Ender Haluk Derince

Ender Haluk Derince

7.8/10
790 Kişi
·
2.448
Okunma
·
58
Beğeni
·
5.312
Gösterim
Adı:
Ender Haluk Derince
Unvan:
Yazar
Son zamanlarda yazdığı hikaye kitapları ile kitap severlerin büyük ilgisini kazanan yazarın aynı zamanda çocuk kitaplarıda bulunuyor.
"Kâğıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır."
Ender Haluk Derince
Sayfa 17 - Kitap'ta S. Forbes'ten alıntı yapılmış
"Acı veriyorsa geçmiş, geçmemiş demektir."
Ender Haluk Derince
Kitapta Murathan Mungan'dan alıntı yapılmış
Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmazsa, insan da acı çekmeden olgunlaşamaz.
Ender Haluk Derince
Sayfa 7 - Kitap'ta Konfüçyüs'den alıntı yapılmış
"Parçaları kaybolmuş puzzle gibi artık insanlar. Kiminin kalbi, kiminin ruhu, kiminin beyni yok." -Chuck Palahniuk
Ender Haluk Derince
Sayfa 173 - Yakamoz Yayıncılık
"Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem dostunu."
Ender Haluk Derince
Sayfa 16 - Kitap'ta Necip Fazıl Kısakürek'ten alıntı yapılmış
"Çocuk sevgisi, insan sevgisi için bir ihtiyaçtır."

~Mustafa Kemal Atatürk
Ender Haluk Derince
Sayfa 11 - Yakamoz Yayıncılık
"Bazı kitapların sadece tadına bakacaksınız, bazılarını yutacaksınız, bazılarını ise çiğneyip sindireceksiniz."
Ender Haluk Derince
Sayfa 13 - Kitap'ta Bacon'dan alıntı yapılmış
"Kötülük dünyada değil, kişinin yüreğindedir."
Ender Haluk Derince
Sayfa 31 - Kitap'ta Gabriel Garcia Marquez'dan alıntı yapılmış
Kızımın kitaplarından seçip okuduğum bir kitap.Öğretmenleri "bu tür (kokulu) kitapları okumayın çocuklar" diye tavsiyelerde bulunuyorlar.Sebebini okuyunca anladım.Bomboş, hiç bir edebi yön yok, sosyal medyada ya da internet ortamında gezinen bir sürü hikaye veya anıların toparlanmış hali.Çocuklarımız daha edebi yazıları hak ediyorlar.
Hiç kimsenin yanınızdan mutsuz ve kötü ayrılmasına izin vermeyin.
Bulunduğunuz konumda mutlu olmaya bakın.
Papatya sevin, kitap okuyun. Hayatı yarım bırakmayın!
Kitap gerçekten papatya kokuyordu.. Ancak boşuna alıp okuduğum bir kitap oldu. Hikaye sever biri olarak içinde 1 2 tane hiç okumadığım hikayeye rastladım. Yeniye dair hiç bir şey yoktu. Okumaya yeni başlayanlar için ideal bir kitap ama bana uymadı.
Menekşe kokulu, papatya kokulu, çay kokulu, gül kokulu hikaye kitaplarının benzeri. internet aleminde yayınlanan hikayelerin bir kitapta toplanmış hali. Toplam 7 kitap hediye gelmişti. 4ünü 1 günde okumuştum diğerlerini okumayı düşünmediğim için okula bağış yaptım.
Hz. Mevlâna, akıl ve ruh sağlığı bozulan insan ve toplum için bulunmaz bir şifa kaynağıdır.
Bütün dünyada tanınan, okunan hayranlık duyulan; onun, "Bırakın beni güneş gibi dünyayı aydınlatayım," sözüne karşılık 'Doğudan doğan ikinci güneş' diye anılan Mevlânâ'nın ve onun yoldaşı, yareni Şems-i Tebrizî'nin eserlerinden özenle seçilmiş hikâyeler ve onların hayatini bize anlatan öyküler bulunmaktadır..kısa kısa anlatımlar olduğu için sıkılmadan okunabiliyor..
Birbirinden güzel ve etkileyici kısa ama doyurucu hikayeler, Manolya, Papatya, Menekşe, Yasemin ve kahve kokulu kitaplar kolayca her yaşta okunabilecek kitaplar arasında yer alıyor. Favori kitaplardan olduğu için devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
Kitabın sayfalarını açar açmaz mis gibi kokusuyla çarpılıyorsunuz.. 52 adet mini hikayelerden oluşuyor.. her hikaye geçişinde mutlaka öğüt veren, insanı düşündüren, çarpıcı sözler var.. Akıcı ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap..
Kitabın sayfalarına menekşe kokusu yayılmış keyifle okunur zannedilsede boşuna zaman harcanılan bir kitaptı. Hikayesevere bu hikayeler çok tanıdık gelecektir zaten. Yeni olan hiç bir şey yoktu.
Bu tarz isminde "kokulu" kelimesi kullanan kitaplardan uzak durmanın ne kadar isabetli bir davranış olacağını kanıtlayan bir kitap. Kısa hikayeleri bir araya getiriyorsunuz, bu hikayeleri nereden topladığınız da önemli değil. Çünkü çoğu okur bu sorgulamayı yapmıyor. Cıvıl cıvıl bir kapak, çekici bir isim, koku, farklı bir ayıraç kitaba ekliyorsunuz bu iş tamam... İçindeki bilgilerin ne kadar doğru olduğunu irdeleyen maalesef yok gibi. Şimdi kitabın içinde kullanılan yanlış sözlere örnekler verelim:

