Giriş Yap

Erich Kastner

Yazar
Derleyen
8.2
1.089 Kişi
Tam adı
Emil Erich Kästner
Unvan
Alman Yazar
Doğum
Dresden, Almanya, 23 Şubat 1899
Ölüm
Münih, Almanya, 29 Temmuz 1974
Yaşamı
Emil Erich Kästner (d. 23 Şubat 1899, Dresden - ö. 29 Temmuz 1974, Münih) Alman yazar. I. Dünya Savaşı'na katıldı. Savaştan sonra liseyi bitirdi ve Üniversite de Alman dili, tarih, felsefe ve tiyatro tarihi okudu. Gazetelerde redaktör ve tiyatro eleştirmeni olarak çalıştı. 1933'te iktidardaki nasyonal sosyalistler bütün kitaplarını yaktılar. İki kez Gestapo tarafından tutuklandı ve 1943 yılında yazı yazması yasaklandı. Savaştan sonra tiyatro ve film alanlarında çalıştı. 1966 yılında edebiyat çalışmalarına son verdi. 1974 yılında Münih'te öldü. Yaşamı boyunca yapıtları için pek çok ödül aldı. Çocuklar için yazmış olduğu kitapları bütün dünyada çeşitli dillere çevrildi. Kästner, Alman çocuk edebiyatında yeni bir çığır açmış, çocuk kitaplarını gerçekçi temeller üzerine oturtmuştur.

İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
·
Puan vermedi
35 Mayıs 1931, Perşembe
Günlerden hiç 35 Mayıs olur mu demeyin.. Bu kitapta olanları okuduktan sonra nelerin olup olmayacağını bir kez daha düşünüyor insan. Bu bir hayal gücü kitabıdır, amca-yeğen macerasıdır; yaratıcıdır. Eleştirmenler yazar için “Alman çocuk edebiyatını gerçekçi temelleri üzerine oturtmuştur” değerlendirmesinde bulunur. Ancak yazar bu değerlendirmenin de üzerinde, daha fazlasıdır. Yaşadığı çağın sorumluluğunu bilen ve çelişkilerini gören ve bunun bedelini ödeyendir. Konrad, matematiği iyi olan bir öğrencidir. Öğretmen matematiği iyi olanlara hayal güçlerini geliştirmesi için kompozisyon yazma ödevi verir. Macera da burada başlar. Güney Pasifik hakkında yazmak isteyen Conrad’la birlikte Tembeller Ülkesinden, Şanlı Geçmiş Şatosuna; Tersine Dünyadan Elektropolis’e düşecektir yolunuz. 1931’de yazılmış bu kitapta cep telefonu kullanan bir adam bile var. İnsani değerleri yücelten bu çocuk romanı, çocukları yaratıcı buluşlara teşvik etmesi yönünden önemlidir. Sizce Konrad’ın hayal gücü böylesi bir yolculuktan sonra gelişmiş midir? Bu fantastik yolculuktan sonra nasıl bir ödev yapılır? Not: Bu yazının ilk hâli 2012’de edebiyathaber sitesinde yayınlanmıştır.
Reklam
299 syf.
·
17 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yıkım edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olan Wolfgang Borchert'in etkilendiği yazarlardan biridir Erich Kästner. Bu eseri de Borchert'i ve yıkım edebiyatını daha iyi anlayabilmek adına okumayı tercih ettim ve hem yazarı hem eserini çok sevdim. Erich Kästner, 10 mayıs 1933’te, Berlin’de ki opera meydanında, “dejenerasyon ve ahlaki çürümeye karşı! Aile ve devlette terbiye ve edep için!” bağırtıları eşliğinde nasyonal sosyalistler tarafından kitapları ateşe atılan ve III.Reich tarafından apolitik işler üretmeye mecbur bırakılan yazardır. Yayıncısı tarafından, adının sansüre uğradığı "Bok Yoluna Gitmek" (Der Gong Vor Die Hunde) eserinde Almanya’nın ve onunla birlikte Avrupa’nın onu yutacak dev bir dalgayı görmeksizin suya atlamasını anlatıyor. Hem de yüzme bilmemesine rağmen. Yayınevine önerilen kitap başlığı "Fabian. Bir Ahlakçının Hikâyesi" alaycı ve yergi niteliğindeki duruşun anlaşılmasına pek az hizmet ediyordu. Kästner, baş karakteri Fabian'ın yönsüzlüğünü, toplumda nereye ait olduğunu belirleyemeyişini gösterip eleştirirken, buna herhangi bir çözüm sunmamaktadır. O, neyin değişmesi gerektiğini değil, sadece bir şeylerin değişmesi gerektiğini biliyordu.Sonuçta Kästner kendini birden çok kez ahlakçı, yani karakterin ve toplumunun gözlemcisi olarak nitelemiştir. Yazarın kahramanıyla kendi arasına belli bir mesafe koyduğuna dair, en önemli işaret, romanın irite edici sonu ve son paragrafın başlığı, yani anlatıcı konumu sekteye uğratan ve doğrudan kamuoyuna seslenen şu talimattır: Yüzme öğrenin! Demek istenen şuydu: Fabian yaşama becerisine sahip değil, siz ondan farklı yaşayın!
64 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bi Don Kişot varmış okuduğu kitaplardan etkilenip kendini şövalye sanmaya başlamış sonra yel değirmenlerine falan saldırmış... mış mış ta mış mış. Don Kişot kitabı benim anlatabileceğim türden bir kitap değil fakat önümüzdeki zamanımı bunu yaşayarak geçireceğim. Elimde bir şövalye zırhı edecek kadar kitap ve keskin bir kılıcı andıran kalemim var. Bu masalda 4 kollu dev ise elbetteki cehalettir. Sevgili Dulcenea'm ise aydınlık yepyeni bir dünya olacak belki benim hiç göremediğim ama naçiz bedenimden ruhum ayrılırken başucumda gözyaşı dökenlerin çok yakın olduğu...
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48