Felix Marti-Ibanez

Felix Marti-Ibanez

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
697
Gösterim
Adı:
Felix Marti-Ibanez
Unvan:
Psikiyatrist,yazar
Doğum:
İspanya, 1911
Yaşam, yalnızca olmak değildir; seçilmiş ya da verilmiş belli bir yolda, yürümek ya da koşmaktır. Yaşam yapmaktır; burada ve şimdi.
Felsefe, tarihteki korsanların hiç bırakmadığı zenginlikte bir ganimet sunar: İnsanlığın mirası olan düşünceler hazinesini.
Düşüncelerin kelebeğini canlı yakalamak ve rengarenk kanatlarına zarar vermemek için, felsefede sözcükler incelikle kullanılmalıdır; tıpkı böcekbilimcilerinin en iyisinden ipek ağ kullanması gibi.
Sokratesçi diyalektik yöntem soru ve yanıtla bilgiyi aramaktı; bu araştırma bilgideki yüzeyselliği ya da yapılan tanımlamalarda düşülen yanlışlıkları göstermek, zararlı ve yanlış görüşleri ortaya çıkarmak amacını taşıyordu.
İnsan yaşamı bir gerçekler dağarcığı, engin ufuklar panoraması, kendini tamamlaması için olanaklar klavyesi olduğuna göre, insan kendine verilmiş her seçim anında yapması gerekeni yapmalı ve bunu da insan yaşamının doğası gereği bireysel, zaman gereği tarihsel olduğunu unutmadan yapmalıdır. Bu nedenle insan yaşamının üç boyutu vardır: bios, uzam ve tarih.
Bir denizci gibi -felsefe her şeyden önce denizciliktir- insan şeylerin özünün ya da varlığının izini sürebileceği bir deniz haritasına sahip olmalıdır. Bu varlığı keşfetmek için insan zekasını pergel gibi, eğitimi ve bilimi de rotasını işaret eden pusula gibi kullanır.
İ.Ö birinci yüzyılda, Yunanlılar, Romalılar ve Yahudiler uzun bir süredir ümitsizlik içindeydiler; tarih mutfağının her bunalımında umutsuzluk sirkeli bir sostur. Geçmişte insan başarısız olmuştu; ama tarihi oluşturmayı ve geleceğe bakmayı sürdürdü, aynı meteoroloji tahminine karşın havanın nasıl olacağını gerçekte bilemeyişimiz gibi, gelecek hakkında hiçbir şey bilemese de insan beklenti içindeydi. Ve geleceğe bakan insanın bildiği tek şey olan geçmişten başka baş vuracağı yer de yoktur, kolayca dağılabilir küçük bir tekne içinde puslu geleceğe doğru yol almalıdır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Felix Marti-Ibanez
Unvan:
Psikiyatrist,yazar
Doğum:
İspanya, 1911

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.