Eiiçiro Oda

Eiiçiro Oda

Yazar
9.3/10
491 Kişi
·
2.813
Okunma
·
55
Beğeni
·
2.467
Gösterim
Adı:
Eiiçiro Oda
Tam adı:
Eiichiro Oda
Unvan:
MangaKa
Doğum:
1 Ocak 1975
Japonya'da doğdu. 20 senedir mangaka olarak işini yapmaktadır.

Çocukken Vikingler (Vicky The Viking))'den ilham alarak mangaka olmayı hedef edinmiştir ve yine çocukken Yudetamado'nun klasik güreş mangası olan Kinnikuman'a Pandaman adında hazırladığı bir karakteri sunmuştur. Pandaman bu mangada kullanılmasa da Oda'nın kendi çalışmalarında caemo karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Çalışmalarına takipçilerinin tespit etmesi amacıyla Doskoi Panda logosu gibi Easter Eggler koymasıyla bilinir. Akira Toriyama'nın Dr. Slump ve Dragon Ball mangalarından etkilenmiştir. Küçükken okulda futbol oynamayı severmiş ve arkadaşları ona "Odacchi" lakabını takmış. Daha sonra One Piece'nin üçüncü filminin ekstrası "Dream Soccer King!"ndeki Odacchi'yi bizzat kendi seslendirmiştir.

1992'de 17 yaşındaki Oda manga kariyerine Shounen Jump'da yayınlanan haftalık shounen mangalarında 3 farklı mangakanın yanında asistan olarak başlamıştır. Aynı yılda kendinin ilk çalışması olan "Wanted"ı yayınlamış ve Tezuka Ödülleri'nde ikincilik kazanmıştır. İlk işinde Masaya Tokuhiro'nın Jungle King Ta-Chan (1992) mangasında çalışmıştır. 1994'de Masaya Tokuhiro'yla çalışmasına geri dönmeden önce kısa bir süre Shinobu Kaitani ile Suizan Police Gang üzerine çalıştı. Yine aynı yıl 1. sınıftayken üniversiteyi bırakmıştır. Jungle King'in 1995'de bitmesinden dolayı Tokuhiro'yla beraber Mizu No Tomodachi Kappaman'a başlamışlardır. Bu manga serisi de 1995'ten 1996'a kadar sürmüştür. Aynı yıl Nobuhiro Watsuki ile Rurouni Kenshin serisinde çalışmaya başlamıştır. Bu zaman zarfında Oda Hiroyuki Takei ile tanışmıştır. Ardından Oda mangadaki sahneleri kendi sanat tarzıyla çizmeye başlamıştır. 1993 ve 1994 yıllarında kendi çalışmaları olan God's Gift for the Future(1993), Itsuki Yakou (1994) ve Monsters(1994) yayınlamıştır. Sonrasında çalışmalarını One Piece ile karıştırmıştır. 1996 yılının sonlarına doğru çalışmakta olduğu Watsuki ile mangaka olarak kendini göstermek adına One Piece'in ilk sayısı olan Romance Dawn V.1 ve Romance Dawn V.2 adında 2 one shot vermiştir. 1997 yılında Nobuhiro ile yollarını ayırıp One Piece üzerine çalışmaya başlamıştır. Colorwalk 1'de yer alan One Piece'un ilk eskizlerini çizmiştir. One Piece'i resmi olarak yayınlamaya başlamadan 1-8 sayılarını önceden planlamıştır. Ancak Boogie'in Buggy olarak değiştirilmesi, Zoro'nun Buggy'nin tayfasında olup da Hasır Şapkalar'a geçmesi, Morgan'ın görünüşünün değişimi (orijinal görünüşü bir sumocuya benziyordu ama Oda'nın editörleri görüşünün yeniden değişimini talep edince Oda değiştirdi.) gibi birçok değişiklikler yaptı. Sonrasında Nobuhiro Watskui, Oda'nın hatrı için Rurouni Kenshin'in bir sayısında Enishi Yukishiro'nun adamı Gein'in kullandığı bombanın üzerine Hasır Şapkalar'ın korsan bayrağını resmetmiştir.

1997 yılının Ağustos'unda sonunda onu üne kavuşturacak olan çalışması One Piece'i yaratmıştır. Korsanlardan etkilendiğinden One Piece'i bir korsan serisi olarak çıkarmıştır. 1998 yılında Oda ilk One Piece'in ilk OVA'sını tasarlamıştır ve One Piece'un anime haline geldiği için sevinçlidir. 1999'de Toei Animation, One Piece'i kabul etmiş ve Oda sık sık şirket kadrosuyla serinin gidişatı üzerine tartışmıştır. 2002'de, Shounen Jump Fiesta'da Nami cosplayeri Chiaki Inaba ile tanışmış ve çıkmaya başlamışlardır. 2005 yılında Chiaki Inaba ile evlenmiştir. O hafta beklenilmeyen bir şekilde kendini hasta hissetmiş ve One Piece sayısı çıkartmamıştır. Sonraki hafta kendini toparlamış ve One Piece'e devam etmiştir. Son hastalandığında Oda takipçilerin bilgilenmek istediğini hissetiği için Grand Line Times'ı yaratmıştır. Ayrıca Chiaki Inaba ile olan evliliğinden iki çocuğu vardır. 2007'de Jump Fiesta 2008'de seslendirmenlerin Red-Hair of Class 3 - Sea Time canlandırdığı zaman Shuichi Ikeda'nın yokluğunda bölüm gereği ateşli pembe bir peruk taktı. Bunu sadece Oda yapabilirdi çünkü One Piece 10. yılındaydı. Daha sonra Dragon Ball'ın yaratıcısı Akira Toriyama ile birlikte Dragon Ball/One Piece arasında geçit oluşturan Cross Epoch adlı one shot mangayı çıkarttılar. Ayrıca One Piece'in 10. filmi Strong World'un senarist ve yönetmenliği ile ilgilendi.
208 syf.
Herkese Merhaba
One Piece ne zamandır okumak istediğim ve her defasında okumayı ertelediğim bir mangaydı. Sonunda okumaya başladım ve okurken gerçekten de keyif aldım. Çizimleri, hikayesi ve kurgusu son derece güzel, mizahi yönü ve aksiyonu bol olan bir manga. İlk bölümde korsanlar kralı olma hayali peşinde koşan ve manganın ana karakteri Monkey D. Luffy’ nin hayatından kesitleri görmekteyiz. Manga sevenler için gerçekten tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar.
208 syf.
·10/10 puan
Manga okumaya yeni başlayınca araştırma yapmıştım. En iyi mangalardan biri olarak listelerde yerini üst sıralarda almıştı. Merak edip başladım. Gerçekten çok beğendim. Yaklaşık 90 cilt olan bu manga serisi, bir korsanın sakladığı hazine olan "One Piece" bulma amacıyla yola çıkan bir grup gencin başından geçen maceraları anlatıyor. İlk cildi konunun çok çok girişi olduğu için çok fazla bilgi veremiyorum. Uzak doğunun en güzel buluşlarından biri olan manga kitaplarıyla yeni tanıştığım için iyi ya da kötü olmalarını pek anlayamıyorum. O nedenle şöyle söyleyeyim macera konulu kitapları ya da çizgi romanları seviyorsanız bence bu mangayı da seversiniz.

Okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum. :)
200 syf.
·Puan vermedi
Manganın konusu saklı olan büyük hazine "One Piece"in dünyanın tüm korsanlarınca aranması. Fakat kitap genel olarak 3 4 baş karakter arasında geçiyor. Bu ciltte de, bu karakterlerin olduğu gemi mürettebatı hazineyi bulmak umuduyla bir adada duruyorlar. Ve bu adada hiç beklemedikleri şeylerle karşılaşıyorlar. Son derece heyecanlı ve keyifli olan bu manga serisi okudukça insanı içine çekiyor. :)

Okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum. :)
208 syf.
·Puan vermedi
Dünya çapında en çok satan mangalardan birine geç de olsa başlıyor olmanın heyecanıyla geride bıraktım her baloncuğu.

Animelere geçmeden önce biraz daha ilerlemeyi düşünüyorum.
Genel anlamda klasik okumalarımın arasında kafamı dağıtmama yarayan çok eğlenceli bir yolculuk oldu.

Girişten başlayarak ana karaktere hedef olarak yazılan kurgusal korsanlık öyküsü okuru içine alıyor ve sanırım “devamını merak ettirme” unsuru çok güçlü olduğu için de bu kadar yüksek satışlara ulaşan bir manga One Piece.

Elastik özellikler kazanan ana karakterin çocuksu ve yüksek idealleri birçok açıdan ilgi çekici.

Her ay düzenli olarak devam edeceğim bakalım, yolum açık olsun. :)
208 syf.
·5/10 puan
Üzgünüm, bence seri çok dandik başladı. Karekterleri asla ve asla içselleştiremedim. Niçin bu kadar sevilen bir seri anlamış da değilim. Çocuklara hitap ediyor da diyemeyeceğim çünkü çocukken okusam da sevmezdim diye düşünüyorum. Şu puanlara bir daha aldanmayacağım:))
200 syf.
·Puan vermedi
Serinin 2. kitabı olan bu mangada maceralar kaldığı yerden devam ediyor. Baş kahramanımız Monkey D. Luffy, yediği doğa üstü meyveyle adeta bir lastiğe dönüştüğü için elastik bir vücuda sahip oluyor(1. kitapta yemişti bu meyveyi). Bu elastik yapı kimi zaman onun işini zorlaştırıp kimi zaman ölümden kurtarıyor. Serinin bu kitabında yolculukları sırasında başka bir korsan gemisiyle karşılaşıyorlar ve bu karşılaşmayla olaylar heyecanlı bir hal alıyor. Kimi zaman bulaşık yıkayıp kimi zaman dövüşen bu gençler arada yaptıklarıyla güldürüyor.

Okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum. :)
208 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
7 puan seri için verdiğim puan olmakla birlikte, bu inceleme de seri için genel yorumlarımı içerecek.

One Piece'e alışamadım, okurken en çok zorlandığım shounen manga oldu. One Piece'i cok seven insanlara bakarsanız ya ilk manga gözdesi ya da okuduğu ilk shounen manga oluyor. Bunun dısında shounen cok fazla okumuş olup One Piece'e cok fazla bağlı olan insan sayısı on kişide birdir.

Peki ben neden tam olarak alışamadım?

Shounen mangalarda genelde kendine içine çeken bir hikâye vardır. Ama bu genel bir hikâye değil, genel olan hikâyeye ulaşabilme için gerekli olan alt başlıklı hikâyeler diyebiliriz. Mesela Naruto Hokage olmak istiyordu, bunun için sürekli uğraşıyor ve sürekli başına, hikâyeyle tamamen bağlantılı, bela geliyordu. Bunun gibi bir şey arıyordum. One Piece'de Luffy Korsanlar Kralı olmak istiyor ve One Piece'i bulmaya çalışıyor. Hikaye gercekten cok guzel, ama bunu destekleyen alt hikayeler bence cok iyi degil. Surekli bir yere gidiyorlar, ama sorsaniz onlar bile neden gittiklerini bilmiyorlar. Animelerdeki filler bölümleri gibi ilerliyor çoğu bölüm...

Bunun dışında, mangaka 1000'e yakın bölüm yazdı ve daha bitirmeyi dusunmuyor, yaklasık 1700 1800 kusur bolum olacak diye biliyorum. Bu uzatmalar seriyi gereksiz duzeyde riske sokuyor bence, mangakanın aklinda olanlari bilmiyorum ama surekli birisinin çocukluk anılarını anlatması bence cok sıkıcı.

Onun dısında, mangadaki karakterlerin çok iyi olduğunu düşünüyorum ve şunu da belirteyim ki, 1 2 bölüm okuyup bırakmadım. 30 cilt okudum ve inanın beni baydı.
200 syf.
·1 günde·9/10 puan
Eiiçiro Oda' nın 1997 yılında kaleme almaya başladığı (yazıp-çizdiği), günümüzde de hala devam eden manga serisi.

~~spoiler~~
# Korsan olmak isteyen Monkey D. Luffy yanlışlıkla şeytan meyvesi olan gomugomu no miyi yiyerek lastik adam olur ve artık denizde yüzemez, bu durum Luffy' i hayallerinden vazgeçirmez ve korsanlar kralı olmak için denize açılır. Ama yol arkadaşları (tayfa-nakama) bulması gerekmektedir. İlk ciltte kılıç ustası Zoro' yu tayfasına katan Luffy, bu ciltte Nami isimli rotacıyı tayfasına katmak ister ve macera kaldığı yerden devam eder.

#Hem animesini, hem de mangasını tavsiye ettiğim eğlenceli bir japon manga serisi.
208 syf.
Kısaca kitap hakkında söylemem gereken tek şey. Manga sevenler için harika ve sıra dışı bir kitap kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.
Konusuna gelince Luffy'nin korsan olmak için nakama toplaması o sırada da başından geçen maceraları konu alıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eiiçiro Oda
Tam adı:
Eiichiro Oda
Unvan:
MangaKa
Doğum:
1 Ocak 1975
Japonya'da doğdu. 20 senedir mangaka olarak işini yapmaktadır.

Çocukken Vikingler (Vicky The Viking))'den ilham alarak mangaka olmayı hedef edinmiştir ve yine çocukken Yudetamado'nun klasik güreş mangası olan Kinnikuman'a Pandaman adında hazırladığı bir karakteri sunmuştur. Pandaman bu mangada kullanılmasa da Oda'nın kendi çalışmalarında caemo karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Çalışmalarına takipçilerinin tespit etmesi amacıyla Doskoi Panda logosu gibi Easter Eggler koymasıyla bilinir. Akira Toriyama'nın Dr. Slump ve Dragon Ball mangalarından etkilenmiştir. Küçükken okulda futbol oynamayı severmiş ve arkadaşları ona "Odacchi" lakabını takmış. Daha sonra One Piece'nin üçüncü filminin ekstrası "Dream Soccer King!"ndeki Odacchi'yi bizzat kendi seslendirmiştir.

1992'de 17 yaşındaki Oda manga kariyerine Shounen Jump'da yayınlanan haftalık shounen mangalarında 3 farklı mangakanın yanında asistan olarak başlamıştır. Aynı yılda kendinin ilk çalışması olan "Wanted"ı yayınlamış ve Tezuka Ödülleri'nde ikincilik kazanmıştır. İlk işinde Masaya Tokuhiro'nın Jungle King Ta-Chan (1992) mangasında çalışmıştır. 1994'de Masaya Tokuhiro'yla çalışmasına geri dönmeden önce kısa bir süre Shinobu Kaitani ile Suizan Police Gang üzerine çalıştı. Yine aynı yıl 1. sınıftayken üniversiteyi bırakmıştır. Jungle King'in 1995'de bitmesinden dolayı Tokuhiro'yla beraber Mizu No Tomodachi Kappaman'a başlamışlardır. Bu manga serisi de 1995'ten 1996'a kadar sürmüştür. Aynı yıl Nobuhiro Watsuki ile Rurouni Kenshin serisinde çalışmaya başlamıştır. Bu zaman zarfında Oda Hiroyuki Takei ile tanışmıştır. Ardından Oda mangadaki sahneleri kendi sanat tarzıyla çizmeye başlamıştır. 1993 ve 1994 yıllarında kendi çalışmaları olan God's Gift for the Future(1993), Itsuki Yakou (1994) ve Monsters(1994) yayınlamıştır. Sonrasında çalışmalarını One Piece ile karıştırmıştır. 1996 yılının sonlarına doğru çalışmakta olduğu Watsuki ile mangaka olarak kendini göstermek adına One Piece'in ilk sayısı olan Romance Dawn V.1 ve Romance Dawn V.2 adında 2 one shot vermiştir. 1997 yılında Nobuhiro ile yollarını ayırıp One Piece üzerine çalışmaya başlamıştır. Colorwalk 1'de yer alan One Piece'un ilk eskizlerini çizmiştir. One Piece'i resmi olarak yayınlamaya başlamadan 1-8 sayılarını önceden planlamıştır. Ancak Boogie'in Buggy olarak değiştirilmesi, Zoro'nun Buggy'nin tayfasında olup da Hasır Şapkalar'a geçmesi, Morgan'ın görünüşünün değişimi (orijinal görünüşü bir sumocuya benziyordu ama Oda'nın editörleri görüşünün yeniden değişimini talep edince Oda değiştirdi.) gibi birçok değişiklikler yaptı. Sonrasında Nobuhiro Watskui, Oda'nın hatrı için Rurouni Kenshin'in bir sayısında Enishi Yukishiro'nun adamı Gein'in kullandığı bombanın üzerine Hasır Şapkalar'ın korsan bayrağını resmetmiştir.

1997 yılının Ağustos'unda sonunda onu üne kavuşturacak olan çalışması One Piece'i yaratmıştır. Korsanlardan etkilendiğinden One Piece'i bir korsan serisi olarak çıkarmıştır. 1998 yılında Oda ilk One Piece'in ilk OVA'sını tasarlamıştır ve One Piece'un anime haline geldiği için sevinçlidir. 1999'de Toei Animation, One Piece'i kabul etmiş ve Oda sık sık şirket kadrosuyla serinin gidişatı üzerine tartışmıştır. 2002'de, Shounen Jump Fiesta'da Nami cosplayeri Chiaki Inaba ile tanışmış ve çıkmaya başlamışlardır. 2005 yılında Chiaki Inaba ile evlenmiştir. O hafta beklenilmeyen bir şekilde kendini hasta hissetmiş ve One Piece sayısı çıkartmamıştır. Sonraki hafta kendini toparlamış ve One Piece'e devam etmiştir. Son hastalandığında Oda takipçilerin bilgilenmek istediğini hissetiği için Grand Line Times'ı yaratmıştır. Ayrıca Chiaki Inaba ile olan evliliğinden iki çocuğu vardır. 2007'de Jump Fiesta 2008'de seslendirmenlerin Red-Hair of Class 3 - Sea Time canlandırdığı zaman Shuichi Ikeda'nın yokluğunda bölüm gereği ateşli pembe bir peruk taktı. Bunu sadece Oda yapabilirdi çünkü One Piece 10. yılındaydı. Daha sonra Dragon Ball'ın yaratıcısı Akira Toriyama ile birlikte Dragon Ball/One Piece arasında geçit oluşturan Cross Epoch adlı one shot mangayı çıkarttılar. Ayrıca One Piece'in 10. filmi Strong World'un senarist ve yönetmenliği ile ilgilendi.

Yazar istatistikleri

  • 55 okur beğendi.
  • 2.813 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 342 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları