Edmund Blair Bolles

Edmund Blair Bolles

Yazar
8.3/10
23 Kişi
·
61
Okunma
·
1
Beğeni
·
760
Gösterim
Adı:
Edmund Blair Bolles
Unvan:
Amerikalı Hümanist ve Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1942
"Her şeyi bilme şeklindeki bu kendini beğenmiş küstahlığın temeli hiçbir zaman hiçbir şeyi anlamamış olmaktan başka bir şey değildir.Bir kerecik de olsa, tek bir şeyi tam olarak anlama deneyimi olan ve bilginin nasıl elde edildiğini gerçekten duyumsamış olan bir kimse, kendisinin hiç anlamadığı, sonsuz sayıda başka hakikatlerin de var olduğunu fark eder.”
Edmund Blair Bolles
Sayfa 3 - Galileo Galilei
Örneğin, "Elektronun konumu ve momentumu nedir?" diye sorduğumuzu düşünelim. Klasik fizikte bu soruyu yanıtlarken -bir deney yaparken- nesnenin durumunu değiştirdiğimizi de hesaba katmamıza gerek yoktur. İncelenen nesne ile aygıt arasındaki etkileşimi yok sayabiliriz. Elektron gibi kuantum nesneleri için durum artık böyle değildir. Gözlem işleminin bizzat kendisi elektronun durumunu değiştirir.
Bohr'un tamamlayıcılık ilkesi, aynı bilgi nesnesinin birbirini tamamlayıcı özelliklerinin var olduğunu, bunlardan birinin bilinmesinin ötekinin bilinmesini dışladığını söylemektedir. Öyleyse, elektron gibi bir nesneyi birbirini dışlayan farklı yollarla betimleyebiliriz; örneğin, dalga olarak veya parçacık olarak.
"Onun (Leonardo Da Vinci) not defterleri gösteriyor ki, bilimsel düşgücü her çağda ortaya çıkabilen bir insan özelliğidir; ancak benzer düşüncedeki kişilerin örgütlenmiş işbirliği olmadan bilim ilerleme gösteremez."
Edmund Blair Bolles
Sayfa 119 - TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Eğer bugün yeniden düşünmeye hazırsak ancak, yarın yeniden düşünebiliriz. Doğruyu bulmak için cesur olmak gerek. Ancak her cesur fikrin mutlaka doğru olması gerekmez. Bu nedenle, sadece "eyvah, bu yanlışmış" demeyi göze alabilen kişiler gerçek katkıda bulunabilirler.
"Bildiğimiz bir şey var: Uzay, uzunlukları metreler ile sonsuz küçük arasında değişen radyasyon enerjisi dalgalarıyla titreşim içindedir. Bedensel duyularımız bunların sadece birkaçını algılayabiliyor; ya da mekanizmalarımız bazılarını ayırt edebiliyor. Radyasyon enerji dalgaları "yaşamın arpı" denilen şeyi oluşturur. Biz de ona, orada burada birkaç telle katılırız –ufacık X ışınları, aktinik dalgaları, ısı dalgaları tiz seslerle; Hertz ve Marconi'nin dev elektromanyetik dalgaları ve muhteşem ses dalgaları da bas seslerle– ancak öyle muazzam uzaylar, sayısız teller, sonsuz olanaklı radyasyonlar vardır ki, biz bunları duymayız; hiç duymayız. Bir gün, bundan bin yıl sonra biz de bu görkemli uyumun bütün uzamını algılayacağız ve böylece hepsinin ustası olan o Büyük Müzisyen'le uyum içinde titreşeceğiz."
Edmund Blair Bolles
Sayfa 171 - TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
549 syf.
Birbirinden farklı dallarda uzman bilim insanlarının farklı zamanlarda yayınlanan makalelerinden oluşan çok güzel bir derleme.
Makaleler sayesinde çeşitli bilim dalları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz ve tabii ki kitabın size bir iyiliği daha bulunuyor; arka plan.
Bugün ki varılan noktaya, şu anki ulaşılan akla, nerelerden ve ne tür zorlukları aşıp gelindiğinden haberdar oluyorsunuz.

Hiç sıkmayan, ilgili ilgisiz herkesin idrak edebileceği şekilde düzenlenmiş içeriği ile alıp okunması gereken bir kitap.
549 syf.
·Beğendi·10/10
kesinlikle muazzam faydalı bir derleme. Antik Yunan Felsefesinden 20. yüzyılın en gelişkin teorilerine değin geniş bir yelpaze, oldukça farklı alanlardan bir çok farklı ve ufuk açıcı yazı. Kişinin kendine yapabileceği büyük bir güzellik de bu kitabı okumak olacaktır. Bence kendimizi şımartmalı ve bu kitabı okumalıyız...
549 syf.
Bilime olan merakiniza göre arşivinizde bulunması gereken ansiklopedi tadında ve birçok bilim insanının dikkat çekici makalelerinden oluşan bir eser.
549 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Çok ilginç bilgiler var bu kitapta. Bilim yazılarını çok severim. Meraka, heyecana, yeni bilgileri öğrenmemizi sağlıyor. Yaratıcılığı da ulaştırıyor beynimize.

Yazarın biyografisi

Adı:
Edmund Blair Bolles
Unvan:
Amerikalı Hümanist ve Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1942

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.