Ender Haluk Derince

Ender Haluk Derince

YazarDerleyen
7.8/10
896 Kişi
·
2.960
Okunma
·
59
Beğeni
·
5.668
Gösterim
Adı:
Ender Haluk Derince
Unvan:
Yazar
Son zamanlarda yazdığı hikaye kitapları ile kitap severlerin büyük ilgisini kazanan yazarın aynı zamanda çocuk kitaplarıda bulunuyor.
"Kâğıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır."
Ender Haluk Derince
Sayfa 17 - Kitap'ta S. Forbes'ten alıntı yapılmış
Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmazsa, insan da acı çekmeden olgunlaşamaz.
Ender Haluk Derince
Sayfa 7 - Kitap'ta Konfüçyüs'den alıntı yapılmış
"Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem dostunu."
Ender Haluk Derince
Sayfa 16 - Kitap'ta Necip Fazıl Kısakürek'ten alıntı yapılmış
"Bazı kitapların sadece tadına bakacaksınız, bazılarını yutacaksınız, bazılarını ise çiğneyip sindireceksiniz."
Ender Haluk Derince
Sayfa 13 - Kitap'ta Bacon'dan alıntı yapılmış
"Keşke sen ben olsan;
seni sevmenin ne kadar zor olduğunu anlasan,
Keşke ben sen olsam,
bu kadar sevilmenin tadını çıkarsam."
- Özdemir Asaf -
Herkese merhabalar ! Bugün incelemesini yapacağım kitap Kahve Kokulu Hikayeler ama incelemeye geçmeden önce belirtmek istediğim bir şey var. Yayınevinin kitabı sunum şekline bayıldım!

Okurken içinizi huzurla dolduracak, yüreğinizi ısıtacak, iyilik, sevgi, dostluk ve mutluluğu dile getiren birbirinden güzel 52 adet hikayeden derlenen bu kitapta hayata keyifli bir mola verip kargaşadan, sıkıntılardan uzaklaşacaksınız.
-Tanıtım Bülteninden

   Kargo ilk geldiği zaman anlam veremedim çünkü beklediğim bir kargo değildi. Sonra paketi açınca içinden resimde gördüğünüz güzellikler çıktı. Zaten kitap o kadar güzel kahve kokuyor ki paketi açar açmaz her yere kahve kokusu yayıldı. İlk önce minik paketi açtım ve içinden bir şişe kahve ile mor kutu çıktı.

   Kitabın yanında birde kahve fincanı göndermiş tatlış yayınevi. Hediyeler arasında en çok bunu beğendim sanırım. Tasarımı baya hoşuma gitti, kullanmaya bile kıyamadım.

   Bu arada kitabın ayracına bağlı küçük, kalpli bir kese var ve içinde de çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri var. Resmen dünyanın en güzel sunumu olmuş bu ayrıntıyla beraber.

”Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin.
Uçmayı istiyorsan, düşmeyi de bileceksin.
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.”

    Bunları geçip kitaba gelirseeeeeek…

    Kafamı dağıtacak bir kitaba ihtiyacım vardı ve öyle bir yardımıma koştu ki bu kitap, anlatamam. Elime ilk alıp sayfaları şöyle bir karıştırdığımda gözüme çarpan bir kaç güzel söz olmuştu ve bu yüzden baya meraklı bir şekilde başladım kitaba.

    Kitap toplam 52 hikayeden oluşuyor ve her hikayeden önce bir tane güzel, dokundurucu özlü söz yazmışlar. Aralara ruha dokunan şiirler serpiştirmişler. Hikayeleri de kısa ama öz bir şekilde anlatmışlar.

”Unutma, her gidiş bir ayrılık değildir.
Çünkü bazen ne kadar uzağa gidersen git,
Yüreğin hep bıraktığın yerdedir.”

    Kitabı yaklaşık 1 günde falan bitirdim ve hikayeler içinde sadece 2 ya da 3 hikayeyi falan beğenmedim. Bazı hikayeler gerçekten çok güzeldi. Kısa olmasına rağmen oturup düşünmenize neden olan hikayeler de var, bir kahve molası verdiğiniz hayatınızda sizi güldüren hikayeler de. Bazılarına da günlük hayattan tanık olduğum için arada gözlerimi dolduran hikayeler de oldu.

    Genel olarak bir yorum yapmak gerekirse hikayeler su gibi akıp gidiyor. Bazıları bir sayfa bazıları 3-4 sayfa ama dolu dolu sayfalar bunlar. Su gibi akıp gittiği için kafanızı çokta meşgul etmiyor zaten. Anlayacağınız gerçekten kafanızı dağıtacak bir kitap. Özellikle okuma güçlüğü çekiyorsanız, Reading Slump döneminde falansanız sizi çıkarabilecek bir kitap olabilir.

”Sevdiği bir kadını öldürmüştür bu adam,
Bu yüzden asılmıştır.
Ama herkes de gene sevdiğini öldürür,
Bu böylece biline,
Kimi bunu yüklü bakışlarıyla yapar,
Kimi de okşayıcı bir söz ile öldürür,
Korkak bir öpücükle,
Yüreklisi kılıçla, bir kılıçla öldürür.”

   Benim kitapla ilgili söyleyeceklerim bu kadar.Herkese keyifli okumalar dilerim:))
Bu kitap kahve kokuyor ve çok güzel bir kitap bu kitabıda okudum iç acıcı böyle çok güzel şeylerden bahsediyor hoşuma gitti ve beğendim bu kitabı güzel akıcı olaylardan bahsediyor güzelce hayatlardan bahsediyorlar hoşuma gitti okumanızı sizede tavsiye ederim ben beğendim ve bu tür kitaplardan almayı çok seviyorum aldım okudum kütüphaneme yerleştirdim aradaki kitabın sözleri güzel bazı sözler baya güzel okursanız dediğimi anlarsınız ..Okuyun tavsiye ediyorum .
Kızımın kitaplarından seçip okuduğum bir kitap.Öğretmenleri "bu tür (kokulu) kitapları okumayın çocuklar" diye tavsiyelerde bulunuyorlar.Sebebini okuyunca anladım.Bomboş, hiç bir edebi yön yok, sosyal medyada ya da internet ortamında gezinen bir sürü hikaye veya anıların toparlanmış hali.Çocuklarımız daha edebi yazıları hak ediyorlar.
Hiç kimsenin yanınızdan mutsuz ve kötü ayrılmasına izin vermeyin.
Bulunduğunuz konumda mutlu olmaya bakın.
Papatya sevin, kitap okuyun. Hayatı yarım bırakmayın!
Kitap gerçekten papatya kokuyordu.. Ancak boşuna alıp okuduğum bir kitap oldu. Hikaye sever biri olarak içinde 1 2 tane hiç okumadığım hikayeye rastladım. Yeniye dair hiç bir şey yoktu. Okumaya yeni başlayanlar için ideal bir kitap ama bana uymadı.
Bu tarz isminde "kokulu" kelimesi kullanan kitaplardan uzak durmanın ne kadar isabetli bir davranış olacağını kanıtlayan bir kitap. Kısa hikayeleri bir araya getiriyorsunuz, bu hikayeleri nereden topladığınız da önemli değil. Çünkü çoğu okur bu sorgulamayı yapmıyor. Cıvıl cıvıl bir kapak, çekici bir isim, koku, farklı bir ayıraç kitaba ekliyorsunuz bu iş tamam... İçindeki bilgilerin ne kadar doğru olduğunu irdeleyen maalesef yok gibi. Şimdi kitabın içinde kullanılan yanlış sözlere örnekler verelim:

Kitabın 26'ncı sayfasında Özdemir Asaf'a ait olarak gösterilen, "Sarılmak için önce yürek gerekir. Kollar sonraki iş" sözü ismi verilen şaire ait değildir. Böyle bir yanlışlığı yapabilmek için şairin şiir kitaplarının okunmadığı bellidir.

Kitapta "Şefkatli Koruyucu" isimli hikayenin başında bir söz yazılmış:

"Annesinden dayak yediği halde, yine 'anne' diye ağlayan bir çocuktur aşk."

Sözün altında da "Cemal Süreya" yazmakta. İlginç olan şu ki; Cemal Süreya'nın böyle bir sözü yok!

Kitaptaki bir diğer yanlış söz, 105'inci sayfada roman yazarı Oğuz Atay'a mal edilen "Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, ağzına dolar insanın... Sussan acıtır, konuşsan kanatır" cümlesidir. Aynı cümle bir başka yazarın(!) başka bir "kokulu" isimli kitabında daha paylaşılmış.
Çikolata Tadında Hikayeler isimli kitabın 93'üncü sayfasında da bu sözü görüyoruz. bknz. #17560044

Oğuz Atay'ın topu topu 7 kitabı var. İnternetten kolaycılığa kaçıp kopyala-yapıştır ile kitap yazılırsa olacağı budur! Allah aşkına böyle kitaplar okuyup zihninizi bulandırmayın. Zihine yerleşen yanlış bir bilgiyi düzeltmek, boş bir zihine doğru bilgi yerleştirmekten daha zordur. Gerçek şair ve yazarların kitaplarını okuyunuz, okutturunuz lütfen. Okulların kapısından bu tarz kitapları içeri almayınız.
Kitabın sayfalarını açar açmaz mis gibi kokusuyla çarpılıyorsunuz.. 52 adet mini hikayelerden oluşuyor.. her hikaye geçişinde mutlaka öğüt veren, insanı düşündüren, çarpıcı sözler var.. Akıcı ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap..
Menekşe kokulu, papatya kokulu, çay kokulu, gül kokulu hikaye kitaplarının benzeri. internet aleminde yayınlanan hikayelerin bir kitapta toplanmış hali. Toplam 7 kitap hediye gelmişti. 4ünü 1 günde okumuştum diğerlerini okumayı düşünmediğim için okula bağış yaptım.
Hz. Mevlâna, akıl ve ruh sağlığı bozulan insan ve toplum için bulunmaz bir şifa kaynağıdır.
Bütün dünyada tanınan, okunan hayranlık duyulan; onun, "Bırakın beni güneş gibi dünyayı aydınlatayım," sözüne karşılık 'Doğudan doğan ikinci güneş' diye anılan Mevlânâ'nın ve onun yoldaşı, yareni Şems-i Tebrizî'nin eserlerinden özenle seçilmiş hikâyeler ve onların hayatini bize anlatan öyküler bulunmaktadır..kısa kısa anlatımlar olduğu için sıkılmadan okunabiliyor..
Birbirinden güzel ve etkileyici kısa ama doyurucu hikayeler, Manolya, Papatya, Menekşe, Yasemin ve kahve kokulu kitaplar kolayca her yaşta okunabilecek kitaplar arasında yer alıyor. Favori kitaplardan olduğu için devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ender Haluk Derince
Unvan:
Yazar
Son zamanlarda yazdığı hikaye kitapları ile kitap severlerin büyük ilgisini kazanan yazarın aynı zamanda çocuk kitaplarıda bulunuyor.

Yazar istatistikleri

  • 59 okur beğendi.
  • 2.960 okur okudu.
  • 88 okur okuyor.
  • 873 okur okuyacak.
  • 42 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları