Eyüp Sabri Ercan

Eyüp Sabri Ercan

Yazar
8.2/10
26 Kişi
·
95
Okunma
·
7
Beğeni
·
2.598
Gösterim
Adı:
Eyüp Sabri Ercan
Unvan:
Çocuk ve ruh sağlığı profesörü
Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan, İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Tıp Bilimleri Sınavlarını (United States Medical License Exam; USMLE) kazanmıştır. 1997 yılında uzmanlık eğitiminin bir bölümünü Kanada’da sürdürmüştür. 1999 yılında Prof. Dr. Cahide Aydın’la birlikte yazdıkları “Anne Baba ve öğretmenler için Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” isimli kitabını yayımlamış ve bu kitabın toplam Gendaş ve Pupa Yayınevlerinden 19 basımı yapılmıştır. 2004 yılında Prof. Dr. Atilla Turgay ile birlikte yazdıkları, çocuk ve ergenlerde depresyonu konu alan “Mutlu Çocuk Mutsuz Çocuk” isimli ikinci kitabı ise Remzi Kitabevi ve Doğan Kitap Yayınevlerinden toplam 6 basımı yapılmıştır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu konusundaki 2. Kitabı Doğan Kitap tarafından 2008 yılında yayımlanmış ve 2013 yılında kitabın ondördüncü basımı yapılmıştır. Türkiye Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kılavuzunun (2008) birinci yazarı olan Dr. Ercan Dünya Psikiyatri Birliği Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu komisyonu üyesidir. Dr. Eyüp Sabri Ercan 2013 yılında Amerika Sağlık Bakanlığı Psikiyatri Bölümü tarafından konuk araştırmacı olarak davet edilmiştir. 2014 yılı Nisan ayında Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği başkanlığına seçilmiştir. 2000 yılı İzmir Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Araştırma Birincilik Ödülü’nü, 2001 yılı Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi Ödülü’nü, 2003 yılı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Derneği En Başarılı Bilimsel Araştırma Poster Ödülü’nü, 2005 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma İkincilik Ödülü’nü, 2009 yılı Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği Proje Ödülü’nü, 2010 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma İkincilik Ödülü’nü, 2011 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma Birincilik Ödülü’nü, 2012 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma Posteri Birincilik Ödülü’nü, 2012 yılı Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Proje Ödülü’nü, 2012 yılı Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Ödülü’nü, 2013 yılı Klinik Psikofarmakoloji Bülteni Araştırma Birincilik Ödülü'nü kazanmıştır. 2013 yılında 6-9 Haziran tarihlerinde Milano'da gerçekleştirilen 4.Dünya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu kongresinde dünyada ilk olan 'Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Alt Tiplerinin Genetik, Nöropsikolojik ve Çoklu Beyin Görüntüleme Yöntemleriyle Değerlendirilmesi' çalışması ile ''En iyi araştırma ödülü'nü'' kazanmıştır ve Otizmde Metilfenidata Yetersiz Yanıt: CES 1 Enzim sizteminin rolü var mı? adlı çalışması ile en iyi poster turuna katılmıştır.
NEYİ YAŞAMAK İSTİYORSAN ONU YAŞA

Öyle bir hayat yaşıyorum ki,
Cenneti de gördüm, cehennemi de.
Öyle bir aşk yaşadım ki,
Tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de.
Bazıları seyrederken hayatı en önden,
Kendime bir sahne buldum oynadım.
Öyle bir rol vermişler ki,
Okudun okudum anlamadım.
Kendi kendime konuştum bazen evimde,
Hem kızdım hem güldüm halime,
Sonra dedim ki “söz ver kendine”
Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin,
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin,
Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin.
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.
Öyle bir hayat yaşadım ki, son yolculukları erken tanıdım
Öyle çok değerliymiş ki zaman,
Hep acele etmem bundan, anladım.

-Nietzsche
Kardeşlerden birinde DEHB varsa diğerinde DEHB olma olasılığı yüzde 32 dolaylarındadır. Daha çarpıcı olan, anne-babadan birisinin DEHB olması durumunda çocuğun DEHB olma olasılığı yüzde 50 olmasıdır
Başkalarına zarar verme, vurma , kırma hiperaktivite belirtilerinden değil davranım bozukluğu adlı bir başka hastalığın belirtilerindendir
DEHB genetik olarak kalıtılan genetik özellikler ile çevresel biyolojik faktörlerin (kurşun-sigara-alkol gibi zehirli maddelere maruz kalma) etkileşimi sonucunda beyinde nörobiyolojik bozukluklara yol açan bir hastalıktır.
Öyle bir hayat yaşıyorumki,
Cenneti de gördüm, cehennemi de,
Öyle bir aşk yaşadım ki,
Tutkuyudagördü,pes etmeyi de,
Bazıları seyrederken hayatı en önden,
Kendime bir sahne buldum oynadım,
Öyle bir rol vermişler ki,
Okudumokudum anlamadım,
Kendi kendime konuştum bazen evimde,
Hem kızdım hem güldüm halime,
Sonra dedim ki 'söz ver kendine'
Denizleri seviyorsan,dalgaları da seveceksin,
Sevilmek istiyorsan,önce sevmeyi bileceksin,
Uçmayı seviyorsan,düşmeyi de bileceksin,
Korkarak yaşıyorsan,yalnız hayatı seyredersin,
Öyle bir hayat yaşadım ki, son yolculukları erken tanıdım,
Öyle çok değerliymii ki, zaman,
hep acele etmem bunda, anladım.
glbanu
glbanu Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'yu inceledi.
256 syf.
·6/10
Çocuğum için almıştım, çok güzel , yol gösterici bilgiler var. Beynin bu durumlarda nasıl algıladığını da görsellerle anlatmış. İlaç tedavisi uygulaması da kitabında yer alıyor. Bu sorundan muzdarip olan ebeveynlere öneririm.
220 syf.
·11 günde
~~Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu |Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan~~
🧠 Her öğretmenin yıllar içersinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan bir ya da birden fazla öğrenci ile yolları kesişir. Öğrenciye bilinçli bir yaklaşım sergileyebilmek, ebeveynlere doğru rehberlik yaparak onları uzmana yönlendirebilmek adına her öğretmenin bu konu ile ilgili bilgisi olması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca sadece öğretmenler için değil çocuğunuz ya da çevrenizde bu sorunu yaşayan birileri varsa okuyup bilgi edinmenizde fayda var.
🧠Kitapta DEHB nedir, ne gibi belirtileri vardır, kimlerden yardım alınabilir, tedavi sürecinde neler yapılmaktadır gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
🧠Erişkinlerde DEHB belirtilerinin neler olduğunu ve iş hayatını nasıl etkilediğinden de bahsediliyor.
🧠Yaşanmış örneklerden bahsedilerek, çok fazla bilimsel kavram kalabalığına girmeden bilgilendirici ve yol gösterici bir kitaptı. Sadece biraz fazla tekrara girmesi okurken az da olsa sıkılmalara yol açabilir.
Kitaptan Alıntılar:
•İlk bakışta pek çoğumuza ilginç gibi gelse de DEHB de miyop gibidir. Yalnız burada bozuk olan göz “beynin gözü” dür.
•Ama gözümüz gibi beyin gözümüzün bozukluğunu da erken tanıyıp tedavi edersek bu olası sorunları en aza indirebiliriz
•Başkalarına zarar verme, vurma , kırma hiperaktivite belirtilerinden değil davranım bozukluğu adlı bir başka hastalığın belirtilerindendir
•Sanıldığının aksine anne-babanın çocuğuna hatalı davranması gibi nedenlerle DEHB oluşmaz.
•DEHB genetik olarak kalıtılan genetik özellikler ile çevresel biyolojik faktörlerin (kurşun-sigara-alkol gibi zehirli maddelere maruz kalma) etkileşimi sonucunda beyinde nörobiyolojik bozukluklara yol açan bir hastalıktır.
•Dikkat eksikliği belirtileri olan çocukların çocuk psikiyatrisince anlaşılması çoğunlukla bu çocukların depresyon ve anksiyete (kaygı) belirtileri nedeniyle başvurularında gerçekleşir.
Çünkü devamlı kendi zihinsel kapasitesinin altında okul başarısı elde eden, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından ilgisiz veya sık sık eleştirilen çocukta özdeğerlilikte ( benlik saygısında ) düşüşe , huzursuzluk ve kaygı belirtilerinde ise artışa yaygın bir biçimde rastlanmaktadır.
•DEHB toplumda yaklaşık olarak yüzde 5-7 gibi çok yüksek bir oranda görülen tıbbi bir hastalıktır
•DEHB aynı astım, şeker hastalığı veya hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır
•DEHB erken tanınıp tedavi edilirse son derece iyi düzelebilen bir hasalıktır
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
•Zaman değişiyor, olanaklar artıyor; buna paralel olarak çocukların sorunları da değişiyor. Ve anne babalara bu sorunların çözümü için yeni yaklaşımlar gerekiyor. Bu yaklaşımlarla ilgili günümüz gerçeklerine uygun bir kılavuz niteliğinde yazılmış, uygulanabilir tavsiyelerin yer aldığı, doyurucu bir çalışma.
•Sade ve oldukça akıcı diliyle çok kolay okunan ve çocuk yetistirirken gerekli olan en temel yaklaşımları özetleyen, ebeveyn olan/olacak herkese yardımcı bir kitap.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Mükemmel ötesi.. kesinlikle yararlı bir kitap.. Bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğini gayet iyi bir şekilde anlatan bu kitap tüm ailelerin okuması gerekiyor.
256 syf.
DEHB nedir, oluşma nedeni, tedavisi, hangi ilaçların nasıl kullanılacağı ve ailenin DEHB konusunda bilgilendirildiği, yönlendirildiği sade, anlaşılır ve akıcı bir kitap. DEHB konusunda bilinçli olunmadığı zaman hem çocuk için hem aile için zor bir süreç yaşanmakta ve her iki tarafı da yıpratmaktadır. Kitap anne-babanın çocuğu iyi anlayabilmesi ve bazı şeylerin çocuğun elinde olmadan gerçekleştiğini belirtmesi açısından oldukça faydalı. DEHB hakkında okuduğum ilk kitap ve kitap beni bu konuda doyurdu diyebilirim.
220 syf.
·8/10
Hayatın içindeyseniz, anne babayasanıž,öğretmenseniz, sağlıkçıysanız... Kısacası mutlaka okumalısınız. Her şey somut örneklerle, terime boğulmadan anlatılmış. Sadece bazı kısımların çok tekrar etmesi can sıkıyor.
256 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Kitapta anlatılanlar bilgi açısından çok iyiydi ama anlatımı beni çok yordu.Bu tür rahatsızlığı olan çocuklar konusunda ne yapmamız, nasıl davranmamı gerektiği de çok iyi açıklanmamış

Yazarın biyografisi

Adı:
Eyüp Sabri Ercan
Unvan:
Çocuk ve ruh sağlığı profesörü
Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan, İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Tıp Bilimleri Sınavlarını (United States Medical License Exam; USMLE) kazanmıştır. 1997 yılında uzmanlık eğitiminin bir bölümünü Kanada’da sürdürmüştür. 1999 yılında Prof. Dr. Cahide Aydın’la birlikte yazdıkları “Anne Baba ve öğretmenler için Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” isimli kitabını yayımlamış ve bu kitabın toplam Gendaş ve Pupa Yayınevlerinden 19 basımı yapılmıştır. 2004 yılında Prof. Dr. Atilla Turgay ile birlikte yazdıkları, çocuk ve ergenlerde depresyonu konu alan “Mutlu Çocuk Mutsuz Çocuk” isimli ikinci kitabı ise Remzi Kitabevi ve Doğan Kitap Yayınevlerinden toplam 6 basımı yapılmıştır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu konusundaki 2. Kitabı Doğan Kitap tarafından 2008 yılında yayımlanmış ve 2013 yılında kitabın ondördüncü basımı yapılmıştır. Türkiye Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kılavuzunun (2008) birinci yazarı olan Dr. Ercan Dünya Psikiyatri Birliği Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu komisyonu üyesidir. Dr. Eyüp Sabri Ercan 2013 yılında Amerika Sağlık Bakanlığı Psikiyatri Bölümü tarafından konuk araştırmacı olarak davet edilmiştir. 2014 yılı Nisan ayında Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği başkanlığına seçilmiştir. 2000 yılı İzmir Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Araştırma Birincilik Ödülü’nü, 2001 yılı Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi Ödülü’nü, 2003 yılı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Derneği En Başarılı Bilimsel Araştırma Poster Ödülü’nü, 2005 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma İkincilik Ödülü’nü, 2009 yılı Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği Proje Ödülü’nü, 2010 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma İkincilik Ödülü’nü, 2011 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma Birincilik Ödülü’nü, 2012 yılı Fahrettin Kerim Gökay Araştırma Posteri Birincilik Ödülü’nü, 2012 yılı Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Proje Ödülü’nü, 2012 yılı Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Ödülü’nü, 2013 yılı Klinik Psikofarmakoloji Bülteni Araştırma Birincilik Ödülü'nü kazanmıştır. 2013 yılında 6-9 Haziran tarihlerinde Milano'da gerçekleştirilen 4.Dünya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu kongresinde dünyada ilk olan 'Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Alt Tiplerinin Genetik, Nöropsikolojik ve Çoklu Beyin Görüntüleme Yöntemleriyle Değerlendirilmesi' çalışması ile ''En iyi araştırma ödülü'nü'' kazanmıştır ve Otizmde Metilfenidata Yetersiz Yanıt: CES 1 Enzim sizteminin rolü var mı? adlı çalışması ile en iyi poster turuna katılmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 95 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.