Fakir Baykurt

Yazar 8,5/10 · 373 Oy · 48 kitap · 1227 okunma ·  222 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

222 okur beğendi.
373 puanlama · 288 alıntı
2 haber · 8.025 gösterim
1.227 okur kitaplarını okudu.
886 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
9 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Fakir Baykurt'un Biyografisi

Fakir Baykurt (Asıl adı Tahir'dir) (d. 15 Haziran 1929, Burdur - 11 Ekim 1999, Almanya) Türk yazar, sendikacıdır.

Çocukluğu
Fakir Baykurt (Asıl adı Tahir'dir) Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy'de doğdu, Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber şu sözleri ile 1929 yılında haziran ortası olduğu varsayılmaktadır; “1929 doğumlu olduğum doğru. Ay, gün bilinmiyordu. Anamla konuştuk. Köyde orak mevsimi. Tarlada sancılanıp eve gelmiş. Haziran ortasıdır...” Tahir Baykurt’un annesinin adı Elif ve babasının adı Veli’dir. Doğduğunda ona savaşlarda vurulup geri dönmeyen Amcasının adı olan Tahir adı verilir. Tahir 1936 yılında Akçaköy İlkokulu'na başlar ve iki yıl sonra babasını kaybeder. Babasının ölümünden sonra dayısı Osman Erdoğuş tarafından Balıkesir iline bağlı Burhaniye köyüne götürülür ve orada dayısının yanında dokumacılık yapmaya başlar. II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile dayısı askere alınır ve Tahir Akçaköy’e dönerek okula devam etme imkânı bulur. 1942 yılında ağır bir sıtma geçirir bu dönem aynı zamanda şiir yazmaya başladığı dönemdir.

Köy Enstitüsü yılları
İlkokulu bitirdikten sonra Isparta Gönen Köy Enstitüsü'ne yazılır. Köy enstitüsü yıllarında özellikle şiire olan ilgisi artar, kendini okumaya verir. Bu dönemde özellikle Türkçe'ye çevrilen klasikleri okur. Fakir Baykurt Köy enstitüsündeki yıllarını ve kendisine kazandırdıklarını şu şekilde anlatmıştır;
“...Köy enstitüsü benim için olağanüstü bir fırsat oldu. İlkokulu bitirdikten sonra gidebileceğim başka hiçbir okul yoktu. Ailemin gücü yetmezdi. Ben okumak istiyordum enstitü benim gibi köy çocuklarını çağırıyordu...”
“...Klasiklerin en iyi okuru enstitülü gençlerdi. Ceplerimizi ona göre yaptırırdık, kitap sığsın. Kız arkadaşlarımız koyun kuzu gütmeye giderken, torbaya azıkla birlikte kitap da katardı... ”

Bu yıllarda Bursa Cezaevi'nde olan Nazım Hikmet’in şiirleri ise gizli gizli yayılmaktadır. Tahir Baykurt da bu dönem Nazım Hikmet’in şiirlerini bulur ve gizli gizli okumaya başlar.

“...Kitaplıkta Nazım Hikmet’in kitapları yoktu. Yasaklandığını öğrenince Civril’in bir köyüne gidip onları buldum. Nazım’ın yedi kitabını kendi yaptığım defterlere kitap harfleri ile yazıp defalarca okudum.”

Köy enstitüsü yıllarında ilk şiiri Fesleğen Kolum Eskişehir’de çıkan Türke Doğru dergisinde çıkar. Edebiyata olan ilgisinden dolayı enstitüde de kitaplığın yönetimine seçilir ve daha fazla okuma fırsatı bulur. 1947 yılında Köy Enstitüleri ve Kaynak Dergisi'nde şiirleri çıkar ve bu yıllarda once şiirlerinde daha sonra tüm yazılarında Fakir Baykurt adını kullanmaya başlar. Köy enstitüleri üzerindeki baskıların artması ile birlikte tüm enstitülere daha baskıcı yönetimler atanmaya başlar. Bu dönemde enstitüler daha önceki bir çok özelliğini yitirmeye başlarken eski öğrencilerin yaşam alışkanlıkları da bu yeni yönetimlerce sorun olmaya başlar. Fakir Baykurt da yeni atanan müdürle sorunlar yaşar ve defalarca kovuşturmaya maruz kalır. Ancak 1947 yılında Köy enstitüsünü başarı ile bitirir ve Yeşilova’nın Kavacık Köyü'ne öğretmen olarak atanır.

Öğretmenlik ve yazarlık yılları
1951 yılında ölene kadar birlikte olacağı Muzaffer Hanım’la evlenir. Bu yıl ayrıca körbağırsağı patlar ve iki kez amelliyat olur. Öğretmenliği Dereköy’e aktarılır. Üzerindeki baskılar devam eder, savcılıkça evine baskın yapılır ve koğuşturma geçirir. 1953 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’ne girer ve bir sene sonra bu sefer Gayret Dergisi’nde çıkan bir yazısı nedeni ile yargılanır. 1955 yılında Gazi Enstitüsü'nü de başarı ile bitirirerek Hafik’de açılan ortaokula atanır. Aynı yıl ilk kitabı olan Çilli yayınlanır. 1957 yılında askere alınır ve Ankara Piyade Yedek Subay Ortaokulu’na öğretmen olarak atanır. İlk kızı Işık da bu yıl dünyaya gelir. 1958 yılında ilk romanı Yılanların Öcü Cumhuriyet Gazetesi’nin açtığı Yunus Nadi Roman Ödülleri'nde birinci olur. Ancak roman nedeni ile hem Baykurt hem Cumhuriyet koğuşturma geçirir. Baykurt bu dönemden sonra Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmaya başlar. Askerlikten sonra Şavşat Ortaokulu'na öğretmen olarak atanır ve ikinci kızı Sönmez dünyaya gelir. Yılanların Öcü adlı romanı da Remzi Kitapevi tarafından basılır. Ardından Köy ve Eğitim Yayınları tarafından Efendilik Savaşı adlı kitabı yayımlanır. Cumhuriyet’teki bazı yazıları yüzünden öğretmenlikten alınıp Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Yapı İşleri Bölümü’nde görevlendirilir. Sürüp giden yazıları ve Yılanların Öcü romanı yüzünden Bakanlık buyruğuna alınarak cezalandırılır. Altı ay açıkta kaldıktan sonra 27 Mayıs 1960’da Ankara İlköğretim müfettişliğine atanır ve aynı yıl Efkar Tepesi adlı kitabı basılır. 1961 yılında yazarın Yılanların Öcü adlı romanı tiyatroya ve filme uyarlanır. Tiyatro gösterimi yasaklanır, film ise ancak Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in konuya el koyması ile gösterime girer ancak filmin gösterimi sırasında olaylar çıkar. Bu yıl ayrıca yazarın Onuncu Köy, Karın Ağrısı, Irazca’nın Dirliği kitapları yayımlanır. Bir sene sonra yazarın oğlu Tonguç dünyaya gelir. Baykurt Amerika’ya giderek, Bloomington’daki Indiana Üniversitesi’nde göze kulağa hitap eden ders araçları ve yetişkinler için yazma öğrenimi görür. 1963 yılında yurda dönerek Ankara İlköğretim müfettişliği görevini sürdürür. Onuncu Köy Bulgarca’ya çevrilir ve kitapları Bulgaristan’da Türkçe olarak da basılır. Yılanların Öcü ile Irazca’nın Dirliği de Almanya’da, “Die Racheder Schlangen” adıyla basılır. Yılanların Öcü Rusça’ya çevrilir.

Türkiye Öğretmenler Sendikası
1965 yılında TÖS’ün kuruluşuna katılır ve genel başkan seçilir. 1966 yılında İlköğretim müfettişliğinden uzaklaştırılarak yeni kurulan Milli Folklor Enstitüsü’nde uzman olarak atanır. Kaplumbağalar ve Amerikan Sargısı romanları yayımlanır. 1967 yılında Onuncu Köy adlı eseri de Rusça’ya çevrilir. Yazıları ve TÖS’teki çalışmaları yüzünden sık sık kovuşturma geçiren Baykurt Gaziantep’in Fevzipaşa bucağına sürülür. TÖS “Devrimci Eğitim Şurası”nı düzenler. Bir yıl sonra da TÖS “Büyük Eğitim Yürüyüşü”nü bir sene sonra da Genel Öğretmen Boykotu’nu düzenler. Bu faaliyetlerinden sonra tekrar görevden alınarak bakanlık emrine alınır ancak Danıştay kararı ile görevine geri döner. 1970 yılında Fevzipaşa’dan Ankara’ya Ortadoğu Teknik Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Yayın Müdürlüğü görevine getirilir. Anadolu Garajı ve Tırpan kitapları yayımlanır. Tırpan ve Sınırdaki Ölü ile TRT Ödülleri'ni kazanır. Ardından Onbinlerce Kağnı adlı kitabı yayımlanır.

Sıkıyönetim yılları
1971’de ordunun yönetime el koyması ile başlayan sıkıyönetim döneminde Baykurt iki kere gözaltına alınır. Aynı yıl Tırpan ile Türk Dil Kurumu Ödülü'nü kazanır. Kitaplarının yeni basımları yapılırken yazar askeri tutukevinden Ankara Merkez Cezaevi'ne aktarılır. 1973 yılında Can Parası ve Köygöçüren basılır. Baykurt’un yurt dışına çıkışı da yasaklanmıştır. 1974 yılında İçerdeki Oğul basılır. Keklik romanını yazar. Can Parası ile Sait Faik Ödülü'nü kazanır. Askeri Yargıtay’da TÖS Davası’ndan beraat etder. Sınırdaki Ölü ve Keklik kitap olarak basılır. 1976 yılında Sakarca basılır.

Emeklilik Yılları
Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olan Baykurt Madaralı Roman Ödülü’nün kuruluşuna yardımcı olur. 1977 yılında İsveç’te öğretmen yetiştirme çalışmalarına katılır ve Yayla romanı basılır. Frankfurt Uluslar arası Kitap Fuarı’na katılır ve Almanya, Hollanda ve İsviçre’ye geziler yapar, göçmen işçilerle iletişim kurar. 1978 Yılında Sakarca sahneye uyarlanarak İstanbul Şehir Tiyatroları'nca oynanır. Kara Ahmet Destanı ile Orhan Kemal Ödülü’nü kazanır ve Kültür Bakanlığı'na danışman olur. 1979 yılında Tırpan adlı eseri de tiyatroya uyarlanır. Devlet Tiyatrosu tarafından İzmir, Ankara ve Antalya’da oynanır. Baykurt, göçmen işçi konusunu incelemek üzere tekrar Almanya’ya gider. Duisburg şehrinde yaşamaya başlar. Yandım Ali kitap olarak basılır. Bu döenmde ODTܒde öğrenci olan oğlu Tonguç da tutuklanır. 1980 yılında Tırpan İstanbul Şehir Tiyatroları'nca da sahneye konulur ve iki mevsim oynanır. Tırpan’dan ötürü Baykurt ve Taner Barlas, “Avni Dilligil En Başarılı Yazar” ödülü kazanırlar. Suna Pekuysal’da “En Başarılı Oyuncu” seçilir. Rur Havzası’nda Türk işçi çocukları için başlatılan RAA programında görev alır ve bir İngiltere gezisi yapar. Kızı Işık da bu yıl tutuklanır. Baykurt, Taner Barlas ve oyunda rol alan sanatçılar “İsmet Küntay Ödülü” kazanırlar. Tırpan’daki oyunu nedeniyle Suna Pekuysal “Ulvi Uraz Ödülü”nü kazanır.

1981’de Sakarca İsveç’te çizgi film yapılır ve Macarca’ya da çevrilir. DDR’de bir inceleme gezisi yapar. Öyküleri Gürcistan’da da kitap olarak basılır. Kaplumbağalar filminin senaryo çalışmalarına katılmak üzere İsviçre’nin Neuchatel şehrine gider. Almanya’daki göçmen işçilerin yaşamını konu alan öyküleri Gece Vardiyası adıyla basılır. İşçi çocuklarının yaşamını dile getiren öyküleri de Barış Çöreği adıyla basılır. Kitaptan yapılan seçmeler Almanya ve Hollanda’da iki dilli olarak yayımlanır. 1983 yılındaYüksek Fırınlar kitap olarak basılır. Oğlu Tonguç’la birlikte Sovyetler Birliği gezisi yapar. Moskova, Bakü, Batum ve Leningrad şehirlerine ve Yasnaya Poliana’ya giderek Tolstoy’un Yurtluğu’nu ziyaret eder.

1984 yılında Berlin Senatosu Çocuk Yazını Ödülü’nü kazanır. Gece Vardiyası ve Kara Ahmet Destanı Almanca, Yılanların Öcü ile Irazca’nın Dirliği Bulgarca basılır. Türkiye’de “Barış Derneği İkinci Davası”nda sanık olarak aranır. 1985 yılında Gece Vardiyası ile Alman Endüstri Birliği BDI’nin Yazın Ödülü’nü alır. Dünya Güzeli ve Saka Kuşları adlı Kitapları Türkçe ve Almanca olarak basılır. 1986 yılında Duisburg’ta öğretmenliğe başlar ve yurt dışında oluşan Türkiye Aydınlarıyla Dayanıma Girişimi’nin yönetiminde görev alır. Duisburg Treni adlı eseri basılır. Kopenhag’ta Dünya Barış Kongresi’ne katılır aynı yıl Koca Ren basılır.

1987 yılında Keklik romanı 20 öyküsüyle birlikte Rusça’ya çevrilip basılır. Londra’ya bir gezi yaparak Highgate’te Karl Mar

Fakir Baykurt'un Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (87 Oy) ·  390 Okunma
2. Kaplumbağalar (100 Temel Eser M.E.B. Tavsiyeli)
8,3/ 10  (59 Oy) ·  224 Okunma
9,1/ 10  (27 Oy) ·  99 Okunma
8,5/ 10  (23 Oy) ·  69 Okunma
8,6/ 10  (11 Oy) ·  24 Okunma
8,9/ 10  (9 Oy) ·  18 Okunma
7,8/ 10  (6 Oy) ·  16 Okunma
9,3/ 10  (4 Oy) ·  14 Okunma
9,0/ 10  (3 Oy) ·  13 Okunma
7,5/ 10  (2 Oy) ·  8 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  7 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  6 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Ebru Hacıalioğlu, bir alıntı ekledi.
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Beyim diyor, bizim yolumuz, köprümüz, çeşmemiz yok; kitaplığı ne yapacağız? Anlatıyorum ona: Eğer kitaplığınız olursa, yolunuz, çeşmeniz, köprünüz de olur!"

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 47)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 47)
Zagor, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Fatih Sultan Mehmet
Sık sık Fatih'in ünlü sözünü düşünüyorum. "Bir şehir kurmanın olmazsa olmaz üç yapısı vardır: Kitaplık, kanalizasyon, hamam."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 77 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 77 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor, bir alıntı ekledi.
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Cahilliği yok edecek ilaç bilim değil mi? Evet, bilim. İşte o da kitapların içindedir. Cahilliği ancak okumakla yenebiliriz. Karanlığı okuyup öğrenmekle, kafayı ışıklandırmakla yenebiliriz."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 40 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 40 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
İlayda G., bir alıntı ekledi.
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Öğretmen
Öğretmen ne demek, ben biliyorum. Öğretmen demek, lamba demek. Öğretmenler Türkiye'nin güneşi. Maarifsiz bir millet payidar olamaz...

Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 105)Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 105)
Zagor, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kitaplar
"İnsanda mantık olmalı. Düşünce olmalı. Düşünce nasıl olur? Bilgiyle olur. Bilgi de kitaplardadır."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 73 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 73 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor, bir alıntı ekledi.
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Derler ki...
"Altının kıymetini sarraf bilir, insanın kıymetini insan!"

Tırpan, Fakir Baykurt (Sayfa 199 - Adam Yayınları 3.Basım Ocak 2000)Tırpan, Fakir Baykurt (Sayfa 199 - Adam Yayınları 3.Basım Ocak 2000)
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
 20 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Adnan Menderes, enstitüleri kapattı; halkın sesi çıkmadı.
Bizim halkımız çok yüzyıl öncelerinden beri uyur. Çok kötü biçimde afyonlanmış gibi uyur. Üfürükle tükürükle sersem tavuğa çevirmişlerdir onu.

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 93)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 93)
Zagor, bir alıntı ekledi.
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gurbet
"Gurbetten kötü ne var dünyada? Gurbet canlıyı candan düşürür!"

Amerikan Sargısı, Fakir Baykurt (Sayfa 157 - Adam Yayınları 2.Basım 1999)Amerikan Sargısı, Fakir Baykurt (Sayfa 157 - Adam Yayınları 2.Basım 1999)
Zagor, bir alıntı ekledi.
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kızım gözel deye mi mağrurlanıyor? Gözellik aşa katılıp yenilmez Güssün! Senin huyun gözel olmalı!

Tırpan, Fakir Baykurt (Sayfa 104 - Adam Yayınları 3.Basım Ocak 2000)Tırpan, Fakir Baykurt (Sayfa 104 - Adam Yayınları 3.Basım Ocak 2000)
Zagor, bir alıntı ekledi.
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Babama Eşekli Kütüphaneci derler. Ürgüp'ün içindeki kitaplığı yönetirken otuzdan fazla köyün halkına eşekle kitap taşıdığı için ona bu adı taktılar. Emekli olduğu halde hâlâ bu adla çağrılır. Bütün köylere tek tek gidip, yetişkinlere, çocuklara kitap verdi. Millet kitap okusun, kadınlar da kitap okusun diye yıllarca çırpındı babam."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 13 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 13 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Bütün Alıntıları Göster

Fakir Baykurt ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Fakir Baykurt Ankara'da, Evrensel Kitabevi'nde kitaplarını imzalıyormuş. Köy Enstitülü bir öğretmen arkadaşı gazete de bu haberi duyunca, aman demiş. Fakir'e ben de kitap imzalatayım. Böylece Fakir'i de görmüş olacak. Koşmuş gelmiş. Ankara'yı bilenler anımsayacaklardır. Evrensel Kitabevi'nin hemen yanında da Et Balık Kurumu'nun bir mağazası vardır.

İşte o öğretmen, koşmuş gelmiş, bir de bakmış ki, uzun bir kuyruk dükkanın önünde. Kuyruğun en arkasındaki adamın kulağının dibine sokulmuş. "Arkadaş", demiş, "Fakir'in kuyruğu mu?" Adam şöyle bir bakmış öğretmenin gözlerine bilgiç bilgiç. Başını sallamış. "Fakir'in kuyruğu ya..." demiş. Kuyruğa girmiş öğretmen, elinde Fakir'in kitapları. Kuyruk da oldukça ağır ilerliyor. Saatlerce beklemiş. Yavaş yavaş ilerleyip de sırası gelince, bir de ne görsün. Fakir Baykurt'un kuyruğu diye girdiği kuyruk Et Balık Kurumu'nun mağazasının önündeki et kuyruğu. Bozulmuş. Homurdanaraktan kuyruktan çıkmış, kitabevine gelmiş. Kitabevindeyse in cin top oynuyor. Fakir, kitabevinin sahipleri ve birkaç kişiyle oturmuş sohbet etmekte...