Eyüp Sabri Paşa

Eyüp Sabri PaşaPeygamber Efendimizin (s.a.v) Hayatı yazarı
Yazar
Çevirmen
9.3/10
26 Kişi
94
Okunma
14
Beğeni
2.741
Görüntülenme

Hakkında

Eyüp Sabri Paşa Sultan İkinci Abdülhamid Han devri amirâllerinden. İsmi Eyyûb Sabri olup, Yenişehir civârındaki Urmiye’de doğdu. Doğum târihi bilinmemektedir. 1890 (H.1308) târihinde İstanbul’da vefât etti. Bayramiye yolu büyüklerinden, ilim irfân sâhibi olan hocası İdrîs-i Muhtefî’nin Kasımpaşa’da Kulaksız Câmii karşısında bulunan yokuşun alt başındaki kabrinin ayak ucuna defnedildi. Eyüp Sabri Paşa, Sultan İkinci Abdülhamîd Han zamânında yetişen, çalışkan, âlim bir deniz paşasıydı.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Urmiye
Ölüm:
1890

Okurlar

14 okur beğendi.
94 okur okudu.
11 okur okuyor.
62 okur okuyacak.
5 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
İyiyi görenlerin gözünde her kötü iyi görünür.
Sayfa 556 - SemerkandKitabı okudu
Reklam
Allah'ın muradı, bir şeyin olmasını dilediği takdirde yaratılmışlardan hiçbir varlık, buna engel olacak perdeyi çekemez.
Sayfa 56 - SemerkandKitabı okudu
Yiğit ancak Ali'dir, kılıç da ancak Zülfikar'dır.
Sayfa 207 - SemerkandKitabı okudu
“Yâ Resûlallah! İnsanoğlunun postundan su içilmez, makbul olan dilde açıklık ve cennet istikâmetinde olmaktır.”
Sayfa 409 - Semerkand YayınlarıKitabı okudu
Peygamber efendimizi Medine de karşılayan Müslümanlar.
Veda tepesinden ay doğdu üzerimize Allah'a sığındığımız sürece şükür bize vaciptir Ey bize gönderilen elçi, güzel bir sözle bize geldin Bize sevinç ve neşe getirdin, ey hayırlı davetçi hoş geldin. Yesrib'in her bir parçası için ebedi şeref bahşettin.
Sayfa 113 - SemerkandKitabı okudu
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
557 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
41 günde okudu
Mahmudü’s-Siyer
‘Şefaât hastanesinin tabibi’ ‘Peygamberlik tahtını süsleyen sultan’ ‘Tebliğ bağının hoş salınışlı selvisi’ ‘Tâhâ ve ‘Biz Seni âlemlere rahmet olarak gönderdik’ tahtının sultanı’ ‘Parlak şeriat binasının bânisi’ *** Eyüp Sabri Paşa’nın kaleminden ‘Mahmudü’s-Siyer (Hz. Peygamber’in Hayatı) kitabını bitirdim. Ekim ayı ve kasım ayının ilk haftası seyahatlerimiz ve bilhassa telâşlarımız yüzünden kitabı vaktinde bitiremedim. Bitirdikten sonra kitap hakkında birkaç kelime yazmasam da olmazı. Kitabın müellifi bir Osmanlı paşası. Ve altını çizmekte elzem görüyorum ki; mânen bir şeyh efendinin de müntesîbi… Uzun süre Hicaz bölgesinde devletine hizmet etmiş ve Hicaz bölgesinde kaldığı süreçte bölgenin tarihiyle ilgilenmiş ve ilgisinin, okuma ve öğrenme sevgisinin semeresi olarak elimizdeki eser başta olmak üzere birçok eser kaleme almış. Eşsiz bilgiler ihtiva etmesinden ziyade eser için bence en önemli husus; içeriğinde Hz. Peygamber hakkında çok güzel ifadelerinin bulunması… Bazılarını kaydırmalı bir hâlde gönderiye de ekledim. Hz. Peygamber’i övmeyi bile engellemek isteyen garip akımların aksine eser, müthiş bir peygamber iltifatnâmesi desem bence yanılmam… Ayrıca her konu başlığı altında beyitler bulunması da bir diğer önemli husus… Siyer alanında 11-12 yaşımdan beri okumalar yapıyorum ama bu eser benim için çok çok farklı bir konuma yerleşti. Siyer alanında, Hz. Peygamber’in sevgisinde derinleşmek adına mükemmel bir eser olduğunu düşünüyorum.
Peygamber Efendimizin (s.a.v) Hayatı
Peygamber Efendimizin (s.a.v) HayatıEyüp Sabri Paşa · Semerkand Yayınları · 201078 okunma
368 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitap Osmanlı devlet adamlarından Eyüp Sabri Paşa'nın yazmış olduğu güzel bir eser. Kitap, orijinal Osmanlıca metin, latinize metin ve sadeleştirilmiş metin olmak üzere her kesime hitabet edecek şekilde basılmış. Ayrıca kitabın girişinde Mehmet Şevket Eygi'nin yazdıkları da pek değerli. Son olarak kitap yazılı kaynakların yanında dönemin şifahi kaynaklarını da okuyucuya aktarması bakımından kıymetli bir eser.
Tarih-i Vehhabiyan (Vehhabiler Tarihi)
Tarih-i Vehhabiyan (Vehhabiler Tarihi)Eyüp Sabri Paşa · Bedir Yayınları · 20214 okunma