Ejder Yılmaz

Ejder Yılmazİcra ve İflas Hukuku yazarı
Yazar
8.8/10
27 Kişi
163
Okunma
2
Beğeni
3.411
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Türk hukuk profesörü

Okurlar

2 okur beğendi.
163 okur okudu.
9 okur okuyor.
28 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"...Yanılarak yaptıklarınızda size vebal yok; fakat kalplerinizin bile bile yöneldiğinde günah vardır. Allah bağışlayandır, esirgeyendir."
Sayfa 59 - Ahzab Suresi, Ayet 5Kitabı okuyor
Kişinin vicdanına yerleşmeyen adalet duygusunun kanunla sağlanabilmesi mümkün değildir.
Reklam
Herkesin bir dereceye kadar sezdiği gibi, gerçekten de bütün insanları bağlayan doğal adalet ve adaletsizlik vardır. Genellikle, özel yasalar yazılıdır, doğa yasaları ise yazılı değildir. Yazılı olan yasalardaki boşluklar, hakkaniyet kuralları ile doldurulur; ki hakkaniyet, yazılı yasaların ötesine geçen bir adalet türüdür. Hakkaniyet, insanın zayıflığına karşı merhametli olmamızı, yasayı yapmış olanlardan çok, o insanların yargı konusu olan hareketlerinde neyi amaçladıklarını düşünmemizi emreder.
Sayfa 11 - Aristoteles'e Göre AdaletKitabı okuyor
O'na göre adalet, öncelikle insanın kendi iç dünyası ile ilgilidir. Adalet ile mutluluk bir arada bulunur; iyi insan, ölçülü ve adaletli olduğunda, hem mutludur hem talihlidir; kişi, herkesten çok zengin de olsa, adaletsiz ise, mutsuzdur. Âdil (adaletli) insan, kendi içinde bulunan değişik eğilimlerin birbiriyle çatışmasına olanak tanımaz, kendi iç dünyasında denge kurar ve böylece hem kendisiyle hem de toplumla barış ve uyum içinde yaşar.
Sayfa 7 - Platon'a Göre AdaletKitabı okuyor
Insanoğlu, kendi eylemlerinin doğruluğu konusunda, genellikle peşin fikirlidir; onun içindir ki, etrafındakilere kolay aldanır.
Sayfa 168 - N.MachiavelliKitabı okuyor
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
816 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Hukuk felsefesi, genel hukuk bilgisi, Ceza hukuku, hukuk tarihi devamında, Hukukun teknik uygulamaları hakkında pratik bilgiler edinmek için, medeni usûl hukuku kitabını önerebilirim. Üç profesörün ortak akademik çalışması olan bu kitap; varsa eski bilgilerinizi tazeleyecek, ilk kez okuyorsanız da merak ettiğiniz sorularım cevabını bulacaksınız.
Medeni Usul Hukuku
Medeni Usul HukukuBaki Kuru · Yetkin Yayınları · 201465 okunma
487 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Ders kitabı, diğer İcra İflas Hukuku kitaplarını okumadığım için kıyaslama yapamam. Ama tamamıyla dolu dolu bir kitap bir satırı bile önemsiz deyip atlayamıyorsunuz. Okunması da uzun sürüyor. Yani bir sayfaya ayıracağınız ortalama süre diğer kitaplara göre daha uzun.
İcra ve  İflas Hukuku
İcra ve İflas HukukuBaki Kuru · Seçkin Yayınları · 201369 okunma
487 syf.
6/10 puan verdi
Uygulamaya yönelik olmaması handikap.
İcra ve  İflas Hukuku
İcra ve İflas HukukuBaki Kuru · Seçkin Yayınları · 201369 okunma