Edmund Blair Bolles

Edmund Blair Bolles

Yazar
8.5/10
15 Kişi
·
34
Okunma
·
1
Beğeni
·
706
Gösterim
Adı:
Edmund Blair Bolles
Unvan:
Amerikalı Hümanist ve Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1942
Bilmek, çalışmak ve yapmaktır. Yapılan yeni bir şey insanın tırmandığı merdivende sonsuza kadar kalan bir basamaktır. Bu, zirveye erişilip merdiven atılana kadar bütün kuşaklar için gerekli ve yararlı bir tırmanmadır.
Richard Feynman'ın sözleriyle: "Birinci ilke kendimizi kandırmamaktır ve en kolay kandırılacak kişi de sizsiniz."
Hayvanlar'in , deneme yanılma yöntemi ile öğrenmeleri yöntemlerinin küçük bir cocugunkinden farklı olduğu anlamına gelmez. Bebeklerin, biberonu doğru tutma becerisiyle başlayarak, hemen hemen bütün ilk koordinasyonları bu zahmetli yolla şekillenir. On aylık oldukları sırada, kol ve bacak kaslarındaki kontrolü deneme yanılma yöntemi ile iyice öğrendikten sonra ki taklit etme yöntemi ortaya çıkar, yavaş yavaş gelisir; ilk sosyal kişilik alışkanlıkları konuşma becerilerin geliştiği 3-4 yaşlarında en üst düzeye ulaşır. Daha sonra giderek azalır. Sözcüğün eski anlamıyla akıl yürütme çok sonraları ortaya çıkar, bu erişkinlerde bile abartılmış olan psikolojik süreçtir. Çoğumuzun zihinsel sürecinde,

Bütün insanlar ölümlüdür.
Sokrates bir insandı.

Öyleyse sokrates ölümluydu türü geleneksel anlamda akıl yürütme yok denecek kadar az yer alır. Yaptığımız şey düşünmektir. Tümüyle yeni bir durum söz konusu olduğunda uygun hareket tarzı izlenmez. Karşınıza çıkan benzer durumda, ancak bellegimiz gerekli adımları öne çıkardığında öncelri duraksayarak, daha sonra açıktan, aklımıza gelen uygun (ve yeni) birleşimleri buluruz.
Camdaki düzensizliğin veya olası pürüzlerin neden olabileceginden kuşkulandım. Bunun için ilk prizmanın aynı olan bir prizma aldım ve onu ışık iki prizmadan geçerken farklı yönlere kirilacak şekild e yerleştirdim. Böylece ikinci prizma ışığı, birinci prizmada sapmadan önceki dogrultuya dondurecekti. Bu yolla, birinci prizmanın normal etkisi ikinci prizmayla yok edilecek ama düzensizliklerin etkisi katlanarak artmasına yol açacaktı. Sonuç: birinci prizma dikdörtgen şekild e yaydığı ışık ikinciden geçince, yuvarlak biçime dönüştü. Böylece o uzunluğun nedeni her ne idiyse, onun camdaki olası düzensizlik sonucu olmadigi belliydi
... acı bilordo sopası gibiydi 2°c 49'
*ışığın doğası konusunda tartışma mektuplar'dan
Görelilik teorisi konusunda bertrand russell yazmıştır en popüler kitabı. Başarısının nedeni bu iş için bütün yeteneklerini seferber etmesidir. Einstein 'in önemli bir kişi olduğunu da belirtmiştir.
Bir şair suyun denize kavuşmak için yokuş aşağı aktığını söyleyebilir. Ama fızikci yada sıradan bir ölümlü, o yerin doğası gereği ve ilerde ne olacağını hiç dikkate almadan o şekild e hareket ettiğini söyler. Nasıl ki deniz, suyun kendisine doğru koşmasına neden olmuyorsa, güneş de gezegenlerin çevresinde dönmesine neden olmamaktadir. Gezegenler güneş çevresinde dönüyor, çünkü bu yapilacak en kolay şey; teknik deyimle de en az eylemdir. Bu, içind e bulundukları bölgenin doğası nedeniyle yapılacak en kolay şeydir. Güneşten kaynaklanan bir etki degil.
Wertheimer'ın sonradan dediği gibi "Elementleri izole et, yasalarını bul, sonra yeniden birleştir: Problem çözülmüştür."
Kendinizden çok emin olursanız, dikkatsiz olursunuz. Bilimde bir etkiyi görmek istiyorsanız onu gördüğünüze kendiniz kandırmanız çok kolaylaşır.
Edmund Blair Bolles
Sayfa 269 - Tübitak yayınları
Eğer yıldızlar art arda sonsuza kadar uzansaydı gökyüzünün arka perdesi bize, galakside olduğu gıbı bir aydınlıkicindegörünürdü - çünkü bütün artalanda bir yıldızın olmadığı tek noktanın bulunması kesinlikle olanaksizdir ~ o halde, böyle bir durumda teleskopumuzun her yönde bulduğu boşlukları aciklayabilecegimiz yegâne olasılık, görülmeyen artalan son derece uzak olduğunu varsaymaktir; o kadar uzak ki oradan çıkan ışınlar henüz bize erismemistir.
- Edward Harrison- Edgar Allan Poe un Altın Duvarları
Doğal olguların betimlenmesinde bütün referans cisimleri, hareketleri ne olursa olsun eşdeğerdir. Ancak bu konuda daha öteye gitmeden önce, bu ifadenin daha sonra, daha soyut ifadeyle değiştirilmesinin zorunlu olduğunu söylemek gerekir. [...]
Vagonun hareketi orn; frenlerin kuvvetle uygulanmasiyla örnek olmayan harekete dönüşürse, vagondaki kişi ileriye dogru firladigini hissedecektir.(Özel teori) "Mekanik yasa" örnek ise hissetmez. (Genel teori)
Her durumda Galileo'nun yasasının birornek olmayan bicimde hareket eden vagonlar için doğru olmadigi acıktır.
Birbirinden farklı dallarda uzman bilim insanlarının farklı zamanlarda yayınlanan makalelerinden oluşan çok güzel bir derleme.
Makaleler sayesinde çeşitli bilim dalları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz ve tabii ki kitabın size bir iyiliği daha bulunuyor; arka plan.
Bugün ki varılan noktaya, şu anki ulaşılan akla, nerelerden ve ne tür zorlukları aşıp gelindiğinden haberdar oluyorsunuz.

Hiç sıkmayan, ilgili ilgisiz herkesin idrak edebileceği şekilde düzenlenmiş içeriği ile alıp okunması gereken bir kitap.
kesinlikle muazzam faydalı bir derleme. Antik Yunan Felsefesinden 20. yüzyılın en gelişkin teorilerine değin geniş bir yelpaze, oldukça farklı alanlardan bir çok farklı ve ufuk açıcı yazı. Kişinin kendine yapabileceği büyük bir güzellik de bu kitabı okumak olacaktır. Bence kendimizi şımartmalı ve bu kitabı okumalıyız...
Çok ilginç bilgiler var bu kitapta. Bilim yazılarını çok severim. Meraka, heyecana, yeni bilgileri öğrenmemizi sağlıyor. Yaratıcılığı da ulaştırıyor beynimize.

Yazarın biyografisi

Adı:
Edmund Blair Bolles
Unvan:
Amerikalı Hümanist ve Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1942

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.