Erich Von Daniken

Yazar 7,5/10 · 243 Oy · 16 kitap · 816 okunma ·  33 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

33 okur beğendi.
243 puanlama · 73 alıntı
0 haber · 2.817 gösterim
816 okur kitaplarını okudu.
383 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
8 okur kitaplarını şu anda okuyor.
14 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Erich Von Daniken'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erich Von Daniken'in Biyografisi

Erich Von Däniken, araştırmacı yazar, 14 Nisan 1935 tarihinde Zofingen, İsviçre'de dünyaya geldi. Fribourg kentinde St. Michel Koleji'nde öğrenim görürken zamanının çoğunu kutsal antik yazıları inceleyerek geçirdi. 5 yıldızlı bir otelin yöneticiliğini yaptığı 1968 yılında, Tanrıların Arabaları (Erinnerungen an die Zukunft) adlı ilk New Age kitabını yayınladı. İlk başta çok popüler olan yazar, daha sonra Carl Sagan ve I. S. Shklovskii gibi bilim adamları tarafından aldığı eleştirilerle gözden düşmüştür.

Tanrıların Arabaları kitabında ortaya attığı birçok sav çürütülmüş ya da kendisi tarafından abartılı olduğu kabul edilmiştir. Kitapta dünya dışı varlıkların katkılarının ispatı olarak ifade edilen Hindistan Yeni Delhi'deki demir sütunla ilgili olarak daha sonra Playboy dergisine verdiği mülakatta sütunla ilgili yapılan diğer araştırmalardan haberdar olduğunu ve artık bu sütunu bir gizem olarak görmediğini ifade etmiştir.

Erich Von Daniken'in Kitapları Kitap Ekle

1. Tanrıların Arabaları (Tanrı Bir Astronot Muydu?)
7,5/ 10  (192 Oy) ·  675 Okunma
7. Tarih Yanılıyor (Tüm Bildiklerinizi Unutun)
8,2/ 10  (5 Oy) ·  9 Okunma
8. Tanrıların Stratejisi ((Dünyanın Sekizinci Harikası))
6,3/ 10  (3 Oy) ·  6 Okunma
9. Tanrıların Alacakaranlığı (Dünya Dışı Varlıkların Dönüşü)
6,3/ 10  (4 Oy) ·  5 Okunma
12. Yoksa Yanıldım Mı? (Gelecekten Taze Anılar)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  4 Okunma
13. Yüce Tanrının İzinde (Eski Çağlara Uzay Yolculuğu)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  3 Okunma
16. Tanrıların Yolculuğu (Antik Yunan'da Dünya Dışı Varlıkların İzi)
10,0/ 10  (1 Oy)
A juez, bir alıntı ekledi.
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve gerçeği arayanlar, bütün kurumlara kuşkuyla bakmaya koyulmalıdırlar .

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları, 77.baskı)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları, 77.baskı)
Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
 17 Oca 21:25 · Kitabı okuyor

Hayatın yalnız dünyadaki koşular altında geliştiği düşüncesi çoktan
çürütülmüştür. Oksijen ve su
olmayınca hayat da olmaz inancı tümüyle yanlıştır. Öyle ki dünyamızda bile
oksijene gerek duymayan
canlılar vardır. Anaerobik bakteri adı verilen bu yaratıklara oksijen, öldürücü
etki yapmaktadır.

Neden uzayda aynı şekilde yaşayan gelişmiş türler
bulunmasın?

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (undefined)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (undefined)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yakın tarihte Hitler şehir meydanlarında yüz binlerce kitabı ateşe verdi. 1966'da aynı şey, Mao devrimi sırasında da yapıldı.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 86 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 86 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

1965 yazında Rus televizyonları, bir haftalığına dondurulmuş iki köpek gösterdi. Hayvanlar, yedinci gün, eritilen buzdan çıkarıldı - inanılmaz ama gerçek - ve eskisi kadar neşeli bir biçimde hayatlarını sürdürdü.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 100 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 100 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ne var ki M.S 600 yılında olağanüstü bir şey oldu ! İnsanlar büyük emek ve özveriyle, kan ter içinde yaptıkları şehirleri, görkemli tapınakları, birer sanat şaheseri olan piramitleri, heykelleri ve geniş arenaları birdenbire, sebepsiz yere terkedip gitti. Binalar, caddeler ve taş eserler, büyüyen ormanın içinde kayboldu ve enkaza dönüştü.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 118 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 118 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)
A juez, bir alıntı ekledi.
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişimizi gerçekten eksiksiz öğrenmek istiyorsak, onları, gizledikleri sırları açılamaya zorlamalıyız. Bu nasıl yapılabilir ?

Arkeolojik araştırmaları modern laboratuvarlar üstlenmelidir .

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları , 77.baskı)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları , 77.baskı)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yakın tarihlere kadar, modern taşıma araçlarımızla 50 ton ağırlığındaki tek parça taşları kaldırabiliyorduk. Bugün çok gelişmiş vinçlerle yüzlerce ton kaldırıyoruz. Fakat atalarımız bunu binlerce yıl önce yapıyordu. Ama nasıl ?

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 113 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 113 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bağdat'ın 160 km güneyindeki Nippur kasabası yakınlarında, 60000 kil tablet bulunmuştu. Artık, tufanı anlatan en eski belge, bir tablette altı sütun halinde yazılmış biçimde elimizde.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 78 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 78 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)
Osman Yüksel, bir alıntı ekledi.
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Şüphecinin en olumlu yanı, her şeyi mümkün kılmasıdır."

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 116)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 116)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Shub-At mezarlarında yetmişe yakın iskelet, simetrik bir halde, yan yana bulunmuştu. Bu insanların, renkli kıyafetleri içinde, hiç bir acı hissetmeden, belkide zehir etkisiyle gelecek ölümü beklediğini düşünebiliriz. Sarsılmaz bir inançla, mezarda, efendileriyle beraber kendilerini bekleyen ölüme razı geldiler.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 78 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 78 - Artemis Yayınları - Mart - 2017)
Bütün Alıntıları Göster

Erich Von Daniken kitap incelemeleri

mehmet temiz, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
 11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Erich Von Daniken 'in 1968 yılında yazdığı ve kendisini Dünya çapında üne kavuşturan kitap. Kitap, yayınlandığı yıllarda ve sonrasında dünyada en çok tartışılan kitaplardan biri olma özelliğini taşıyor.

Ben de bu tartışmaların doruğa çıktığı 1970 li yıllarda henüz 14 yaşındayken hem bu kitabı, hemde yazarın ''Yıldızlara Dönüş'' isimli kitabını okumuştum. Aradan yaklaşık 40 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra neden kitabı tekrar okuduğum konusuna gelince bunun bir kaç sebebi var.Bunu açıklamadan önce kitabın konusuna kısaca değinmek istiyorum.

Yazar, kitapta Antik dünya veya daha önceki dönemlerde uzaylıların, dünyayı bir çok kez ziyaret ettiklerini ve o dönemdeki insanların gördükleri bu olağanüstü durumlar karşısında etkilenerek, farklı düşünceler içine girdiklerini anlatmakta. Arkasından da, bütün dünyaca tartışılan ve büyük tepkilere de yol açan tezini ispat etmek için, tarih öncesi dönemlere de giderek,bütün uygarlıklarca gerçekleştirilmiş olan bir çok arkeolojik yapıları incelemekte, kutsal kitaplardan ilgili metinler yayınlamakta, epik destanları ve tarihi yazıtları örnek göstermektedir. Bununla da kalmayarak gelecekle ilgili kehanetlerde bulunmaktadır.

Yakın zamanda,Karen Armstrong'un ''Tanrının Tarihi'' isimli kitabını okuduğumda, orada geçen kutsal kitap metinlerinin, yıllar önce okuduğum 'Tanrıların Arabaları'' isimli kitaptakilerle ne derece ilgisinin olduğunu merak etmem, bu kitabı tekrar okumak istememe sebep oldu. Ayrıca kitapta bahsedilen bir çok arkeolojik yerler, yapılar, metinler ve diğer bilgiler hakkında, 14 yaşın verdiği toylukla ve 70 li yılların imkansızlıklarıyla değilde; bu yaşıma kadar olan bilgi birikimim ve günümüzün imkanlarından da yararlanarak bilgi sahibi olmak için, tekrar okumak istemem diğer bir sebep oldu.

Kitabı okurken müthiş keyif alarak okudum.Bahsedilen yerleri, arkeolojik eserleri, yazıtları ...vs.,hemen internetten bulup görsel olarakta görerek okumak harika bir şeydi. Ayrıca daha, aya, ayak basılmadan önce yazılmış uzay ve uzaylılarla ilgili bir kitapta, uzay gelişmeleri konusunda, gerçekleşme ihtimali olarak bahsedilen bir çok şeyin ne kadarının gerçekleşip, ne kadarının gerçekleşmediğini izlemekte güzeldi. O zaman ki bahsedilen teknolojiyle şu andaki teknoloji arasındaki farkı görmek te bambaşka bir duyguydu.

Hepsinden önemlisi de 1970 li yıllarda okunduğunda bunlar da olabilir mi ? diye hayretler içerisinde kalınan gelişmelerin, bugün gerçekleşenler karşısında ne kadar komik derece de kaldığını görmenin, bende bıraktığı nostaljik duygusallıktı.

Geçmişte çok tartışılan ve hiç bir zaman değerini kaybetmeyecek olan bu kitabın, özellikle anlatılan konularla ilgilenenler tarafından okunmasını tavsiye ederim.

Gonca Çiftçioğulları, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabi da yillar önce okumustum ve büyük bir şaşkınlığa ugramistim. Yazar günümüzdeki bir çok yapinin ama özellikle Mısır'daki piramitlerin yüzyıllar önce yaşayan insanlar tarafindan yapılmasının mümkün olmadığını çünkü büyük bir matematiksel zeka ve mimari açıdan da oldukça gelişmiş bilgi ve beceri istediğini belirtmis ve bunun zamaninda gelismis bir uygarlik tarafından yapıldığını iddia etmiş. Sanirim uzaylillari kastediyordu ;)

Güler Bilkay Aygün, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuduğum bir kitaptı. Özellikle eski uygarlıklar her zaman ilgimi çekmiştir. O dönemlerde olmayan teknolojiyle bazı yapıların nasıl inşa edildiği hep merakımı uyandırmıştır. İşin içine uzaylılar, ufolar da girince uzun süre kafamı kurcalayan etkisinden kurtulamadığım bir kitap olmuştu.

Tom Jones, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erich von Daniken'in okuduğum ilk kitabı. Yazar dünya üzerinde çok eskilerde yapılmış ve yapım tekniği anlaşılmamış bazı yapıların, o günün imkanları ve birikimiyle yapılmış olma ihtimalinin imkansız olduğunu savunuyor. Bu yapıların ve olayların bizden daha gelişmiş ve zeki ırkların yardımıyla yapıldığını öne sürüyor. Kutsal kitaplardan, mitlerden, duvar yazılarından ve efsanelerden örnekler vererek durumu açıklamaya çalışmıştır. Akılcı ve akıcı bir kitap. Bazı önyargılarımızı bırakıp okursak gayet ufuk açıcı ve okunası bir kitap :)

Ilayda Caner, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
15 May 2016 · Puan vermedi

Tanrıların arabalarını okuduğumda bir arayış içerisindeydim, tanrı veya kozmik evrene karşı değil. Kitaba karşı. Beklediğimi buldum mu? Sanmıyorum. Elimde olsa yazarın ''kanıt'' olarak ileri sürdüğü yerleri gezip görmek isterdim buna fırsatım şuan için yok. Kitabı okudum ve size tanrının bir astronot olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Kitabı okurken en şaşırdığım nokta kitabın kütüphaneme nereden geldiğini bilmememdi benden önce ki okur -her kimse o bulmak isterdim- sayfanın kenarına İngilizce notlar almış epey inandırıcı notlardı bunlar ve altını çizdiği satırlar kitabın bana göre en can alıcı yerleriydi. Onunla oturup tanrının astronot olup olmadığına dair sohbet etmek istedim hep bu kitabın bana tek getirisi onu merak etme duygusu oldu, adını bilmediğim okurun. Eğer evreni bile şaşırtacak, enteresan sorularınız varsa ve akademik açıdan değil ama eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, biraz da UFO gördüm sanki'liğiniz varsa. Siz Daniken'ın damak zevkine uygun bir okursunuz, tebrikler! İyi okumalar :)

Ölçmeye teknolojimizin, anlamaya aklımızın yetmediği evrende yalnız olmadığımız bir gerçek. Ben bu konulara çok meraklı olduğum için zaten bildiğim şeyleri okumuş oldum. Şuan kitapta bahsi geçen varsayımları destekler şekilde binlerce kanıt mevcut. Yinede kitabın yazıldığı dönemde çok fazla farkındalık yarattığına şüphe yok. Eğer evrende başka yaşamlar olmadığına inanıyorsanız bu kitabı okuyarak değil bu konularla ilgili yürütülen çalışmaları inceleyerek daha fazla ikna olabilirsiniz..

insan_okur, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Uzun süredir listemde olan bir kitaptı. Mutlaka okumamız gereken 1001 kitap listesinde de görmüştüm. 70. Baskı demesi bile ilgi çekici.
İlk başta isme bakınca roman diye düşünmüştüm ama olay nerelere gitti. Bilimsel bir kitap. UFO’lar ve uzaylılar daha ön planda. Ama gel gelelim Mısır Piramidi inşaasına ve Piri Reis haritasına kadar düşündürücü bilimsel nitelikler taşıyan bir eser. İçerisindeki örnekler çok açık ve düşündürücü hatta korkutucu. Bazı anıtlar ve örnekleri internetten araştırdım. Bu tür kitapların araştırmaya sevketmesi ve öğretmesi gerçekten çok güzel. Bazı bilgilerin de çürüdüğü de yazılmakta. Ama okumaya değer.
Dünya’ya farklı bir açıdan bakmamı sağladı bu kitap. Farklı derken farklı bakış açısı, sorgulamaya sebep oldu diyelim. Bunlar bunlar da olabilir miymiş diyorum şimdi. Hatta birçok bölümde vay anasını dediğim de oldu. Yazarın dili pek de edebiyatçı dili değil. Zaten yazar bir araştırmacı bilim adamı. Ama sonlara doğru hele son 2 bölüm gelecek günler ve yıllar hakkında tüm insanlığa mükemmel mesajlar veriyor. Kitabın 1984 yılında yazılmış olması ve bu denli verilere ulaşması da çok ilginç.
Küçük bir kitap. Sonunda resimlerden oluşmakta. Gayet tabi okunulabilir. Başlarda sıkılabilirsiniz ama güncel olaylar daha fazla etkileyecektir.

Serdar Poirot, Yıldızlara Dönüş'ü inceledi.
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir bilim teknik eseri. Yazar, insanoğlunun zamanla bilim ve teknolojide kat ettiği yolu özetleyerek başlıyor kitaba. Bu bilgi birikiminin kalıtımsal olduğunu ve zamanında dünya dışı varlıkların dünyamızı ziyaret ederek bu bilgileri bize verdiğini anlatıyor. İnsan eli ile zor yapılabilecek bazı yapılardan bahsediyor. Kosta Rika, Peru, Paskalya adaları, Çin ve daha pek çok ülkedeki yapılardan bahsediyor. Ayrıca kutsal kitaplardan özellikle Tevrat'tan pek çok örnek vererek, insan üstü varlıkların dünyamıza geldiğini ve bir tanrı muamelesi gördüğünü ispatlamaya çalışıyor. Hint, Çin eski metinlerinden de örnek veren yazarın kendince bir tutarlılığı var. Ve keyifle okunan bir kitap yazmış.

melek meriç bayburt, Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuduğum bu kitap aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala aklımda kalmıştır. Yazarın farklı bakış açısı olaylara farklı açılardan bakabilmeyi öğretir. Düşünmenin önemini kavratan, düşünce gücünü bana hissettiren bir eser olarak hafızama yer etmiştir.

Mehmet özalp., Tanrıların Arabaları'ı inceledi.
04 Nis 22:39 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayranlık ile okuduğum okunacak kitaptır.
Sadece resimlerde gördüğümüz ve görmediğimiz bir çok kalıntıların incelenmesinin anlatımı etkileyici kılıyor. Asırlar öncesinden devası resimler ,heykeller , kalıntılar... aklımıza gelmeyen yorumlar ve değerlendirmeler ile karşılaşmak ne güzel, insanlışın çiziği resimler bıraktığı yazılar bıraktığı heykeller insan gücüyle mi yoksa farklı insan ırklarının etkisiyle yapılmış bişey mi ? Yada gerçekten bu eserleri bırakanların dediği gibi bunlardan üstün güçteki yaşayanlar var mıydı ? Eğer var ise şuan neredeler ? Gibi düşüncelerin değerlendirilmesi ve heyecan katması ... güzel kitaptı

Bütün İncelemeleri Göster