Feyza Hepçilingirler

Feyza HepçilingirlerTürkçe "Off" yazarı
Yazar
8.0/10
528 Kişi
2.197
Okunma
133
Beğeni
8bin
Gösterim

Feyza Hepçilingirler Kimdir?

Feyza Hepçilingirler, (d. 26 Ocak 1948, Ayvalık), Türk yazar. Ayvalık ve İzmir'de ilköğretimini ve liseyi bitiren Feyza Hepçilingirler, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Bir süre İzmir'de çeşitli okullarda öğretmen ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1983 yılında 1402 sayılı Sıkıyönetim yasasıyla görevinden alınarak Karadeniz Üniversitesi'ne atandı, ancak 1402 sayılı yasayı protesto etmek için istifa ederek İzmir'e geldi. 1992 yılına kadar özel dersanelerde çalışmasının ardından İstanbul'a yerleşti. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak bulunmaktadır. Hepçilingirler, 1963 yılında çeşitli dergilerde evlilik öncesi adı olan Feyza Baran olarak şiir yazarak edebiyat çalışmalarına başladı. Yazdığı öykü ve romanları kitaplaştırılan Hepçilingirler, birçok ödül aldı. Halen çeşitli dergilerde ve Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ayvalık, 26 Ocak 1948

Okurlar

133 okur beğendi.
2.197 okur okudu.
51 okur okuyor.
670 okur okuyacak.
49 okur yarım bıraktı.

Feyza Hepçilingirler Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Bir insanın Türkçeyi iyi bilip bilmediğinin ölçütü olarak noktalı virgülü gösteriyordu Melih Cevdet. "Bu işareti yerli yerinde kullanamayan insanın Türkçe bilgisinden şüphe edin." diyordu.
Sayfa 267Kitabı okudu
"Okumak zordur, edebiyat yapıtı okumak daha zordur, öykü okumak en zorudur."
Sayfa 10 - Kırmızı Kedi YayıneviKitabı yarım bıraktı
Yazma Eğitimi
Öyle kurallarla, buyruklarla yönetmeyecekti bu kursu. Bugüne dek derslerde öğrettikleri, çocukların yazmak konusundaki isteğini kırmaktan başka bir işe yaramamıştı. Konuyu önceden belirlemelerini istemelerle, ana duygu/ ana fikir diye tutturmalarla, "serim-düğüm-çözüm" ya da "giriş-gelişme-sonuç" diye planlar dayatmalarla ürkütmüştü çocukları, yazmaktan soğutmuştu.

Feyza Hepçilingirler İletileri

Tümünü gör
2021 Hedef Okuma Listem
Seçimlerimin açıklaması en altta. Herkese bol okumalı bir yıl dilerim. Okuduklarım 01-
En Hüzünlü Eylül
En Hüzünlü Eylül
02-
Kuyruklu Yıldız Altında Bir Evlenme
Kuyruklu Yıldız Altında Bir Evlenme
(etkinlik) 03-
Demir Ökçe
Demir Ökçe
"En iyi yazar ölü olandır"
Vaktiniz varsa lütfen okuyun, kadının kitabı yazarken niyeti ne, maruz kaldığı muamele ne! Yaşıyor olmak, her düşünceyi duymak demek olmalı mı bilemiyorum. İnsanlara sınır öğretmek çok güç, bazıları sadece konuşur, bazıları yapar. "Hata, iddiası olan insanların yaptığı bir şeydir! Unutmayın." Şeyma Reyhan GÖZEN
Feyza Hepçilingirler
Feyza Hepçilingirler
Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı
Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı
Türkçe
Başvuru Kaynakları: ● 🌐 Türk Dil Kurumu Sözlükleri, sozluk.gov.tr |
Türkçe Sözlük
Türkçe Sözlük
● 💻📱 Güncel Türkçe Sözlük, drive.google.com/file/d/1c1il6bq..., GoldenDict, goldendict.org, DictAide, apkpure.com/dict-aide/com.a...
Divanü Lügati't Türk
Divanü Lügati't Türk

Feyza Hepçilingirler Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
340 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
21 saatte okudu
Sayın Feyza Hepçilingirler'in harika anlatımıyla değindiği incelikler, güncel örneklerle desteklenmiş. Arka kapakta kitabın içeriğine dair yapılan açıklama: Salt bir iletişim aracı olarak görmeye zorlansak da, dilimiz aslında var oluşumuzu beslediğimiz en önemli kaynak Dilimizle dile gelmeden önce dilimizle düşünüyor, hatta dilimiz kadar düşünüyoruz. Duygularımızı, kavramları adlandırabildiğimiz, anlatabildiğimiz ölçüde tanıyoruz çünkü. Bu nedenle gerçek anavatanımız dilimiz belki de. Ancak günümüzde öteki diller gibi Türkçe de sürekli bir saldırı altında. Yalnızca yabancı dillerden zorla sokulan sözcüklerin saldırısı değil bu; dili kimileyin bilerek, eğlenceli bir muzırlık gibi bozanlardan, kimileyin de bilgisizlikten kaynaklanan yaygın yanlışlardan kirleniyor dil." Feyza Hepçilingirler de dilimizi yetkin bir bakışla savunuyor, bizi duyarlı olmaya çağırıyor.
Dedim: "Ah"
Dedim: "Ah"Feyza Hepçilingirler · Everest Yayınları · 2015116 okunma
200 syf.
10/10 puan verdi
·
20 saatte okudu
Her öğretmenin özellikle Türkçe öğretmenlerinin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Öğrencilerin okuması da oldukça yararlı olacaktır. Kitapta Petek öğretmenin öğrencilerine yazma çalışmaları ve eğitimini verdiğini okuyoruz. Ders ders ayrıldığı izlenimi veren anlatı da yazar bizleri de öğrenci olarak görüyor ve bölüm sonlarına öğrencilerin yazdıkları konularda bizlerden de kalem oynatmamızı istiyor; bu yüzden okuduğum kitaplar arasında bende çok önemli bir yer edindi.
Yazarlık Sınıfı
Yazarlık SınıfıFeyza Hepçilingirler · Kırmızı Kedi · 201847 okunma
152 syf.
10/10 puan verdi
·
27 günde okudu
Öncelikle kitap bizlere dilimizin önemi hakkında uyarıcı bir olay anlatıyor diyebiliriz. Kitabı beğendim, içerisindeki en önemli karakter olan Burçin okumayı yeni yeni öğreniyor ve ablası Burçak ile gittiği alışveriş merkezinde gördüğü tabelaları okumaya çalışıyor ama nafile çünkü onların dilimizle uzaktan yakından alakası yok. Bununla birlikte öğretmenimiz kitabı bize sınıfça okutmuştu ve kitap konusunda seçici olan ve çabuk sıkılan arkadaşlarımda kitabı çok sevdi. Öneririm.
Off, Dilim!
Off, Dilim!Feyza Hepçilingirler · Kırmızı Kedi Yayınevi · 2015320 okunma