Ece Gamze Atıcı

Ece Gamze Atıcı

YazarÇevirmen
7.7/10
35 Kişi
·
72
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.187
Gösterim
Adı:
Ece Gamze Atıcı
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1978
1978' de İstanbul' da ortaya çıktı.İstanbul Üniversitesi' nde İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Öğrenciliğinden itibaren çeşitli roman ve makale çevirileri yaptı; dergilerde müzik ve sinema yazıları yazdı. Galatasaray Üniversitesi' nde iletişim stratejileri ve halkla ilişkiler yüksek lisansı yaptı. Bir süre İspanya' da kaldı. Salamanca Üniversitesi' nde çağdaş İspanyol edebiyatı dersleri aldı. Medyada çalıştı. En sevdiği öğün kahvaltı.
Martilar, bana sorarsaniz burusturulup gokyuzune firlatilmis kagitlar. Size de hic oyle geldi mi?
"Insanin en hakiki dostu yaninda iyi hissettigidir. Cunki akil kandirabilir herkesi, ama kalp hic yanilmaz..."
Ece Gamze Atıcı
Sayfa 233 - Ithaki
"Insanlar alemine hosgeldin Baki. Burada hayat boyle. Kaybedersin ve yasamaya devam edersin. Bir daha kaybedersin ve yine devam edersin. Buyumek diyoruz buna..."
Ece Gamze Atıcı
Sayfa 197 - Ithaki
Aslında keder mi uykusuzluktan çıkmıştı uykusuzluk mu kederi başıma sarmıştı bilemiyordum.
İçimde tuhaf bir hevesle sakladığım heyecana rağmen farkındaydım: Kendimi bu dünyanın hiçbir yerine koyamıyordum.
Büyük bir özenle kafamda sakladığım son mantık parçasını da bu muhakemeyi yapmak üzere kullanmıştım utanmadan.
252 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Toplu Öyküler 1 ve 2 eserlerinin tadında, klasik bir PKD romanı: Evren, insan ve ölüm teması etrafinda ustaca harmanlanan zamanlar arası geçişler, dönemlere ait ilginç tespitler ve elbette tuhaf karakterler...

Bilimkurgudan hoşlanan okurların zevk alacakları garanti. Yazarin 1969 yılında tamamladigi bu kitapta hayalgücüne ve özellikle kendisinin uydurduğu sözcüklere bir kez daha hayran kaldım. Bilim insanları ve bilimkurgu yazarlarının aslında aynı trenin farklı bölümlerinde olduklarını anlıyorsunuz: Hayal etmek ve gerçekleştirmek; sonra da ortaya çıkan sorunlara çözüm aramak...

6:45 yayınlarına dip notlarda verdiği bilgiler ve özenli çevirisi için ayrıca teşekkür ediyorum.
252 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Simulakra,ubik ve androidler elektrikli koyun dusler mi...3kitabi arasinda en begendigim kitapti.Hepsinde de sonunda acik kapi birakiyor yazimi gercekren hasta olunacak kadar guzel olaya adapte oluyorsunuz surukleyici yaratici dizi kivaminda muhtesem bir kitap...
418 syf.
Kitabımız zaten kapağıyla ilgiyi üstüne çekebilecek kapasitede ve arka kapak yazısında da,8 senedir 42 yaşında bir roman kahramanının olduğunu gördüğünüzde ister istemez merakınız uyanıveriyor.Zira kitabın konusu ve içeriğindeki bazı detaylar oldukça orijinal geldi bana.Bu zamana kadar okuduğumuz romanlarda,roman yazılmış bitmiş,olay nihayete iyi kötü ermiş ve kahraman da bu sonu bile bile, kendisine yarenlik eden her okuyucuyla birlikte o bildiği yolu yürümek durumunda kalmıştır.Fakat bizim kahramanımız Baki Yıldız,hikayesi yarım kalmış bir kahraman ve sonunu kendi de bilmiyor.Yazarından,kendisini yarım bırakmasının intikamını almak gayesiyle işe koyuluyor.Yolculuk malumunuz İstanbul'da geçmekte ve İstanbul'u hem tarihi bir gözle hem de günümüz gözüyle aktarıyor fakat burada yazar bizi tasvirden biraz mahrum bırakıyor.Mekanların detayları hakkında veya en azından görmeyen okuyucuların bir nebze de olsa gözünde canlanması adına biraz tasvir olsa daha hoş olurdu diye düşünmeden edemedim.Bunda benim de hatam olmalı zira ismi geçen bazı yerleri,internetten araştırıp da fikir sahibi olabiliriz fakat ben bunu yapmadım.Okuyacak olanların araştırmalarını tavsiye ederim.

Bunun yanı sıra kahramanımızın anlatımında "çünkü"yü sürekli "çünki" olarak kullanmasını yadırgadım,gözümü tırmaladı resmen.Diğer karakterler bu kelimeyi kullandıklarında ise yazımı doğru şekilde yapılmıştı.Bunda yazarın bir bildiği vardır belki,ben bir mana yükleyemedim.Bunun dışında da kahramanımızın konuşmalarında sürekli bir kafiye çabası,bir müddet sonra zorlama olmaya başladı.Kıvamında olsa iyi olurdu belki ama bir süre sonra kabak tadı verdi ve okurken hızlıca geçmeye başladım kafiyeli söylemleri.

Kitabın orijinal yönlerine değinecek olursam da,bir kere hikaye başlı başına orijinal (ya da örneği varsa ben denk gelmedim,kusuruma bakmayın).Bunun yanında basım olarak da kitabın bazı sayfalarında ilgi çekici fontlar ve puntolar uygulanmış.Hele ki bir yerde,paragraf öyle küçük harflerle yazılmış ki,zaten bozuk olan gözlerimi hepten yordum.

Değişik bir okuma deneyimi yaşamak isteyenler,kitaba bir şans verebilirler.
252 syf.
·Beğendi·7/10
philip k dick ile tanışmama vesile olan Serkan Akkuş arkadaşa ,teşekkürü borç bilirim.bilim kurgu sık okumasam da,tarzım daha çok toplumsal içerikli klasik edebiyattı.fakat k dick in üst üste üç kitabını okuduktan sonra,dedim bilim kurgu iyidir.umarım böyle nitelikli kitaplar yazılmaya devam eder...sadece bir kanaldan okumayın,her konunun cezbedici tarafı vardır.misal bahsini ettiğimiz yazar ,Philip K. Dick tüm yaşamını hayal kırıklıkları, paranoyalar, ameliyatlar/ilaç tedavileri, bir takım çelişkiler ve saplandığı belirsizlikler üzerine kurdu. Bu önemliydi, zira 20. Yüzyıl’ın yıkım estetiği ve yazdıkları müthiş bir uyum içerisinde ilerliyordu. Dick, kapitalizmin gezegenimizi inter-galaktik bir savaşa hazırlamaya çalıştığı zaman diliminde büyük bir sabotaj mühendisliği başlattı, toplumun açıklarını buldu; bunları gündeme hem de en ağır patlayıcılardan biri olan bilim kurgu ile taşımayı başardı.başardı ve sayısız okura kavuştu.6,45 yayınları da ayrıca,farklı kitapları bulup,yayınlamakla teşekkürü hakediyor..okumak özgürleştirir..madem özgürleştiriyor okuyun...ki bilinçler açılsın
418 syf.
·Beğendi·6/10
“Adım Baki Yıldız. 42 yaşındayım. 8 yıldır 42 yaşındayım. Zira ben bir roman kahramanıyım.”
Baki Yıldız güzel güzel konuştu ben okurken kitabı. İstanbul’u tanıttı, camileri, kiliseleri gezdirdi. Beynimde İstanbul canlandı. Yürüdüğü yollar ve gezdiği mekanları çok güzel betimlemiş yazarımız. Okuduğum ilk kitabıydı.
Betimlemeyi sevmezseniz sizi biraz sıkabilir Baki’nin hikayesi ama sonrasında sizi alıp götürür bu güzel hikaye. Bazen güldüm, çoğu zaman ise Baki’nin güzel düşüncelerini takdir ettim. Bazen de altını çizdim.
Biraz elimde gezen bir kitap oldu. Ama bir önceki kitabın olay örgüsünden farklı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
252 syf.
·Beğendi·8/10
"Aynı anda, her yerde bulunma" anlamına gelen kelime ve aynı zamanda PKD kitabıdır. Dilimize kazandırılmıştır ve 6:45 tarafından basılmıştır. Kitaba ilk başladığınızda biraz ağır, biraz sıkıcı ve biraz da karmaşık gelebilir ama bunları unutturacak bir yapıya sahiptir. Kitabın sayfalarını ilerlettikçe, uykunuzdan vazgeçebileceğiniz kadar iyi bir esere dönüşüyor. Aklınızda sorular ve merak duygunuzun kabarmasıyla eser keyfinize keyif katıyor.

"Ben Ubik'im. Evrenden önce ben vardım. Güneşleri ben yarattım. Yaşamları ve yaşanacak yerleri ben yarattım; onları buraya getirdim ve onları oraya koydum. Benim istediğim gibi davranırlar, ben ne dersem onu yaparlar. Benim sözüm ve adım asla söylenmedi, kimse bilmez benim adımı. Bana ubik diyorlar, ama adım bu değil. ben varım. Her zaman var olacağım."
252 syf.
·Puan vermedi
Nerdeyse ilk 100 sayfayı zorla okudum sonra heyecan arttı ve sürükleyici hâle geldi. 'başta çok anlamsız ve ağır gelen, zorla okunan, ilerledikçe merak duygusunu tavan yaptıran, "nooluyo lan" dedirten acayip bir roman' demişler ekşi sözlükte. Öyle gerçekten.
252 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Kitap biraz karmaşık ama sürükleyici. Joe Chip'in merdivenleri tırmandığı bölüm çok iyiydi. Yalnız son sayfayı anlamadım. İncelemelere bakayım dedim ancak kitap hakkında çok az yorum var. Tavsiye ederim.
418 syf.
·7 günde·7/10
Kitapta bazı güzel tespitlerin varlığı inkar edilemez ve fakat ziyadesiyle durağan dolayısı ile de sıkıcı..Okunmaz değil kesinlikle..Kısaca vasat..
252 syf.
·Beğendi·7/10
Okurken olay örgüsünün karmaşıklığı noktasında ilk başlarda anlamakta zorlanacağınız bir kitap. Nereye varacak konu acaba diye çok düşündürüyor. Ama sabrederseniz her şey açığa çıkıyor. Fakat yine de çok fazla beğendiğimi söylemem. Bunun en büyük sebebi de bilimkurgunun çok fazla dışına çıkılması ben bilimsel temeli olan şeyleri bilimkurgu olarak değerlendiriyorum. Bir şeyin bilimsel temeli yoksa o fantastik sınıfına girer. Dolayısıyla bu kitap bilimkurgu ile fantastik arasında kalmış bana göre. Beklentimi karşılamadı bu sebeple de. Ama bu beklentiyle okuyanlar sevecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ece Gamze Atıcı
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1978
1978' de İstanbul' da ortaya çıktı.İstanbul Üniversitesi' nde İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Öğrenciliğinden itibaren çeşitli roman ve makale çevirileri yaptı; dergilerde müzik ve sinema yazıları yazdı. Galatasaray Üniversitesi' nde iletişim stratejileri ve halkla ilişkiler yüksek lisansı yaptı. Bir süre İspanya' da kaldı. Salamanca Üniversitesi' nde çağdaş İspanyol edebiyatı dersleri aldı. Medyada çalıştı. En sevdiği öğün kahvaltı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 72 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 83 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.