Ebu'l-Kasım En-Neysaburi

Ebu'l-Kasım En-Neysaburi

Yazar
9.0/10
13 Kişi
·
33
Okunma
·
1
Beğeni
·
706
Gösterim
Başka bir deliye; "Sen deli misin?" denilmiş. Deli;
"Sen akıllı mısın ? Bütün insanlar deli, fakat benim nasibim biraz fazla olmuş."
Mecnun'a; "Leylâ'yı seviyor musun?" denilmiş. Mecnun "Hayır" demiş. Ona "Niye?" denilmiş. Mecnun, "Çünkü sevmek görmek için bir bahanedir. Bahane de düşmüştür, artık, Leylâ bendir, ben de Leylâyım," demiş.
"Kimin tasası ahiret ise, dünya istemediği hâlde ona gelir."
Ebu'l-Kasım En-Neysaburi
Sayfa 115 - Behlül/ Ebu Vuheyb Buhlûl b. Amr es-Sayrafani
234 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Akıllı deliler kitabı; isminden çok daha güzel bir kitap. Sanıldığı gibi birkaç deli görünümlü şahıstan bahsetmiyor, bilakis deliliğin tüm inceliklerini anlatıyor. Delilik kelimesinin aslı, delilerin çeşitleri, deliliğin nedenleri ve 105 "Akıllı Deliden" bahsediyor. Keyifle okuyacağınız ve okuduktan sonra kimin akıllı ve kimin deli olduğunu bir kez daha düşünme gereksinimi duyacaksınız ve hatta deli bile olmak isteyebilirsiniz :) okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum...
İyi okumalar...
Akıllı Deliler Kitabı; isminden de anlaşılacağı gibi bizim tıp diliyle ya da gözüyle baktığımız veya bildiğimiz deli şahıslardan bahsedilmiyor, bilakis hikmet ehli ve havas ehli velilerin (onlara deli demekten haya ederim) olağanüstü bir şekilde ilim, irfan ve hikmetli yaşa(n)mışlık, yaşadıklarını ve yaşattıklarını konu edinen bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Avam halk arasında "Deli olunmadan veli, veli olmadan da deli olunmaz" sözlerini bu kitapta görüyorsunuz. Ayrıca kitapla bu hakikatlere şahit oluyor ve sanki o anları sizde yaşıyorsunuz. Kitap yalın ve akıcı bir dille okuyucusunu içine çeken ve zamana sürükleyen bir ahenk içinde kaleme alınmış ve okurken sıkılmadan keyifle okuyabileceğiniz bir eserdir. Okumanızı tavsiye ederim. Şimdiden iyi okumalar dilerim.
234 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kitabın adından anlaşıldığı üzere hikmet ehli delilerin söz ve tavırları kitaplaştırılmış.Özellikle bazıları 'Bu cümleyi bir deli kurmuşsa akıllı hangimiz?' diyeceğiniz türden. Zaten deli olmadan veli olunmuyor...Olay,hadise ve etrafınıza farklı bir bakış açısı katacak bu kitabı okuyun derim
234 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
"Deli olunmadan veli olunmaz" derler. Bu kitapla bu gerçeğe şahit oluyorsunuz. Günümüzden 1000 yılı aşkın süre önce yaşamış ve normalden farklı olan insanların ibret verici sözleri ve hareketleri ile etkileniyor, dünyanın boş olduğunu anlıyorsunuz. Yazarın kolay anlatımı, ansiklopedik bilgileri ile hoş bir kitap. Çevremizde çok sık gördüğümüz ve "deli" , "mecnun" diye hitap ettiğimiz insanlara daha farklı gözlerle bakmamızı sağlayan kitap. Bu kitapla beraber serinin diğer kitaplarını da tavsiye ederim
234 syf.
·1 günde·10/10
Bir çok deli'nin vecizlerini şiirlerini aktaran olağanüstü akıcı bir kitap, hep filiozofların, düşünürlerin tarihe yön veren sözlerini okuduk bu kitapta ise delilerin muhteşem sözleri var.
234 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Deli olmadan veli olunmaz bu cümlenin hatırına okuyunuz. ..

Beni benle deli ettin ve öldüm. Beni onunla deli ettin ve yaşadım. Sonra beni benden ve ondan uzaklaştırarak deli ettin ve kayboldum. Sonra beni delilik derecesinde durdurdun ve geçirdiğim üç hali sordun. Sana: kendimle deli olmam, yok olmaktır. Seninle deli olmam, hayatta kalmaktır. Deliliğin benden ve senden uzaklaşması, yorgunluk, bitkinliktir. Sen bütün hallerde bizden daha üstünsün."

Yazarın biyografisi

Adı:
Ebu'l-Kasım En-Neysaburi
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.