1000Kitap Logosu
Elif Batuman
Elif Batuman
Elif Batuman

Elif Batuman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.3
10 Kişi
25
Okunma
7
Beğeni
985
Gösterim
Unvan
Amerikalı Yazar, Akademisyen, Gazeteci
Doğum
New York, 1977
Yaşamı
Elif Batuman New York’ta doğdu, New Jersey’de büyüdü, Stanford Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Şu sıralarda Koç Üniversitesi’nin konuk yazarı olarak İstanbul’da yaşıyor ve The New Yorker’da yazıyor. Yazılarıyla Rona Jaffe Vakfı Yazarlar Ödülü ile Whiting Yazarlar Ödülü’nü kazanan Batuman, Şubat 2010’da çıkan ilk kitabı Ecinniler: Rusça Kitaplar ve Onları Okuyanlarla Maceralar ile 2010’da National Book Critics Circle’s Award finalistleri arasında yer aldı, 2011 yılında da Paris Review dergisinin ilk kez verilen Terry Southern Mizah Ödülü’nü kazandı.
Sezer Akın
Ecinniler'i inceledi.
292 syf.
·
8 günde
·
7/10 puan
Elif Batuman’ın Amerika’da “2010’un En İyi Kitapları” listesinde yer alan ilk kitabı Ecinniler, kulübümüz, Sabit Kalem tarafından seçilince, alıp okudum. İtiraf ediyorum, kulüp seçmeseydi özellikle alıp okur muydum, emin değilim. İyi ki seçilmiş de okumuşum diyorum, hakikaten çok farklı ilerleyen, donanımlı bir kurgu-dışı edebiyat eleştirisi bu. Ecinniler, bilindiği üzere, Dostoyevski’nin meşhur eserinin adı. Batuman da dile getiriyor zaten meseleyi. Girişi okumaya başlar başlamaz, öncelikle önsöz okuyorum sandım, sayfaları çevirdikçe, kitaba giriş yaptığımızı, yazarın üslubunun ayırdına ancak varabildim. Batuman, Rus klasiklerinin izleklerini kağıda dökerken, kendi deneyimlerini ve yazar ya da akademisyen olma arasında kaldığı ikilemin zorluğunu da yazmış. Okurlar adına okuması eğlenceli, yazar içinse meşakkatli zamanlar... Büyülü Dağ’la açılan serüven, Semerkand’da geçirilen yazlara, Tolstoy’un şüpheli ölümüne, oradan da Buz Sarayı’na ve Dostoyevski’nin meşhur romanı Ecinniler’le noktalanıyor. Kitap, (Ecinniler dışında) kesinlikle klasiklerin fan alıcı kısımlarını içeren spoiler bilgileri içermiyor. Daha çok onları anlamak, huzura kavuşturmak üzerine yazılmış. Puşkin’in Yevgeny Onegin’in bıraktığı yerden (Rus klasiğini grupla okumuştuk) Tolstoy’un Anna Karenina’yla devam ettirdiğini, Dostoyevski’nin Ecinniler karakterlerinin Rene Gerard’ın “mimetik arzu” (tüm arzular başkasından öğrenilir ya da taklit edilir) kavramıyla açıklamaya çalışır. Dostoyevski, Puşkin, Tolstoy, Çehov, Ahmatova, Gogol, Babel, Ali Şir Nevai ve daha pek çok şey üzerine yazılmış, eğlendirici ve öğretici bir eser. Kaçırmamınızı tavsiye ederim.
Ecinniler
7.4/10
· 11 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Gonca Çolak
Ecinniler'i inceledi.
292 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dostoyevski, Puşkin, Tolstoy, Çehov, Ahmatova, Gogol, Babel ve başka Rus yazarları, ayrıca King Kong, Ali Şir Nevai ve başka pek çok şey üzerine, hem eğlendirici hem de öğretici bir inceleme… Elif Batuman, Amerika’da “2010’un En İyi Kitapları” listelerinde yer alan ilk kitabı Ecinniler’de, özyaşamöyküsü, gezi günlüğü, deneme, eleştiri ve inceleme formlarını incelikle iç içe geçirerek, Türkiye, Amerika, Rusya ve Özbekistan’da “Rusça kitaplar ve onları okuyanlar”la yaşadığı maceraları anlatıyor. Bana biraz sıkıcı geldi kitap.Aslında bilgilendirici bir kitap fakat anlayamadığım bir nedenden dolayı zorla bitirdiğim bir kitap.
Ecinniler
7.4/10
· 11 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4