan Abdüllatif elBağdadidir

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir SubaşıSelahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı
Berkay Türkgülsün, bir alıntı ekledi.
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Merama ulaşmak �stediğini elde etme yolunda beşer olarak takati nin en son derecesine kadar kullanılmasıdır çölün derinliğindeki Leyla'ya kavuşmak isteyen önce çölün sıcağına kumuna göğüs germeyi bilmelidir

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı (Sayfa 40)Allah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı (Sayfa 40)
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kaderin garip tecellileri vardır Han'ım.Allah kendi dinine ve kullarına Müslüman olmayanların eliyle de yardım eder"

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir SubaşıAllah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı
Nurettin D, bir alıntı ekledi.
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç veren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi Akdeniz'in, Karadeniz'in,Rumeli'nin, Anadolu'nun, Azerbaycan'ın, Şam'ın, Halep'in, Mısır'ın, Mekke'nin, Kudüs'ün, bütün Arap diyarının, Yemen'in, nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezit Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım. Sen ki Fransa vilayetinin kralı Fransuva'sın.

Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman, Ebubekir Subaşı (Kanuni Sultan Süleyman Han)Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman, Ebubekir Subaşı (Kanuni Sultan Süleyman Han)
Onur UYGUN, bir alıntı ekledi.
05 Mar 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Ey mukaddes Kudüs! Davut’un, Süleyman’ın mübarek yurdu, Halid’in fethettiği toprak, Ömer’in merhametiyle ayak bastığı yer! Sen bütün varlığınla ‘biz’sin ve ‘bizim’sin. Dökülmüş temiz sahabe kanıyla tüllenen bahçelerin alevler içinde yanarken, ben hâlâ neden senin koynunda değilim. Sen benim içimdesin, elhak doğrudur, ama ben neden senin içinde değilim. Artık bu ayrılık son bulsun, Ey Sevgili! Zira, hicran ateşinin sızısı derindedir. Bana şevk veren imanım da olmasa, ben ne yapacağım Ey Peygamberler Şehri!”

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 130 - Çelik Yayınevi)Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 130 - Çelik Yayınevi)
Suada Begiç, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor

"...Devletin bekasının anahtarı Konstantiniyye'dir. Ya anahtarı alırız, ya da..."

Fatih Sultan Mehmet, Ebubekir Subaşı (Sayfa 53 - Mavi Lale)Fatih Sultan Mehmet, Ebubekir Subaşı (Sayfa 53 - Mavi Lale)
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müslüman olduktan sonra adına bir de 'Abdülkerim' eklenmişti Saltuk Buğra'nın.

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir SubaşıAllah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı
Berkay Türkgülsün, bir alıntı ekledi.
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

ey Halid şereften kaçki Şeref seni takip etsin ölümüde Arzu et ki sana Hayat verilsin

Allah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı (Sayfa 225)Allah'ın Kılıcı, Ebubekir Subaşı (Sayfa 225)
4 /