Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Faruk Ulay

Faruk UlayBeşpeşe yazarı
Yazar
Tasarımcı
7.3/10
155 Kişi
657
Okunma
8
Beğeni
2.233
Gösterim

Faruk Ulay Kimdir?

1957, İstanbul doğumlu grafik tasarımcı. 1982den bu yana görsel ve yazınsal çalışmalarını Los Angelesta sürdürmektedir. 1988 yılında, sanatçının ilk öykü kitabı olan Kopuk Bağlantılar 1994te, Yazılamamış Bir Tarih Kitabı İçin Dipnotlar, 1995te ise ilk romanı olan İti yayımlandı.
Unvan:
Grafik tasarımcı
Doğum:
İstanbul, 1957

Okurlar

8 okur beğendi.
657 okur okudu.
7 okur okuyor.
359 okur okuyacak.
12 okur yarım bıraktı.

Faruk Ulay Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Birileri kahveyi kağıt bardaklardan içiyor, etlerini plastik bıçaklarla kesiyor, sevgiyi çekyatlara attıkları bacakaralarında buluyor. Tüm bunları görüp kabulleniyorsun. Üstelik iyiler bölümüne de koyulmamışsın. Nerede durduğunu önemsemiyorsun. Yaralanmadan savaşmayı büyüklerinin düzmece yaşamlarında saklambaç oynarken mi öğrendin?
Gittiğin her kentten, her yerden yaz bana. Ben geride bıraktığın kimliğinim. Gittiğin her yerde bir iz bırak ve kendini gerilere o ize yazarak bağla. Bir izler toplamı oluncaya dek git. Gidebildiğin kadar.
Telefonlar artık uzun ve acı çalmıyor. Kordonlu almaçlar yerlerinden kalkmıyor, kordonsuzlarsa ceplerin içini süslüyor. Konuşulacaklar birikedursun, herkes birazdan geleceğini söyleyip ortadan kayboluyor. Kaçış. Kapıları çalındığında kendilerine yok dedirtmeyi öğrenmeden önce nasıl yaşardı bu insanlar?
"Salon ne denli kalabalık oursa olsun, bazı oyunlar yalnızca bir tek seyirci işin oynanır; seyirci bunu bilmese de, oyuncu, koca salonda bir tek kişiyi seçer kendine..."
Sayfa 63 - Metis yayınları Ağustos 2012Kitabı okudu
"Babasını en çok da Dostoyevski romanlarını okuduğunda tanıdı. O, tamamlanmamış, yarım kalmış Dostoyevski kahramanlarından biriydi sanki. Ne yazık ki, kitapta ilginç olabilecek bir karakter, gerçek hayatta, üstelik insanın babasıyken o kadar da ilginç olmuyordu."
Sayfa 135 - Metis yayınları Ağustos 2012Kitabı okudu

Faruk Ulay İletileri

Tümünü gör
Hayat sizi kırdıysa, hep bir başkası olmak istersiniz.
Murathan Mungan
Murathan Mungan
Beşpeşe
Beşpeşe
Beklediğimden daha zor okunmaya başladı. Gereksiz ayrıntılarla dolu bir kitap. Gerçekten kitapta arabanın '' beygir gücü'' ne kadar yer vermeye gerek var mıydı?
Beşpeşe
Beşpeşe

Faruk Ulay Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
256 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Murathan Mungan
Murathan Mungan
Pınar Kür
Pınar Kür
Elif Şafak
Elif Şafak
Kitabımız beş yazarın Faruk Ulay, Celil Oker birbirlerinin ardından, birinin bıraktığı yerden bir sonraki devam ederek bir roman yazdılar." "Beş yazar, kendi sıraları geldiğinde, daha önce yazılmış olanları okuyarak yazdılar. Her metin son hali verilmiş halde bir sonraki yazara geçirildi ve sonradan geriye dönük olarak herhangi bir düzeltme yapılmadı. Bir romanın beş ayrı yazar tarafından yazılması, ülkemizde ilkti... "Okurların romanın niteliği dışında, bir edebi tür olarak roman üzerine de düşünmeleri arzulanıyor Beşpeşe ile.. Diğer dikkat çeken konuda Kıtapda "Üstelik kitap içerisindeki seksek, satranç, tiyatroyla hayat arasında kurulan ilişkiler üzerinde 5 yazarın birleşmiş olmasıda düşünülesi.. Seveceksiniz biliyorum #Buyurun #OKUYUN #OKUTUN
Beşpeşe
BeşpeşeElif Şafak · Metis Yayıncılık · 2012636 okunma
682 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
12 günde okudu
Akıyor
Kitabı beğendiniz mi? Diğer okurlara tavsiye eder misiniz? Her ikisine de evet evet diyerek başlamak istiyorum incelememe. Bu kitabı bana bir arkadaşım önermişti. Okurken sürekli iyi ki önermiş dediğim bir kitap oldu. Kitabın formatı biraz farklı. 5 yazar sırayla birbirinin romanını devam
Beşpeşe
BeşpeşeElif Şafak · Metis Yayınları · 2019636 okunma
256 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Küçükken gazetelerin verdiği kartondan bebekler olurdu. İstediğin gibi giydirirdin o bebeği. Kitabı okurken tam da onu yapıyormuşum gibi hissettim her seferinde. Her yazar farklı bir şekilde giydirdi Zehra’yı. Her yazarın kaleminde bambaşka biri oldu Zehra. Ama en çok Elif Şafak’ın anlatımını ve Murathan Mungan’ın Zehra’sını sevdim. Kitabı okumaya devam ederken her yazarda Murathan Mungan kitabı devam ettirseydi kurgu nasıl olurdu acaba diye merak ederek okudum. Yer yer bazı kısımları yeterince hoşuma gitmese de ve bazı bağdaştırma hataları olsana okuduğum kitaplar içinde farklılığıyla ön plana çıkan kitaplardan biri oldu bu kitap benim için.
Beşpeşe
BeşpeşeElif Şafak · Metis Yayıncılık · 2012636 okunma