Ed Falco

Ed Falco

9.0/10
7 Kişi
·
19
Okunma
·
3
Beğeni
·
538
Gösterim
Adı:
Ed Falco
Unvan:
Amerikalı Yazar
Çocukken annesinin hayatı için çarpışmayı göze almış bir adamın cesur bir yüreği olması kaçınılmazdır.
Çok çalışmadan kimse bir yere gelemez bu hayatta! Bunu unutma,Santino!
Ed Falco
Sayfa 79 - APRIL
Konuşabiliyorsan yazma,başını sallayabiliyorsan konuşma,sessiz kalabiliyorsan başını sallama.
Ed Falco
Sayfa 314 - APRİL
https://youtu.be/19SehpX8IWA

The Godfather... Ahh benim en büyük zaafım! Bu filme olan hayranlığımı anlatmaya kelimeler yetmez! Kurgusu, senaryosu, karakterleri, oyuncuları, müzikleri... Mario Puzo'nun devleştiği bu sinema şaheserinin kitabı olduğunu yıllar önce öğrenmiş ve Baba'yı okumuştum. Üzerinden uzun zaman geçti, Corleone Ailesi'ni buldum. Kitabın kapağındaki o tek cümle bile kendisini kütüphanemde görmek istediğimi bana hissettiriyordu resmen "Don Corleone'nin yükseliş dönemi" :)

Godfather serisinde bize Vito Corleone'nin Don Corleone'ye evrilişi çeşitli flashbackler ile gösterilmişti. Evet, hikayeyi az çok biliyorduk ancak Corleone Ailesi'nin oluşumuna dair çok detay vermiyordu bize Mario Puzo. Filmi izlerken kızmıştım zira Don Corleone'nin mafya babası icraatlarından ziyade karakter evrimini merak ediyordum ve film bana yeterli gelmiyordu. Meğer sinemaya aktarılmayan bir senaryo varmış. Ed Falco çalışmış çabalamış ve senaryoyu bir roman haline getirip bizlere sunmuş. Emeğine sağlık Edciğim :) Affet beni Mario Puzo, yıllarca sana boşuna kızmışım!

Şarkımız fonda çalıyor mu? Hazırsanız 1933 sonbaharına gidiyoruz dostlarım. Erkeklerin takım elbise ve fötr şapka giymeden sokağa çıkmadığı, savaşlara ve ekonomik krizlere inat insanların asaletlerinden ödün vermedikleri yıllardayız. Vito Corleone çoktan Don Corleone olmuş ancak henüz The Godfather olamamış. Sonny ve Tom 17-18 yaşlarında, Michael - Fredo - Connie henüz küçük çocuklar. Luca Brasi herkesin korktuğu ancak en küçük örgüte sahip bir canavar. Kitabın ilk bölümü Dahi'de Sonny'nin çapkınlıklarını ve mafyaya girme çabalarını, Luca Brasi'nin hikayesini, Vito Corleone'nin zekasını ve stratejik ustalığını görüyoruz. Kitabın ikinci bölümü Guearra'ya dair çok bilgi vermeyeceğim zira spoiler içerir :)

Konusuna dair az çok bilgi verdikten sonra gözüme takılan bazı noktalara değinmek istiyorum. Kitapta fazlasıyla yan karakter mevcut. Kapağı açtıktan sonra gelen Çeteler ve Aileler bölümünde kim kiminle işbirliği yapıyor diye bize bir liste sunsa da okurken özellikle en başlarda isimleri sürekli birbirine karıştırıp kitabın başındaki listeye dönmek zorunda kaldım. Çünkü karakter betimlemeleri çok eksik. Tamam Vito Corleone'yi okurken aklıma filmden dolayı direkt Marlon Brando geldi. Okurken hep onu hayal ettim. Peki filmde görmediğimiz karakterler? Sadece kitaptaki bilgilerle onları hayal etmekte oldukça zorlandım. Yazarın verdiklerinin üstüne kendim kattım ve yeni mafyacıklar yarattım mecbur :) Senaryodan uyarlanma bir roman olduğu için sanırım, tasvirler oldukça eksik geldi.

Dikkate değer bir diğer noktayı da sizlere sunayım.Kitapta sık sık karşıma İtalyanca sözcükler çıktı. Ve bu sözcükler için de Çeteler listesinin ardından konulmuş bir liste mevcut. Çoğu argo olsa da kitapta geçen bütün sözcüklerin anlamlarına yer verilmiş. Bunu sevdim zira kitap bittiğinde sözcüklerin hepsini öğrendiğimi fark ettim :)

Eğer The Godfather'ı izlediyseniz, beğendiyseniz Corleone Ailesi'ni okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ha yok kardeşim ben mafyalardan haz etmem veya hayal gücümü geliştirsin, edebi ağırlığı olsun diyorsanız kitabı okuyarak vakit kaybetmeyin. Çünkü bu kitap okurları zorlamıyor, extrem hayallerle zihninizi uçurmuyor, vay bee adam ne yazmış! dedirtmiyor. Corleone Ailesi sadece Mario Puzo'dan biz Godfather sevenlere geç gelmiş bir hediye :)

Keyifli okumalar!
Fuarda bu kitabı ilk gördüğüm zaman düşünmeden almıştım. Ama zamanla, benim için ideal olan 'Baba' romanı ve filmi sonrası böyle bir kitap okumam ya onların bende bıraktığı etkiye zarar verirse diye düşünerek uzun bi süre okuyamadım. Okuduğum zaman ne kadar gereksiz zaman kaybettiğimi anladım (özellikle Puzo kitaplarını zorlukla yalnız 2. el bulabildiğim bir zamanda). Kitap çok iyi yazılmış, olay döngüsü, sonluk mükemmel. Ana karakter Sonny Corleone diyebiliriz ve onun ilk gençlik yıllarının, adım adım mafyaya girişinin hikayesi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ed Falco
Unvan:
Amerikalı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.