Erdal Sarızeybek

Erdal Sarızeybek

8.1/10
95 Kişi
·
262
Okunma
·
30
Beğeni
·
3.331
Gösterim
Adı:
Erdal Sarızeybek
Unvan:
Türk Emekli Albay, Araştırmacı Yazar
Doğum:
Kaman, Kırşehir, 1956
Erdal Sarızeybek; (d. 1956, Kaman, Kırşehir), Türk asker.

1976 yılında Kara Harp Okulu'dan jandarma teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1978-1996 yılları arasında jandarma teşkilatının sınır, eğitim ve iç güvenlik birliklerinde komutanlık yaptı.

1990 yılında Fransız Jandarma Subay Okulundaki öğrenimini müteakip 1992-1994 yılları arası Şemdinli Hudut Tabur Komutanlığı görevinde bulundu.

1996-1998 yılları Paris Askeri Ataşe Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 yılında Türkiye'de Adli Kolluk konusunda master yaptı. 1999-2003 yılları arasında Van, Manisa ve Şanlıurfa'da İl Jandarma Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2005 yılında atandığı Ankara Uzman Jandarma Öğrenci Alay Komutanlığı görevinde iken albay rütbesinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Birinci Derece Gümüş Liyakat Madalyası sahibi emekli albay Sarızeybek, evli, iki çocuk babası olup çok iyi derecede Fransızca bilmektedir.
Biz bilmiyor muyuz, para kaynakları kesildiği ve arşivlerine el konulduğu zaman, örgütün hareket edemeyeceğini. Soralım o zaman; öcalan 99'da teslim alındı, sorgulandı, peki, hani örgütün kasası ? Yok. Neden ? Korkuyorlar; biliyoruz ki bu kasa ortaya çıkarsa, kimin PKK'yı beslediği ortaya çıkacak, ondan korkuyorlar, istemiyorlar bilinsin. Peki, hani PKK'nın arşivleri ? Yok. Neden ? Biliyoruz ki bu arşivler ortaya çıkarsa, kimin PKK'lı olduğu ortaya çıkacak, kimlerin desteklediği ortaya çıkacak, ondan korkuyorlar, bunu da istemiyorlar bilinsin. Kolay değil tabi, otuz yıldır yaşayan bir örgüt bu; kimler gelmiş, kimler geçmiş, kimler PKK'ya destek vermiş, kimler siyasi iş birliği yapmış, kimler beslemiş, kimin kızı gitmiş örgüte kimin oğlu, istemiyorlar ortaya çıksın tüm bunlar. İstemedikleri için zaten bu terör bitmiyor.
1828'de halidiler, tarikatın tarihindeki en kapsamlı sürgünle Sivas'a sürdüler padişahın zamanına göre oldukça ileri ve cesur sayılan adımlarını önünde Halidiler gibi şeriata sıkı sıkıya bağlı bir tarikatın muhalefetine engel olmak muhtemel halidir bektaşi mücadelesini yatıştırmak ya da o dönemde halidiler arasında vuku bulan iç çekişmeleri durdurmak gibi gerekçeler gösterilebilir. Devletin Bektaşilik ile birlikte bütün tarikat ehline karşı daha dikkatli mesafeli ve endişeli bakış açısı Abdülmecid ve tanzimatla birlikte son buldu
Cumhuriyet fazilettir ve Cumhuriyet aklı hür,vicdanı hür nesiller ister.Ama bugünün Türkiyesin'de birbirinden koparılmış nesiller var,birbirini anlamayan insanlar var.Türk toplumunda bir yanda cumhuriyetçi,halkçı,laik,sosyal,milliyetçi ve devrimci nesiller yetiştirilirken,öte yandan yaşamını dinsel öğretiler çerçevesinde şekillendirmiş nesillerinin yetiştirilmiş olması ve buna izin verilmesi.....
EVET ,empati şart.Kardeşliğe mecburuz.Salt yaşanan acılar üzerinden siyasal rant elde etmeye çalışarak yarını inşa edemeyiz.Sorunun kardeşlik temelinde çözülmesi isteniyor ise her türlü TERÖRE övgüler düzmeye son vermek gerekiyor.....!
1801'deki Vahabi isyanını Muhammed Abdülvahhab adında bir Arabın torunu olan Abdullah ibn Suud baslatmıstı. Abdullah fikirlerini yaymak ve insanları ikna etmek için tek vasıta kullanıyordu. Kılıç.
Arabistan'da isyan bayrağı açtı.onbinlerce başıbozuğu tolayıp Irak'ı geçti. 1801 de Kerbelaya saldırdı.çoluk çocuk demedi üç günde 5000den fazla kafa kesti. Dinde mezar yoktur diyip Peygamberimizin torunu Hz Hüseyin'in sandukasını yaktı.
Burası Anadolu,biz Türklerin,''ben Türküm,''diyenlerin,''Ne mutlu ki Türküm,''diyenlerin, Mustafa Kemal'in Türkeli'dir,son Anadolu'dur ve son yurdumuzdur.Bundan başka bizim için Anadolu yoktur,yurt da yoktur.
Bu ateşi eline alıp oynayanı yakar,kül eder,yok eder.
Kürt Yahudileri Kürt dilini ve kültürünü benimsemiş tarih boyunca Kürdistan olarak tabir edilen Kuzey Irak ve Mezopotamya bölgesi sınırları içerisinde var olmuş daha sonraki yüzyıllarda İslam dinine geçmiş ve İsrail kurulduktan sonraki süreçte kuzey yaraktan İsrail'e göç eden Yahudiler kastedilmektedir
Bektaşilik ve Nakşibendilik tasavvuf hareketli olan Yesevilikten doğdu.Nakşibendilik zamanla Türklüğü unutup Hint ve İran etkisine girdiği. önce Orta Asya'da Yeseviliği Sünni öğreti içinde eriterek yok etti. Ardından Anadolu'da köksaldı.Son 400 yıldır da hedefinde hep Bektaşilik oldu
Şeyh Halid üzerinde önemle durdum çünkü onun öğretileri ile ortaya çıkan bu tarikatın sonradan yetiştirdiği ve ülkemizin gidişatında hayati rol oynayan şahsiyetler var ve bugün bu şahsiyetlerin ortak bir özelliği var tarikat ilişkilerinin ötesinde küresel Ticaret siyaset. Neticede Şeyh Halid'in müritleri olan bu şahsiyetler belki geriye dönüp bakarlar diye üzerinde durduk. Ayrıca Şeyh Halid hiçbir zaman Osmanlı'yı parçalamayı ve bu parçaların birinde bir devlet kurmayı da düşünmemiş Osmanlıya karşı yabancılarla da işbirliği yapmamıştır.
Siyasi kitapları seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim. PKK ile mücadelede uzun yıllarını vermiş ve önemli başarılara imza atmış olan Erdal Sarızeybek'in görevli olduğu yıllarda başından geçenleri anlattığı ve sorunlara kendince çözümler getirdiği bu kitapta Kürt sorunun farklı yönlerini keşfedeceksiniz. 80'lerin ortalarındaki ve 90'lı yılların başındaki devlet büyüklerinin bariz hatalarını, terörizmi anlatıyor kitap.30+ yıldır başımıza bela olan PKK terör örgütünün neden hala kapanmadığını bunun altında dönen dolaplarını ve daha fazlasını emekli albay Sarızeybek tek tek açıklamış.
Oldukça güzel bir araştırma eseri. 1992 yılında tabur komutanı olarak Şemdinli'ye tayini çıkan ve orada yıllarca PKK terörü ile mücadele eden yazar kitabı dört bölüme ayırmış. İlk bölümde Şemdinli'yi ve nasıl pusuya düştüklerini anlatıyor. İkinci bölümde terör ve kaçakçılık arasındaki ilişkiden bahsediyor. Üçüncü bölümde 1 ve 2. Körfez Savaşında yer alan aktörlerimiz Özal ve Erdoğan'ın politikaları sonucu PKK, Barzani ve Talabani'nin Kuzey Irak'ta ne denli etkin oldukları, bunun İsrail ile olan ilişkisi, ABD ile girilen ilişkiler sonucu sınırımızın hemen ötesinde denetimin tamamen elimizden çıkması anlatılıyor. Son bölümde de yönetimin terörle mücadele konusundaki isteksizliği, AB sebebiyle polis ve jandarmanın yetkilerinin tırpanlanması, olayı Kürt sorunu olarak indirgemeye çalışmak ve ihanetin ne şekilde ne yaparak olacağı anlatılıyor. Güneydoğu bölgemizi ve PKK terörünü merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Bir komutanın gözünden Pkk sorunları ve şehit düşen 100lerce ana kuzusu maalesef bazı hatalar , ülkenin Pkk dan kurtuluşunun artık zora sokulduğunu gösteriyor .
Bu kitabı çok uzun zaman önce almıştım. Ama okuma listemde neden en sona bıraktım diye düşünüyorum. Her sayfasında altını çizerek okumaya başladım. Baktım artık kitapta çizilmedik yer kalmadı. Gecmisten günümüze tarikat, cemaat şeyh, siyaset, ve para (din ekonomi siyaset)iliskisini göreceginiz. Kürt isyanları dogu ve guneydogu sorununun nedenleri... Hepsinin dinle ilişkisi. Turkiyeyi yoneten siyasilerin zaten bildigimiz tarikat gecmisleri.ilk sayfalar biraz Soner Yalçın tadında olmuş. Sürekli kim kimdi diyorsunuz. Ama sonra alışıyorsunuz. Okumaya deger kitaplardan.
Güzel diyebileceğim bir araştırma eseri. Yazar Şemdinli'de görev yaptığı dönemlerde yasa dışı olarak İran'daki PKK unsurlarına yaptığı operasyonları anlatıyor. Ayrıca 90'lı yıllardaki PKK saldırıları ve 2000'lerdeki Dağlıca baskınının benzer yönleri, Barzani ve Talabani'nin kaypak tutumları, yapılması gereken sınır ötesi harekat, Kandil ve Hakurk kamplarının önemi gibi pek çok şeyden bahsediyor. O dönemi ve güneydoğuyu merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Günümüz vatan savunmasını bizzat içinde bulunan emekli Albay Erdal Sarızeybek tarafından tamamı gerçek olaylarla edebi hoş bir dilde anlatılmış güzel bir kitap.
Mehmetiçiğin , köylünün , korucunun acı tatlı hikayesidir bu okuyun beğeneceksiniz...
Sarızeybek yıllar öncesinden FETÖ ve Barzani konusunda resmen geleceği görerek devleti uyarmış...

