Faruk Ulay

Yazar 7,2/10 · 40 Oy · 4 kitap · 150 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
40 puanlama · 14 alıntı
0 haber · 946 gösterim
150 okur kitaplarını okudu.
158 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Faruk Ulay'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Faruk Ulay'ın Biyografisi

1957, İstanbul doğumlu grafik tasarımcı. 1982den bu yana görsel ve yazınsal çalışmalarını Los Angelesta sürdürmektedir. 1988 yılında, sanatçının ilk öykü kitabı olan Kopuk Bağlantılar 1994te, Yazılamamış Bir Tarih Kitabı İçin Dipnotlar, 1995te ise ilk romanı olan İti yayımlandı.
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çırpındıkça batıyoruz. Bizimle birlikte bütün güzel kuleler, yaşlı başlı ağaçlar. Elimizin değdiği her şey. Uçmakta zorlanan kuşlara konacak bir dal bile bırakamıyoruz. Çok ama çok üzgünüz.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 43 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 43 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dertlerimiz artmakta. Dişetlerimiz kanıyor. Burnumuzda hep bir yanık kokusu. Kokuyu gizlesin diye dişlerimizi mentollü macunlarla fırçalıyoruz. Nereye gitsek ceplerimizde sert kıllı diş fırçaları.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 38 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 38 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sınıfta çıt yoktu. Korkulu öğretmenin sorusu bekleniyor. Bir kız öğrenci fenalaşıyor. Bir başkası defterinden yırttığı sayfayı kemiriyor. Soru geliyor: "Size soru sorma şansı versem bana ne sorardınız?" Fenalaşmış kızın sıra arkadaşı,"Öğretmediğinizde ne yaptığınızı sormak isterdim ben şahsen." diyor. "Elleriniz neden hep arkanızda diye sorardım." diyor güç duyulur bir ses. "Sizden neden korkuyoruz?" diye soruyor iriyarı çocuk. "Bu kadar yeter. Şimdi sıra bende," diyor öğretmen. "Hayır," diyor öğrenciler, "Bugün sıra bizim. Biz soracağız." Fenalaşmış kız sorma şansını yakalayamıyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 61 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 61 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölenlerden kalanları satarak geçinenlerin yeni sıfatı antikacı. Satılan mallardan kimlerin öldüğünü anlayabiliyoruz. Malları alan bizleriz. Antikacılar ölümle aramızı bulmakta yardımcı.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 33 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 33 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ne zaman tomruk taşıyan bir kamyona rastlasak cebimizdeki kâğıtlar yeşeriyor. Onları bırakacak bir orman bulmak artık olanaksız. Sigaralarımızı kibritle yaktığımızda parmaklarımız kıymıklanıyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 35 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 35 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kır çiçekleri demetleşmeye gelmiyor. Erkekler birer sinir küpü. Evlilikler daha ilk haftadan sarsıntıda. Arsalarda açık bırakılmış kireç kuyuları insan bekliyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 15 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 15 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Meydanlar insan almıyor. Asık yüzlerin düşmesi bekleniyor. Saçlar ağarık. Gözlerin köşelerinden şakaklara doğru uzayan acı izleri. Hava buz gibi. Seyyar çay ocakları para kırıyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 34 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 34 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nostaljik anımsamalar para harcatıyor. Horozşekerlerinin de tarih olduğunu unutabilmek için çocuklarımıza timsah markalı kazaklar alıyoruz. Akıl yürütme gücümüz belleğimizle alay ediyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 37 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 37 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sözcüklerin gerçekleri saklamak için icat edildiğinden eminiz artık. Gerçeklerin sayısı arttıkça dil de zenginleşiyor. Bakışlarla konuştuğumuzda çıplaklığımız belli oluyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 18 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 18 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm biçmek istenince tarlalara mayın ekiliyor. İri tohumlar. Kötülüğün oyuncakları. "Bu bacaksızlar da nereden çıktı?" diye soruyor askerlerin başında bekleyen subay. İrili ufaklı, eksik kollu ve bacaklı insanlar. Döşenmeyi bekleyen mayınların başındalar. Üstlerinde bayramlaık giysiler. İlk patlamanın yıldönümünü kutluyorlar. Büyürken gelişmeyi unutmuş sınır kasabalarında yaşıyorlar. Tepelere tünemiş olageleni izleyen poturlu gövdeler. Elektrikli bir tren geçmesini bitirene değin herkes işini bırakıp bakıyor. Elektriğin ne olduğunu askerler dahil kimse bilmiyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 62 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 62 - Notos Kitap)
Bütün Alıntıları Göster
GÜL ŞEKER, Beşpeşe'yi inceledi.
 24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 3/10 puan

Öncelikle kitaba büyük heveslerle başladım . Projenin yapılış fikri çok hoşuma gitti lakin daha en başından kitap biraz kendinden soğuttu beni Murathan Muganın oluşturduğu çatı hoşuma gitmedi eğer bi kitaba en başından alışamadıysam devamı gelmez Benin için, ama diğer dört yazarın daha oluşu hızlı hızlı okuttu kendini bana Faruk ulay ve Celil okerlu bölümleri o kadar beğenerek okudum ki .. amaaaaa gelgelelim dört yazarın ilmek ilmek işlediği işi, o güzelim güçlü karakteri bir kalemde ergen bir kıza bağlayan Pınar kür sana çok küfür ettim bilmiş ol. Bu kitabın en büyük eksisi benşm için Pınar kür ün aşırı ergence ve o öyle değildi böyleydi finali oldu . Üzüldüm

Ebru Hacıalioğlu, Beşpeşe'yi inceledi.
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı bir proje olarak yorumlamak pek doğru değil gibi hissettirse de bir proje "roman" aslında. Ilk defa böyle bir roman okudum ve iyi ki de okudum!
Hikayeye başlama, karakterin ve hikayenin çatısını kurma zorluğu Murathan Mungan'a düşmüş ve o da bir çocuk oyunu yerleştirmiş hikayeye. Sakin sakin hikayeye girerken siz beklenmedik bir virajla hikaye bir diğer yazara teslim ediliyor! Hadi bakalım derken Bambaşka bir üslupla yeni virajlara giriyorsunuz. Ilk defa okuduğum iki yazar vardı roman yazarları arasında: Faruk Ulay Kasım ve Celil Oker. Üslupları farklı, rahat ama sizi hikayeden koparmayacak kadar da hikayeye hakimlerdi. Beni en çok yoran Elif şafak oldu. Hareketli anlatımlardan sonra şafak Zehra'nın iç Dünyasına dalıyor ki dalıyor ve yoruyor sizi, yine de o da bir viraj dönerken teslim ediyor hikayeyi Celil Oker'e. Tüm yazarlar kendilerine ayrılan bölümlerin sonlarına doğru diğer yazara zorlu bir top atıyor ve her yazar da bunun altından başarı ile kalkıyor! Hele de Pınar Kür! Türlü türlü yollardan geçen hikayeyi toparlayışı ve sunuşu o kadar naif ve özenli ki! Aslında herşey basit ama yol çok dikenli hayatlarımızda diyor ve bitiriyor sanki!
Bu kadar yorumdan sonra özetle: bu farklı deneyimi tüm kitap severler tatmalı!

Burcu Bergen, Beşpeşe'yi inceledi.
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Daha evvel de denildiği gibi kitap beş yazarın devamını getirerek kurdukları bir hikayeden oluşuyor. Murathan Mungan'ın başlattığı gayet şahane bir kurguyu sonraki yazarlar kendi üslupları ile devam ettirmeye çalışmış olup Pınar Kür ile noktayı koymuşlar. Ben kitaptan çok sıkıldım. Sanki her yazar konuyu daha da karmaşıklaştırmış ve kafalarındaki sona göre yazmışlar ve bu okuyucuda karmaşaya yol açmış. Belki de seçilen yazarlar çok yanlıştı bilemiyorum. Hele ki Pınar Kür'den beklediğim o sürpriz son yerine basitleştirilmiş yani hiçbir şey olmayan bir son hiç beklemiyordum. Hayal kırıklığım anlatılamaz.

ÜMİT YILMAZ, Beşpeşe'yi inceledi.
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Beş yazarın birbirinin yazdıklarını izleyerek oluşturdukları bir kitap olduğu için merak ederek okudum.Yazarların hepsi kendi alanında güçlü kalemler.Ama birlikte istenen tadı bulamadım.Belki beklentim yüksekti,bilemiyorum.Ancak bende hiç iz bırakmadı.Bu kitabı oluşturan yazarları sanırım kendi başlarına yazdıkları kitaplarda değerlendirmek daha doğru.Bu kitap bende içmeyi hiç sevmediğim meyve kokteyli hissi uyandırdı.Ancak hiçbir kitaba ve emeğe saygısızlık etmek istemem.Belki Boğa burcu olmam nedeniyle herşeyi sek içmeyi tercih ettiğimden beğenemedim.

Yigit Dal, Beşpeşe'yi inceledi.
01 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

çok keyifli bir kitap. Acaba bir sonraki yazar ne yazdı? Nasıl yazdı? derken çok çabuk bitirmiştim. Pınar kür e bir kez daha hayran oldum.

Asiye Yıldız, Beşpeşe'yi inceledi.
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Diğer kitaplardan farklı bir çalışma olmuş. Her yazar diğerinin bıraktığı yerden hikayeyi anlatmaya devam ediyor.