Feridun Andaç

Feridun Andaç

Yazar
7.9/10
99 Kişi
·
235
Okunma
·
17
Beğeni
·
2075
Gösterim
Adı:
Feridun Andaç
Unvan:
Türk Editör, Eleştirmen.
Doğum:
Erzurum, 1954
Feridun Andaç, 1954 yılında Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu kentte; yüksek öğrenimini İstanbul'da, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yüksek lisans yaptı. Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak lise ve üniversitede görev aldı. 1987'de kendi isteğiyle görevinden ayrıldı. Temmuz 1987'den bu yana özel kurum ve kuruluşlarda eğitim, halkla ilişkiler, idari işler, yayın tanıtım, reklam işleri, insan kaynakları konularında yöneticiliğin yanı sıra yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen özel bir üniversitede "karşılaştırmalı edebiyat"dersleri vermekte, serbest yazarlık yapmaktadır.

Eğitim, kültür, edebiyat konularındaki inceleme, araştırma, deneme çalışmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlayan Feridun Andaç, yurtiçi ve yurtdışında birçok uluslararası toplantıda ülkemizi temsil etti. Yazılarının bir bölümünü topladığı "Gerçekçilik Yolunda" (1989, Cem Yayınevi) adlı yapıtı 1987 Akademi Kitabevi Eleştiri-Deneme Birincilik Ödülü'nü kazandı. "Işık ol, Günüme Ağ" adlı denemesiyle 1994 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü'nü; Necati Cumalı ile yaptığı "Yazıya Adanmış Bir Ömrün Tanıklığında" adlı söyleşisiyle de 2000 yılı PEN Yazarlar Derneği Onat Kutlar Edebiyat Söyleşisi Birincilik Ödülü'nü aldı. PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği üyesi olan Andaç; Ekonomide Dayanışma (1987-89), Yayın Dünyası (1989-90), TYS Edebiyat (1994-95) adlı dergilerin yayın yönetmenliğini üstlendi; Kavram ve Papirüs Yayınevlerinde editörlük yaptı; TYS Yönetim Kurulu'nda iki dönem görev aldı (1993-94, 1999-Mart 2000)

Eserleri:
İnceleme/Değerlendirme: Yazınsal Gerçeğin Boyutları (1995), Sürgün Edebiyatı, Edebiyat Sürgünleri (1996), Aydınlanmanın Işığında Sanat İnsanlarımız - Timur Selçuk (1997), Aydınlanmanın Işığında Sanat İnsanlarımız - Oktay Akbal (1997), Söz Uçar Yazı Kalır (1997), Söz Uçları, Yazı Burçları (1988), Işık OI, Günüme Ağ (1998), Öykücünün Kitabı (1999) Sen Türkiye'nin En Güzel Kazasısın (2000), Gözlerinden Bellidir - Türkan Şoray İle Yüz Yüze (2000), Edebiyatımızın Yol Haritası - Yazınsal Oluşumun Göstergeleri (2000),
Bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar birbirlerine... İnsan, ne olur biliyor musunuz sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini... Bahar güneşinde bir sevinç içinde gerinir. İnsan bir bahar çiçeği temizliğinde olur.
296 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Öykü Yazmak Hikâye Anlatmak; yazar, editör ve eleştirmen Feridun Andaç’ın öykü ve hikâye türü arasındaki farklılıkları göstererek, bu iki türün ortak noktalarını ve beslendikleri kaynakları açıklayarak nasıl daha iyi bir yazma deneyimi gerçekleştireceğini okura aktaran kitabıdır.
Öykülemeyle hikâye etmenin ne anlama gelebildiğinden, öykü yazarken, okurken neleri göz ardı etmememiz gerektiğine kadar, birçok konuda okura ipucu verip yol gösteriyor Feridun Andaç.
Öykü Yazmak Hikâye Anlatmak; doyurucu anlatımının yanı sıra modern edebiyatın önemli türleri sayılan öykü ve hikâye arasındaki ayrımı bize gösterdiğinden okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır…
224 syf.
·Beğendi·9/10
Yaşar Kemal Bir Ömür Edebiyat; hem Türk hem de Dünya edebiyatına İnce Memed gibi bir başyapıtı kazandırmış olan yazar, eleştirmen, gazeteci, gezi yazarı ve sanatçı Yaşar Kemal’le farklı zamanlarda yapılmış olan söyleşilerin yer aldığı röportaj ve edebiyat ağırlıklı bir eser.
Feridun Andaç’ın üç kitaplık dizisinin ikinci kitabı olan bu eser; Yaşar Kemal’i anlamak, edebiyat ve düşünce dünyasını kavramak için farklı bakışlar sunan ve yazarlık dünyasına ve yaşamına dair önemli noktaları tanımaya yönelik önemli ayrıntılar içeren belgesel niteliğinde bir kitaptır.
Yapıtları, yaşamı ve edebiyata katkılarıyla hem ülkemizde hem de dünyada oldukça sevilen Yaşar Kemal’in yaratıcılığını, düşünce ve duygu dünyasını geliştiren önemli süreçleri bize aktaran bu eserde edebiyata adanmış bir ömrü bütün açıklığı ve samimiyetiyle görmek mümkündür.
Yaşar Kemal Bir Ömür Edebiyat; anlaşılır ve samimi anlatımının yanı sıra bizlere Yaşar Kemal’i yakından tanıma fırsatı sunduğundan kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır…
320 syf.
·4 günde
Feridun Andaç'ın "Öykü yazmak,hikaye anlatmak "adlı kitabı yazarın daha cok öykü üzerine düşüncelerini barındırır. Hikâye ile öyküyü aynı kavram çerçevesinde değerlendiren çoğu kişinin aksine Andaç'a göre;hikâye anlatmaktır, öykü ise yazmaktır. Bu düşüncesiyle bu iki kavramı iki ayrı sanat olarak değerlendirir. Üç yüz sayfaya aşkın iki bölümden oluşan bu eser ,sade dil yapısı gereği kendini öykü yazmaya adayan veya bu yolda başlangıç yapmak isteyen okuru sıkmadan aksine bir insan samimiyetince yol gösterebilecek niteliktedir. Andaç,sadece öykü yazarlarına değil aynı zamanda okuruna da hitap eden bu çalışmasıyla kişi/lere kendi yazarlık yaşamından yola çıkarak deneyim ve tecrübeleriyle kılavuzluk eder. Öykülerinden, denemelerinden ve öğrencilerinin ortaya koyduğu birtakım çalışmaları metin içine serpiştirerek temel gayesini destekler ve güçlendirir.
224 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Yaşar Kemal üzerine yazdığı eserlerle tanınan, Yaşar Kemalin çok yakın bir dostu olan Feridun Andaç; bu kitapta kendisiyle yaptığı röportajları, konuşmaları olduğu gibi yayımlamış.
Yaşar Kemali, kendi sözleriyle dinlemek, başta eserleri olmak üzere yaşamının önemli gelişmelerini ve olaylarını incelemek, Yaşar Kemal'i anlamak için çok güzel bir eser.
Yaşar Kemal'e esin kaynağı olmuş Nâzım Hikmet, Sait Faik, Stendhal gibi büyük şahsiyetlere dair görüşlerini, eserlerinde anlattığı Çukurova'ya dair izlenimleri gibi çok kapsamlı bir Yaşar Kemal belgeseli diyebilirim.

Usta yazarın hangi eserini nerede ve hangi şartlarda yazdığını öğrenirken, eserlerin yaşadığı dönüşümü ve uyandırdığı yankıyı da daha iyi anlayabiliyoruz. Tarihimizin en büyük romancılarından olan Yaşar Kemal, ülkemizde yeteri kadar anlaşılamadığından üzüntü duysa da dünyada saygın bir konumda olduğu için de az da olsa mutluluk duyuyor.
Her eseri ayrı bir film olabilecek seviyede olan bu yazarın, hiç kuşkusuz sadece Ince Memed eserinin bile sinemaya aktarılması, kendi değerlerimizi görme açısından son derece faydalı olacaktır.

Eğer Yaşar Kemal'i anlamak, tanımak istiyorum diyorsanız, bu kitap çok yararlı olacaktır.
320 syf.
·4 günde·5/10
Kitap Türkan Şoray hayranlarının okuması gereken kitaplar arasında. Özellikle baskısı, kitabın sonunda ve bölüm başlarında yer alan fotoğraflar, dergi ve film afişleri çok güzel. Daha önce bilmediğim bir çok şeyi bana söyleyen bir kitap oldu. Ama beni rahatsız eden birçok şey olmadı da değil bu kitapta. Öncelikle yazar kendi düşüncelerini çok fazla işin içine katmış , Türkan Şoray dan çok onun söylediklerini okuyorsunuz. Sorduğu sorular çok tutarsız. Belli başlı bir örüntü de ilerlemiyor. Bir sayfa içerisinde başka bir ilişkiden bahsederken sayfa sonunda başka bir adamla olan evlilikten konu açılmış. Sorular çok kısıtlı hep aynı soruları tekrar tekrar sormuş. Kitabı önceden incelemedim böylece sayfalar arasında ve kitap sonunda gördüğüm her fotoğraf beni heyecanlandırdı. Türkan Şoray ise her zamanki gibi sıcak ve samimi haliyle sorulan soruları yanıtlamıştı.
224 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Feridun Andaç'ın Yaşar Kemal ile değişik tarihlerde yaptığı söyleşilerin de yer aldığı kitap Yaşar Kemal'in dünyasını tanımak için müthiş bir fırsat.Bazı bölümlerde kendimi de sohbete dâhil hissettim.

Feridun Andaç, Yaşar Kemal'e "Fikir oluştuktan sonra yazma sürecinde sizi besleyen, ateşleyenler nelerdir?"diye sorar.
Yaşar Kemal bu soruyu ayrıntılı olarak yanıtlar.Ben, alıntıladığım bölümden çok etkilendim.
"Her zaman yazdım, söyledim, bir romana başlamadan ne kadar Nâzım Hikmet şiiri bulursam okurdum.Şimdi de öyle.Bir de Stendhal'ın Kızıl ile Karası'nı, kiminde de birçok klasik yazarı sonuna kadar okurdum.Bu huyum daha sürüyor.Kiminde de bunlara birkaç Sait Faik kitabı katarım.Bir de derlediğim Sarı Defterdekiler'i okurum, Çukurova Türkçesini anımsamak için.Yeni bir roman dili yaratmak için bilinçli olmak gerek.Durup dururken de bir sanatçı bir dil yaratabilir, ya bilinçli olmak, çabalamak insana birçok olanaklar bağışlıyor.Attığın taşın dediğin kuşu vurması daha bir mutluluktur.Röportaj yazarlığı beni zenginleştirdi.On iki yıl aşağı yukarı bütün Anadolu'yu dolaştım, çok toprak gördüm, çok insan tanıdım.Anadolu'da Türkçenin çok şivesi var.Her şive özgün bir dil tadıdır.Bazı ahmak gelip bön gidenler, işte bu söylediğim bir Karacaoğlan sözüdür, şiveyi dilin kötülüğü, zayıflığı sanıyorlar.Şiveler de dilin zenginliğidir.Hemen hemen şivesiz hiçbir dil yoktur."( syf 118)
304 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Feridun Andaç'ın zengin dünyasını yansıtan denemelerden oluşan Üstümüzdeki Gül Yaprağı kitabı upuzun bir okuma listesi çıkardı başıma.Sepetim doldu taştı.Feridun Andaç, çocukluk anılarından, okuma ve yazma serüvenine, seyrettiği filmlere, ülke gündemine dek pek çok şey paylaşmış denemelerinde.Zenginleştirici, düşündürücü...
224 syf.
Yaşar Kemal'le yapılan bir çok röportaj ve söyleşiden oluşuyor kitap. Yazarin edebiyata bakışı, kitaplarında işlediği konuları nasıl oluşturduğu, kitaplarında kullanmaya gayret ettiği dili nasıl oluşturduğunu anlatıyor Üstad. Özel yaşamına dair küçük ipuçlarını barındırıyor kitap. Bugüne kadar okuduğum Yaşar Kemal'in kitaplarına daha geniş bir pencereden bakmamı da sağladı öğrendiklerim. Kitapta Yaşar Kemal'e ait fotograflarda var.Okumak isteyen herkese şimdiden keyifli okumalar.
296 syf.
·12 günde·4/10
Bir yazarın birikimi ne kadar güçlü olursa olsun,yazdıkları her zaman ruhunuzu ve aklınızı beslemeyebiliyor.
Bu kitabı alırken ,deneme olması itibariyle ,yazına dair çok teknik bilgiler beklemiyordum zaten fakat bu kadar sıkılacağımı da düşünmüyordum.
Her yeni başlığa geçtiğimde içeriğiyle ilgili doyurucu bir bilgi edinmekten öte,otobiyografi ağırlıklı ve samimiyetsiz bir diyalog hissettikçe,bir sonraki kertede umutlarımı bıraktım.O da olmayınca sonlara doğru bir kaç sayfa atlayarak bitirmeye çalıştım.
Hele aralara koyduğu kendi öyküleri ,beni tamamen kopardı çünkü iç sıkıntım giderek arttığından okumayı göze alamadım çoğunu.
Zaten bu noktadan sonra da bana fayda saglamayacağını düşünmekten bir daha da okuma iştahıma kavusamadım.
Sadece hikaye ve Öykünün ayrımını daha iyi yapabilmek adına okumuş olduğum bir deneme oldu.
Yazarın ,notlarını derlediği ,iç sıkıntısından yazılmış bir denemeydi bence.
Bellegindekileri bu kadar ketum değil ,daha içtenlikle aktarmasını beklerdim ki eminim sanatsal anlamda da oldukça seçkin bir bellek oluşturmuştur.
224 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
"Dünyaya gelmişim ya, şu güzelim gökyüzünü, yıldızları, ayı, dağların yamacına vuran gün ışığını görmüşüm ya, insanoğlunun tadına varmışım ya, seher vakti, traktörümle sürdüğüm topraktan çıkan kokuyu koklamışım ya... İşte insanlığın aradığı ölümsüzlük otu bu değil mı?"
Yaşar Kemal işte...

Yazarın biyografisi

Adı:
Feridun Andaç
Unvan:
Türk Editör, Eleştirmen.
Doğum:
Erzurum, 1954
Feridun Andaç, 1954 yılında Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu kentte; yüksek öğrenimini İstanbul'da, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yüksek lisans yaptı. Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak lise ve üniversitede görev aldı. 1987'de kendi isteğiyle görevinden ayrıldı. Temmuz 1987'den bu yana özel kurum ve kuruluşlarda eğitim, halkla ilişkiler, idari işler, yayın tanıtım, reklam işleri, insan kaynakları konularında yöneticiliğin yanı sıra yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen özel bir üniversitede "karşılaştırmalı edebiyat"dersleri vermekte, serbest yazarlık yapmaktadır.

Eğitim, kültür, edebiyat konularındaki inceleme, araştırma, deneme çalışmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlayan Feridun Andaç, yurtiçi ve yurtdışında birçok uluslararası toplantıda ülkemizi temsil etti. Yazılarının bir bölümünü topladığı "Gerçekçilik Yolunda" (1989, Cem Yayınevi) adlı yapıtı 1987 Akademi Kitabevi Eleştiri-Deneme Birincilik Ödülü'nü kazandı. "Işık ol, Günüme Ağ" adlı denemesiyle 1994 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü'nü; Necati Cumalı ile yaptığı "Yazıya Adanmış Bir Ömrün Tanıklığında" adlı söyleşisiyle de 2000 yılı PEN Yazarlar Derneği Onat Kutlar Edebiyat Söyleşisi Birincilik Ödülü'nü aldı. PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği üyesi olan Andaç; Ekonomide Dayanışma (1987-89), Yayın Dünyası (1989-90), TYS Edebiyat (1994-95) adlı dergilerin yayın yönetmenliğini üstlendi; Kavram ve Papirüs Yayınevlerinde editörlük yaptı; TYS Yönetim Kurulu'nda iki dönem görev aldı (1993-94, 1999-Mart 2000)

Eserleri:
İnceleme/Değerlendirme: Yazınsal Gerçeğin Boyutları (1995), Sürgün Edebiyatı, Edebiyat Sürgünleri (1996), Aydınlanmanın Işığında Sanat İnsanlarımız - Timur Selçuk (1997), Aydınlanmanın Işığında Sanat İnsanlarımız - Oktay Akbal (1997), Söz Uçar Yazı Kalır (1997), Söz Uçları, Yazı Burçları (1988), Işık OI, Günüme Ağ (1998), Öykücünün Kitabı (1999) Sen Türkiye'nin En Güzel Kazasısın (2000), Gözlerinden Bellidir - Türkan Şoray İle Yüz Yüze (2000), Edebiyatımızın Yol Haritası - Yazınsal Oluşumun Göstergeleri (2000),

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 235 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 221 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.