Erendiz Atasü

Yazar 8,6/10 · 25 Oy · 25 kitap · 51 okunma ·  13 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

13 okur beğendi.
25 puanlama · 51 alıntı
1 haber · 1.769 gösterim
51 okur kitaplarını okudu.
77 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Erendiz Atasü'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erendiz Atasü'ün Biyografisi

1947’de Ankara’da doğdu. Eczacılık öğrenimi gördü. Öykü yazmaya başladığı 27 yaşına dek yazarlıkla ilgili düşleri yoktu. Yazma serüveni günce ve mektuptan öyküye akan bir yol izledi. Uzun yıllar yazdıklarını yayımlatmadı. 1981’ den beri öykülerini yayımlıyor.
Kadın erkek sevgisine dayalı ilişkilerde ezilmeye,yok sayılmaya şartlandırılan kadın 80’ li yıllarda artık topluma başkaldırarak özel alanda da kendi değerlerini,beklentilerini ve kendi yerini aramaya çalışır. Kadın için bu arayış, yani kendi kimliğini arama ve tanımlama demektir. Dolaysıyla 1970’ ler de Erbil için toplumsal nitelikli olan kadın kimliği konusu 1980ler de Atasü için varoluş sorununa dönüşür (Doltaş,1994,s.38).
Yazmaya kadın konusunu sorgulayarak başlayan Atasü, kadınlığı “ çelişkili bir durum ” olarak niteliyor. Cumhuriyet devriminin olumlu etkilerine karşın Türk toplumunun halen ataerkil özellikler taşıdığını, kadının ezilmesi ve aile içi şiddet olaylarının yaygın biçimde sürdüğünü anlatan yazar şöyle konuşuyor:
“ Çok kişi zanneder ki yazar bir şeyler yazarken, birtakım düşüncelerini empoze etmek istiyor. Belki bunu isteyen yazar da olabilir. Ama hangi konuda yazıyorsanız o konuda soru sormaya, düşünmeye, hissetmeye çağırırsınız gerçekte. Biraz sisli anlatımlar kullanmak insanları soru sormaya çağırır. Çok kesin, belirgin, köşeli anlatımlarla karşı taraf soru sormaz. Ya dediğini kabul eder ya da tümden reddeder”(08.12.1998,Cumhuriyet gazetesi).
Atasü, yazmanın bir aşama işi olduğunu belirterek üst düzeylere tırmanmanın birey, doğa, toplum gerçekliğinin daha derinlerine süzülebilmekle olacağını ve bunun gözlemsel, düşünsel, sezgisel, duyusal macerayı yetkin biçemler yaratarak yapılması gerektiğini belirtiyor (Atasü,1999,Cumhuriyet Kitap).
Öykü ve şiirin çağrışımsal yapıları nedeniyle birbirine yaklaştığı görüşünü dile getiren Atasü, kendisinin de zamanla imgesel-şiirsel bir yapıya kaydığını söylüyor. Öykü ve şiirin okuyucusunun iç dünyasına seslenmeyi hedeflediğini vurgularken, imgeyi, öykülerin farklı bölümlerini birbirine bağlayan bir kurgu öğesi gibi kullandığını belirtiyor. “ Pek çok şeyi bir anda ve az sözcükle ifade etmek için insan ister istemez imgeye başvuruyor. İmgeye başvurduğunuz zaman da şiire yaklaşmış oluyorsunuz bir yerde (Cumhuriyet Gazetesi[08.12.1998],s.13. )

Erendiz Atasü'ün Kitapları Kitap Ekle

10,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
7,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
7,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Bütün Kitapları Göster
kitaplabeslenenadam, bir alıntı ekledi.
04 Şub 2015

Ne tuhaftır yazmak, gerçekten yaşadığımı ancak yazarken hissedebiliyorum; yazmanın hazla ve elemle atan ritmini içimde duyamazsam her şey boş...

Hayatın En Mutlu Anı, Erendiz Atasü (Sayfa 40)Hayatın En Mutlu Anı, Erendiz Atasü (Sayfa 40)
kitaplabeslenenadam, bir alıntı ekledi.
04 Şub 2015

Hayal kurmuş, gerçeklikten kopmuştum. Acı çekmiş, gerçekliğe dönmüştüm.

Hayatın En Mutlu Anı, Erendiz Atasü (Sayfa 23)Hayatın En Mutlu Anı, Erendiz Atasü (Sayfa 23)
Afife, bir alıntı ekledi.
01 Mar 13:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir insanı sevmekle başlanmaz mı insan olmaya?

Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü (Sayfa 60 - Can Yayınları)Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü (Sayfa 60 - Can Yayınları)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
24 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendini ifade edememek, anlaşılamamak, haklı olduğunu bilenler için baldıran zehridir; içmelere doyamıyorlardı.

Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 54 - Can Yayınları)Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 54 - Can Yayınları)
Afife, bir alıntı ekledi.
01 Mar 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Neye yaradı vaktiyle okuduklarım? İnsan öğrendiklerini başka bir şeylere, davranışlara, eyleme dönüştüremedikten sonra...

Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü (Sayfa 86)Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü (Sayfa 86)
Afife, bir alıntı ekledi.
01 Mar 13:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir tek insanı tanımak koca bir serüven yaşamak demektir.

Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü (Sayfa 67)Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü (Sayfa 67)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
24 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ah, gençliğin yaşama tutkusu, acı görmeden, acı çekmeden yaşanmayacağına dair, en içten ve en derin yaşantının ıstırapla yorulduğuna dair o söze dökülmeyen, tanımı zor sezgisi genç insanın... Deneyimle gelen uslamlamalarla, tevillerle henüz bozulmamış o sezgi... Istırapla tutulan güreşten güçlenmiş çıkılacağına dair o körpe iyimserlik...

Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 78 - Can Yayınları)Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 78 - Can Yayınları)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
24 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şiddet, aklın dizginlerini her an kopartabilecek yabanıl bir attı. Şefkatle dizginlenmesi gerekiyordu. Gençler yüreği iyi niyetlerle, arı ülkülerle, cesaret ve öfkeyle dopdolu gençler nasıl da farkına bile varamadan birer zulüm uygulayıcına dönüşebilirlerdi.

Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 68 - Can Yayınları)Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 68 - Can Yayınları)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
 22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bedensel faaliyetleri ve gündeliği hedefleyen zekâları sadece anda yoğunlaşırken özlemlere dolanan hayal gücü, geçmiş masallarından yola çıkıp "şimdi"nin üstünden atlayarak belirsiz uzak geleceği masalsı bir belirginlikle biçimlendirmeye uğraşırdı. Böylece aslında yitirilen, kazanıldığı sanılan "an"dı, şimdi idi.

Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 17 - Can Yayınları)Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 17 - Can Yayınları)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
24 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çatlakların altında hep aynı kök sebep gizliydi: Zerreye dönüşmeyi kabul edememek. Ama...insan bu kaçınılmazlığı ancak doya doya yaşadıktan sonra içselleştirebiliyordu. Gerçek dayanışmalar, bu kabullenişten sonra kurulabilirdi. O zaman ise vakit geçmiş oluyordu.

Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 50 - Can Yayınları)Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi, Erendiz Atasü (Sayfa 50 - Can Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Erendiz Atasü kitap incelemeleri

Afife, Kadınlar da Vardır'ı inceledi.
02 Mar 18:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Daha önce ismini duymadığım yazar; bu kitabıyla ün yapmıştır.
Kitabın içinde 8 öykü var ve her biri kadınlar hakkında.. Kadınların çektikleri sıkıntıları anlatmış bir bakıma. Ama yazar bunu öyle bir anlatmış ki okurken sizi sıkmıyor ve mesajlarını sıkmadan veriyor.. Açıkçası bu kitabı okuduktan sonra feministik duygularım biraz kabarmış olabilir. Son olarak kitabı severek okudum, okunmalı..okutulmalı

Burçin Korkmaz, Onunla Güzeldim - Uçu'yu inceledi.
10 May 05:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı okuyalı çok uzun zaman oldu tam hatırlayamıyorum o yüzden hiçbir şey yazmayacaktim.
Fakat hiç kimsenin okumadigini görünce...
Kısa hikayeler den oluşan bir kitap biraz kendimizi zorlamak gerekiyor okurken

@kitaplarlakeyif, Dün ve Ferda'yı inceledi.
13 Mar 14:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dün ve Ferda; ne yazarı ne de konusu hakkında hiç bir fikrim olmadan aldığım (bunu zaman zaman yaparım, bazen adı bazen kapak tasarımından etkilenerek aldığım kitaplar hatırı sayılacak kadar çoktur kitaplığımda) yaklaşık bir yıldır okunacaklar arasında bekleyen ve zamanı geldiğinde evime gelişi gibi elime gelip kendini büyük bir zevkle okutan kitap oldu benim için.

Eczacılığın al sata döndüğü zamanların başında, Eczacı olan Ferda'nın akademisyenlik yolunda yaşadıkları ve hayatının tümünü yönlendirecek kararları, sol görüşü, idealleri, kısa hapishane süreci, gurbete kaçışı, aşkları, evliliği, kızı, annesi, babası ve hayatında rol alan diğer aktörler ile bir film tadında güzel bir okuma süreci yaşatan bu kitap ile yeniden İstanbul Üniversitesindeki öğrencilik günlerime geri döndüm zaman zaman.

Okudukça Ferda'nın kendisi ile, hayatındakiler ile hesaplaşmasına tanık oluyoruz, onun dönek bir sol görüşlü olmasının, doksanlı yıllarda oluşmaya başlayan ilaç lobisinin bir maşası olmasının nedenlerini öğreniyoruz.

Sözün kısası, gerek konusu gerekse anlatım tarzı ile kendini okutmasını bilen bir kitaptı.