Erdoğan Aydın

Erdoğan Aydın

Yazar
7.9/10
44 Kişi
·
130
Okunma
·
22
Beğeni
·
4.363
Gösterim
Adı:
Erdoğan Aydın
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Siirt, Türkiye, 1957
Erdoğan Aydın(doğum: 1957), gazeteci yazar.
Cumhuriyet'in Cumartesi eki olan Hafta Sonu'nda Tarihçe köşesinin yazarlığını da yapmış olan Aydın Roj TV'deki bir programa katılması nedeniyle gazeteden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Eserleri

Nasıl Müslüman Olduk?
Kimlik Mücadelesinde Alevilik
Milliyetçilik: Türkiye'nin Çıkmazı
Aleviliği Ne Yapmalı?
Doğu - Batı Kıskacında Türkiye
Kabustan Demokrasiye Milliyetçilik, Şeriat ve Alevilik
Osmanlı Gerçeği 'Nizam-ı Alem'in Gayri Resmi Tarihi
Demokrasinin Dayanılmaz Ağırlığı
Fatih ve Fetih, Mitler ve Gerçekler
İslamcılık ve Din Politikaları
Kur'an ve Din: İslamiyet Gerçeği 1
İslamiyet ve Bilim: İslamiyet Gerçeği 2
İslamiyette Ahlak ve Kadın: İslamiyet Gerçeği 3
İslamiyetin Ekonomi Politiği: İslamiyet Gerçeği 4
Osmanlı'nın Son Savaşı: Turan Hayalinden Sevr'e
Öteki Tarih
Yoksa birilerince, hatta doğrudan kendimizce kandırılıyor olmayalım?.. Ve bu sorgulamanın hemen sonrasında ayağa kalkacak insanlık vicdanımızın onurlu sesine kulak verelim. Hangi cennet, hangi cehennem başka ülkeleri işgal etmeye, insanları kendi yurtlarını savunuyorlar diye katletmeye, çocuklara köle, kadınlara cariye diye el koymaya, çapul sürüleri gibi mallarını yağmalamaya yeterli neden oluşturabilir?..
Erdoğan Aydın
Sayfa 175 - Literatür Yayınları
Geçmiş ve gelecek bütün iyilik ve kötülüklerin Tanrıların değil, ancak insan ürünü olduğu basit gerçeğini anımsatmak da gerekmiyor. Ancak altını kalınca çizmeliyiz ki; anlamı kişiden kişiye değişen "kutsal" değerlere ilişkin saygısızlığa, hele ki onları altına çevirecek denli soyguncu bir saygısızlığa kimse mazeret aramamalıdır.Çünkü bu işin mazereti olmaz!Birilerine anlamsız gelebilir, ama böylesi bir durumda mazeret aramak yerine yapılacak bir tek uygar ve ahlaki davranış vardır: Herkes, kendi inandığı değerler adına tarih boyunca işlenmiş insanlık suçları için özür dilemek durumundadır.Yoksa kendimizi nasıl temizleriz?
Erdoğan Aydın
Sayfa 201 - Literatür Yayınları
" Eğer yurdunu işgalciye karşı savunmak insan ve toplumların en onurlu sorumluluklarından biriyse, işte Hazarlar bu onurun en büyük temsilcilerindendir.
Eğer başkalarının yurduna el koymak, toplumlar tarihi adına ahlak dışı bir suç olup bu suç, o halkın direnişi oranında büyüyorsa Araplar da işte bu suçun en büyük temsilcilerinden biridirler. "
"Günah düşüncesi insanın kendi ahlaki varlığını, insanlığını, bir tür çıkar için, cennete gitmek için, insanların onu dindar görüp saygı göstermeleri için tanrı adına satması demektir."
Türk toplumu, dışarıdan kendisine doğru sızdırılan tek yanlı din etkilerine pasifçe katlanmadı. Şamanizm'inden kalma yığınla gelenek ve göreneklerini İslamlığa aktardı. Türklerin dinlerinde yüzde kaç Müslümanlığın, yüzde kaç Şamanizm'in yaşadığı araştırılacak şeydir.
Erdoğan Aydın
Sayfa 327 - Literatür Yayınları
Özetle günümüz koşullarında dini, kişiyle Tanrısı arasındaki ilişki tarzından öte bir siyaset aracı haline getirerek topluma dayattınız mı, söz konusu o dini bir baskı aracına döndürmeniz bir yana, onu egemen kıldığınız oranda o toplumu çürütmeniz ve geriletmeniz kaçınılmazdır.Tamamen vicdani, yani bireyin en dokunulmaz alanı olan inanç biçimleri ve zamanla kaçınılmaz olan, ( çünkü insan hayvandan ayrımla düşünen, dolayısıyla farklılaşandır ) fikirsel değişmeler nedeniyle insana ceza uygulamanız, fırsatını bulduğunuz her olasılıkta da, '' Allah'ın dinini '' başka ülke halklarına yaymak için cihat açmanız kaçınılmazdır. Oysa hayat bizden, adalet ve özgürlük eksenli bir hukuk ve kültürel atmosfer isterken, inançlara düşen de dünyamızı cennete çevirme arayışında engel değil destek olmasıdır.
Erdoğan Aydın
Sayfa 291 - Literatür Yayınları
" Güney Türkistan'ın "Maveraü'n Nehri" oluvermesinin hikayesi, tıpkı Kızılderili yurtlarının; "Amerika" oluvermesinin hikayesi gibidir oysa. Nasıl ki Hıristiyan İspanyollar, çıkartma yapan kaptanları Amerigo Vespucci'nin adını oraya verip bize kabul ettirdilerse, Eski Güney Türkistan'ın " Maveraü'n Nehr" ( Türkçesi, ' nehrin öte tarafı', yani Arap'a göre Ceyhun'un ötesi olan topraklar) adını alması da oraya silah zoruyla el koyan Müslüman Arapların tercihi olmuştur."
"Alman filozofu Forbreg'in 'din, evrene ahlaksal bir düzen verme inancıdır' demesine karşın bu yargı nesnel değildir. Dahası, din adına yapılmış olan cinayet ve ahlaksızlıklar, dine dayanmayan rezilliklerden çok daha zalim ve çok daha geniş olmuştur."
Oysa Türkler, belki Türk olmadan önce, Anahanlık hukukunu yaşayan ilkel sosyalizmin Aşağı Barbarlık konağındaki "Altın Çağ"larını yaşamışlardı. " Feminizm " Türklere sonradan gelmedi, "anadan doğma " bir düzendi.
Erdoğan Aydın
Sayfa 318 - Literatür Yayınları
Muhafazakarlaşarak hak bilincini yitiren toplum, diğer yandan bizzat iktidar tarafından tevekkül bilincine yönlendirilir. Özetle talan gelirleri azaldıkça eşitsizlik, eşitsizlik arttıkça toplumsal tepkiler, toplumsal tepkiler arttıkça şeriatçı tahakküme olan gereksinim ve şeriata sığınma artar. Böylece dinsel muhafazakarlaşma hem halkın kendiliğinden sığındığı hem de hilafetin toplumsal kontrol için dozunu arttırdıkları bir "afyon" işlevi görür.
Nasıl Müslüman olduk? Türklerin Müslüman olma süreçleri okullarda öğretildiği gibi Talas Savaşı'yla kolay bit şekilde olmuyor.
Arapların, İslamiyet'i yayma kisvesiyle yaptıkları onca istila, talan, katliam... Ve sıra Orta Asya coğrafyasına, Türklere gelir.
Türkler, İslamiyete geçmeme adına çok direnirler, savaşırlar. Türklerin İslamiyete geçişi zorlamayla, cebren, mecbur bırakılarak oluyor.
Ve İslamiyete geçişle birlikte Türk kültürünün de nasıl değişme gösterdiğini güzel örneklerle anlatıyor. Artık Türk kültürüne ait özellikler yok oluyor, kadına verilen önem ortadan kalkıyor, kölecilik geliyor, dini hoşgörü ortadan kalkıyor, farklı inançlara kafirlik damgası vuruluyor..
Anadolu insanı olarak mı yoksa bir Türk olarak mı tarihi anlıyorsunuz? Osmanlı tarihi kimin tarihidir? Bir çok soruya yanıt verebilecek çok güzel bir araştırma. MUtlaka okunmalı...
Türk halkının nasıl Müslüman olduğunu yazar ele almış. Gönül fethinden ziyade siyasi ve savaş sebepleriyle zorunlu bir İslam'a geçişi dile getiriyor. Kitabın bakış açısı düşünmeye değer. Gönülden İslami seçenlerin olduğu gibi zorunlu bir şekilde de Müslüman olanların da olduğunu düşünüyorum.
Bu kitabı özel yapan şey; kaynaklarını katliamcılarının takipçilerine dayandırmasıdır.
Kaynak kitap yazarı olan şahsın ben din yolunda yapılan hizmeti övmek için yaptım demesi çok onurkırıcıdır.
Kitapta anlatılan, orta ve ön asya türklerine yapılan katliamlar hiç bir vahşet filminde bulamayacağınız büyüklüktedir. işgalcilerin asimilasyon için yaptıkları o kadar ileridir ki; aile mahremiyeti bile yoktur.
Talas savaşının farklı bir versiyonunu da içerir. (resmi anlatımın zıttı)
okumalısınız.
Erdoğan Aydın, bu kitapta İslamiyete ve Kur'an-ı Kerim'e karşı oldukça saldırgan bir tutum sergilemiş. Yazar Kur'an-ı Kerim'in Hz.Muhammed tarafından yazıldığını iddia ederek, ayetler ve hadisler üzerinden adaletsiz, ahlaksız, erkek egemenliğine dayalı din yaratıldığını anlatmaya çalışıyor. Tabi bu ayet ve hadisleri yorumlarken oldukça öznel bir yaklaşım tercih etmiş. Okunabilir bir kitap ama yine de okurken yazarın objektif olmadığını unutmamak gerekir.
Orta asya bozkirlarinda ve Arap Yarimadasinda arap kavimlerin birleserek dini emperyalizmi kilicla, kanla olağandisi şiddetle, siyasi emellerine ulasmak adina nasil kullandiklarini kaleme almis olan Sn. Erdoğan Aydin'a tesekkurlerimi bir borc bilir, aydinlanma cizgisinde, carpitilmis gerceklerin dogru bilinmesi icin herkese kutuphanesinde 400 sayfalik bir yer vermesini tavsiye ederim...
Ezberlerimi bozan ve Türk - İslam ekollerini merak etmemi sağlayan kitaptır. Anadolu Aleviliğinin, Sünni İslam'ın anlattığı gibi "kötü", "bidat", "sapkınlık" olmadığını öğrenmem, bu kitabı okuduktan sonraki araştırmalarımda baş gösterdi. Tavsiye ederim.
Kitabı sonuna kadar zor dayanarak okudum, birçok abartı var. Yazar kafasında birşey kurgulanmış ve buna göre sonuçlar çıkarmaya çalışmış. Kendi barbarlıklarını örtmek için Müslümanları barbar göstermeye çalışanlara hizmet etmekten başka bir şey değil. Ortadoğu bataklığında milyonlarca müslüman öldü. Bunun müsebbibi belli, birleşmiş milletler yardım kamplarında medeni denen toplumların tecavüzleri, zorda insanları köle gibi kullanmış olmaları yeni yeni ortaya çıkıyor. Dünya üzerinde yapılan soykırımların yüzde 80'i Müslümanlara karşı yapılıyor ama sorsan Müslümanlar barbar. Bu kitabı yazan yazar da bu düşünce ile yoğrulmuş beyninde ki kurgularından hiçbir geçerliliği olmayan kaynakları göstererek bir kitap yazmış. İyi bir tarihçi bu kitapta kullanılan kaynakların geçerliliği olmadığını şıp diye anlayacaktır.
https://youtu.be/S0BnK1g1AaE bu bağlantıyı izlerseniz ilber hocanın da bu kitap hakkında ki düşüncesini öğrenmiş olursunuz.
Olaya nötr olan bünyeme bile 'Biraz fazla abartılmamış mı?' sorusunu sorduran bir kitap oldu. Açıkçası bence hala müslümanlığa geçişimiz nasıl oldu tam olarak bilemiyoruz. Bildiğim tek şey Talas savaşından yüzyıllar sonra geçişimiz tamamlandı. Çok tatmin olmadım.
bu konu hakkında araştırma yapmayı seven yada ilkokul kitaplarında lise kitaplarında yazıldığı gibi hiç bir şeyin olmadığını düşünenlerin alması gereken kitaplardan .
Arap emperyalizmini çok güzel özetlemiş

Yazarın biyografisi

Adı:
Erdoğan Aydın
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Siirt, Türkiye, 1957
Erdoğan Aydın(doğum: 1957), gazeteci yazar.
Cumhuriyet'in Cumartesi eki olan Hafta Sonu'nda Tarihçe köşesinin yazarlığını da yapmış olan Aydın Roj TV'deki bir programa katılması nedeniyle gazeteden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Eserleri

Nasıl Müslüman Olduk?
Kimlik Mücadelesinde Alevilik
Milliyetçilik: Türkiye'nin Çıkmazı
Aleviliği Ne Yapmalı?
Doğu - Batı Kıskacında Türkiye
Kabustan Demokrasiye Milliyetçilik, Şeriat ve Alevilik
Osmanlı Gerçeği 'Nizam-ı Alem'in Gayri Resmi Tarihi
Demokrasinin Dayanılmaz Ağırlığı
Fatih ve Fetih, Mitler ve Gerçekler
İslamcılık ve Din Politikaları
Kur'an ve Din: İslamiyet Gerçeği 1
İslamiyet ve Bilim: İslamiyet Gerçeği 2
İslamiyette Ahlak ve Kadın: İslamiyet Gerçeği 3
İslamiyetin Ekonomi Politiği: İslamiyet Gerçeği 4
Osmanlı'nın Son Savaşı: Turan Hayalinden Sevr'e
Öteki Tarih

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 130 okur okudu.
  • 118 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları