Erbil Tuşalp

Yazar 7,3/10 · 4 Oy · 10 kitap · 16 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
4 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 1.360 gösterim
16 okur kitaplarını okudu.
19 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Erbil Tuşalp'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erbil Tuşalp'ın Biyografisi

Çocukluk yılları Akşehir'de geçti. 1965'de Harp Okulu'ndan mezun oldu. Hobi olarak ata bindi, binicilik tutku haline geldi. İlk gazetecilik deneyimini, 1974 yılında kameraman olarak göreve başladığı TRT'de yaşadı. Günaydın, Vatan Yeni Ortam, Dünya, Cumhuriyet, Radikal, Posta ve Milliyet gazetelerinde; İSTA, ANKA, UBA haber ajanslarında; TRT, ATV ve Show TV'de Olay, 32. Gün, Dünya Değişirken ve 40 Dakika programlarında görev yaptı. 1980 yılında, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti'nin, 1988 ve 1997'de Türkiye gazeteciler Cemiyeti'nin haber dalında Yılın Gazetecisi ödüllerini aldı.

Erbil Tuşalp sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Erbil Tuşalp kitap incelemeleri

fatma aydoğdu, Artık Demokrasi İsteyin'i inceledi.
05 Nis 16:10 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

1987 yılında yayınlanan kitap antimilitarist bir görüşü savunuyor. Gerek dönem öncesi, dönem ve dönem sonrası yaşanan olayları ele alarak sayısal verilerle destekliyor. Darbe zihniyetine karşılığını; " Başbakan ve hükümet üyesi bakanlar asılıyor. On yıl geçiyor; TBMM üyelerinin oyları ile yürekleri insan sevgisi dolu gençlik liderlerinin asılmaları onaylanıyor. Üç genç tartışmalı bir yargı kararı ile asılarak öldürülüyor. On yıl daha geçiyor; işkence sonucu öldürülen yurttaşların sayısı hükümet sözcüsü bir bakan tarafından TRT televizyonundan tüm dünyaya açıklanabiliyor." sözleriyle belirtiyor. 60 ve 80 dönemini aynı kefeye koyması ile yönetim ne olursa olsun, dönem ne kadar kötü olursa olsun bunun çözümünün askerin müdahalesi ile çözümlenemeyeceği düşüncesi yatmaktadır.
Kitap insan hakları konusuna ayrıca değiniyor, insan haklarının öneminden bahsederken dönem içi insanlık dışı uygulamalara da eleştirel tarzda yer veriyor. Kitabı okurken çoğu yerde günümüzden benzer örneklerle karşılaştım; dönem Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e verilen geniş yetkileri günümüzde Recep Tayyip Erdoğan'da da görebiliyoruz. Yine o dönem başbakan kızına hediye edilen jaguar marka otomobil, 2017 yılında hediye edilen 700.000 liralık saat benzerliklkere örnektir.
Cezaevlerinde yapılan işkenceler, evlerinden alınıp bir daha geri dönmeyen insanlar, hükümet yetkililerinin onca insanın canlarını kaybetmelerine bakış açıları, sadistçe yaklaşımları kan donduracak nitelikte.Son olarak dönem içi durumu anlatabilen güzel bir kitap, yanlı olduğu söylenemez ancak eleştirilecek en büyük yanı yazarın bizler için ilerici bir hareket olan 60 ihtilali ile 80 gerici darbesini aynı kefeye koyması.