1000Kitap Logosu
Edith Wharton
Edith Wharton
Edith Wharton

Edith Wharton

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.0
436 Kişi
1.285
Okunma
65
Beğeni
3.717
Gösterim
Unvan
Abd'li Yazar ve Moda Tasarımcısı
Doğum
New York, 24 Ocak 1862
Ölüm
Saint-Brice-sous-Forêt , Fransa, 11 Ağustos 1937
Yaşamı
En fazla tanınan eseri "Masumiyet Çağı" (The Age of Innocence, 1920) adlı romanıdır, ve 1921 yılında Pulitzer Ödülünü kazanmıştır. I. Dünya Savaşı esnasında Paris'te Kızıl Haç örgütü için yaptığı yardım çalışmalarından ötürü, Fransız Légion d'honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir. Paris'de iken Amerikalı ünlü gazeteci William Morton Fullerton büyük bir aşk yaşamıştır. Aralarında Henry James, F Scott Fitzgerald, Jean Cocteau, Ernest Hemingway ve Theodore Roosevelt'in bulunduğu, çağının önemli ve etkili entellektüelleriyle olan arkadaşlığı da ayrıca dikkat çekicidir.
Beyza nur
Masumiyet Çağı'nı inceledi.
432 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Masumiyet Çağı
Kitaba başladığımda aklıma Tolstoy'un eseri Anna Karenina geldi. Evet burada da sosyete ve yasak bir aşk görüyoruz. Madam Olenska eşinden kurtulmak için -çünkü eşi pisliğin teki- bir sekreterle kaçmıştır, ardından da New York'a geliyor Teyzesinin yanına. Olenska'nın bu ünü gelenekçi ve muhafazakar New York'a yayılmış bir durumdaydı. Olenska ise geleneklerden fazlasıyla uzak mutsuz bir kadın. Birde Archer var, bu beyfendimiz de Olenska'nın kuzeni olan May ile evli. Böyle hikayelerde de hep bir karmakarışıklık olur. Haliyle Olenska ve Archer arasında yasak bir ilişki ortaya çıkıyor. Böyle yasak ilişkilerde hep bir ikinci kadın vardır bu ikinci kadında evli olduğu kadın May oluyor. Kitabın ortalarında Olenska deniz manzarasını izlerken, Archer onu izliyor ve aynen, "Yelkenli Lime Rock'ı geçmeden önce fark etmezse eve döneceğim." Diyor. Ve sonrasında yazar, "Archer tekne gözden kayboluncaya kadar bekledi ama yazlık evin önündeki figür hiç kımıldamadı. O da dönüp arkasındaki tepeyi tırmandı." Diye ekliyor. Aradan yıllar geçiyor, Olenska Parise gitmiş, Archer'in çocukları olmuş ve May ölmüştür. Oğlu Dallas'ın ısrarlarıyla Archer Parise gitmeye karar verir. Paris'e geldiklerinden Olenska'nın da haberi vardır ve onun evine gideceklerdir. Fakat tam evin önüne gelince Archer giremiyor ve sadece hayal ederek, "burada oturmak yukarıya çıkmaktan daha gerçek." Diyor. Gözü ise Olenska'nın evindedir. Tam bu sırada o deniz sahnesinin aynısı yaşanır. Yazar o kısmı, "En sonunda pencerede bir ışık parladı. Biraz sonra uşak balkona çıktı, güneşlikleri yukarı çekip panjurları kapadı. Bunun üzerine Archer beklediği işaret gelmiş gibi tek başına oteline doğru yürüdü." Diyerek anlatmış. Kısacası kitabın konusu birbirine kavuşamayan aşıklardır.
Masumiyet Çağı
6.6/10
· 703 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Melek
Yaz Bitince'yi inceledi.
236 syf.
·
Puan vermedi
Eskiden yazılmış bir wati hikâyesi gibiydi. Sonunu beğenmedim ve karakterleri de ama yazımı akıcıydı. Önericeğim bir kitap değil ana karakter salak davranıyor jsjsjdj
Yaz Bitince
6.4/10
· 47 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Merve
Masumiyet Çağı'nı inceledi.
432 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Newland Archer ve May Welland'ın nişanlandıkları gün kocasını terk edip New York'a gelen Kontes Olenska ve Kontes Olenska'ya olan aşkı uğruna May ile evlenen Newland Archer'ın birbirini sevmesi ama aralarındaki engellerden dolayı bir araya gelememeleri konu alınmış. Yabancı isimlerin fazlalığı ve bazen konuların gereksiz uzatıldığını hissetmem dışında gayet güzel bir kitaptı. Sonu beni çok etkiledi. Beğendiğim kitaplar listesine girmeyi başardı. :)
Masumiyet Çağı
6.6/10
· 703 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Arife
Yaz Bitince'yi inceledi.
236 syf.
·
13 günde
·
4/10 puan
Edıth Wharton bu küçük romanında ,cinselliği daha yeni yeni keşfeden genç bir kızın , köye aniden gelen genç bir delikanlıya tutulup kalmasını döneme özgü kelimeler ile anlatırken ,diğer yandan 1900 lü yılların , toplumsal baskılarına ve bu tür olaylara nasıl bir bakış açısıyla yaklaştıklarına yer vermiş. Hani şu meşhur (başkaları) diye adlandırdığımız kişiler var ya, işte bu hikayede onlarda, kısa da olsa ,yine yan rollerde yerlerini almışlar. Hikâye bana aynı tasvirlenen köy gibi, kasvetli ve boğucu geldi açıkçası. Bayağa trajik bir hayat ve trajik bir son. "Bir insan doğduğunda, kaderi nasılsa ,geriye kalan ömrüde hep böyle mi devam eder? " diye düşünmeden edemedim. Böyle düşündüm, çünkü hikayenin en can alıcı bölümü, kitabın son sayfalarında vuku bulmuş.Ben bile anlayamadım ne oluyor ne bitiyor ,ki zavallı Charity ne yapsın Yazarın okuduğum ikinci kitabı . Henüz tarzını çözemedim ama okuduğum "İki Kız Kardeş "adlı kitabı buna istinaden daha iyiydi diyebilirim.
Yaz Bitince
6.4/10
· 47 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4