Erdal Sarızeybek

Erdal Sarızeybek

Yazar
8.1/10
112 Kişi
·
310
Okunma
·
35
Beğeni
·
3.431
Gösterim
Adı:
Erdal Sarızeybek
Unvan:
Türk Emekli Albay, Araştırmacı Yazar
Doğum:
Kaman, Kırşehir, 1956
Erdal Sarızeybek; (d. 1956, Kaman, Kırşehir), Türk asker.

1976 yılında Kara Harp Okulu'dan jandarma teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1978-1996 yılları arasında jandarma teşkilatının sınır, eğitim ve iç güvenlik birliklerinde komutanlık yaptı.

1990 yılında Fransız Jandarma Subay Okulundaki öğrenimini müteakip 1992-1994 yılları arası Şemdinli Hudut Tabur Komutanlığı görevinde bulundu.

1996-1998 yılları Paris Askeri Ataşe Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 yılında Türkiye'de Adli Kolluk konusunda master yaptı. 1999-2003 yılları arasında Van, Manisa ve Şanlıurfa'da İl Jandarma Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2005 yılında atandığı Ankara Uzman Jandarma Öğrenci Alay Komutanlığı görevinde iken albay rütbesinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Birinci Derece Gümüş Liyakat Madalyası sahibi emekli albay Sarızeybek, evli, iki çocuk babası olup çok iyi derecede Fransızca bilmektedir.
Biz bilmiyor muyuz, para kaynakları kesildiği ve arşivlerine el konulduğu zaman, örgütün hareket edemeyeceğini. Soralım o zaman; öcalan 99'da teslim alındı, sorgulandı, peki, hani örgütün kasası ? Yok. Neden ? Korkuyorlar; biliyoruz ki bu kasa ortaya çıkarsa, kimin PKK'yı beslediği ortaya çıkacak, ondan korkuyorlar, istemiyorlar bilinsin. Peki, hani PKK'nın arşivleri ? Yok. Neden ? Biliyoruz ki bu arşivler ortaya çıkarsa, kimin PKK'lı olduğu ortaya çıkacak, kimlerin desteklediği ortaya çıkacak, ondan korkuyorlar, bunu da istemiyorlar bilinsin. Kolay değil tabi, otuz yıldır yaşayan bir örgüt bu; kimler gelmiş, kimler geçmiş, kimler PKK'ya destek vermiş, kimler siyasi iş birliği yapmış, kimler beslemiş, kimin kızı gitmiş örgüte kimin oğlu, istemiyorlar ortaya çıksın tüm bunlar. İstemedikleri için zaten bu terör bitmiyor.
Terörist demek para demek diyorum, ama anlatamıyorum ki! Bakın aynı millet vekilimiz ne diyor: " Değerli millet vekilleri, terörde 30.000 - 35.000 insanımız kaybedilmiştir. Maddi kayıp, doğrudan harcanan paralar ve dolayısı ile kaybettiklerimizle beraber tahminen 200 milyar dolardır. 200 milyar dolar, 300 kattirilyon Türk lirası eder ve bugüne kadar ölü veya sağ olarak ele geçirilmiş, bertaraf edilmiş, pasifize edilmiş PKK'lı sayısı 29.000 - 30.000 civarındadır. Bu hesabı özellikle dinlemenizi istirham ediyorum. 30.000 PKK'lı ölü veya sağ bertarf edilmiştir ve 300 kattrilyon Türk Lirası harcanmıştır. 1 PKK'lının bertaraf edilmesinin devlete maliyeti 10 trilyon Türk Lirasıdır. 10 trilyon Türk Lirası ile 1 PKK'lı bertaraf edilmiştir."
Erdal Sarızeybek
Sayfa 13 - pozitif
Siyonizm, belki de kelimenin en sade anlamı ile Siyon'a (Kudüs) yerleşmek ve güç olmak demektir.
Ardından Havva’ya seslendi ve işlemiş olduğu günahtan ötürü onu da lanetledi:
“Çocuk doğururken sana çok acı çektireceğim. Ağrı çekerek doğum yapacaksın. Kocana istek duyacaksın, seni o yönetecek.”
1828'de halidiler, tarikatın tarihindeki en kapsamlı sürgünle Sivas'a sürdüler padişahın zamanına göre oldukça ileri ve cesur sayılan adımlarını önünde Halidiler gibi şeriata sıkı sıkıya bağlı bir tarikatın muhalefetine engel olmak muhtemel halidir bektaşi mücadelesini yatıştırmak ya da o dönemde halidiler arasında vuku bulan iç çekişmeleri durdurmak gibi gerekçeler gösterilebilir. Devletin Bektaşilik ile birlikte bütün tarikat ehline karşı daha dikkatli mesafeli ve endişeli bakış açısı Abdülmecid ve tanzimatla birlikte son buldu
Bu Altın Buzağı, sonraki geçen yüzyıllar boyu İsrailoğullarının Tanrı yolundan sapmalarının bir işareti olarak kalacak ve akıllardan hiç çıkmayacaktır. İsrailoğullarının belki de Tanrı’ya karşı ilk dönekliğiydi bu.
Cumhuriyet fazilettir ve Cumhuriyet aklı hür,vicdanı hür nesiller ister.Ama bugünün Türkiyesin'de birbirinden koparılmış nesiller var,birbirini anlamayan insanlar var.Türk toplumunda bir yanda cumhuriyetçi,halkçı,laik,sosyal,milliyetçi ve devrimci nesiller yetiştirilirken,öte yandan yaşamını dinsel öğretiler çerçevesinde şekillendirmiş nesillerinin yetiştirilmiş olması ve buna izin verilmesi.....
EVET ,empati şart.Kardeşliğe mecburuz.Salt yaşanan acılar üzerinden siyasal rant elde etmeye çalışarak yarını inşa edemeyiz.Sorunun kardeşlik temelinde çözülmesi isteniyor ise her türlü TERÖRE övgüler düzmeye son vermek gerekiyor.....!
Nuh’un üç oğlu vardı: Sam, Ham ve Yafet. Yeryüzüne yayılan bütün insanların soyu onlardan gelmektedir.
Siyasi kitapları seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim. PKK ile mücadelede uzun yıllarını vermiş ve önemli başarılara imza atmış olan Erdal Sarızeybek'in görevli olduğu yıllarda başından geçenleri anlattığı ve sorunlara kendince çözümler getirdiği bu kitapta Kürt sorunun farklı yönlerini keşfedeceksiniz. 80'lerin ortalarındaki ve 90'lı yılların başındaki devlet büyüklerinin bariz hatalarını, terörizmi anlatıyor kitap.30+ yıldır başımıza bela olan PKK terör örgütünün neden hala kapanmadığını bunun altında dönen dolaplarını ve daha fazlasını emekli albay Sarızeybek tek tek açıklamış.
Oldukça güzel bir araştırma eseri. 1992 yılında tabur komutanı olarak Şemdinli'ye tayini çıkan ve orada yıllarca PKK terörü ile mücadele eden yazar kitabı dört bölüme ayırmış. İlk bölümde Şemdinli'yi ve nasıl pusuya düştüklerini anlatıyor. İkinci bölümde terör ve kaçakçılık arasındaki ilişkiden bahsediyor. Üçüncü bölümde 1 ve 2. Körfez Savaşında yer alan aktörlerimiz Özal ve Erdoğan'ın politikaları sonucu PKK, Barzani ve Talabani'nin Kuzey Irak'ta ne denli etkin oldukları, bunun İsrail ile olan ilişkisi, ABD ile girilen ilişkiler sonucu sınırımızın hemen ötesinde denetimin tamamen elimizden çıkması anlatılıyor. Son bölümde de yönetimin terörle mücadele konusundaki isteksizliği, AB sebebiyle polis ve jandarmanın yetkilerinin tırpanlanması, olayı Kürt sorunu olarak indirgemeye çalışmak ve ihanetin ne şekilde ne yaparak olacağı anlatılıyor. Güneydoğu bölgemizi ve PKK terörünü merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Bir komutanın gözünden Pkk sorunları ve şehit düşen 100lerce ana kuzusu maalesef bazı hatalar , ülkenin Pkk dan kurtuluşunun artık zora sokulduğunu gösteriyor .
Sarızeybek yıllar öncesinden FETÖ ve Barzani konusunda resmen geleceği görerek devleti uyarmış...

Bu unsurların tarihsel süreci ve tüm hedefleri bu kitapta gözler önüne serilmiş. Günümüzde daha da anlamlı olacağını düşünerek göz atmanızda fayda olacaktır.
Bu kitabı çok uzun zaman önce almıştım. Ama okuma listemde neden en sona bıraktım diye düşünüyorum. Her sayfasında altını çizerek okumaya başladım. Baktım artık kitapta çizilmedik yer kalmadı. Gecmisten günümüze tarikat, cemaat şeyh, siyaset, ve para (din ekonomi siyaset)iliskisini göreceginiz. Kürt isyanları dogu ve guneydogu sorununun nedenleri... Hepsinin dinle ilişkisi. Turkiyeyi yoneten siyasilerin zaten bildigimiz tarikat gecmisleri.ilk sayfalar biraz Soner Yalçın tadında olmuş. Sürekli kim kimdi diyorsunuz. Ama sonra alışıyorsunuz. Okumaya deger kitaplardan.
Güzel diyebileceğim bir araştırma eseri. Yazar Şemdinli'de görev yaptığı dönemlerde yasa dışı olarak İran'daki PKK unsurlarına yaptığı operasyonları anlatıyor. Ayrıca 90'lı yıllardaki PKK saldırıları ve 2000'lerdeki Dağlıca baskınının benzer yönleri, Barzani ve Talabani'nin kaypak tutumları, yapılması gereken sınır ötesi harekat, Kandil ve Hakurk kamplarının önemi gibi pek çok şeyden bahsediyor. O dönemi ve güneydoğuyu merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Günümüz vatan savunmasını bizzat içinde bulunan emekli Albay Erdal Sarızeybek tarafından tamamı gerçek olaylarla edebi hoş bir dilde anlatılmış güzel bir kitap.
Mehmetiçiğin , köylünün , korucunun acı tatlı hikayesidir bu okuyun beğeneceksiniz...
"Kürt İsyanlarının" tüm detayları mevcut.
Kimler tarafından ne şekilde Kürlerin maşa olduğu gözler önüne serilmiş.

Kısa bir tarihi incelemeden sonra 1984 yılından beri başımıza dert pkk terör örgütünün tüm destek ve faaliyetlerine yer verilmiş...
1984’ten bu güne kadar başımıza bela edilen Terör!

Otuz dört yılı aşkındır milletimizin her hanesine düşen bir yangın var. Bu yangın kıvılcımla, çatırtı ile patırtı ile geldi bugüne kadar. İlk çıktığı dönemlerde üç buçuk eşkıya denilerek önemsenmedi devlet ricali tarafından. Sonrası malum… Amerika’nın Körfez’e müdahalesi sonucu oluşan uçuşa kapalı alanlarda kendi kamplarını kurarak, Avrupa’dan, Dindaş ülkelerden alınan yardımlar ile 30 binden fazla canımızı kurban verdik teröre..

Peki bu terör, bu PKK Kimdir? Bunun finans kaynağı nelerdir? Salt Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri midir? 2001 sonrası iyice beli kırılan bu kanlı örgüt nasıl belini doğrultmuştur? AB uyum süreci sonrası gelişen ortam, terörle mücadeleyi ne derece sekteye uğratmıştır? Hudut ne için namustur? PKK eli ile Avrupa’daki soydaşlarımız nasıl haraca bağlanmıştır? Albay Sarızeybek bu soruları geliştirerek açıklıyor. Ve açıklamalar ekseninde kendi çözüm yolunu da sunmakta. Kitapta Kaçakçılık ve Terör bağlantısına vurgu yapıyor. Yanılmıyorsam beş – altı yıl önce de Kurt Kapanı adlı kitabını okumuştum. Oradan hatırım da kaldığı kadarıyla PKK’nın örgüt arşivinin Suriye de tutulduğu gibi konular, Şemdinli üçgeni vb. konuları anlatmıştı. Bu ve benzeri kitaplar, konular çoğu kimse için sıkıcı geliyor neyse ki ben bu çoğu kimseden değilim. Bizi yıllardır teröre alıştırdılar, bizi kendimize yabancılaştırdılar. Biz bu değiliz. Tarihe yön vermiş ender bir milletiz. Büyük bir millet olduğumuzun bilincini idrak etmek dileği ile….
Çok merak ettiğim bir kitaptı. Ancak okuduktan sonra hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Komutan, kendisinin de dediği gibi roman yazarı değil ama baskıdan önce kitapta bolca bulunan devrik cümleler düzeltilebilirdi. Bölgedeki olayları anlamak açısından yer isimleri sık sık kullanılmış ama devamlı bu yer isimleriyle karşılaşmak beni sıktı. Kitapta güzel analizler var ancak genel olarak beğenmedim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erdal Sarızeybek
Unvan:
Türk Emekli Albay, Araştırmacı Yazar
Doğum:
Kaman, Kırşehir, 1956
Erdal Sarızeybek; (d. 1956, Kaman, Kırşehir), Türk asker.

1976 yılında Kara Harp Okulu'dan jandarma teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1978-1996 yılları arasında jandarma teşkilatının sınır, eğitim ve iç güvenlik birliklerinde komutanlık yaptı.

1990 yılında Fransız Jandarma Subay Okulundaki öğrenimini müteakip 1992-1994 yılları arası Şemdinli Hudut Tabur Komutanlığı görevinde bulundu.

1996-1998 yılları Paris Askeri Ataşe Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 yılında Türkiye'de Adli Kolluk konusunda master yaptı. 1999-2003 yılları arasında Van, Manisa ve Şanlıurfa'da İl Jandarma Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2005 yılında atandığı Ankara Uzman Jandarma Öğrenci Alay Komutanlığı görevinde iken albay rütbesinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Birinci Derece Gümüş Liyakat Madalyası sahibi emekli albay Sarızeybek, evli, iki çocuk babası olup çok iyi derecede Fransızca bilmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 35 okur beğendi.
  • 310 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 146 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları