Eowyn Ivey

Eowyn Ivey

Yazar
7.5/10
30 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
878
Gösterim
Adı:
Eowyn Ivey
Unvan:
Gazeteci
Kelimeler iri granit kaya parçaları gibi kucağında bekliyordu ve nihayet konuştuğunda her bir kelime ağır ve çok yüklüydü.
Kardan kıza olan ilgine dair, küçükken evimizin etrafındaki ağaçların arasında peri aramaya çıktığın günleri anımsadım. O zamanlar seninle dalga geçtiğimizi de utançla anımsıyorum. Ama torunlarım da şimdi peri aramaya çıkıyor ve heveslerini kırmıyorum. Şu yaşıma geldiğimde görüyorum ki hayatın kendisi çocukluğumuzda inandığımız hikayelerden çok daha fantastik ve korkunç olduğuna göre belki de ağaçların arasında büyülü bir şey aramanın hiçbir zararı yoktur...
Şu yaşıma geldiğimde görüyorum ki hayatın kendisi, çocukluğumuzda inandığımız hikayelerden çok daha fantastik ve korkunç..
Kulübenin içi kararınca Mabel yağ lambasını yakıp ateşe biraz daha odun attı ve ritmik şekilde oradan oraya yürümekten vazgeçmeye çalıştı. Babası üniversitedeki toplantılardan geç saatlere kadar dönmediğinde kollarını kavuşturup evin içinde turlayan annesi geldi aklına. Asker, madenci, ayyaş ve zina yapan erkeklerin karılarını düşündü, hepsi de gece boyunca beklerdi. Neden evin içinde endişeyle turlayıp bekleyen hep kadın oluyordu?
Ne kadar trajik bir son! Çocuk masallarının neden böyle bir sonla bittiğini anlamıyorum. Bunu torunlarıma anlatacak olursam sonunu değiştirir, herkesin sonsuza dek mutlu yaşadığını anlatırım. Bunu yapabiliriz, değil mi Mabel? Kendi sonlarımızı keşfedip keder yerine neşe duymayı?
Eowyn Ivey
Sayfa 154 - Feniks Kitap
Jack kanlı karın üzerine diz çöktüğünde,kişinin üzerine düşen sorumluluğu bu şekilde mi yerine getirdiğini düşündü,bu garip vahşi hayatı öğrenip severek;temkinli ve çıplak,öfkeli ve uysal,azametin içinde ürkek..
448 syf.
·Puan vermedi
Çocuk sahibi olamamış yaşlı bir çiftin hayatını anlatıyor. Sürükleyici bi olay örgüsü yoktu ama kitabı elimden bırakamadım, etkilendim.
Umutsuzluğu, yaşlılığı, özellikle de soğuk havayı iliklerime kadar hissettim. Keşke sonu hava da kalmasaydı.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
2012 İngiltere ulusal kitap ödüllü Kardan Kız, fantastik kurguya çok yakın hikayesi ile içinizi ısıtacak bir "ilk roman"
İlk sayfalarda basit bir kurgusu varmış gibi hissedebilirsiniz. Çocukları olmamış bir yaşlı çiftin Alaska 'da çiftçilikle verdiği mücadele, kapılarının önüne yaptıkları kardan bir kız ile degisiveriyor. Hayal mi gerçek mi diye düşünüp dururken kendinizi heyecanla sayfaları çevirirken bukuyirsunuz. Yardımlaşmanin gücü, zor şartlarda yaşanan hayatlar, inadına mutluluklar, geç gelen ama huzurla gerçekleşen hayaller, kaybetme korkusu, insan ilişkileri, evlatlar be onların üzerinde kurulan baskılar bir bir işleniyor ruhunuza.. Başlarken bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim. Kesinlikle okunmaya değer.
448 syf.
·1 günde
Spoi içerir.Birbirine güçlü bir aşk ilk bağlı ve çocuk hasreti ile yanan bir çift,yoğun iş temposunu bırakarak 1920lerin Alaskasına taşınır.Burada bir düzen kurarak sakin bir hayat yaşamaya başlarlar.Ta ki mevsimin ilk karı yağıp kardan çocuk yapıp o çocuğun canlanmasına kadar.Ve sonrasında olaylar gelişir.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.Ayrıca bloğumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...y-kardan-kz.html?m=1)
448 syf.
·Puan vermedi
Kardan Kız #starkyorumluyor
Kardan Kız, içinizi sımsıcak bir sevgiyle dolduran, tamda kış aylarında elinizde sıcak çikolatayla birlikte okuyacağınız, sizi 1920’lerin soğuk Alaska’sına götürürken ana karakterlerin eşsiz sevgisiyle ısıtan harikulade bir kitap. Aldığı ödüller ve ödül adaylıklarıyla dolu dolu bir kitap. Özellikle usta yazarlardan aldığı övgüler de kitabı aşırı merak etmenize sebep oluyor. Gayet akıcı bir dil ve saf sevgiyle yazılan bu kitap sizi yer yer güldürüp yer yer gözlerinizi dolduruyor. Dönemin yaşantısı ve arkadaşlıklar, yardımlaşma ve bir arada her şeyin başarılabilindiği gibi birçok güzel mesaj da yer alıyor kitapta. Oldukça sürükleyici ve ders verici yanlarıyla elinizden bırakmanız mümkün olmuyor.
Çocuk özlemiyle yanıp tutuşan yaşlı çiftin mevsimin ilk karında yaptıkları kardan çocuk ile başlıyor herşey. Kardan kız gerçek mi hayal mi diye kitap boyunca kendinize sorup dururken kitabı bitiriyorsunuz. Yayınevinden okuduğum ilk kitap ve kapağından kağıdına, puntosundan yazım kurallarına kadar her şeyini çok beğendiğim bir kitap oldu. İçinizi ısıtacak ve samimiyetiyle çok seveceğiniz bir kitap arıyorsanız Kardan Kız tam size göre bir kitap. Keyifle okumanız dileğiyle...
448 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabı çok beğendim. Gerek anlatımıyla gerek kurgusuyla... Çok hoşuma gitti. Ama sonunun böyle bitmesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Daha farklı bir son olabilirdi.
448 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Benim gibi karlı havaları seven bir okurun okuyabileceği en iç ısıtıcı kitap!
Kitaptaki betimlemeler sizi alıp götürüyor. Kitabın içine çekip gerçek dünyadan uzaklaştırıyor. Betimlemelere hayran kaldım. Bir de yazarın ilk kitabıymış, başarısı görmezden gelinemez. Her cümle, her paragraf, her sayfa mükemmel betimlemelerle dolu. Kitabın içinde kayboldum desem yalan olmaz.

İçimi ısıtan ve yüreğimi burkan bir kitaptı. Evlat hasretiyle yanıp tutuşan bir kadın ve en umutsuz zamanlarında çıkıp gelen bir kız çocuğu. Kardan kız... güzeller güzeli ancak vahşi doğada yaşayan bir kız bu. Mabel ve Jack'le tanıştıktan sonra gizem ortadan kalkıyor. Yine cevapsız sorular kalıyor ancak az çok neyin ne olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Ve kardan kızımız aşık oluyor... İşte asıl kitap burada başladı benim için. Ah Faina! Etkilendim.
Okuduktan sonra Alaska hakkında az çok bilgi sahibi oluyorsunuz. Hoş bir kitaptı. Tavsiye edebileceğim bir tür.
448 syf.
·20 günde·8/10
Anlatım dili gerçekten çok kaliteli ve güçlü olan bir kitaptı. Çocukları olmayan yaşlı bir çiftin; bir gece kardan kız yapmaları ve bu kızın sanki canlanmış gibi çıkıp gelmesini konu edinmiş, fantastik kurguya sahipti. Son kısımlarının gereksiz uzatıldığını düşünüyorum ama yine de keyif vericiydi. Her bölümünde yoğun kar yağışı, keskin soğuklar ve yaban hayatını hissedebiliyorsunuz. Bu tarz kitaplarla daha çabuk karşılaşabilmeyi umuyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eowyn Ivey
Unvan:
Gazeteci

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.