Emily Bronte Emily Jane Brontë

Yazar 8,3/10 · 517 Oy · 2 kitap · 1876 okunma ·  116 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Emily Bronte
 • Yazarın Tam Adı:
  Emily Jane Brontë
 • Unvan:
  Yazar, Şair, Mürebbiye
 • Doğum:
  Thornton, Yorkshire, İngiltere 30 Temmuz 1818
 • Ölüm:
  Haworth, Yorkshire, İngiltere 19 Aralık 1848
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

116 okur beğendi.
517 puanlama · 425 alıntı
1 haber · 4.619 gösterim
1.876 okur kitaplarını okudu.
1.075 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
62 okur kitaplarını şu anda okuyor.
60 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Emily Bronte'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Emily Bronte'nin Biyografisi

Emily Jane Brontë (30 Temmuz 1818 - 19 Aralık 1848), İngiliz roman yazarı ve şair. Kaleme almış olduğu tek roman, Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights) bugün İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak anılmaktadır.
Emily Bronte 1818 yılında Thornton, Yorkshire'da doğdu. 6 çocuğun beşincisi olan Emily, Charlotte Brontë'nin küçük kız kardeşi idi. 1820'de aile Haworth'a taşındı. Çocukluk yıllarında, annelerinin ölümünün ardından, üç kız kardeş (Charlotte, Emily ve Anne) ve erkek kardeşleri Branwell Brontë hayalî yerler düşlemişlerdir ki bunların isimlerine hikâyelerinde rastlanmaktadır. Emily'nin o dönemde kaleme aldığı çalışmalarından çok azı bugüne ulaşabilmiştir. Emily 1838'de Halifax yakınlarındaki Mis Patchett'in Kızlar Akademisinde (Miss Patchett's Ladies Academy) çalıştı. Daha sonra kardeşi Charlotte ile birlikte Brüksel'deki özel bir okula devam etmiştir.
Emily'nin şiirdeki yeteneğinin ailesi tarafından keşfedilmesiyle, kız kardeşleri Charlotte ve Anne ile birlikte, 1846'da ortak bir şiir kitabı yayımlamışlardır. Eseri, dönemin kadın yazarlara karşı önyargılı tavrından sıyrılabilmek amacıyla, hem erkek hem de kadın ismi olarak kullanılan mahlaslarla basmışlardır. Kullandıkları mahlaslar gerçek isimlerinin baş harfleriyle aynı baş harfe sahipti: Charlotte için Currer Bell, Emily icin Ellis Bell ve Anne için Acton Bell.
1847'de tek romanı olan Uğultulu Tepeler'i yayımlamıştır ki bu roman üç ciltlik bir setin ilk iki cildini oluşturmaktaydı. Son cilt kız kardeşi Anne tarafından yazılan Agnes Grey isimli romandır. Romanın yenilikçi yapısı eleştirmenleri bir anlamda şaşırtmıştır. Her ne kadar ilk çıktığında hem iyi hem de kötü yorumlar alsa da, roman zamanla bir İngiliz edebiyatı klasiği haline gelmiştir. 1850'de Charlotte romanı yayına hazırlayıp, düzenlemiş ve Emily'nin gerçek ismiyle, tek başına bir eser olarak Uğultulu Tepeler ismiyle yayımlamıştır.
Kız kardeşleri gibi Emily'nin sağlığı da evde ve okuldaki zor şartlar sebebiyle zayıflamış, kötüleşmiştir. Erkek kardeşinin Eylül'deki cenazesi sırasında soğuk algınlığı kapmış, ve her türlü tıbbî müdahaleyi reddettikten sonra 19 Aralık 1848'de tüberküloz sebebiyle vefat etmiştir. Haworth, West Yorkshire ("Batı Yorkshire"), İngiltere'de defnedilmiştir.

Emily Bronte'nin Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (509 Oy) ·  1.855 Okunma
Avcı, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2017 · Puan vermedi

Emily Bronte Farkı
"İnsanı insan yapan, yüzüne güzellik katan ve onu sevdiren tek şey kalbinin temizliğidir. Yoksa hepimiz aynıyız, etten ve kemikten oluşmuş bedenleriz. Bizi birbirimizden ayıran tek şey kalplerimizin özelliğidir. Eğer temiz ve güzel bir kalbiniz varsa, bu dışınıza yansır. Fakat kararmış, herkesin kötülüğünü isteyen, kıskanç biriyseniz, kalbinizin kötülüğü yine yüzünüze yansır. Ve dünyalar güzeli olsanız bile, kalbinizin karanlığı güzelliğinize gölge düşürecektir."

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
Şeyma, bir alıntı ekledi.
 04 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünceler beynimin içinde sürekli olarak dönüp duruyordu, öyle ki bir an çıldıracağımdan korktum.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 180 - Koridor yayınevi)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 180 - Koridor yayınevi)
Nur E., bir alıntı ekledi.
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''... o kendisini ne kadar sevdiğimi hiç bilmeyecek; hem onu yakışıklı filan diye sevmiyorum, Nelly; benden daha çok bana benziyor da, onun için seviyorum. Ruhlarımız her neden yoğrulmuşsa, ikimizinki de aynı. Linton'ınki ise, ay ışığının şimşekten, buzun ateşten ayrı olduğu kadar bizimkinden ayrı.''

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)
Kanatsizserce, bir alıntı ekledi.
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Onu kendimden çok seviyorum, Ellen. Bunu da şundan anlıyorum: Her gece Tanrı'ya beni ondan sonraya bırakması için yalvarıyorum. Çünkü benim arkamdan o üzülecek yerde onun arkasından benim üzülmem daha doğru. Bu da benim onu kendimden çok sevdiğimi gösterir."

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 232 - Yakamoz Yayıncılık)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 232 - Yakamoz Yayıncılık)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bak, gurur insana büyük üzüntü getirir. Bunu unutma!

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 87 - Martı Yayıncılık)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 87 - Martı Yayıncılık)
Kanatsizserce, bir alıntı ekledi.
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bakınız âşık olmama sebepleri..
"Benim ona âşık olmam pekâlâ mümkün ama bakalım o beni sevebilecek mi? Ben buna hiç ihtimal vermediğim için, kendimi boş hayallere kaptırıp rahatımı bozmak istemiyorum."

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 255 - Yakamoz Yayıncılık)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 255 - Yakamoz Yayıncılık)
Şeyma, bir alıntı ekledi.
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bana göre sonsuz mutluluk, batı rüzgarları eserken ve parlak, bembeyaz bulutlar başımın üzerinden hızla geçerken bir ağacın hışır hışır sesleri çıkaran yemyeşil dallarında sallanmaktı.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 352 - Koridor yayınevi)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 352 - Koridor yayınevi)
Feyzanur, bir alıntı ekledi.
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Ah! İnsan yüzüne hasret kalmak hepsinden daha kötüsü.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 108)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 108)
Kanatsizserce, bir alıntı ekledi.
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ah! İnsan yüzüne hasret kalmak, hepsinden daha kötü...

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 97 - Yakamoz Yayınları)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 97 - Yakamoz Yayınları)
Kitap her yerde okunur, bir alıntı ekledi.
31 Oca 2017 · İnceledi

“Hiç kitabınız yok mu?” dedim. “Burada kitap olmadan nasıl yaşıyorsunuz, diye sorabilir miyim? Doğruyu söylemek gerekirse, kitaplarımı elimden alsalar çıldırırım.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
Bütün Alıntıları Göster

Emily Bronte ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.