1000Kitap Logosu
Erich Von Daniken

Erich Von Daniken

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
1.123 Kişi
3.741
Okunma
194
Beğeni
6,2bin
Gösterim
Unvan
Araştırmacı Yazar
Doğum
Zofingen, İsviçre, 14 Nisan 1935
Yaşamı
Erich Von Däniken, araştırmacı yazar, 14 Nisan 1935 tarihinde Zofingen, İsviçre'de dünyaya geldi. Fribourg kentinde St. Michel Koleji'nde öğrenim görürken zamanının çoğunu kutsal antik yazıları inceleyerek geçirdi. 5 yıldızlı bir otelin yöneticiliğini yaptığı 1968 yılında, Tanrıların Arabaları (Erinnerungen an die Zukunft) adlı ilk New Age kitabını yayınladı. İlk başta çok popüler olan yazar, daha sonra Carl Sagan ve I. S. Shklovskii gibi bilim adamları tarafından aldığı eleştirilerle gözden düşmüştür. Tanrıların Arabaları kitabında ortaya attığı birçok sav çürütülmüş ya da kendisi tarafından abartılı olduğu kabul edilmiştir. Kitapta dünya dışı varlıkların katkılarının ispatı olarak ifade edilen Hindistan Yeni Delhi'deki demir sütunla ilgili olarak daha sonra Playboy dergisine verdiği mülakatta sütunla ilgili yapılan diğer araştırmalardan haberdar olduğunu ve artık bu sütunu bir gizem olarak görmediğini ifade etmiştir.
Tanrıların Arabaları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Ayak İzleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yıldızlara Dönüş
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Kalıntıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tarih Yanılıyor
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Mucizeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tohum ve Evren
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Stratejisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sfenks'in Gözleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Yolculuğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yoksa Yanıldım mı?
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Geldiği Gün
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Şoku
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yüce Tanrının İzinde
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kiribatiye Yolculuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sonsuzluğun İşaretleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Çocukları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Zeus Adına
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tanrıların Kanıtları
OKUYACAKLARIMA EKLE
148 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
Bize öğretilenden fazlasını öğrenmek isteyen, sorgulayan, arkeoloji ve mitolojiye ilgi duyanların okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap. Yer yüzünün farklı coğrafik bölgelerinde birbirinin neredeyse aynısı, ikizi olabilecek kalıntıların bulunduğu bilmiyordum. İlginç ve düşündürücü birden fazla yapıyı kanıtlarıyla anlatıyor. Okurken googleda taş devrinden kaldığı söylenen ancak daha da öncesine ait yapıları görsellerine bakarak karşılaştırmak ve araştırmak keyifliydi. Tavsiye edilir.
Taş Devri Bildiğiniz Gibi Değildi
Okuyacaklarıma Ekle
14
232 syf.
·
8/10 puan
İlgisi olanlar için iyi bi kitapti gerçekten büyük emek ve araştırma vardı fakat ben biraz daha bahsedilen konularda yonelinmesini isterdim bahsedilen tanrıları ve arabalarını biraz daha detaylı görmek isterdim biraz sanki konulardan sapmisti detaylarda boğuldum ya da bana öyle gelmiş olabilir ama bilmediğim çok şey öğrendim.
Tanrıların Arabaları
Okuyacaklarıma Ekle
8
232 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Erich Von Daniken 'in 1968 yılında yazdığı ve kendisini Dünya çapında üne kavuşturan kitap. Kitap, yayınlandığı yıllarda ve sonrasında dünyada en çok tartışılan kitaplardan biri olma özelliğini taşıyor. Ben de bu tartışmaların doruğa çıktığı 1970 li yıllarda henüz 14 yaşındayken hem bu kitabı, hemde yazarın ''Yıldızlara Dönüş'' isimli kitabını okumuştum. Aradan yaklaşık 40 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra neden kitabı tekrar okuduğum konusuna gelince bunun bir kaç sebebi var.Bunu açıklamadan önce kitabın konusuna kısaca değinmek istiyorum. Yazar, kitapta Antik dünya veya daha önceki dönemlerde uzaylıların, dünyayı bir çok kez ziyaret ettiklerini ve o dönemdeki insanların gördükleri bu olağanüstü durumlar karşısında etkilenerek, farklı düşünceler içine girdiklerini anlatmakta. Arkasından da, bütün dünyaca tartışılan ve büyük tepkilere de yol açan tezini ispat etmek için, tarih öncesi dönemlere de giderek,bütün uygarlıklarca gerçekleştirilmiş olan bir çok arkeolojik yapıları incelemekte, kutsal kitaplardan ilgili metinler yayınlamakta, epik destanları ve tarihi yazıtları örnek göstermektedir. Bununla da kalmayarak gelecekle ilgili kehanetlerde bulunmaktadır. Yakın zamanda,Karen Armstrong'un ''Tanrının Tarihi'' isimli kitabını okuduğumda, orada geçen kutsal kitap metinlerinin, yıllar önce okuduğum 'Tanrıların Arabaları'' isimli kitaptakilerle ne derece ilgisinin olduğunu merak etmem, bu kitabı tekrar okumak istememe sebep oldu. Ayrıca kitapta bahsedilen bir çok arkeolojik yerler, yapılar, metinler ve diğer bilgiler hakkında, 14 yaşın verdiği toylukla ve 70 li yılların imkansızlıklarıyla değilde; bu yaşıma kadar olan bilgi birikimim ve günümüzün imkanlarından da yararlanarak bilgi sahibi olmak için, tekrar okumak istemem diğer bir sebep oldu. Kitabı okurken müthiş keyif alarak okudum.Bahsedilen yerleri, arkeolojik eserleri, yazıtları ...vs.,hemen internetten bulup görsel olarakta görerek okumak harika bir şeydi. Ayrıca daha, aya, ayak basılmadan önce yazılmış uzay ve uzaylılarla ilgili bir kitapta, uzay gelişmeleri konusunda, gerçekleşme ihtimali olarak bahsedilen bir çok şeyin ne kadarının gerçekleşip, ne kadarının gerçekleşmediğini izlemekte güzeldi. O zaman ki bahsedilen teknolojiyle şu andaki teknoloji arasındaki farkı görmek te bambaşka bir duyguydu. Hepsinden önemlisi de 1970 li yıllarda okunduğunda bunlar da olabilir mi ? diye hayretler içerisinde kalınan gelişmelerin, bugün gerçekleşenler karşısında ne kadar komik derece de kaldığını görmenin, bende bıraktığı nostaljik duygusallıktı. Geçmişte çok tartışılan ve hiç bir zaman değerini kaybetmeyecek olan bu kitabın, özellikle anlatılan konularla ilgilenenler tarafından okunmasını tavsiye ederim.
Tanrıların Arabaları
Okuyacaklarıma Ekle
58