Eray Emin Aydemir

Eray Emin Aydemir

Yazar
7.4/10
5 Kişi
·
18
Okunma
·
1
Beğeni
·
490
Gösterim
Adı:
Eray Emin Aydemir
Unvan:
spor yazarı-gazeteci
Futbol özellikle Latin Amerika'da bazı papazlar tarafından geçmişte zararlı olarak gösterildi. Bunun nedeni, pazar günlerini dinlerine ve ibadete ayıran insanların motivasyonlarını başka bir yöne, futbola yönlendirmeleriydi.
...Taraftarlar, burada yumruklarını sıkar, yutkunur, içine zehir akıtır, dualar ve lanetler okur. Bir anda gırtlağını yırtarcasına haykırır, pire gibi sıçrar ve yanında "Goool..." diye bağıran bir yabancıya sarılır. Bu pagan ritüeli boyunca taraftar bir topluluğun parçasıdır. Binlerce insanla birlikte, en iyi takımın onlarınki olduğuna, tüm hakemlerin satılmış ve tüm rakiplerin şikeci olduğuna yürekten inanırlar.
Üç büyük takım taraftarı arasında yaşananların ardında yatan neden sanırım toplumun genelinin mutsuz insanlardan oluşması. İnsanımızın büyük bir çoğunluğu sanata, edebiyata ve bu tip faaliyetlere belki de imkânsızlıklardan dolayı ilgi duymuyorlar. Sosyalleşemiyor ve sosyalleşmenin getirdiği mutluluğu yaşayamıyorlar.
Hiçbir öğrenci hareketinin, hiçbir kent ayaklanmasının ve hiçbir küresel protestonun asla gerçekleştiremeyeceği bir şey vardır.
Bu şey, bir pazar günü futbol sahasını işgal etmektir.
-Umberto Eco
Bir insan ne için hayatını feda edecek kadar gözü kara bir ruh haline gelebilir?
-Vatan, din ve aile... Dördüncüsü de futbol.
Eray Emin Aydemir
Sayfa 36 - Parga Yayıncılık
Linda, Porstmouth ile kendisi arasında bir seçim yapmamı istedi. Ben Pordtmouth'u seçtim. üzücü, bunun farkındayım ama hayat bu, ben de buyum.
"Milli takımların yenilgisinden sonra iktidarı kaybeden hükümetlerin bir listesini yapsaydık, bu liste çok uzun olurdu."
-Ryszard Kapuscinski (Polonyalı Gazeteci)
Eray Emin Aydemir
Sayfa 103 - Parga Yayıncılık
Latinler için futbol ve din, birbirinin içine girmiş iki kavram gibi. ( ... ) Futbol özellikle Latin Amerika'da bazı papazlar tarafından geçmişte zararlı olarak gösterildi. Bunun nedeni, pazar günlerini dinlerine ve ibadete ayıran insanların motivasyonlarını başka bir yöne, futbola yönlendirmeleriydi.
İstanbul'da yaşayan biriyle Arjantinli, Brezilyalı veya Uruguaylı bir insanı futbol dışında hangi olgu ortak bir duyguda buluşturabilir? Ben buna "futbolun aklımızı felç etmesi" diyorum. Ve bizler, bu felç hâline isteyerek giriyoruz. Üzüntülerimizi unutma, yaşamın kaygılarından uzaklaşma adına futbol bize muazzam bir imkân sunuyor.
127 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yazarı, ele aldığı konunun farklılığı ve üslubunun akıcılığı konusunda tebrik ederek başlayalım. Kitabı elinize alıp bir solukta okuyuveriyorsunuz. İnceleme-araştırma kitaplarındaki durağanlık yok, oldukça sürükleyici.

Futbolun neden tüm dünyada milyonlarca insan tarafından tutkuyla izlendiği sorusu, cevabını buluyor okudukça. Sahadaki 90 dakikanın dışında futbol; bir aidiyet, sosyalleşme, kendini ifade etme biçimi. Tribündeki ateşi, coşkuyu yaratan da bu ortak hisler.

İnsanlar bu ortak hisleri seyirci, taraftar, fanatik, holigan olarak yansıtıyor. Kimi zaman makul, kimi zaman başkalarına zarar vererek, savaşlara neden olarak...

Bir futbolsever olarak kitapla ilgili tek eleştirim, aslında bu konuların çok daha derinlemesine anlatılabileceği. Ama okuyucuyu sıkmamak da önemli tabii.

Eray Emin Aydemir
127 syf.
Eray Emin Aydemir, yazılarını Futbol Extra döneminden bildiğim bir kalemdi. Yeni nesil bir futbol yazarı olarak, ilginç bir kitap hazırlamış. Buna göre, futbol ile din ilişkisini merkezde tutan yazılar var kitapta. Öyle ki, zaman zaman modern çağın yeni bir dini gibi anlatmış futbolu, zaman zaman ise zaten var olan dini/mezhebi ayırımlar üzerinden gitmiş.

Hem bir kitapsever hem de futbolsever iseniz, bu kitap ilginizi çekecektir. Maradona'dan Old Firm'e; Heysel'den İbrahimoviç'e; Boca'dan hooliganizme; Türk tribünlerinden Roma derbisine kadar uzanan pek çok anektotla karşılacaksınız.
165 syf.
·4/10
İstanbul bu kadar karamsar ve aykırı olabilir mi? Bizde de Leon tarzı soğuk kanlı kiralık katiller var mı? Peki yazar neden hep travmatik karakterleri çalışmış? Son soru kitap polisiye sevenler için okumaya değer mi?
127 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı çıkacağını öğrendiğim andan beri merak ediyordum. İsmi çok ilginç, paylaşılan alıntılar çok daha ilginç. .
Öyle tuhaf tuhaf bakmayın! Kızlar futbol ile ilgili şeyleri merak edemez mi beyler? Ben merak ederim
.
Peki ne anlatıyor bu kitap? 125 sayfa boyunca ne yazmış yazar? Valla bir sürü bir şey yazmış. Hatta anlatlamayı unuttuğu bir sürü şey daha vardır belki de.
.
1. Futbol neden bu kadar seviliyor?
2. Futbol için neden çılgınca şeyler yapılıyor?
3. Geçmişten bugüne Futbolun siyasi, dini, sosyal ve kültürel şeyler üzerindeki etkisi nedir?
Vesaire verisaire...
.
Ben baya şeyler öğrendim mesela. Holiganizm ve Fanatiklik arasındaki farkı öğrendim. Hatta bunlar dörde falan ayrılıyormuş da haberim yokmuş. Sonra dünyanın her yerinde futbol için yanıp tutuşan beylerin -dikkatinizi cımbızla çekiyorum- yaptığı türlü deli işler var. Hepsi kafayı yemiş
.
Türkiye'deki futbol sevgisi bunların manyaklığı yanında hiç. Ama yazara katıldığım özellikle bir nokta var. Bizde de holiganizm var. holigan şehirlerin birinde yaşıyorum. Bu inkar edilemez. Eden varsa buraya beklerim
...
Neyse efendim. Kitap bana göre gayet eğitici bir çalışma olmuş. En azından artık neden bu kadar deliriyor bu millet, onu anlıyorum. Farklı, ilginç bir şeyler arayanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eray Emin Aydemir
Unvan:
spor yazarı-gazeteci

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.