Kitabın 26'ncı sayfasında Özdemir Asaf'a ait olarak gösterilen, "Sarılmak için önce yürek gerekir. Kollar sonraki iş" sözü ismi verilen şaire ait değildir. Böyle bir yanlışlığı yapabilmek için şairin şiir kitaplarının okunmadığı bellidir.

Kitapta "Şefkatli Koruyucu" isimli hikayenin başında bir söz yazılmış:

"Annesinden dayak yediği halde, yine 'anne' diye ağlayan bir çocuktur aşk."

Sözün altında da "Cemal Süreya" yazmakta. İlginç olan şu ki; Cemal Süreya'nın böyle bir sözü yok!

Kitaptaki bir diğer yanlış söz, 105'inci sayfada roman yazarı Oğuz Atay'a mal edilen "Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, ağzına dolar insanın... Sussan acıtır, konuşsan kanatır" cümlesidir. Aynı cümle bir başka yazarın(!) başka bir "kokulu" isimli kitabında daha paylaşılmış.
Çikolata Tadında Hikayeler isimli kitabın 93'üncü sayfasında da bu sözü görüyoruz. bknz. #17560044

Oğuz Atay'ın topu topu 7 kitabı var. İnternetten kolaycılığa kaçıp kopyala-yapıştır ile kitap yazılırsa olacağı budur! Allah aşkına böyle kitaplar okuyup zihninizi bulandırmayın. Zihine yerleşen yanlış bir bilgiyi düzeltmek, boş bir zihine doğru bilgi yerleştirmekten daha zordur. Gerçek şair ve yazarların kitaplarını okuyunuz, okutturunuz lütfen. Okulların kapısından bu tarz kitapları içeri almayınız.
#Kahvekokuluhikayeler
" Gökkuşağını istiyorsanız yağmurlara katlanmalısınız. "
Farklı bir şey yok ama yine de okurken seni gülümseten ve hoşuna giden hikâyeler var -Tavsiye

Yazarın biyografisi

Adı:
Ender Haluk Derince
Unvan:
Yazar
Son zamanlarda yazdığı hikaye kitapları ile kitap severlerin büyük ilgisini kazanan yazarın aynı zamanda çocuk kitaplarıda bulunuyor.

Yazar istatistikleri

  • 58 okur beğendi.
  • 2.448 okur okudu.
  • 72 okur okuyor.
  • 778 okur okuyacak.
  • 31 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları