Ernest Hemingway

Yazar 8,1/10 · 1158 Oy · 30 kitap · 4278 okunma ·  776 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Ernest Hemingway
 • Unvan:
  ABD'li Romancı, Kısa-hikâyeci ve Gazeteci
 • Doğum:
  Oak Park, İllinois, ADB 21 Temmuz 1899
 • Ölüm:
  Ketchum, İdaho, ABD 2 Temmuz 1961
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

776 okur beğendi.
1.158 puanlama · 599 alıntı
15 haber · 13.474 gösterim
4.278 okur kitaplarını okudu.
3.336 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
84 okur kitaplarını şu anda okuyor.
96 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ernest Hemingway'ın Biyografisi

Oak Park, İllinois'de doğdu. Hemingway, beş çocuklu ailesinin iki erkek çocuğundan birisiydi. Adını, babası ve de amcasının adlarından almıştı. Çocukluğunda eski bir müzisyen olan annesinden müzik dersleri aldı.

İlk makalelerini lise yıllarında okul gazetesi olan Trapeze’de yayınladı. Yazılarında daha çok Ring Lardner etkisi gözlemleniyordu. 1917 yılında liseyi bitirdi. Lisenin ardından ailesinin isteğinin tersine üniversiteye gitmek yerine Kansas City Star adlı gazetede muhabir olarak göreve başladı.
Hemingway'in liseden mezun olduğu bu yıllarda Avrupa’da I. Dünya Savaşı başlamıştı.

ABD o yıllarda savaş konusunda tarafsız kalsa da daha sonra Nisan 1917 de savaşa girmesinin ardından Hemingway de orduya katılmak için başvurdu. Fakat Hemingway sol gözündeki bozukluktan dolayı orduya alınamadı. Ardından 1917 sonlarına doğru Kızılhaç’ın da gönüllü aldığını duyduğunda ilk başvuranlar arasındaydı. Ocak 1918’de Hemingway'in başvurusu kabul edildi ve ambulans şoförü olarak göreve alındı.

Kızılhaç'ta çalışmaya başlar başlamaz gazetedeki işinden ayrıldı. Gazetede kaldığı kısa zaman içerisinde birçok yöntem ve de teknik öğrendi. Daha sonraki yıllarda o günleri "Gazetecilik yıllarında öğrendiğim kurallar en güzelleri idi ve de tüm yazarlık hayatım boyunca onları unutamadım" şeklinde hatırlayacaktı.

Avrupa'da ilk olarak vardığı şehir Paris oldu. Orduda bir süre normal bir görevli olarak çalışmasının ardından ambulans şoförlüğüne geçti. 8 Haziran 1918 de birkaç adım ilerisinde patlayan bir Avusturya topu yüzünden ağır şekilde yaralandı. Yardım etmeye çalıştığı İtalyanlardan bir tanesi ölürken diğeri bacaklarını kaybetti. Aynı olay esnasında başka yaralı bir İtalyan askerini cepheye taşımaya çalışırken bacaklarından yaralandı. Yaşananların ardından İtalyan gazetelerinde kahraman olarak ilan edilip, İtalyan hükümeti tarafından Gümüş Onur Madalyası ile ödüllendirildi. Hemingway bu olayı bir mektubunda arkadaşına şu şekilde anlatıyordu: "Bazen savaşta ön saflarda büyük bir gürültü duyarsın, ben de aynı gürültüyü duydum; ardından ruhumun sanki bir mendilin cepten çekilişi gibi benden çekildiğini hissettim. Son olarak ise ruhumun bir bütün halinde tekrar bedenime döndüğünü fark ettim ve de o andan itibaren benim için ölüm yoktu."
Hemingway bu olayların ardından Milan’da bir hastanede tedavisini tamamlarken hemşire Agnes von Kurawsky ile tanıştı. Bu da onun ölümsüz eserlerinden olan "Silahlara Veda" (A Farewell to Arms) adlı eserini yazmasını sağladı. Tekrar ABD'ye dönen yazar ailesinin iş bulması için yaptığı baskılara rağmen sakatlığından dolayı ordunun verdiği parayla bir yıl kadar işsiz olarak yaşadı. Daha sonra 1921 yılında eşi Hadley Richardson ile tanıştı ve evlendi. Aynı yıl içerisinde Chicago'ya göçtü. Toronto'da bulunan Daily Star adlı gazetede yazmaya başladı. Gazetede iş bulduktan sonra ilk iş olarak Paris’e taşındı. Paris yıllarında birçok yazarla tanıştı.

Kendisine yavaş yavaş da olsa bir isim yapmaya çalıştı ama 1923 yılında eşinin hamile olduğunu fark edince çocuklarının Kuzey Amerika'da doğması için Amerika’ya döndüler. 1924 yılında ilk çocukları doğdu. Hemingway ailesi 1924’te tekrar Paris’e döndü.

1925-1929 yılına kadar olan dönemde Hemingway kendi yazarlık yıllarının en güzel örneklerini verdi. Bu yıllarda hiç tanınmayan bir yazarken birden bire dünyanın en ünlü yazarları arasında girdi. İlk basılan romanı olan "Güneş de Doğar" adlı kitabı bu yıllarda basıldı. "Güneş de Doğar" adlı eserinde savaş yorgunu bir askerin anılarını anlatan Hemingway 1929 yılında basılan "Silahlara Veda" adlı eseri ile çok büyük yol kaydetti. "Silahlara Veda"’da yaralı bir askerin savaşta bir hemşireye duyduğu aşkı dile getiriyordu. Hemingway böylelikle savaşında anlamsızlığına değinmeyi amaçlıyordu.

1931'de Avrupa anılarından olan İspanya yıllarına dair "Öğleden Sonra Ölüm" adlı kitabını yazdı. Afrika’da yaptığı turla ilgili yazılarını ise Afrika’nın Yeşil Tepeleri adlı kitabında topladı. 1940 yılında ise en başarılı eserlerinden olan "Çanlar Kimin için Çalıyor" adlı eserini yazdı ve mesleğinde artık zirveye ulaştı. 1942’de Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne girdi. 1944’te Fransa çıkartmasına katıldı ve de Paris’in kurtuluşuna şahit oldu.

1950'de çok da başarılı olmayan "Irmaktan Öteye ve Ağaçların İçine" adlı eserlerini yazdı. 1952’de gerçek başyapıtı olan "Yaşlı Adam ve Deniz" adlı eserini yazdı. Bu kitapta insanın yaşama nasıl bağlanması gerektiği ve de aslında insan yaşamında her şeyin boş olduğuna dair olan fikirlerini belirtti. 1953’te aynı eseri ile Pulitzer Ödülünü aldı. 1954’te ise Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Hemingway tutkulu bir yaşamın ardından 1961 yılında Ketchum/Idaho’da kendini av tüfeği ile vurarak yaşamına son verdi.
Fidel Castro ile kurduğu dostluk ve Castro'nun kişiliği onu çok etkilemiştir. Fidel Castro Hemingway'in ölümünün ardından, başkent Havana'da adına bir anıt yaptırmıştır.

Ernest Hemingway'ın Kitapları Kitap Ekle

8,2/ 10  (528 Oy) ·  1.810 Okunma
8,1/ 10  (344 Oy) ·  1.451 Okunma
3. Silahlara Veda (Bütün Eserleri 7)
8,1/ 10  (153 Oy) ·  566 Okunma
4. Kilimanjaro'nun Karları (Bütün Eserleri 9)
7,0/ 10  (34 Oy) ·  126 Okunma
5. Güneş De Doğar (Bütün Eserleri 8)
6,5/ 10  (21 Oy) ·  67 Okunma
6. Afrika'nın Yeşil Tepeleri (Bütün Eserleri 3)
7,2/ 10  (5 Oy) ·  26 Okunma
7. Kazanana Ödül Yok (Bütün Eserleri 10)
6,8/ 10  (9 Oy) ·  25 Okunma
8. Ya Hep Ya Hiç (Bütün Eserleri 11)
8,1/ 10  (7 Oy) ·  24 Okunma
9. Kadınsız Erkekler (Bütün Eserleri 4)
6,4/ 10  (8 Oy) ·  24 Okunma
10. Yazmak Üzerine (Düzyazının Kuralları Uçuş Matematik veya Fizik Kanunları Kadar Değişmezdir)
8,5/ 10  (13 Oy) ·  22 Okunma
12. Paris Bir Şenliktir (Bütün Eserleri 12)
7,9/ 10  (7 Oy) ·  19 Okunma
14. Tehlikeli Yaz (Bütün Eserleri 6)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  13 Okunma
15. Akıntı Adaları (Bütün Eserleri 5)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  12 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  10 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Elif, bir alıntı ekledi.
 26 Nis 2017 · Kitabı okudu

"Okyanus böyle vahşi ve acımasız olurken zavallı kuşlar niye böyle narin ve güzel yaratılmış acaba?"

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...Borç almaktan hoşlanmam. Bir defa borca alıştın mı sonra dilenirsin.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)
Semanur*, bir alıntı ekledi.
28 Oca 2015

“Hayattaki en güzel şey; tüm kusurlarınızı bilmesine rağmen sizin hâlâ muhteşem olduğunuzu düşünen birisinin olmasıdır.”

Ernest HemingwayErnest Hemingway
Rabia, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu

Kimse hayatını istediği gibi yaşamaz.

Güneş De Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 11 - Bilgi Yayınevi)Güneş De Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 11 - Bilgi Yayınevi)
Aysel, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni sevmiyorsan eğer korkma ben seni ikimize de yetecek kadar çok seviyorum ...

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest HemingwayÇanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway
Kitap her yerde okunur, bir alıntı ekledi.
22 Haz 2017 · İnceledi

-Seninle sanki, uzun yıllardır seni tanıyormuşum gibi konuşuyorum.
-Öyledir... İnsanlar birbirlerini anladıkları zaman, içinden geldiği gibi rahat konuşur...

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 41 - Kum Saati Yayınları)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 41 - Kum Saati Yayınları)
Aysel, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayır. Öfkelenme. Öfkelenmek korkmak kadar kötüdür."

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 408)Çanlar Kimin İçin Çalıyor?, Ernest Hemingway (Sayfa 408)
Bütün Alıntıları Göster

Ernest Hemingway ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Hemingwayın yazarlık formülü, gazetecilik mesleğinin etkilerini taşıyan bir formüldü. "Lafı uzatmadan kullan. Kısa paragraflar kur. Hep canlı bir dili tercih et. Olumsuz değil, olumlu ifadeler seç."
Buna inandı ve hep böyle yazdı. Ölümü de böyle kurguladı.Kısa, net, dolaysız. Hayatına son verecek tüfeği kendisi gidip seçti, dükkanda denedi, satın aldı. Kimseye bir şey hissettirmeden.
Edebiyat tarihinde intihar eden epeyce yazar vardır,ama genellikle kimse tüfekle intiharı seçmez. Hemingway bu anlamda da bir ayrıkotu olarak kaldı.
Yaz çocuğuydu. Ama hayat boyu sonbaharda yaşadı.Amerika'da, Idaho'daki mezar taşında şu kelimelerin yazmsı tesadüf değil: "O en çok sonbaharı sevdi..."


Elif Şafak- Firarperest kitabından...

" Eğer birbirimize yardım etmeyeceksek bu dünyaya niçin geldik? "

Ernest Hemingway'in ilk öykülerini sevmişim. nedense romanlarına kanım hiç ısınmadı.

Çan Müslümanlar için çalmaktadır. Avrupa'dan def edilen Türklerin şerefine çalmaktadır. Bütün Avrupa bu zaferi kutlarken vakitsiz çalan çanlar bunu sembolize etmektedir. Herkes kendi kültürünü yaşar. Adam da kendi kültürünün bir temsilcisi olarak elbette bununla öğünecek. Tabi kitapta bu konu ile ilgili hiç bir şey bulamazsınız.

Robert, I think you're right. Interesting how we're getting back to the auttinhicety theme makes me think back to the first guest post you wrote here (find out who you are, then write that way)Lillie, didn't she just? I'm so grateful to