Giriş Yap

Ferzende Kaya

Yazar
8.7
55 Kişi
Unvan
Gazeteci-yazar
Doğum
Van/başkale, 11 Ekim 1978
Yaşamı
Ferzende Kaya, Van/Başkale doğumlu. Gazeteciliğe lise yıllarında başladı. Uzun süre OHAL Bölgesinde görev yaptı. Aralarında, AA, Politika, Selam, Nokta, Radikal, Yeni Gündem ve Turkish Daily Newsin de bulunduğu çok sayıda kurumda çalıştı, yazdı. Kürt sorunu, insan hakları ve Orta Doğu üzerine çok sayıda araştırması yayınlandı. Medya eleştirmenliği ve müzik yazarlığı da yapan Kaya, halen USA Newport Universityde İletişim Psikolojisi üzerine yüksek öğrenimini sürdürüyor. Gazeteciliğin yanı sıra biyografi kitaplarıyla tanınıyor.rnrnAyrıca, Türkiyedeki dergiciliğin önemli isimlerinden. Bakış açısı, kadrosu ve içeriğiyle edebiyat ve kültür-sanat dergiciliğinde yeni bir çığır açan Öküz dergisinin ekibinde yer aldı. Yeni Harman ve Hayvan dergisinin kurucuları arasındaydı. Ocak 2005te 120 kişilik dev bir kadroyu toplayarak Esmer dergisini kurdu ve 33 sayı Genel Yayın Yönetmenliği ile İmtiyaz Sahipliğini yürüttü. Ekim 2007de 150ye yakın isimle beraber Esmerden ayrılarak MULTİKULTİ adında, çokkültürcü bir dergi kurdu. Derginin ilk sayısı Ocak 2008de yayınlandı.rnrnKaya, dergiciliğin yanı sıra, Ressam Ahmet Güneştekin tarafından TRT 2 için hazırlanan Güneşin İzinde adlı belgeselin yayın koordinatörlüğünü ve metin yazarlığını yapıyor.

İncelemeler

Tümünü Gör
384 syf.
·
10/10 puan
Uzun, sürgün, edebiyat, dava ve hastane…
Ferzende Kaya' nın bu yapıtı, Mehmed Uzun' u okuyuculara en iyi şekilde tanıtan önemli eserlerinden biridir. Mehmed Uzun ile birebir yapılmış röportajlar, ailesi ve yakın çevreleriyle yapılmış görüşmeleri içermektedir. Oldukça kapsamlı bir çalışma ortaya çıkmış ve biz okuyucuların Uzun'un hayatını pek fazla bilmediğimiz yönlerini gözler önüne seriyor. Yazarı da tebrik etmek lazım çok meşakkatli bir yol katetmiş. Çok değerli insanların, Mehmed Uzun için dile getirmeye çalıştıkları düşünceleri tarif edilemeyecek kadar güzel. Bu insanlar iyi ki de Uzun'un hayatına girmişler. Çok değerli kişiliklere sahip insanlar bunlar.(Kitapta, A. Ömer Türkeş, Ahmet Güneştekin, Ahmet Öz, Ahmet Tulgar, Ahmet Uzun, Abidin Parıltı, Berat Günçıkan, Canip Yıldırım, İsmail Beşikçi, Hrant Dink,Hasan Cemal,Hacı Akman,Evrim Alataş, Melih Pekdemir , Taner Akçam, Mıgırdiç Margosyan, Muharrem Erbey, Muhsin Kızılkaya, Müslüm Yücel, Necmiye Alpay, Öncel Öziçer Reis Çelik, Reyhan Çiçek, Salih Bolat, Keya İzol,  Selim Temo , Sedat Yurtdaş, Şehmus  Diken, Thorvald Steen, Yaşar Karadoğan, Mehmet Zahir , Yaşar Kemal, Yaşar Seyman, Yılmaz Erdoğan, Zeki Bulduk, Zülfü Livaneli'nin yazıları.) Kitabın sonunda fotoğraflarla Uzun'un gençliğini, ailesini, ilk yazılı günlerini, cezaevi günlerini, sürgün ve Avrupa yıllarını, Türkiye'ye taşınma, taşınma ve hastalanma yıllarını gösteriyor.
Uzun Roman Mehmed Uzun Portresi
Ferzende Kaya
Uzun Roman Mehmed Uzun Portresi
9.5/10 · 2 okunma
Reklam
335 syf.
·
106 günde
·
10/10 puan
Allah Aşkına.. Ahmet Aşkına.. Ben böyle güzel kitap okumadım.
Ferzende Kaya
nın Ahmet Kaya Başım Belada isimli kitabını inceliyoruz. Ben böyle iyi bi kitap okumadım şimdiye kadar. Çok süper bir şey. Yazar merhum Ahmet Kaya’nın büyün hayatını ele alıyor. Bebeklik yaşlarında bağlamayla ilk tanışmasından , tavuklara verdiği konserden , ailesinden , arkadaşlarından , istanbula taşınmasından , istanbula alışmasından , evliliklerinden , şarkıcılığa başlayışı ve o mücadele verdiği süreçten , stüdyoları eve çevirmesinden , DGM mahkeme sürecinden , Paris sürecinden , vefatından sonra olanlardan her şeyi anlatmış yazar. Tahmin edemeyeceğiniz şeyler anlatmış Ahmet Kaya hakkında. Hiç bir yerde bulamayacağınız bilgiler var onun hakkında. Evini nasıl döşediğinden bile. Diğer kitaplara aldanmayın , eğer Ahmet Kaya’yı gerçekten görmek ve anlamak isterseniz bu kitabı okumalısınız. Kitapta bir çok söyleşiden/röportaj dan alıntılar var. Yusuf Hayaloğlu’nu da görüyoruz bol bol. Ahmet abinin yakınları ile anılarını okurken gözünüzde canlandırıyorsunuz ve tüyleriniz diken diken olabiliyor ve onun dünyasına giriyorsunuz. Kitap hakkında ne desem azdır. En başarılı biyografi kitaplarından olmalı. Daha fazla okunması gerektiğini , hatta ödül almalı diye düşünüyorum. Yazar gerçekten bu kitap için çok fazla çalışmış ve çok iyi bi iş çıkmış ortaya. Kitapta Ahmet abinin söylediği bazı sözleri de var. Kitabın sonunda Ahmet Kayanın diskografisi ve fotobiyografisi var ve hiç bir yerde göremeyeceğiniz çok güzel görüntüleri var. Hatta ikâmetgâh senedi bile var içinde. Onun hakkında her şeyi okumak benim için büyük bir mutluluk. Gerçekten çok güzel bi kitap. Anlatacak söz bile bulamıyorum. Tek kelimeyle BA-YIL-DIM. Kitabı okurken bazen kahkaha atıyorsunuz , bazen ağlamaya başlıyorsunuz. Özellikle Ahmet Kayanın bi şarkısını açıp kitabı okuduğunuzda tüyleriniz diken diken oluyor ve yüreğinize dokunuyor kitap. Önyargı kıran bi eser. Umarım okursunuz. Size kitabı şiddetle tavsiye ediyorum !!!
Başım Belada
Başım Belada
8.6/10 · 167 okunma
·
384 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
@ruhani_okur
"Ben öldügümde kimse arkamdan memleketini sevmiyordu demesin, ben bu memleketi Ardahan' dan Edirne' ye kadar severim..." diyor Ahmet Kaya... Ahmet Kaya şarkıcıydı. Çocuksuydu. Öfkeliydi. Yaralıydı. Ve hayatının son döneminde yağmurlarını tanımadığı şehirlerde yalnızdı. Dilini bilmediği bir şehirde, karısının ve kızının kolları arasında öldü. Çabucak öldü. Bir çocuk gibi öldü. Daha önce sürgünde ölenler gibi yalnızlığıyla parçalanarak öldü. Tanımadığı bir ülkenin topraklarına gömüldü. Artık bacağı kırık mangalını yakamayacak, dostlarıyla rakı içemeyecek, doğduğu toprakları bir daha göremeyecek. Bir daha şarkı söyleyemeyecek. Ön yargısız ve Türk Kürt ayrımı yapmadan okumanızı öneririm bu kitabı. Ahmet Kaya'yı dogumundan ölümüne kadar akıcı ve anlaşılır bir dille anlatmış Ferzende Kaya. Severek ve hüzünlenerek okudum AHMET KAYA 'YI rahmetle anıyorum #yazar FERZENDE KAYAB #kitap BAŞIM BELADA #kitapsayfasayısı 335 #kitapnotum / #ruhaniokurunkeşfettikleri #okuyantosbikler #ademinkitapları #direnademdiren #ferzendekaya #başımbelada #ankayayınları #okudumbitti #kitapaşkı #kitapyorumu #kitapkurdu #neokudum #instabooks #instagramers #instakitap #kesfetkitap
Başım Belada
8.6/10 · 167 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42