Erkan Karagöz

Yazar 9,0/10 · 1 Oy · 3 kitap · 7 okunma ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
1 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 1.041 gösterim
7 okur kitaplarını okudu.
1 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Erkan Karagöz'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erkan Karagöz'ün Biyografisi

İlköğrenimini Kars’ta bitiren Erkan Karagöz, devrimci öğretmen hareketinin önemli isimlerinden olan babasının, haksız bir atamayla Kars’tan uzaklaştırılması nedeniyle, ortaokul ve lise öğretimini Elazığ’da tamamladı.

Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümü’nü ve Hukuk Fakültesi’ni Diyarbakır’da okudu. Öğretmenlik yaptığı yıllarda Diyarbakır’da, “Diyarbakır Amatör Sanat Topluluğu” adlı tiyatro grubunun kimi oyunlarında tiyatro yönetmenliği yaptı. Bir süre sonra öğretmenliği bırakarak, serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Edebiyat yaşamı, kimi ilk şiirlerinin yayımını saymazsak, 1976 yılında Ankara’da yayınlanan Sanat ve İnsan dergisinde ilk öyküsünün yayımlanmasıyla başladı. 1982 yılında Yarın dergisi’nin “Gençlik Ödülleri” adı altında yapılan, Edebiyat eleştirisi “Başarı” ödülünü aldı.
Yazmaya başladığı yıllardan bu yana, Yarın, Sanat ve İnsan, Yapıt, Yeni Olgu, Gırgır, Adımlar, Amatör Sanat, Adam Öykü, E, Eski, Papirüs…gibi bir kısım edebiyat, düşün dergisinde ve kimi haftalık, günlük gazetelerde öykü, şiir, eleştiri çalışmaları yayınlandı.

Ömer Seyfettin Kürt müydü?” adlı kara mizah tarzı öyküleri Broy yayınlarından, Rus Kızı Vasilisa” adlı romanı, Gendaş yayınları arasından ve yine bir ırmak –roman olan Rus Kızı Vasılisa’nın 2. Kitabı, “Yüreğinin seğirdiği andır aşk” Gendaş yayınlarından ikişer baskı yaptı. Bu ırmak romanın iki kitabı bir arada, 2011 yılında, “ Rus kızı Vasilisa” adı altında MayaKitap’dan 3. Baskıyı yaptı. Üçüncü kitap, 2012 yılı sonlarına doğru okuyucuyla buluşmaya hazırlanmaktadır.

Yine edebiyat alanında, yazarın çeşitli dergilerde yayınlanmış öyküleri ve tiyatroları kitap olarak yayınlanmayı beklemektedir. Öykülerden biri olan, “Son Beritan” adlı öykü, İsviçre’de basılan ve Türkiye’nin önde gelen 30 öykücüsünün öykülerinin içinde yer aldığı, “Von İstanbul Nach Hakkâri” adlı seçkide Almanca olarak yayınlanmıştır.

Ön tarih çalışması olan , “Kars ve Çevresinde Aydınlanma Hareketleri ” AsyaŞafak yayınlarından; sosyolojik bir çalışma olan Kafkasya’nın Solan Rengi Molokanlar,” Su yayınlarından; “Güneybatı Kafkasya Siyasal ve Sosyal Mücadeleler Tarihi ‘ adlı siyasal tarih çalışması ise, 2012 yılında Parkkitap yayınları arasından yayınlanmıştır.

Kitap olarak basılı yapıtlarının dışında, davranış bilimleri, tarih ve siyasal bilimler alanlarında yayınlanmış yazıları ve akademik bildirileri bulunmaktadır. Belgesel film alanında önemli katkılarının ve danışmanlıklarının bulunduğu, “Kafkasya’nın Solan Rengi Molokanlar” adlı belgesel, biri uluslararası olmak üzere iki birincilik almıştır. Diğer belgesel de, “Kelebek Kanatlı Cumhuriyet” adlı bir çalışma olup, 1919 Kars Cumhuriyeti deneyimini anlatmaktadır. Bu belgesel Cumhuriyet Gazetesi ile 135.000 adet dağıtılmış, oldukça ilgi görmüştür.

Halen aktif olarak yazı yaşamı içinde yer alırken, bir yandan da serbest avukat olarak çalışmayı sürdürmektedir.

Erkan Karagöz sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Erkan Karagöz kitap incelemeleri

Henüz inceleme eklenmedi.