Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara

Yazar
8.5/10
173 Kişi
·
566
Okunma
·
220
Beğeni
·
9.736
Gösterim
Adı:
Ernesto Che Guevara
Unvan:
Arjantinli Doktor, Marksist Politikacı ve Dönemin Küba Gerillaları İle Enternasyonalist Gerillalarının Lideri
Doğum:
Rosario, Arjantin, 14 Mayıs 1928
Ölüm:
La Higuera, Bolivya, 9 Ekim 1967
Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che...

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.
''Direniş bir sevdalının hayat intizarıdır.
Susarsa çatışma, konuşursa savaş, yazarsa destan, severse devrim olur...''
Hayatta daima gerçekleri savun!..
Takdir eden olmasa bile,
Vicdanına hesap vermekten kurtulursun...
İnsanda en büyük hata: Karşıdaki insana gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.
Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgar ise kapitaIisttir zayıf oIanı yıkar...
Che'nin kendi elinden yazdığı günlük tadında savaş anılarını okurken kelimenin tam anlamıyla huzur buldum.Küba ihtilalinin bir kısım öncesi ve ihtilale kadar dayanan kısımda Fidel Castro ile Meksika'da bir generalin çiftlik evinde sefer hazırlığı yapmaktadırlar.
Ancak içlerinde bazı hain ve casuslarında olmasıyla(düşmana silah satan)Meksika'nın bazı birliklerine yakalanırlar ve yaklaşık iki aya yakın bir süreyle hapiste kalırlar.(che o dönem meksikada kaçak hayat sürmektedir)
Hapisten çıktıklarında kübaya deniz yoluyla girmeye karar verseler de tecrübeleri az olduğundan gemideki 83 kişiyi neredeyse hepsini deniz tutar ve geçiştirmek adına zaman zaman küba milli marşını söylerler.Zorlu yolculuktan sonra kübaya varılsada yerlerini tespit eden sahil güvenlik gemisi savaş uçaklarını harekete geçirir.Üstlerine bomba yağdığı için ormanlık bir arazide yorucu deniz yolculuğu ardından kamufle olarak saklanırlar.Yorucu yolculuklar esnasında aç oldukları için pek bir şey yiyemezler ancak arazide buldukları şeker kamışlarını emerler.Arazide batista askerlerinin ve uçakların ateşine maruz kalan che ve yanındaki acemi er birliğinden bazıları ölür bazıları ise yaralanır ve birliğin askerleri hayatlarını kurtarmak adına dağılırlar.
Che ve 8 arkadaşı bir grup kalmıştır ve bastıran büyük açlıkla gece buldukları yengeçleri yemeye başlamışlardır.
Bölgede yaşayan bir köylünün kapısını çalıp bir süre burada saklanan che ve arkadaşları belirli bir zaman sonra diğer arkadaşlarıyla da buluşmuşlardır.
Bu zorluklar onlar için ne ilkti ne de son yaşadıkları açlık,susuzluk verdikleri yaşam mücadelesi.Ve devrimin başarıya ulaşmasındaki en önemli etken de Fidelin disiplinli,sert etkileyici fikirleri,tavırları,kararları...
Motorsiklet Günlükleri, 23 yaşındaki Che’nin, yakın arkadaşı Alberto Granado’yla birlikte, Rus yapımı motorsikletiyle çıktığı, Güney Amerika gezisinde tuttuğu günlüklerden oluşmakta.

İlk aşkı Chicniya’yı geride bırakarak kendini yollara vuran Che, Latin Amerikayi ve insanlarını keşfediyor. Bu keşif yolculuğunda bir çok ülkeden geçip hasta insanlara Dr. Che olarak yardim ediyor.
Yolculuğu boyunca Latin Amerika halkının yaşadığı sefalet, yokluk ve zulümlere de bizzat şahit oluyor. Sömürülen köylüleri yakından tanıma fırsatı buluyor. Kitap siyasi bir kitap gibi görülsede bana gore siyasi bir tarafı yok bilakis insani yönü ağır basan bir eser.

Sadece gezmiş olmak için gezen.. "Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi" diyen birinin gezilerinin anlatıldığı guzel bir eser.
Emperyalizme karşı meydan okumuş ve ABD'yi baş düşman etmiş bir isim. Tam bir savaşcı. Sömürge ve istilaya karşı. Kısa kısa aforizmalardan oluşan bir Aylak Adam kitabı. Che'nin karakterini anlamak için fikirlerini anlamak için çok güzel bir eser. Gerçek bir vatansever. Doktorluktan savaşçılığa... Mükemmel bilgece görüşler ve davranışlar... Davasına sahip çıkan ve bu uğurda ölen güzel bir karakter.
İnsan içindeki tutkuyu yazara göre aşkı eylemlerine yansıttığı zaman "Devrimci" olabilir ancak. Yazarın ruhuna esir aldığı umut ve ateşi hiç küllenmeyen insanlığa yardım düşüncesi neredeyse her cümlesine her kelimesine yansımış. Belki bir gün bizler de, kendini yenileyen tutku ile yapılan eylemlerde bulunabilir kalbimdeki cesarete ulaşabilir ve kendi yolumuzu inşa edebiliriz.
Che'nin ilk okuduğum kitabıdır.Aynı zamanda en çok sevdiğim kitabıdır. Çünkü kitapta Dr. Che'nin arkadaşı Alberto Granado ve yoldaşları La Poderosa ile olan yolculuğu anlatılıyor. Daha doğrusu Che'nin tutmuş olduğu günlük bu kitap. Onun son sınıf tıp öğrencisi iken, içinde bulunduğu duruma ve ilerde bir ikon haline gelecek duruşuna, düşüncelerine tanık oluyoruz. Yaptığı yolculuklarda sıkça kullandığı "Mate çayı" belki sizin de ilginizi çekebilir. Ben ilk bu kitapta duymuştum ve o zamandan beri severek içerim (Gerçi zamanlarda kilo vermek için falan kullanılıyor :D ). Yolculuğu sırasında Latin Amerika halkının yaşadığı sefalet, yokluk ve zulümlere de değiniyor. Sömürülen köylüleri yakından tanıma fırsatı buluyor. Cüzamlı hastalara yaptığı yardımlar ise insanın yüreğini kıpırdatan türden. Arjantin, Şili, Peru, Amazonlar, Kolombiya, Venezuella, Miami (hatırlayabildiklerim) gibi pek çok yeri içeren bir güzergah izliyorlar. Bu yolculukta yoldaşları(La Poderosa) bozuluyor, tamir ediliyor ve daha pek çok olaylar gelişiyor.
Asıl olan Che'nin Marksist devrimci kişiliği bu yolculukta serpiliyor ve ilerleyen zamanlarda ise perçinleniyor.
Siyasi yönden rahatsızlık duyan okuyucular belki ön yargılı yaklaşabilir. Ama siyasi olarak çok ağır basan bir kitap değil. Bu kitapta Che henüz tıp öğrencisi ve kaşif içgüdüsü ile yolculuğa çıkıyor. Yolculukta dünya görüşü değişiyor. Ayrıca kitabın filmi de var. Onu da ayrıca tavsiye edebilirim. Müzikleri Gustavo Santaolalla'ya ait. Bu müzisyeni de tavsiye ederim. Bir tane film müziğini ekliyorum. Herkese iyi okumalar.

https://www.youtube.com/watch?v=mMSwgG4UOWo

NOT:İncelemeyi okurken bu müziği dinlerseniz süper olur :D
" Thanks to Che's invariable habit of nothing the main events of each day, we have rigorously exact,priceless and detailed information on the heroic final months of his life in Bolivya "
- Fidel Castro
Che'nin Kongo devrimi süresince yaşadıklarını anlatıyor ve başarısız olmaları nedeniyle yaptığı öz eleştirileri içeriyor. Che'nin kendi deyimiyle 'bir başarısızlık öyküsü'.
Bir insanı tanımaya çalışmanın ve gerek ruhsal gerekse şahsi yapısına yönelik anlamak yolunda gayretkeş adımlar atmanın dünyaya açılan bir kapı olduğunu duyumsadım ve duyumsuyorum. Büyüttüğüm ve beslediğim inanç, birçok noktası müphem kalmış hususları aydınlığa kavuşturduğu ölçüde istikrarlı sayılıyor.

Hangi ırk ve ülkenin ferdi olursa olsun gelişime açık efkâr-ı münevvere sahipleri, kısmen dahi ve yaşayış tarzımdan uzak da olsalar saygı duyacağım kimselerdir.

Che Guevera'nın aforizmaları hiç değilse ona ilişkin fikir edinmek bakımından önerimdir. Onaysa anlamaktan sonrasına yetişmesi muhtemel bir kavramdır.
Devrimin iç yüzüne dair bir kitap, haydi devrim deyince, devrimin olmayacağını kitabı okuyunca anlayacağınızı düşünüyorum. Ki öyle bir devrime gerek var ki bütün yenilikleri içinde barındırsın ve halk yüzyıllar sonra yeni bir devrime ihtiyaç duymasın.. Sadece devrimi bir hak olarak görmüş, hissetmiş, olabilen insanların katlanabileceği zorlukları CHE GUEVARA'nın günlüğünden, okuyoruz. Devrime kendisini adamış fertlerin yanı sıra, kaçakları, hainleri ve devrime destek veren insanları da görüyoruz. Koltuk başında oturanların değil, düşünceleri uğruna canlarını ortaya koyanların devrimi, sokağa dökülmek gibi dağları mesken edinmek..

Devrim bir hak olarak doğduğunda, düşüncelerde, karşısında ne tanklar ne de uçaklar durabilir. Devrimin en iç yüzüne, bireye ulaşan kitap. Ona ulaşmanızı sağlayan CHE GUEVARA
Che'yi seversiniz sevmezsiniz bilemem ama hiç tanımıyormuş gibi okuduğunuz zaman ne kadar yürekli bir kişi olduğu anlaşılıyor.Yaşadıklarını bir nebze anlamak için şiirlerine de göz atmak çok güzel bir duygu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ernesto Che Guevara
Unvan:
Arjantinli Doktor, Marksist Politikacı ve Dönemin Küba Gerillaları İle Enternasyonalist Gerillalarının Lideri
Doğum:
Rosario, Arjantin, 14 Mayıs 1928
Ölüm:
La Higuera, Bolivya, 9 Ekim 1967
Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che...

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 220 okur beğendi.
  • 566 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 769 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları