Evliya Çelebi

Yazar 7,4/10 · 65 Oy · 16 kitap · 254 okunma ·  52 beğeni
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
26 Nis 22:12

Şunu demek istiyorum ki: Bir insan gerçekten Allah'a teslim olursa, hiç ummadığı anda Allah ona yardım eder. Açsa doyurur, çıplaksa giydirir.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 67 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 67 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
E.PALA, bir alıntı ekledi.
15 Oca 20:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Trabzon
Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon'u 1455 senesinde fethetti. Su ve havasının güzelliğini beğenerek adına '' Tarb-ı Etsun '' dedi. Bu şehrin diğer adı da Batumzir ( Aşağı Batum ). Bir adı da Lezki şehridir. Bazıları da Tarb-ı Efsun derler Ama halkı, Trabzon ismini tercih etmişlerdir.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 190 - Rıhtım yayınları)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 190 - Rıhtım yayınları)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
27 Nis 12:13

Lalanın dünyası ne?
Aldanma dünyasına,
Dünya benim diyenin,
Gittik dün o yasına.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 99 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 99 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
24 Nis 11:39

Babasından Evliya Çelebi'ye Öğüt
Elimden tutup ayağa kaldırdı. Sağ eliyle sol kulağımı bükerek:

- Oğul!
Sakın ola besmelesiz yemek yeme. Adam yoksul olur. Sırrın varsa en yakınına bile söyleme. İyi adını kötüye çıkarma. Kötüye yoldaş olma. Zararını çok çekersin. Sen daima ileri yürü! Gözüm benim, geri kalma. Ekili tarlaya basma. Dost payına göz dikme. Bir şey koymadığın yere el uzatma. İki kişi konuşurken dinleme. Ekmek ve tuz hakkını gözet. Davetsiz bir yere gitme. Gidersen, güvendiğin yere, dürüst kimseye git. Sır sakla. Topluluklardan duyduğun sözleri aklında tut. Evden eve söz taşıma. Dedikodu etme, ahlaklı ol. Herkesle iyi geçin. İnatçı ve kötü sözlü olma. Yaşlılara saygı göster. Senden büyüklerin önünde gitme. Her zaman temiz ol. Haram ve yasak olan şeylere yaklaşma. Beş vakit namazını bırakma. İlim ve erdeminle meşhur ol.

Oğul!
Büyük adamlarla, vezirlerle beraber olursun. Dünya için bir şey isteme ki kendinden nefret ettirme. Eline geçen malı boş yere harcama. Tutumlu ol ki kimseye muhtaç olma. Su uyur, düşman uyumaz. Uyanık ol. Allah yardımcın olsun. Bu öğüdümü kulağına küpe et, deyip enseme bir pehlivan tokadı vurmasın mı?

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 24 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 24 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
27 Nis 22:17

Ee, dünya bu. Bir kararda durmuyor insanoğlu. Zaman oluyor, melekleri hayran ediyor. Gün geliyor, şeytan utanıyor ondan.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 120 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 120 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
Büşra A., bir alıntı ekledi.
07 Kas 2017 · İnceledi

- Allah'a ve Râsûlüne âşık bu Evliya Çelebi şefaat diler, dedi.
Dokunsalar ağlayacak gibi idim. Her tarafım titriyordu. Aklım başımdan uçmuştu sanki. Hiç halime bakmadan, haddimi bilmeden Hz. Peygamber'in mübarek ellerine dudaklarımı kondurdum. Dileğimi söyledim ama heyecandan " Şefaat Ya Rasûllah" diyeceğime " Seyahat Ya Râsullah" demişim. Hz. Peygamber tebessüm buyurdular.
- Seyahat ve ziyareti bu kuluna kolay eyle Ya Rabbî, dediler ve dua buyurdular.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 22 - Timaş Yayınları)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 22 - Timaş Yayınları)
BİLAL ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sırrı öyle bir sakla ki vücudundaki canın duymasın.
Yanlışlıkla ağzına alma ki dilin duymasın.

Seyahatname, Evliya Çelebi (Sayfa 64)Seyahatname, Evliya Çelebi (Sayfa 64)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
24 Nis 11:03

- Nedimliğin ne olduğunu bilir misin sen?

Cevap verdim:
- Padişahım, herkes ile iyi geçinip sohbet edene, sıkıntıyı dağıtıp huzur verene nedim derler.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 19 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 19 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
Mete Karagöl, bir alıntı ekledi.
02 Mar 13:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

nasıl gezgin oldu?
... şaşırarak "şefaat ya resulallah" diyeceğim yerde "seyahat ya resulallah" demişim. peygamberimiz hemen gülümseyip: allah sağlık ve selametle şefaatimi, seyahati ve ziyareti sana kolay kılsın, dediler.

Seyahatname, Evliya Çelebi (Sayfa 10 - mutena yayın)Seyahatname, Evliya Çelebi (Sayfa 10 - mutena yayın)
E.PALA, bir alıntı ekledi.
15 Oca 19:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bitlis şehri
Bitlis şehrinin adı aşılmaz kaleyi yapan İskender'in sadık kölesi Bitlis'ten ileri gelmektedir.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 113 - Rıhtım yayınları)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 113 - Rıhtım yayınları)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
24 Nis 11:22

İlahi Evliya Çelebi...
Dokunsalar ağlayacak gibi idim. Her tarafım titriyordu. Aklım başımdan uçmuştu sanki. Hiç halime bakmadan, haddimi bilmeden Hz. Peygamber'in mübarek ellerine dudaklarımı kondurdum. Dileğimi söyledim ama heyecandan "Şefaat Ya Rasûlallah" diyeceğime "Seyahat Ya Rasûlallah" demişim. Hz. Peygamber tebessüm buyurdular.

- Seyahat ve ziyareti bu kuluna kolay eyle Ya Rabbî, dediler ve dua buyurdular.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 22 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 22 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
28 Nis 11:35

Bütün saz ve makamlarda ruha gıda vardır.

Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 172 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)Seyahatname'den Seçmeler, Evliya Çelebi (Sayfa 172 - Lacivert Yayınları - Antik Şark Klasikleri: 8)
2 /