Edgar Wallace

Edgar Wallace

Yazar
7.0/10
100 Kişi
·
274
Okunma
·
15
Beğeni
·
2481
Gösterim
Adı:
Edgar Wallace
Unvan:
İngiliz Gazeteci ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 1 Nisan 1875
Ölüm:
Amerika Birleşik Devletleri, 10 Şubat 1932
Edgar Wallace, İngiliz romancı ve tiyatro yazarıdır. Bir artistin çocuğuydu. Sokağa bırakıldı. Bir balıkçı ailesi tarafından büyütüldü. 12 yaşında gazete satıcılığı yaptı. 18 yaşında orduya girdi, Güney Afrika'da savaştı. Ordudan ayrılınca "Daily Mail" gazetesinin muhabiri olarak çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra polisiye romanlar da yazdı. 27 yılda 200'e yakın ürün verdi. Bu roman türünün âdeta kurucusu oldu.
"Biraz geç yatmam sorun olur mu efendim?" diye sordu.
"odama çekilmeden önce şu silahı temizlemek istiyorum da"
Edgar Wallace
Sayfa 106 - labirent ayını
"Hayat, bazen sıkıntıları bir kenara bırakıp hayatın nefesini doya doya içine çekmekten ibarettir."
Edgar Wallace
Sayfa 45 - Altınpost yayıncılık
175 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Neden bu kadar kıyıda köşede kalmış anlamlandıramadım açıkçası!
Konusu, kurgusu veya anlatımıyla okuduğum popüler bir çok polisiyeden çok daha iyiydi benim için. . .
Yazarın anlatımı gayet sade , insanı hiç sıkmadan son sayfaya hemencecik getiriyor. Sonuna da sürpriz bir bomba koymuş yazar . Daha ne olsun ?
Tavsiye ederim . . .
320 syf.
·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir polisiye roman. Leslie adında bir kadın Decadon adlı zengin bir adamın yanında işe başlar. Bu adama bir gün yeşil mürekkep ile yazılmış bir mektup gelir. Decadon yeğeni Tanner ile beraber yaşamaktadır. Tehdite pabuç bırakmayan Decadon, kilitli bir odada ölü bulunur. Cinayeti Scotland Yard müfettişi Terry ve Amerika'dan gelen arkadaşı Jiggs soruşturmaktadır. Sonrasında zengin insanlara bazısına yeşil bazısına mavi mürekkepli mektuplar gelir. Londra'da iki ayrı çete vardır ve bunlar Kerky ile Tanner'a bağlıdır. Bir ara işbirliği yaparlar ancak sonrasında yine bozuşurlar. Terry ve Tanner, Leslie'den hoşlanmaktadır ve Jiggs'in tek derdi de bu arka arkaya işlenen cinayetleri engellemektir. Keyifle ve soluksuz okunan bir roman.
315 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
polisiye olarak harika bir roman yazarımız bu eserinde harika bir olayı konu almış ve sonunuda hiç beklenmedik şekilde son bulmuştur. çok akışkan bir tarz ile anlatılmış romanı çabucak bitirdim...
298 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Sherlock Holmes kitaplarındaki gibi insanı anlık şoka sokan gelişmeler olmamakla birlikte başarılı bir polisiye romanı diyebiliriz. Kitaptaki iyi karakteri, kötü karakterin elinden kurtaran kişinin bir Türk olarak seçilmesi de ilgi çekici. Bir İngiltere romanında Hüseyin Efendi.
268 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir polisiye roman. Bir idam mahkumunun idam töreninde çok içkili olduğundan cellatlar bir hata yapar ve idam iptal edilir. Bunun yüzünden Kızıl Çember denen çete ortaya çıkar. Bu çetenin reisinin kim olduğu bilinmemektedir ve pek çok ciddi suç işlemiştir. Thalia Drummond adındaki bir kız da bu işe girer. Soruşturmayı psikolojik güçleri olan hafiye Derrick Yale ve müfettiş Parr yönetmektedir. Öldürülen zenginlerden birinin oğlu olan Jack Beardmore ise Thalia'ya aşıktır ve işin peşini bırakmaz. En sonunda Parr işi çözer. Katil hiç beklenmedik birisidir. Zevkle ve soluksuz okunan bir roman.
320 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
bu yazarımız bu eserinde gene polisiye bir olayı şahane anlatım tarzı ile anlatmış. fakat yazar konuşmaları ayırmadığından dolayı biraz hoşuma gitmedi ama yine akışkan bir romandı yazarımızın eline sağlık...
202 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
yazarımızdan yine şahane bir eser yeni bir polisiye okumak ve sonunun yine hiç beklemediğim gibi bitmesi harikaydı tavsiye ederim yazıları küçük olsa bilene polisiye sevenlerin okumasını tavsiye ederim.
310 syf.
·2 günde·4/10
Parmak İzi, Altınpost Yayınlarının ortaya koyduğu facia dışında genel olarak iyiydi, okumazsanız hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz kitaplardan. Ben puanımı yayınevinin baskısından bağımsız veriyorum, sonuçta bu yazarın suçu değil. Bir daha da bu yayınevinden kitap okumak istemiyorum, her kitapta hatalar olur ancak bu kitaptaki hata değil özensizlikti.
Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/11/parmak-izi.html
305 syf.
·2 günde·6/10
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Çaylak'ı okumuştum, o kitaba göre daha iyiydi ama gene de ortalama sayılabilir. Konusu kısaca, Lord Harri'nin 400 yıllık hazinenin peşinde koşarken yaşadıkları ve çevresinde gelişen olayları anlatıyor.

