Erhan Aydın

Erhan Aydın

Yazar
8.4/10
10 Kişi
·
22
Okunma
·
3
Beğeni
·
1005
Gösterim
Adı:
Erhan Aydın
Tam adı:
Prof. Dr. Erhan Aydın
Unvan:
Yazar, Akademisyen
Türk milletini bir araya getirip ülke kuracağınızı buraya kazıdım(yazdım), yanılıp öleceğinizi de buraya kazıdım. Ne kadar sözüm varsa ebedi taşa kazıdım...
İlteriş Kağan'ın adı Çin kaynaklarında Jiedieli Kehan, şahsi adının ise Guoduolu olduğu tespit edilmiştir. Guoduolu adının, her ne kadar her ne kadar Türk runik harfli eski türk yazıtlarında geçmemiş olsa da Türkçe "Kutlug" sözcüğünün Tang dönemi çince telaffuzu olduğunu düşünmek mümkündür.
Erhan Aydın
Sayfa 30 - Kronik Kitap
Köl Tegin, II. Türk Kağanlığı’nın dördüncü Kapgan Kağan’ın oğlu Fuju kağanı Bilge Kağan’ın kardeşidir. Bu iki kardeş 692 yılında öldüğünü bildiğimiz Elteriş Kağan, Guduolu’ın oğullarıdır.
Köl Tegin yazıtı kireç taşı veya mermerden yapılmış dört yüzlü tek parça büyük bir taştır. Taşın yüksekliği 3.75 m.’dir.
Usın buntutu yurtda yatu kalur erti. "Akıllarını başlarından alıp ortalık yerde yatar hale geldiler."
Erhan Aydın
Sayfa 113 - Kronik Kitap
Burada kullanılan -tu filli, kapamak, kapanmak anlamında olup, bugün duvak/tuvak sözcüğünde gördüğümüz tanıdık bir fiiildir.
Erhan Aydın
Sayfa 115 - Kronik Kitap
Moğolistan’da bulunan yazıtların bir bölümü başta başkent Ulan Batur olmak üzere kimi kentlerdeki müzelerde korunmakta, ancak bir bölümü ise hala dikildiği veya yazıldığı yerde durmaktadır.
"Yabgu ve şad unvanlarına sahip olmayan Tonyukuk'un devlet yönetimindeki görevi, kağanın müşaviri veya sözcüsü olmalıdır. Bu durum, özellikle ayguçı ve ayıgma sözcüklerinin geçtiği cümlelerde açıkça görülmektedir."
"Zayıf boğa ile semiz boğa uzakta böğürse, semiz boğa mı zayıf boğa mı olduğu bilinmezmiş."
Tonyukuk
192 syf.
·1 günde·3/10
Kitabın alışılagelmiş kişisel gelişim kitapları haricinde bir kaç güzel öğretisi var. Ancak yan yana koysanız 3 sayfa eder. Okumaya değer mi? Bence hayır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erhan Aydın
Tam adı:
Prof. Dr. Erhan Aydın
Unvan:
Yazar, Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.