Ferdynand A. Ossendowski

Ferdynand A. Ossendowski

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
2
Beğeni
·
646
Gösterim
Adı:
Ferdynand A. Ossendowski
Unvan:
Yazar,gazeteci,gezgin,üniversite Prof.
Doğum:
Polonya, 1876
Ölüm:
3 Ocak 1945
Agarthi, Agharta, Agarttha, Agarta, Shambala, Belovodye, Belogorye, Beyaz Ada, Kaf Dağı'nın ötesi... Himalaya Dağları'nın altındaki esrarengiz yeraltı ülkesi!..
Sedir, sonsuza uzanan yeşil bir çadır şeklinde, genişliğine serili dallanyla yaşayan her canlı varlığı himayesine alan kudretli ve haşmetli bir ağaçtır.
Zihni ve ruhu eğitilmiş kimsenin, eğitimsiz kişi karşısındaki ayrıcalığı şudur: O, üstünlük sağlamada, bilgi ve iradesinin gücüne sahiptir. Ancak kültürlü insan bu ayrıcalığın bedelini her zaman pahalı öder. Öyle ki, mutlak bir yalnızlık içerisinde hiçbir şey, herhangi bir insan topluluğundan, her türlü manevi ve estetik kültürden soyutlanmış olmak duygusu kadar korkunç olamaz. Herhangi bir zayıflık ve çılgınca bir davranış, bu tür bir insanı ansızın yakalayıp asla önlenemez müthiş bir çöküşe sürükleyebilir.
... oldukça ileri bir uygarlık düzeyine gelmiş olan ülkeler, ayakta kalmak için doğayla mücadelenin ilkel koşullarına dönen insanlar için gereken eğitimi gözden kaçırıyorlar. Oysa güçlü, sağlıklı, çelik gibi insanlardan oluşan yeni bir kuşak yetiştirmenin biricik doğal yolu budur. Doğa, zayıf olanı çökertir, fakat kent yaşamının modern koşullarında uyuşukluk içerisindeki ruhsal duyguları uyandırmada da güçlü olana yardım eder.
Orta Asya Türkçeleri ve Hinduizm üzerinde odaklanmış olan belirli bir etimolojik incelemeye göre, Agarthi/Agarti sözcüğünün Türkçe kökenli "ak-ağartı" sözcüğünden geldiği varsayılır, ki "ağartı", karanlıkta uzaktan güçlükle seçilebilen, belli belirsiz aydınlık, anlamlarını taşımaktadır. (Bu noktada, Van'ın 35 km doğusunda, Van gölü kıyısında bulunan "Agarti" adlı bir köyden ve burada bulunan Urartu kalesi Ayanis'ten söz edilebilir. Van bölgesine ilişkin İngilizce yazılmış bir yazıda ise Ayanis/Agarti sözcükleri birlikte verilmekte ve bu ad İngilizceye "Ağartı" olarak aktarılmaktadır.)
340 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Türkçe Baskıya Sunuş Yazısı: "Elinizdeki kitap, "Hayvanlar, İnsanlar ve Tanrılar"da Polonya asıllı maden mühendisi, doğabilimci, gezgin ve yazar Ferdynand Antony Ossendowski'nin, 1917'de Rusya'da gerçekleşen Ekim Devrimi sonrasında, Büyük Okyanus kıyılarına doğru Bolşeviklerden kaçışı sırasında yaşadığı ölüm kalım mücadelesi ve ummadığı olaylarla karşılaşması anlatılmaktadır. Önceleri, bir rejim karşıtlığından kaynaklanan basit bir kaçış gibi başlayan Ossendowski'nin öyküsü, bir yandan Asya'nın çetin ve acımasız, bir o kadar da görkemli doğa koşullarının; bir yandan da Moğolistan'ın bağımsızlığını kazanmasının hemen öncesindeki siyasal ve askeri koşulların arka fonunda değil, tam orta yerinde geçen bir varoluş mücadelesidir. Bir araştırmacı bu mücadele için, "Nefes kesen inisiyatik bir serüven" ifadesini kullanmaktadır. Yazar, bu serüven sırasında karşısına çıkan "Sırların Sırrı"nın, yüzyılların efsanesi Agarthi'nin peşine düşüyor; bu konuya ilişkin olarak, "resmî tarih kitapları"nın ötesinde hatta, bir söylence ya da bir folklorik öge olmanın da ötesinde, İç Asya'nın yaşayan en kutsal kişilerinin sözel tanıklıklarını aktarıyor."

Yazarın biyografisi

Adı:
Ferdynand A. Ossendowski
Unvan:
Yazar,gazeteci,gezgin,üniversite Prof.
Doğum:
Polonya, 1876
Ölüm:
3 Ocak 1945

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.