Tabi insan bu kitapları okuyuncu yayınevinin önemini çok iyi anlıyor. Kitaplar hızlı okunuyor ama bu kitabın akıcılığından daha çok sayfaların düzenlenmesiyle alakalı, konuşmalar arasına sürekli satır arası boşluk verilmiş ve buda sayfa sayısını fazlalaştırmaktan başka bir işe yaramamış. Bir diğer hata ise yazım hataları, bir ismi üç farklı şekilde yazılmış görebilirsiniz.

İyi okumalar...
315 syf.
·Beğendi·8/10
Güzel bir polisiye roman. Dik Martin adında meşhur bir dedektif Scotland Yard'dan istifa eder. Ve Havelok adında bir avukatın yanında dedektif olarak çalışmaya başlar. Bir kilit uzmanı olan hırsız Lev'i yakalar. Bu arada görevi yurt dışında seyahatte olan Lord Selford'u bulmaktır. Havelok onun avukatıdır. Bir yandan da tesadüf eseri kütüphanede Sibil adında bir kız ile tanışır ki bu kız da Selford'un yeğenidir. Kitaptaki kötü karakterler Bertram Kodi ve doktor Spaletti'nin niyetleri kötüdür ve Selford'un mezarındaki kilidi açacak yedi anahtarın bulunması gerekmektedir. Lord Selford nerededir, Spaletti'nin ürettiği yaratık nasıl biridir ve Dik bu arada işlenen cinayetleri çözüp Sibil'i koruyabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Edgar Wallace
Unvan:
İngiliz Gazeteci ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 1 Nisan 1875
Ölüm:
Amerika Birleşik Devletleri, 10 Şubat 1932
Edgar Wallace, İngiliz romancı ve tiyatro yazarıdır. Bir artistin çocuğuydu. Sokağa bırakıldı. Bir balıkçı ailesi tarafından büyütüldü. 12 yaşında gazete satıcılığı yaptı. 18 yaşında orduya girdi, Güney Afrika'da savaştı. Ordudan ayrılınca "Daily Mail" gazetesinin muhabiri olarak çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra polisiye romanlar da yazdı. 27 yılda 200'e yakın ürün verdi. Bu roman türünün âdeta kurucusu oldu.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 274 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 129 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.