Eda Bildek

Eda Bildek

Yazar
8.2/10
30 Kişi
·
89
Okunma
·
15
Beğeni
·
2.452
Gösterim
Adı:
Eda Bildek
Unvan:
Yazar
Doğum:
Adana, 1987
8 Ağustos 1987, Adana/ Seyhan doğumlu… Çukurova’nın kalbinde yağmura sevdalı… 2005 Adana Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2009 yılı Adana Radyo-Tv yayıncılığı ve öğreticiliği Mezunu… Çeşitli illerin haber sitelerinde ve yerel gazetelerinde köşe yazarı… Çeşitli yayınevlerinde editör ve Mola Kitap yayınlarından çıkan 4 eserin yazarı… Bir evin tek kızı… Kalem, Kâğıt, Eylül… Yağmur, Turna, Gökyüzü… Hayatın kollarında tenha; yüreğinde kalabalık… Şimdilerde Yazar, okur, araştırır… En çok yazarken yaşar; okur ve araştırır…
Bir olan Allah'ın varlığını zorlukların içinde de anlatacak kadar kuvvetliydi sevgileri.
Eda Bildek
Sayfa 263 - paradoks yayını
Dudağımda yarım kalan, söylenmemiş son sözümdün...
Baki olsa da ayrılık, Âşk her daim ölümsüzdür.
"Padişahım, Konstantiniyye'yi bizim dualarımız sayesinde fethettiğini unutma!" Dedi. Bunun üzerine Fatih Sultan, kılıcını işaret ederek: " Çelebi, sen de bu kılıcın hakkını unutma!" Diye karşılık verdi.
Mecnun değilim dost;
lakin çağırırsan çöllere gelirim.
Sana yalan halde gelmem,
toplarım özümü yalın halde gelirim.
Kapıyı çaldığında "kim o?"dersen;
ben olmam kapında sen olur gelirim.
Sen gel de yeter ki, yola yük olmam, yol olur gelirim...
Kaç tehlikeli kapı açıldı önümde, kaç fırtınalı denize değdim... Yine de yenilmedim...
Öncelikle şunu söylemek isterim ki kitabı biraz zor bitirdim.Açıkcası diger okudugum kitaplar kadar akıcı degildi.Bu kitabı okumak biraz sabır istiyor.Çünkü ASHAB-I KEHF zamanını anlatıyor ve bütün olaylar genellikle dagda yaşanıyor.Hani biraz sıkıcı diye tavsiye etmemezlik yapmıycam çünkü Ashab-ı Kehf zamanında yaşanılanları birazda olsa anlayabilmek için okunmalı diye düşünüyorum.
Sırat-ı Aşk 33 yazarın eşlik ettiği, içerisinde 33 başlık bulunan ve her başlıkta aşkın farklı boyutlarını ele alan naçizane kitaplardan biri. Okurken her sayfasından ayrı bir lezzet aldığım ve her bölümde aşka dair hikâyelerle aşkın özünü ve güzelliğini okuyucuya hissettiren bir kitap. Değil mi ki aşk, sözün değil ruhun eylemidir.

Kitap ilk olarak İskender Pala'nın "Aşk Yolunun Sonu Melekeliğe Çıkar" başlıklı yazısı ile başlıyor. İskender Pala aşka divan edebiyatındaki sanatçıların gözü ile bakmıştır ve şöyle eklemiştir: "Sevilmek umuduyla sevmek beşeriyet ama sevmeyi bir görev bilerek sevmek melekiyet demektir". Yazar, burada da diğer eserlerinde olduğu gibi divan sanatçılarının beyitlerine yer vererek okuyucuya vermek istediği mesajın özünü kavratmaya çalışmıştır. İskender Pala burada aşkı manevi boyutta ele alarak aşkın cennet emelinden uzaklaşıp cemale erme hedefini gözettiğini vurgulamıştır.

Kitabın ikinci başlığı ise Eda Bildek tarafından "Sessiz Gemi" başlığı altında kaleme alınmıştır. Bu yazarımız Yahya Kemal'in Nazım Hikmet'in annesi Celile'ye olan aşkını anlatmıştır. Yazının ilk başlarında yazarımız, Yahya'nın çektiği aşk acısının yüreğine nasıl oturduğunu, bu aşk hikâyesini yazıp yazmamak arasındaki bocalamalarını ve kendi iç konuşmalarını ele almış. Daha sonra Yahya'nın ve Celile'nin dilinden bu iki aşığın yürek acılarını, kalp ağrılarını, özlemlerini, hasretlerini, hüzünlerini anlatmış. Celile, Yahya'nın onunla asla evlenemeyeceğini anlayınca duramaz onunla aynı şehirde, toplar dağınıklığını, dağıtır yüreğinin eteğinden gözyaşlarını Paris'e doğru uzaklaşır. Yahya'nın aklı uzaklara, çok uzaklara kaçar. Yahya denize karşı kalbi aşka telaşlı, aklı kaçık bir halde mırıldanır ve yüreği Celile'ye dökülür. Hepimizin bildiği o Sessiz Gemi şiiri hazin bir aşkın sözcüklere dökülmüş hali olarak çıkar karşımıza. Yazar, bu aşk hikâyesini en son şu sözlerle sonlandırıyor: "Gitmekle aşk bitmiyor, git demekle vazgeçilmiyor..."

Aşk Leyla ile Mecnun'du. Aşk Arzu ile Kamber, Kerem ile Aslı, Kimya ile Şems'ti. Aşk bazen bir vuslat rüzgârı bazen bir ayılık şarkısı çoğu zaman da arafta kalmaktı. 33 yazar da aşkı o kadar güzel anlatmış ki bazen sayfalar arasında kendinizi kaybedeceğiniz yerler olacak. Her yazar yüreğinden damıtarak anlatmış. Kimisi Ferhat'ın dağlarında yorgun, kimisi Mem u Zin'in mezarında hüzünlü... Her gönül aşkın makamında kendi hikayesini ateşle yazar ve aşkın sırrını ateşle terbiye alan âşık anlar.
aslında aşkın gözyaşları serisiyle aynı olayları anlatırken kimya hatun un düşünce yapısının oluşumu, aşkı çok daha güzel bi şekilde işlenmiş. nedendir bilmem ama benim fikir yapımı etkileyen kitaplardan biri..
Birbirinden kıymetli Cennet Kadınlarının hayatına dahil oldum kitap satırları ile olsa da...Rabbim hepsinden razı olsun. Çok güzel şeyler öğrendiğim bi kitaptı her bayanın okuması ve kendine örnek alması gereken isimler...
Uyku ile uyanıklık arasında bi kıssa...Asırlar sonrasına ışık tutuyor adete...Rabbin Yaratma gücünü, diriltme gücünü ve taktirini idrak edebilmemiz için yüreklerimize dokunuyor yedi kutlu insan...

Eda Bildeğin kaleminden Ashab-ı Keyf zamanına harika bi yolculuktu....
Bu kitabın benim içinde yeri çok ayrı. Ve bu kitabı bi kere okumak size asla yeterli gelmez. Tekrar tekrar okuyup, daha önce bildiginiz cümlelerin üzerinden geçerken, ilk kez okuyormuşcasına heyecan duyar mı insan? Duyuyor işte. Efendimiz'i (s.a.v) belki bi çok yazar kaleme aldı ama kimse Eda Bildek gibi anlatmadı. Onun kelamının ayrı bi büyüsü var kesinlikle. Okunmalı, tavsiye edilmeli, hediye alınmalı :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Eda Bildek
Unvan:
Yazar
Doğum:
Adana, 1987
8 Ağustos 1987, Adana/ Seyhan doğumlu… Çukurova’nın kalbinde yağmura sevdalı… 2005 Adana Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2009 yılı Adana Radyo-Tv yayıncılığı ve öğreticiliği Mezunu… Çeşitli illerin haber sitelerinde ve yerel gazetelerinde köşe yazarı… Çeşitli yayınevlerinde editör ve Mola Kitap yayınlarından çıkan 4 eserin yazarı… Bir evin tek kızı… Kalem, Kâğıt, Eylül… Yağmur, Turna, Gökyüzü… Hayatın kollarında tenha; yüreğinde kalabalık… Şimdilerde Yazar, okur, araştırır… En çok yazarken yaşar; okur ve araştırır…

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 89 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.