Bu unsurların tarihsel süreci ve tüm hedefleri bu kitapta gözler önüne serilmiş. Günümüzde daha da anlamlı olacağını düşünerek göz atmanızda fayda olacaktır.
"Kürt İsyanlarının" tüm detayları mevcut.
Kimler tarafından ne şekilde Kürlerin maşa olduğu gözler önüne serilmiş.

Kısa bir tarihi incelemeden sonra 1984 yılından beri başımıza dert pkk terör örgütünün tüm destek ve faaliyetlerine yer verilmiş...
Günümüzde yaşanan Barzani ve özellikle referandum süreciyle ilgili içinde çok şeyler bulacağınız harika bi kitap. Bugünün sonuçlarına dair geçmişin bilinmeyen nedenleri
Çok merak ettiğim bir kitaptı. Ancak okuduktan sonra hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Komutan, kendisinin de dediği gibi roman yazarı değil ama baskıdan önce kitapta bolca bulunan devrik cümleler düzeltilebilirdi. Bölgedeki olayları anlamak açısından yer isimleri sık sık kullanılmış ama devamlı bu yer isimleriyle karşılaşmak beni sıktı. Kitapta güzel analizler var ancak genel olarak beğenmedim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erdal Sarızeybek
Unvan:
Türk Emekli Albay, Araştırmacı Yazar
Doğum:
Kaman, Kırşehir, 1956
Erdal Sarızeybek; (d. 1956, Kaman, Kırşehir), Türk asker.

1976 yılında Kara Harp Okulu'dan jandarma teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1978-1996 yılları arasında jandarma teşkilatının sınır, eğitim ve iç güvenlik birliklerinde komutanlık yaptı.

1990 yılında Fransız Jandarma Subay Okulundaki öğrenimini müteakip 1992-1994 yılları arası Şemdinli Hudut Tabur Komutanlığı görevinde bulundu.

1996-1998 yılları Paris Askeri Ataşe Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 yılında Türkiye'de Adli Kolluk konusunda master yaptı. 1999-2003 yılları arasında Van, Manisa ve Şanlıurfa'da İl Jandarma Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2005 yılında atandığı Ankara Uzman Jandarma Öğrenci Alay Komutanlığı görevinde iken albay rütbesinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Birinci Derece Gümüş Liyakat Madalyası sahibi emekli albay Sarızeybek, evli, iki çocuk babası olup çok iyi derecede Fransızca bilmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 30 okur beğendi.
  • 262 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 135 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları