Enver Aysever

Enver Aysever

Yazar
7.1/10
94 Kişi
·
308
Okunma
·
44
Beğeni
·
3.301
Gösterim
Adı:
Enver Aysever
Unvan:
Türk Tiyatrocu, Televizyon Program Yapımcısı, Sosyolog, Politikacı ve Yunus Nadi Roman Ödülü Sahibi Yazar
Doğum:
İstanbul, 1971
Hayatı

1971’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Doğuş, Yeditepe ve Arel üniversitelerinde dersler verdi. Bir yıl CHP PM üyeliği de yapan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

Tiyatro çalışmaları

Enver Aysever, lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce "Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı" adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi'nin jesti sayesinde okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda gerçekleştirilebildi. İlk gösterimleri Beyoğlu Tünel semtindeki Baro Han adlı iş hanında bulunan tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Kurucusu olduğu Tiyatro Çisenti adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen,oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü. "Renkler ve Günce", "Yağmurla Gelen Yüzler", "Yabancı'da Camus", "Açık Evlilik", "Dilekçe", "Frankie and Johnny", "Bir İstanbul Masalı", "Şimdi Yaşa Sonra Öde" gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi. Atilla İlhan'ın şiirlerinden yararlanarak "Ne Kadınlar Sevdim" adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. Sonraki yıllarda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. "Bebişler Karnavalı", "Renkler Cumhuriyeti", "Beyaz Dişler Ülkesi", "Güneşi Güldüren Soytarı", "Kakaolu Olsun", "Yaşamak Güzel Arkadaşım" adlı çocuk oyunları bu döneme aittir.

Yazın çalışmaları

Yazdığı çocuk oyunlarını "Çocuk Oyunları 1" adlı bir kitapta topladı. "Geç Kalmış Romantik" adlı bir öykü kitabının ardından, Bir An Bin Parça adlı bir roman yazdı. Bu romanı ile 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi oldu. Ayrıca "Nasıl Yazar Olunur" ve "Yaralısın Türkiye" adlı deneme kitaplarını yazdı.

Bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. Finansal Forum, Varlık, Gösteri, İnsancıl, Cumhuriyet ve Birgün gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları yayınladı.Televizyon Gazeteciliği ve Sahne Sanatları dersleri verdi. Remzi Kitap gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde Ayın Güncesi adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. Doğuş Üniversitesi'nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.

Televizyon programcılığı

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun Kalem” adlı edebiyat programlarını hazırladı, sundu. TV8 "Haber Aktif" programının içinde "Yazın Aktif" köşesinin sürekli konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı.

2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda Sky Türk televizyonunda "Aykırı Sorular" adlı siyasal tartışma programını hazırlayıp, sundu. Yine Sky Türk televizyonunda, aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli ve Metin Karakaş'ın katıldığı tartışmaların da yer aldığı "Ayrıntılar" adlı tartışma programını da hazırlayıp yönetti. Aynı televizyonda “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı.

2011-12 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. Aysever, CNN Türk'te "Aykırı Sorular" adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

Bir süre, Cem Vakfı'na yakın olan Cem TV kanalının yayın danışmanlığını yaptı.

Siyasi çalışmaları

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete atıldı. Aysever, o dönemde hem yazılı basında hem televizyonda gazeteciliğe devam etmekteydi. CHP Parti Meclisi'ne seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.Aysever, adaylıkların belli olmasının hemen ardından 11 Nisan 2011 tarihinde, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek CHP'deki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.
Şiir ne tuhaf bir olgudur insan yaşamında. Daha dün en derin kederlere kaynaklık eden, tasayı, mutsuzluğu en yoğun biçimde seslendiren dizeler şimdi yaşam sevincinin kaynağıydı.
''Akıl almaz günlerden geçiyoruz. Aklı korumak için edebiyat, müzik ve insanlara sığınmak gerek.''
Çocuk Filiz Ali'nin babasını öldürdüler. Bu cinayetlere "faili meçhul" deniyor. Esasen bir kişi bulunuyor cinayeti yüklenen, belki işleyen. Hepimiz biliyoruz ki, bu cinayet koskoca bir toplumun ortaklığıyla gerçekleşmiş. Tüm bu olan biteni en iyi anlayan Marquez'dir; hem Yüzyıllık Yalnızlık'ta, hem Kırmızı Pazartesi'de. "Edebiyat ne işe yarar?" Sorusunun yanıtı budur: Faili belli olmayan ve herkesin bildiği sırrı, açıktan söyleyendir edebiyat!
Kitaplıklarda bir de alınıp, daha sonra okunmak üzere kenara konmuş olanlar vardır.
Onlar için şahane bir kum saati işler. Zamanı vardır her kitabın...
Manken güzelliğinde olan kadınların ve erkeklerin birliktelikleri üzerine kurgulanan aşk öyküleri sıkıcıdır.

Çabuk unutulur...
Cemal Süreya'dan yapılan alıntılar olmasa bitirmezdim bu kitabı. Kitabın içinde bir sürü cümlenin sürekli tekrar tekrar etmesi beni çok sıktı. Çok sıkıldım kitabı bitirirken. Cemal Süreya bile kurtaramadı benim gözümde bu kitabı.
"Her kütüphanenin bir kimliği vardır elbet. Bir yanıyla tabut gibidir, uzun süre uğramayınca dikenli, yabanıl bitkiler sarar etrafını. Bir de genç, diri olanı vardır. Seninle birlikte değişir, kimlik değiştirir, ayna görevi görür... sanki kitaplar yerini, sırasını kimselere haber vermeden değiştirir." Diyor sayın Aysever sayfa 123'teki Kütüphane isimli denemesinde. Ben de bazen kütüphanemin önüne geçer tek tek dokunurum kitaplarıma. Elime alır karıştırırım bazılarını. İlk gözüme çarpanı değil elbette, insan yüreği işte elinin ilk gittikleri bellidir hep. Ama bazen daha kıyıda kalmışlara da dokunmak gerek. Bugün de Enver Aysever'e bir hatır sorma zamanı gelmiş dedim.

Denemelerden oluşan bu kitap edebiyat ve yazarlar hakkında hoş anlatılarla dolu, bana kalırsa. Çok sevilmemiş olmasını iktidara karşı söyleyeceklerini dizginleyememiş olmasından kaynaklanmış olabileceğine bağlıyorum. Bence de gerek yoktu, edebiyata adanmış bir kitap olsa daha güzel olabilirdi bana kalsa. Fakat zaten "edebiyattan sanata, güncel olaylardan siyasete, kişisel gelişimden astrolojiye çok geniş yelpaze"de konulardan bahsettiğini söylüyor. Algıda seçicilik meselesi, benim en dikkatimi çeken kısımlar edebiyat ile ilgili olanlar olmuş. :)
"Ekran damarlara uyuşturucu kibir zerk eder. Ekrana çıkacaklara öğüt; tarihin çöplüğüne çarçabuk gideceğinizi bilin!"


Enver Aysever okuduğum bu deneme&anı tarzı kitabında, kendi deneyimlerinden yola çıkarak; edebiyattan sanata, güncel olaylardan siyasete, kişisel gelişimden , günlük anlara dair notlarıyla, adeta farklı düşünmenin, direnmenin hikayesini anlatmış.

Ben kitabı beğenerek ve merak ederek okudum. Özellikle kitap ve yazarlara ilgili bölümler çok hoşuma gitti.
Gerçekten de o kız okusun diye yazılmış ne kadar zorlandim bitirene kadar anlatamam o kız ben değilmişim demekki illa ki sevenler vardır ama ben değilim incecik kitap günlerce elimde kaldı açtım kapattım ilaç içer gibi zorla okudum
Okumasaydin o zaman zorladılar mi diyeceksiniz ama bu da bir takıntı elime aldığım kitabı bitirmedigim zaman başka bir kitaba gecemiyorum
Enver Aysever'in ilk romanıdır.Yazar bu kitap ile 2007 Yunus Nadi Roman ödülünü almıştır.Yazarı tanıdıktan sonra kitabını okumaya karar vermiştim ve iyi ki okumuşum diyorum. En sevdiğim yazarlardan biri oldu. Romandaki karakterlerin iç dünyasının aktarımı, romanın kurgusu, anlatım tarzı çok başarılıydı. Kesinlikle okunulması gereken bir kitap.
Enver Aysever kitabın isminde bir tespitte bulunmuş ve kitabın içerisinde bu tespitinin altını doldurmuş. Umut vermekten de alamamış kendini o zaman henüz doğmamış olan kızı Nisan için bu umuda kendisinin de ihtiyacı vardı çünkü. Şuan aynı umudu taşıyor mudur bilmiyorum. Ama okuduğum en tatlı siyasi kitaptı. Teşekkürler Enver Aysever.
Bazı romanlar vardır filmi yapılamaz, siz okurken filmi seyredersiniz. İşte o roman bu! Akıcı, ağdasız ama edebi bir dil ile derin karakter tahlilleri ve kurgusuyla kapılıp gidiyorsunuz imkansız aşka. Günümüzde hala daha din, dil, ırk, mezhep bahane edilerek engellenen aşklar olduğunu düşünürsek güncel de bir konu. Oldukça başarılı.
Daha iyi bir kurgu ve dille insanı daha çok öfkelendirecek ve uzecek daha kaliteli bir roman olabilirdi.Her şeye rağmen Pardösülü adamın ailesi ile yaşadığı zıtlık ve ikilem halkın içinden çıkmış şeyler.
Doğrusunu söylemek gerekirse, hiç aşk romanı okuma modumda değildim. Plansız elime geciveren bir kitap olduğu için fikir sahibi olmadan daldım okumaya. Büyük ve acıklı aşk hikayesi konulu kitabın dili daha çok ilgimi çekti. Ağdalı olmaktan uzak, sözcüklerin maharetli kullanımı , yazarın yeni yeni anlamlar yukledigi kelimelerle dansı hoşuma gitti!
Genç Müslüman adamla Yahudi bir kızın aşkını anlatıyor roman.Bazen tokat gibi kızın yaşadıkları. hep sonlarda alıyorsunuz bu kitapla ilgili hislerinizi avucunuza.Kitabın başlarındaki kasvete, birbirinin tekrarı hislere,cümlelere dayanabilirseniz okuyun bu kitabı derim kendimce...

Yazarın biyografisi

Adı:
Enver Aysever
Unvan:
Türk Tiyatrocu, Televizyon Program Yapımcısı, Sosyolog, Politikacı ve Yunus Nadi Roman Ödülü Sahibi Yazar
Doğum:
İstanbul, 1971
Hayatı

1971’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Doğuş, Yeditepe ve Arel üniversitelerinde dersler verdi. Bir yıl CHP PM üyeliği de yapan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

Tiyatro çalışmaları

Enver Aysever, lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce "Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı" adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi'nin jesti sayesinde okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda gerçekleştirilebildi. İlk gösterimleri Beyoğlu Tünel semtindeki Baro Han adlı iş hanında bulunan tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Kurucusu olduğu Tiyatro Çisenti adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen,oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü. "Renkler ve Günce", "Yağmurla Gelen Yüzler", "Yabancı'da Camus", "Açık Evlilik", "Dilekçe", "Frankie and Johnny", "Bir İstanbul Masalı", "Şimdi Yaşa Sonra Öde" gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi. Atilla İlhan'ın şiirlerinden yararlanarak "Ne Kadınlar Sevdim" adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. Sonraki yıllarda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. "Bebişler Karnavalı", "Renkler Cumhuriyeti", "Beyaz Dişler Ülkesi", "Güneşi Güldüren Soytarı", "Kakaolu Olsun", "Yaşamak Güzel Arkadaşım" adlı çocuk oyunları bu döneme aittir.

Yazın çalışmaları

Yazdığı çocuk oyunlarını "Çocuk Oyunları 1" adlı bir kitapta topladı. "Geç Kalmış Romantik" adlı bir öykü kitabının ardından, Bir An Bin Parça adlı bir roman yazdı. Bu romanı ile 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi oldu. Ayrıca "Nasıl Yazar Olunur" ve "Yaralısın Türkiye" adlı deneme kitaplarını yazdı.

Bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. Finansal Forum, Varlık, Gösteri, İnsancıl, Cumhuriyet ve Birgün gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları yayınladı.Televizyon Gazeteciliği ve Sahne Sanatları dersleri verdi. Remzi Kitap gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde Ayın Güncesi adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. Doğuş Üniversitesi'nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.

Televizyon programcılığı

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun Kalem” adlı edebiyat programlarını hazırladı, sundu. TV8 "Haber Aktif" programının içinde "Yazın Aktif" köşesinin sürekli konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı.

2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda Sky Türk televizyonunda "Aykırı Sorular" adlı siyasal tartışma programını hazırlayıp, sundu. Yine Sky Türk televizyonunda, aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli ve Metin Karakaş'ın katıldığı tartışmaların da yer aldığı "Ayrıntılar" adlı tartışma programını da hazırlayıp yönetti. Aynı televizyonda “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı.

2011-12 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. Aysever, CNN Türk'te "Aykırı Sorular" adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

Bir süre, Cem Vakfı'na yakın olan Cem TV kanalının yayın danışmanlığını yaptı.

Siyasi çalışmaları

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete atıldı. Aysever, o dönemde hem yazılı basında hem televizyonda gazeteciliğe devam etmekteydi. CHP Parti Meclisi'ne seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.Aysever, adaylıkların belli olmasının hemen ardından 11 Nisan 2011 tarihinde, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek CHP'deki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 308 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 227 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları